Gravidute curajoase de Noiembrie-Decembrie2008(69)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Neatza!
Dragele mele, va multumesc pentru gandurile frumoase, pentru incurajari!
...Scuze ca n-am mai intrat cu vesti, dar nu am fost in stare. Acum sunt ceva mai bine, inca mi-e greu sa stau pe scaun, dar macar nu mai am durerile acelea cumplite (doar daca stau mai mult timp in picioare, simt ca si cum m-ar intepa cutite in dos).
Anes, la chirurgie mi-au facut incizie si doar mi-au scos cheagurile de sange formate (mi-au si aratat cateva bucatele...), NU mi-au "retezat" inflamatiile venoase (hemoroizii). Mi-au zis (ceea ce deja stiam) ca voi scapa de H doar cu operatie, dar numai dupa ce termin cu alaptatul, ca nu e o operatie simpla si va fi cazul sa iau anumite medicamente (care-i fac rau lui bb), sa tin regim alimentar, bine-nteles se pune problema anesteziei, etc...
Pt dureri mari, mi-au recomandat comprese cu rivanol rece + 2-3 picaturi de xilina!
Mi-au dat reteta pt un preparat (unguent local) cu tetraciclina+xilina+vaselina+lanolina. E intr-adevar de mare ajutor... insa am evitat sa aplic chestia asta de mai multe ori pe zi... pt ca tetraciclina este contraindicata in a doua parte a sarcinii (afecteaza mugurasii dintilor lui bb)....
Sper ca fiind tratament local... sa nu-mi para rau mai tarziu ca nu m-am sacrificat in favoarea lui bb... si totusi am folosit-o...
...In rest... n-am luat Detralexul (pt reglarea circulatiei) atunci cand imi fusese recomandat cu 2tb/zi (pt "intretinere")... si acum am fost nevoita sa iau 6tb/zi...
Nu indraznesc sa mai iau fierul (abia apucasem sa iau o tableta inainte de criza) si alte suplimente... pt ca ma constipa raaaaau...
OOooof, abia maine merg la dr mea... sunt tare nerabdatoare sa-l vad pe bb si sa ascult ce-mi mai zice dna dr!
Corina... ne luam de mana... N-am avut scaun de doua zile jumate, desi am mancat tot felul de amestecuri ciudate... insa imi este atat de frica de chestia asta... ca sigur "blocajul" este psihic...
Evita si tu sa stai pe scaun sau in picioare, e f important.

...In ceea ce priveste subiectele dureroase citite pe forum... Desi eu am citit/ scris mai bine de un an la "Durerea pierderii...", dupa ce am ramas insarcinata ultima data, n-am mai rezistat prea mult sa-mi fatai burta prin zona.... Poate cineva a gandit ca ia uite ce nerecunoscatoare sunt... ca atunci cand am avut nevoie sa plang si sa fiu sustinuta am fost acolo si acum nu mai sunt.... Dar, sincer, tocmai pt ca pot da dovada de o mare empatie.... pt mine a fost o decizie de... supravietuire. Nu este momentul sa ne incarcam acum cu probleme pe care nu le putem duce.... nu va recomand nici voua.
...Povestea lui David n-am citit-o si nici n-am s-o caut.
Pe mine m-a zdruncinat rau ceea ce a patit Michelle, de la odiseea de ian-feb2009.... acum vreo 10 zile cred.... A pierdut a 4a sarcina... un baietel de 18-19 sapt daca nu ma insel... iar inainte de el... o fetita de 24s.... E ceva de neimaginat.... durere fara margini..... eu plang instantaneu de cate ori imi aduc aminte........ si asta nu o ajuta pe ea cu nimic... iar mie sigur nu-mi face bine...
Asa ca....

Nu mai stiu ce vroiam sa mai scriu... aveam multe de spus, dat fiind faptul ca v-am citit si n-am mai scris de cateva zile...
Sper sa intelegeti....

Diana, frumoasa foc Nasturica!
VonHelen, decat sa ne dam noi cu parerea, fara sa vedem exact situatia... mai bine mergi la dr, e mult mai sigur!

30s+

Mami de Sebi (04.02.2004)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Anca, cand am citit postarea ta, m-am vazut pe mine, exact aceeasi situatie Mustella preventiv...si brusc am numai dungi pe sani

Mada 21+ Cristian

http://bd.lilypie.com/PN62p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VonHelen spune:

Fetelor vad ca dimineata nu aveam nimic... noaptea trecuta am intampinat aceasta problema si apoi ieri dupa amiaza ..astept si eu sa vad ce se mai intampla.
la medic se verifica problema asta cama sa: in timpul tuseului, dr. te pune sa tusesti..si datorita presiunii, daca e fisurat sacul se elimina l.a. la mine dupa ce tusesc nu se intampla absolut nimic.
oricum ma programez la control cel tarziu joi, fac si eco putin mai devreme si speram sa fie bine.

Anca in legatura cu vergeturile..si eu am aceeasi problema pe sani. folosesc de 3 saptamani Galenic Elancyl Specific Vergetures , special creata pentru gravide. rezultatele sunt imbucuratoare pentru mine..toate vergeturile s-au estompat iar cele care erau mai recente chiar au disparut. mentionez ca respect intocmai instructiunile, adica folosesc crema de 2 ori/zi, dimineata si seara. pe abdomen dau o data/ zi pentru ca nu am nici o problema deocamdata. costa in jur de 75 Ron tubul de 150 ml si cred ca imi ajunge aprox. o luna.

25+
"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te face parinte" Michael Levin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Anca la capitolul vergeturi eu am citeva pe sani - le aveam si inainte dupa o crestere exploxiva, rapida in greutate 20 kg in 3 luni pe fondul unui tratament hormonal - observ ca nu s-au accentuat deocamdata, mai am citeva pe solduri - le aveam si inainte dar astea s-au accentuat si citeva pe interiorul coapselor pe care le-am dobindit tot de la cresterea de care iti vorbeam , nici aici nu sunt modificari notabile.
Dupa ce au aparut nu au mai disparut ci doar nu au mai fost asa vizibile dupa ce am mai slabit.
Tind sa cred ca aparitia vergeturilor are legatura cu hidratarea si factorul genetic iar cremele indiferent de care sunt ele au doar un caracter ajutator in combinatie cu consumul regulat de lichide si alte alimente care ajuta la mentinerea elasticitatii pielii.
Nu mai dau cu crema dimineata pentru ca ajung sa o sterg tot cu servetelul indiferent ce crema am folosit . Pe linga faptul ca transpira pielea dupa .Ce sa mai , dimineata cind eu sunt foarte presata cu timpul - in special cind trebuie sa merg la servici - era un balamuc si o intreaga tevatura cu cremele asa ca am renuntat si dau exclusiv seara - vreo 5 minute dupa ce ma spoiam mergeam prin casa ca sperietoarea din Vrajitorul din Oz. Acum cine poate , poate cine nu asta e !

Simona am si eu problema de care vorbesti tu , e doar pe sanul sting si nu este doar un fir . Sanul drept e curat ca lacrima , sanul sting e mai cu mot.Daca se mentine , in saptamina 37 voi recurge la epilat care poate fi facut fie cu ceara calda , fie cu ceara rece acasa , de fiecare - presupune oleaca nomercy si ceva singe rece. Eu recomand ceara calda. E mai putin dureroasa senzatia , e mai rapida procedura iar manevra este mai sigura . Acasa poti avea surpriza sa constati ca doar ai rupt firul si nu l-ai smuls.

Acum trebuie sa ma retrag , merg sa termin cumparaturile pt. bagajul gravidei , bagajul bebelului la spital si acasa. Trei sferturi din el este deja facut. Mai sunt citeva chestii asupra carora nu am reusit sa ne decidem : cadita cu sau fara suport , pompa de muls , incalzitor , lenjerie pt. gravide pe care nu reusesc sa o gasesc de nici un fel prin Craiova , batista bebelusului pe care am gasit-o la 2 farmacii pe care nu am ami reusit ieri sa le prindem in "program" pentru o comparatie si citeva nimicuri. In rest am cumparat cam tot.La sterilizator am renutat : am cumparat solutie de sterilizat de la Chicco . Mi s-a parut cea mai practica iar 2 prietene de-ale mele nu au avut nici un fel de probleme cu ea. Mai bag un ochi inainte de a iesi din casa.

Mirtha 30+ Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Pfiu, Mirtha... te invidiez ca mai ai asa putine lucruri de pus la punct... desi stiu ca timp mai e destul pt pregatiri...

30s+

Mami de Sebi (04.02.2004)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Bravegirl! Sarumana mult pentru date !
Dupa amiaza cand ajung acasa postez listutele promise!

Cat despre vergeturi, eu am o colectie bogata pe sani, inca din adolescenta. Acum folosesc produsele de la mustela si ma inteleg foarte bine cu ele. Vedeti insa ca pentru vergeturi sunt 2 produse: unul care previne si reuduce - un 2 in 1, si inca unul care spun ei ca reduce vregeturile recente, nou aparute (e mai mic cantitativ, dar cam la fel de scump ca si celalalt). Eu il folosesc numai pe cel 2 in 1 si sunt multumita de el. de celalt nu prea stiu ce sa zic, pt ca studiile arata ca deocamdata nu prea exista tratament eficient pentru disparitia lor, nici macar cel cirurgical.
Eu am folosit alternativ cu crema de la mustela si ulei de migdale. Nu am vazut rezultate spectaculoase in sensul ca sa se reduca din cele vechi, dar deocamdata le tin la respect pe cele noi.

Simona si pe mine ma intereseaza cum rezolvi problema cu firicelele de par. Si eu am cateva si pana sa vad mesajul de la tine nu m-am gandit ca ar putea fi o problema la alaptat, dr acum...

Mav, of prin cate trebuie sa treci! Ai grija de tine si fa tot ce iti spune medicul ca sa fiti bine si tu si bebe.

Cat despre secretie, of si la mine e la fel. Nu foarte abundenta, dar me caldura asta ma scoate din minti... Asta e, bebe sa fie sanatoasa...

Va mai scriu mai pe seara, ca acum tre sa fug la treaba!
Mai devreme am incurcat si semnatura. Avem si noi aproape 27 de saptamani, adica le implinim maine! Bebita mea e destul de cuminte si gingasa si uneori trebuie sa ma rog de ea sa dea din piscioruse ca sa stiu ca e ok!

Aveti grija de voi!


Iulia 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Fetelor, referitor la firele de par, eu am avut cateva si inainte sa fiu gravida si le smulg cu penseta..e mai dureros dar nu mor din 5-6 firicele .

PS: La voi misca bebeul destul de tare sa se vada prim bluza? ...ca la mine daca stai sa te uiti la burta vezi clar cand se misca bluza

Mada 21+ Cristian

http://bd.lilypie.com/PN62p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oceanborn spune:

Salutare fetelor!
Bun venit noilor gravidutze si sarcina usoara!
am revenit si noi dupa o saptamana in care ne-am mutat(sunt f fericita ..mai ales ca livingul e racoros) , am avut musafiri etc.... pe la odisee n-am prea dat pt ca nu am avut cand asa ca azi am recuperat 2 capitole.
Noi suntem bine, in sfarsit ieri am gasit cantarul intr-o cutie m-am urcat pe el cu teama...64kg..asa ca am recuperat bine de cand nu i-am mai dat tarcoale..(6kg de la inceput )..noi sa fim sanatosi!burtoiul imi creste vazand cu ochii si tare ma mandresc cu el. am pus cateva poze in contul comun.
cu vergeturile n-am avut pb niciodata, pana acum n-au aparut...pt prevenire folosesc o crema de la chicco in schimb celulita pe picioare nu ma ocoleste...asta e...
Ieri am obsevat o pata pe tricou in dreptul sanului(eram acasa si nu aveam sutien ) ...am crezut ca m-am stropit cu apa...cand in colo e colostru....pana acum am obs ca am putin dar inca nu m-am patat niciodata...se pare ca trb sa imi cumpar tampoane...
cam atat despre noi...
Va doresc o saptamana linistita si racoroasa tuturor!!!!

25+Thomas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oceanborn spune:

firicele de par am avut si eu cateva ...vreo 3 la un san, le smulgeam cu penseta stearsa cu dezinfectant...pur si simplu de cand sunt gravi mi-au disparut...lucky me!

25+Thomas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebecris spune:

ziua buna.....
eu am revenit la servici si mi-e groaza...sunt singura in birou si nu am chef de nimic.....vreau din nou acasa...pe 28 ma duc la control si o sa-i cer dr. scris pentru medicul de familie sa ma bag la 6 ore.
vad ca deja ati facut cumparaturile....noi suntem inca la faza de aranjat camera noastra...ca s afacem loc pentru bebe...
mie nu mi-a curs colostru deloc...este ceva anormal? asta inseamna c anu o sa am lapte?

aaa....am schimbat si semnatura

27+ DAVID ANDREI
http://bd.lilypie.com/4s2Jp3.png

http://community.webshots.com/user/bebecris78


Copilul este o minune dumnezeiasca, dar din dragoste umana!!!!

Mergi la inceput