America (120)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Andreea cred ca vrei sa spui intre gmat si gre?!
Eu stiu ca Gmat se da pt admiterea la MBA sau mastere in accounting iar GRE pt celelalte stiinte(economics, physics, etc). GRE-ul mai are niste sectiuni specifice de biologie, fizica, pt cei care vor sa aplice in departamentele respective, pt economics nu se da decat sectiunea principala.
Ca dificultate cred ca sunt cam la fel, difera structura un pic desi am inteles ca si GMAT-ul e impartit pe trei parti: creative, matematica si engleza (ca si GRE-ul).
Eu am dat GRE-ul, matematica mi s-a parut usoara, am avut ceva probleme la engleza, pt ca eu a trebuit sa iau engleza de la zero, dar overall am scos un scor decent care m-a admis la vreo 4 universitati.

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Aydan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

nu, nu ma refeream la gmat ci la mat:
http://pearsonassess.com/haiweb/Cultures/en-US/site/Community/PostSecondary/Products/MAT/mathome.htm
e bazat numai pe diferitele tipuri de analogii, dar eram curioasa daca sunt pareri si pareri si care sunt si explicatiile pt anumite preferinte.
anyway, sa vedem poate imi mai raspunde cineva, multam fain.
scoala la care ma uitam accepta fie mat fie gre-ul si de aia ma interesez.

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Nu am auzit de mat pana acum, o sa ma uit si eu pe link-ul pus de tine.

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Aydan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Vreau sa imi schimb inaintasii. Nu am fost aici niciodata la un control la ochi asa ca nu stiu de unde sa incep.
Mi-am facut acum hat ceva vreme niste ochelari in Ro, cu lentile de plastic care au rezistat surprinzator la "rautatile" cauzate de ai mei copii: calcati in picioare (din gresala), scris cu creionul pe ei, pusi pe nasul cainelui care lovea cu labuta sa ii dea jos, etc. Numai ca acum vad asa ca intr-o abureala, bag de seama ca sunt zgariati binicel si trebuie sa fac ceva ca acusica incepe scoala si musai sa vad bine.
Astia de la Wal Mart au oferta buna de 50% off la frames. Problema este ca nu am reteta. Unde o obtin? Ma duc la optometrist sau la oftalmolog? Optometristul lucreaza cu asig. de sanatate?

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

La Walmart nu au si oftalmolog? Eu tot acolo mi-am facut ultima pereche de ochelari si sint tare multumita.
Intrebi intii daca accepta asigurarea ta.
Nu mai stiu cit m-a costat totul, cred ca sub $400. Mult mai putin decit am platit in alte rinduri (cind am fost prea snoaba ca sa merg la Walmart ).

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Miere, a venit furtuna?

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Ramona, multumesc mult pentru promptitudine. Pai asta este ca nu stiu daca Walmart are optometrist sau oftalmolog. Hai ca o sa trec diseara sa aflu.
Oricum $400 mi se pare cam multicel sa cheltui acum.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Optometristul e oftalmolog!
Cred ca poti sa iesi mai ieftin. Depinde si ce rame alegi (erau unele mult mai ieftine decit ale mele, mie preturile mi s-au parut foarte rezonabile fata de Lenscrafters de exemplu). Cum miopia mea e destul de avansata, cred ca si lentilele mele sint mai scumpe. Exista si aici mai multe variante.
Eu am platit din buzunar si consultatia.
Am fost multumita, cu alte ocazii n-am platit consultatia. Doar ochelarii ma costau cam $500-700 de obicei. De multe ori nici n-am fost multumita de rezultat. Aici totul a decurs bine si am platit mai putin. Data viitoare tot acolo merg.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Optometristul e oftalmolog!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Shh, sa nu mai spui la nimeni ca nu am stiut.
In capul meu era ca optometristul se ocupa numai cu reteta de ochelari, iar oftalmologul cu probleme mai avansate ale ochiului (glaucom, retete de infectii, etc). De aici s-a iscat confuzia.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Promit sa pastrez secretul.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput