HELP-Triplu TEST Gemeni

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marush

Nu am avut nici in familie asa ceva, iar faza ca am facut FIV+ICSI, am stiut de la incceput ca nu aduce un risc in plus de malformatii!..insa cum spuneam o data primit un astfel de rezultat e imposibil sa nu te gandesti!


23+!

Asa crestem Noi!
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Mommy&year=2008&month=12&day=11&babycount=2



Servus,

Fiind vorba de FIV+ ICSI (ma bag si eu) riscul de malformatii/sindrom, este scazut.
Ovulele se aleg! se aleg ! ( dupa alte nu stiu cate operatii de spalare, centrifugare si alte selectii preliminare..)

Stai linistita!
Eu stiu ca in Romania, doar GeneticLab are un soft care poate interpreta rezultatele pentru TT la sarcina gemelara.
Oricum, TT este "orientativ"nu este un test exact.
Daca esti super agitata si nelinistita, pot sa intreb la Polisano, la "stapanire"ce-i cu aparatul si daca sunt OK rezultatele pt. TT, le interpreteaza ei sau vre-un soft...

Gemenii tai sunt in aceeai placenta, sau separati? ( ca atunci ar trebui 2 amniocenteze!!!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

ileana, multumesc mult de raspuns, de fapt le multumesc tuturor!

Gemenii mei sunt complet separati, si stiu ca s-ar fi facut 2 amniocenteze in acest caz .....oricum acum nu se mai pune problema ca avem 23 de saptamani, insa cred ca e bine de lamurit aceasta problema pentru viitoarele mamici de gemeni!

Ar fi interesant de stiut daca la Polisanio softul are posibilitatea de a alege ca sarcina e gemelara si ca s-a facut tratament de sustinere a sarcinii, pentru ca stiu ca si asta influenteaza! Banuiesc ca de aici vine diferenta mare de rezultate dintre Polisano si Medlife (din faptul ca unii au tinut cont de tratamente si altii nu)!

In orice caz mi se pare total aiurea sa risti dublu cu o sarcina gemelara facand amniocenteza daca nu esti sigur ca toate datele sunt prelucrate cu un soft de ultima ora, iin care sa se introduca toate datele importante!!

Sper sa lamurim problema asta ca sa nu mai existe astfel de intamplari!

Eu am citit pe net ca bitestul e mult mai bun decat triplu test, si ca e recomandat in sarcina gemelara rezultatele fiind mai aproape de realitate..din pacate eu in saptamana 12-13 eram la alt dr. care era tare superficial si nu a considerat ca e nevoie sa fac testul!

In plus i-am scris si dr. din Ungaria (unde am facut FIV-ul)cand am avut aceste rezultate, si mi-a spus ca nu stie ce teste am facut eu in saptamana 16 si respectiv 18 cand am repetat, ca la ei se face doar bitestul in saptamana 12?!


23+!

Asa crestem Noi!
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Mommy&year=2008&month=12&day=11&babycount=2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

marush, inca o data iti spun... ai grija de linistea si de confortul tau! Asta e datoria ta de viitoare mamica!
Nu te mai gandi, mai ales ca si cei din Ungaria ti-au spus ca nu cred in ele!
Mie-ntotdeauna imi spunea doctorita mea ca stresul nu trebuie sa existe intr-o sarcina, pentru ca urmarile se vad mult mai tarziu!...
(drept pentru care eu, cand am fost insarcinata, eram... . Nimeni si nimic nu ma atingea. Sie la mine nu s-a vazut ca am membrana in sacul cu lichid, intre ele si am fost suspectata sa nu am cumva siamezi de la cateva - 14-15 sapt, parca - saptamani. NICIODATA nu m-am stresat, am avut intotdeauna inceredere in Dumnezeu si in comorile mele, vorbeam cu ele de zeci de ori pe zi, din prima zi de cand am stiut ca sunt insarcinata; imi tineam burtica in palme si incercam sa le transmit caldura si dragoastea mea pentru ele )

Mai spune-ne daca mai afli ceva. Daca nu, zambeste! Multe si-ar dori sa fie mamici de gemenei!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexas spune:

draga Marush si eu am facut triplu test desi medicul a ziz ca nu necesar ca sarsina gemelara e ok nu erau in aceiasi placenta cea ce conteaza mult la diverse boli si cate se mai pot intampla dar la insiitentele lu sotu la-m facut si pe asta si a iesit bine , eu iti doresc sa ai incredere in doamene doamene si totul o sa fie bine stai cuminte si odihnestete si lasa lumea sa te rasfete multa bafta si asteptam vesti
mami de doi ingerasi miruna &andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

alexas tu ai luat tratament de sustinere a sarcinii?..sau ai facut FIV??
Se pare ca si medicatia influenteaza rezutatele!

24+!

Asa crestem Noi!
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Mommy&year=2008&month=12&day=11&babycount=2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexas spune:

scuze marush abia acum am vazut mesajul tau nu am intrat de mult ( renovarii si schimbarii prin casa ) si nu am avut timp,eu in timpul sarcini am luat doar vitaminele prescrise de ginecolog si pe la 6 7 luni nu mai stiu precis mi-a scris si ceva fier atat dar mancam foarte multe lactate si fructe pot sa spun ca am avut o sarcina usoara , iti doresc si tie o sarcina usora ca si a mea fara probleme si sper sa comunicam astept vesti de la tine
va pupam
mami de miruna & andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosecristina spune:

buna mamicilor,
Azi m am inregistrat pe forum si sunt o viitoare mamica de gemeni-10 saptamani(nu cunoastem sexul lor insa sunt in saculeti separati deci e posibil sa fie baiatel si fetita:) Inca nu am facut aceste teste dar stiu ca la sarcina gemelara ar fi recomandat doar bitestul pt ca la triplu test ar iesi valorile duble si rezultatul nu ar mai fi valid...
Bine v-am gasit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

AM NASCUT 2 BBII SANATOSI pe 28 nov 2008!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alegrutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marush

AM NASCUT 2 BBII SANATOSI pe 28 nov 2008!!!!

Mamica de si



felicitari, ma bucur ca totul a fost ok, sa fie sanatosi si sa va bucurati de ei!

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Sa o ajutam pe micuta Sonia!
Iata-l pe
Delfinelul OLIVER -25.04.2007

Mergi la inceput