FIV la clinica MED NEW LIFE

FIV la clinica MED NEW LIFE | Autor: alice_alice

Link direct la acest mesaj

A facut cineva fertilizare in vitro la clinica MED NEW LIFE ?? Aveti cunostinte de medici de acolo daca sunt amabili si responsabili ???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu73 spune:

Alice succes in ceea ce ai inceput si sa-ti vezi visul implinit.
Da, eu am facut la MNL.
Medicii sunt amabili si personalul la fel, doar ca pretul este cam piperat.
Din pacate eu nu am reusit, insa la mine este o problema mai profunda, varsta, endometrioza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Buna,
Eu am facut in aprilie FIV la MNL cu prof.Ron-el. A fost un succes din prima, la eco de 8 sapt. totul era ok, insa la eco de 12 sapt. norii negrii s-au adunat si a trebuit sa primim vestea ca bbul nostru nu mai avea activitate cardiaca.Acum ma pregatesc ptr.FIV 2 tot acolo.Echipa mi se pare extraordinara, iar preturile sunt comparative cu alte clinici particulare, nu si cu Giulesti. In cei 3000 euro este FIV, ICSI(daca este nevoie), congelare. Iar daca alegi sa faci tratamentul la clinica nu te costa nimic. In afara de cei 3000euro trebuie platit costul medicamentelor(care poti sa le procuri din farmacie, daca le gasesti, sau de la MNL)si monitorizarile+testele de sange din timpul tratamentului.
Cam atat, daca mai ai intrebari, iti raspund cu mare placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

Eu tot cu Ron-El am facut FIV. E un medic minunat, la fel ca si doctora care l-a asistat si cu care am nascut.
Am fost una din fericitele femei care a ramas de prima data insarcinata cu FIV. Am mai facut inseminare la Giulesti fara rezultate si chiar pot sa spun si cu ghinion.
Nu vreau sa fac reclama acestei clinici, dar timp de 9 ani am fost prin nenumarate cabinete medicale si spitale, unde mi se puneau fel de fel de diagnostice, ba unii chiar imi ziceau ca pot ramne natural, fara tratament.
Acum sunt mamaica unei fetite de 4 ani cu care ma mandresc.
Va urez multa bafta si atata timp cat inca mai exista o speranta cat de mica, agatati-va de ea.
Nu renuntati.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Si eu urmeaza sa fac fiv la MNL in februarie cu prof RON-el care mi se pare un super doctor.Pe noi ne-a dus si in laborator si ne-a aratat spermatozoizii care desi erau putini buni ... ERAU SUFICIENTI asa ne-a zis dr.Asteptam cu emotie sa vedem daca vom avea noroc in luna indragostitilor.Va pup dulce!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Hello,

Eu am facut la MNL primul fiv, mi-a placut ca sunt foarte customer oriented, toata lumea zambitoare, ma rog f ok. Dr Ron-el mi-a placut si el foarte mult. Insa, e un motiv pentru care nu as mai incerca la ei: fac fiv pe loturi, asta inseamna ca dr vine de 2 ori pe luna in tara si atunci sunt programate toate fetele pentru punctie si transfer. Nu se fac programe individuale in fct de raspunsul fiecarui organism.

Am incercat sa scriu mesajul cat mai obiectiv, nu as vrea sa descurajez pe nimeni si nici sa para ca am ceva resentimente. Am mai trecut printr-un fiv, acum sunt proaspat gravidutza si pot face comparatii intre clinici.

Va pup si va doresc sa faceti alegerea cea mai buna pentru voi.

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Aici se pot scrie si pareri pro si contra! Deci: eu am trecut prin 3 incercari la ei, acelasi tratament, aceleasi doze, ba chiar mai mult prelungita inhibarea dupa cum cadea venirea Profului in tara. La toate cele 3 incercari m-au intrerupt din tratament zicand ca nu raspund la tratament. Ultima oara am oprit marti tratamentul si sambata printr-o "pila" de pe forum am ajuns la Mr. Big (Marinescu) care mi-a tras un perdaf si a vazut 5 ovocite la eco..., dar era oarecum prea tarziu sa mai continui. Apoi am reusit la Giuly cu o alta schema, din 2 ovocite unul s-a prins ceva-ceva dar nu a stat prea mult. Apoi am mers la Viena. Cu TOTUL altceva. Tot in jur de 3000 costa si aici, DAR monitorizarile si analizele nu trebuie sa le platesti extra. Totul este customizat pe cliuent, ti se asculta povestea incepand din 1900 toamna (la mine) si se da tratament personalizat.
Eu una recomand celor care dispun de bani si timp sa mearga direct afara, Budapesta sau Viena. Mai bine un FIV bun si reusit din prima decat sa va pierdeti timpul, nervii, banii si pana la urma increderea pe la medicii din RO chiar fie ei s straini. Faptul ca vin de 2 ori pe saptamana 3-4 zile nu se poate rezolva totul. Cand le-am povestiti celor din Viena au zs dar cum putea sa faca FIV asa? Deci, concluzia mea: in Ro totul e business, afara totul este pentru om. Ganditi-va ca noi ca straini platim aceasta suma, cetatenii lor suporta doar 30% din costul procedurii, despre medicatie nu stiu cat e suportata de asigurari. DEci, atata timp cat nu va fi o legislatie ca statul sa suporte ceva, business-ul va merge. Cele care reusesc dupa parerea mea sunt doar niste cazuri norocoase, care au putut sa se inscrie in graficul de venire al doctotului, ca raspuns al organismului lor ma refer! Asadar, ascultati sfatul uneia mai batrane care nu mai are timp de pierdut. Iar. mie nici dr. Gherasie nu mi-a placut. Sincer, cand voi ramane, imi va fi greu sa aleg un dr. in Romania, dupa cele ce am vazut in Viena si crdeti-ma ca nu am mers numai la clinica de FIV am mers si cu sotul la clinica AKH, la Prof. care l-a operat pe Basescu. Nu pot sa descriu cum a fost totul acolo fiindca am fi stat o zi intreaga in spital sa studiem cum lucreaza tot personalul acolo. Sincer, acum nu mai pot suporta fite si buzunare intinse pt. spagi. Ma scuzati, ca m-am intins, dar am vrut sa va trag un mare semnal de alarma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Adevarul este ca si pe mine m-a uimit faptul ca ma lungeste pana vine prof ron-el in tara insa mi-au dat de ales.Au zis ca pot face fiv si cu prof raziel alt prof din clinica .Deoarece mi-a fost recomandat ron-el am preferat sa raman cu el...asa ca acum ovarele mele sunt blocate pana aterizeaza profu in tara.Sper sa fie bine .Multumesc fetelor pt sfaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Buna,
Si eu fac in feb. tot cu Ron-el, insa eu fac transfer de embrioni congelati, am 4. O sa fim colegute.
Bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_bubulina spune:

Dragele,
de Dragos Albu ati auzit? am o prietena care merge la el (avand probleme) si eram curioasa.

Astept parerile voastre. Multumesc,
pup,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

many_bani mie mi-a zis Ioana asistenta profului ca pe 8-9 februarie o sa fie punctia.Eu o sa vin inainte sa stau in Buc .Am niste emotii.Sper sa fie bine la toata lumea.Pup

Mergi la inceput