Albinute & bondari de martie-aprilie 2007 (92)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Hai mai fetelor...de ce nu scrieti???roxanici unde te-ai dusss????vino inapoi!!!

eu sunt pe aici...razvi e afara,iar eu dau lectii de baloane caci week asta avem multe contracte de respectat si nu avem suficienti oameni...

kitty sper sa ii mearga bine giuliei la camin!!!




Poze Razvanelu

varsta nazdravanlui Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crina_mio spune:

Buna fetele!!!!!

gata distractia . Azi e prima zi de serv. dupa o pauza de 3 saptamani si simt ca-mi cad okii in gura de somn. Ne-am inotrs luni de la mare unde a fost foarte frumos si relaxant. Maya a fost o cumintica pe plaja, vroia sa alerge toata ziua sa prinda valurile(de mana cu mine, nu va inchipuiti ca a prins si ea curaj sa mearga singurica ), apoi se juca frumos in nisip cu jucarioarele ei, dupa care tragea o portie de somn pe plaja. Dar la masa a fost catastrofa . Mai mult de 2-3 linguri de ciorbita nu vroia si pace. Ea avea treaba cu scaunele pe care vroia sa le plimbe prin restaurant. Ne-a salvat "sfantul laptic" cum l-a numit biky, fructele si cerealele. Vad ca nici acasa nu a mancat mai mult (chiar mai putin) asa ca dau vina pe canini, maselute, ce s-o mai pregati sa iasa pe la ea prin gurita, ca altceva ce sa fie?? E vesela, doarme destul de mult dar se trezeste de mai multe ori tipand, asa ca dintii trebuie sa fie de vina.
A inceput sa ne certe daca nu-i dam voie sa faca ce vrea ea si cu greu ii rezist si incerc sa-i distrag atentia. Dupa primul pranz in restaurantul hotelului i-am spus sotului ca daca as fi vazut cu ani in urma un copil facand ce face Maya in timpul mesei as fi spus ca e tare needucat. De unde era sa realizez eu atunci ca nu poti educa un copil de 1 anisor?!?!? Oricum am incercat sa ma stresez cat mai putin cu mancarea ei (asta nu inseamna ca am si reusit ).
Ne-am intalnit si cu Pisikuta si cu Nora. Dulci amandoua, iar Nora mi s-a parut asa mare in comparatie cu Maya. E adevarat ca e si cu ~2 luni mai mare, dar nu cred ca Maya in 2 luni va ajunge la inaltimea Norei. Mi-a parut rau ca nu am putut sa si stam de vorba .. cu 2 fete care alergau de colo colo (Nora singura, Maya pe langa carut) nici prea multe poze n-am reusit sa fac. Cred ca s-au conversat mai mult sotii nostrii decat am reusit noi doua, dar poate ajungeti pe la munte si dati si o fuga pe la Rucar si atunci avem mai mult timp. Aaa si ceasurile n-au fost permanente, asa ca sa nu ni le treci la nota de plata, poate data viitoare reuseste Nora sa-i faca unul permanent. Va pup pe amandoua .

Am citit ceva din urma, dar n-am vazut si pozele, asa ca dupa amiaza (asta daca ma lasa Maya) sper sa vad din ele si sa incarc si pozele noastre si va pun link sa le vedeti.

pup albinutele, bondareii si pe mamicile lor





Crina & Maya Georgia

15 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Buna!

Eu inteleg perfect mamicile care nu mai apuca sa scrie mare lucru pe aici. Sunt tot timpul pe fuga: dimineata sa fac mancare pentru noi si pt gaza, la 9 sa trezesc copilul sa pape si sa iesim afara, la 11 suntem inapoi ca e prea cald si avem treaba pe aici(dusul de rigoare ca vin cu un purcelus in casa), la 13 masa mariei care dureaza cam o ora cu tot cu stransul jucariilor si curatat faianta, gresie etc, apoi daca ea doarme eu am treaba (calcat, curatenie sau leneveala- a se citi dormit) si cand se trezeste Maria incepe iar nebunia. Seara iesim afara de la 18.30 la 20.30 si se culca la 21.30 maxim 21.45. Iar eu pic mai obosita ca ea. Plus ca intorsi din concediu am spus ca ne ocupam mai mult de noi asa ca in fiecare seara ne uitam la cate un film si ne culcam pe la ora 12.

RALUALEXANDREI- cum mai este Edy? Dar tu?

Am mai vazut si eu poze cu bebeii care nici nu mai par bebelusi ci sunt copilasi in toata regula de acum.

ELYANNE- ma bucur ca nu mai trebuie sa te operezi si poti pleca linistita in concediu. Linistita vorba vine ca veti fi super ocupati.

Maria e foarte cuminte in casa in sensul ca se joaca frumos singurica sau cu noi, se uita pe carticele, ii citim, imprastie jucariile (noi le strangem si ea nu mai vrea sa ne ajute) dar afara e jale. Nu merge deloc de mana, in carut merge pana in parc dar acolo ma alearga tot parcul, pentru ca a inceput sa alerge cade si nu stiu cum face dar nimereste numai in buza asa ca nici nu mai stiu de cate ori si-a spart-o.... Ai vostri merg de mana? sau se intorc daca ii strigati?

Acum voi incerca sa pun si pozele .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisikuta spune:

hello!
crinuletz: pozele! vreau pozele!! bine ati revenit pe net unde, daca lumea n are probleme, si a luat vacanta de la scris ! nu va taxam ptr micile amintiri de pe mana mayei oricum, ca banuiam ca s efemere. da' va asteptam la anul cu forte mai mari . poate si ia si maya revansa, he, he!!! imi pare si mie rau ca n am vorbit mai mult si nu ne am intalnit mai mult. am fost cam ocupati in weekend, duminica voiam sa va propun o plaja impreuna, dar cand am vazut vremea aia nestatornica de dimineata am renuntat. sper ca la an ul toate lucrurile sa fie muuult mai usoare ptr noi. sau poate ne revedem la un muntic, prin septembrie...va pup pe toti 3.
gabi: mie mi a zis dra norei, ref la dintii care nu ies in ordinea naturala, ca ar putea fi si o problema de asimilare a calciului. ne revedem la vizita de 18 luni, cand va examina problemul. da' nu te speria, ca n am nimic concret sa ti zic, consulta si tu pediatrul vostru, mai bine, nu te alarma inainte
kitty: ei, nu vii tu la anu'?! ia, poate te mai nimeresti cu careva, da' ziceti si voi din timp, sa ne pregatim!
alexoiu, buuun la casa omului! brava baiatului!
ela: ia, mai, camera si filmeaza thea, se poa'? o sa ajungi sa traiesti din amintirile altora .. cu patul cum stai?
si ce tot vorbiti voi de stelute, au reaparut stelutele? ha?
ma retrag. o zi buna!


mama de papusha si cateodata balaur, Loli mic
Asa creste o fetita

Varsta mea

Everyday is the right day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Chiar m-am tinut de cuvant si am pus poze incepand de aici
cu Maria in spital inainte de plecare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihael@ spune:

Citat:
citat din mesajul lui tzuna

Chiar m-am tinut de cuvant si am pus poze incepand de aici
cu Maria in spital inainte de plecare


m-am uitat cu multa placere la pozele voastre, ce scumpa e Maria...mi-a fost mila de ea cand am vazut-o in patutul de spital..of, multe ati mai tras si voi dar cred ca v-ati luat revansa in Italia

kitty, sa stii ca si stefania tot cu stanga mananca, inclusiv lingura cu ciorba sau lapte cu stanga o duce la gur, culmea - fara sa o verse...eu nu m-am straduit sa o invat sa manance cu dreapta, o las in apele ei

crina, bine ai revenit! reacomodare usoara la serv!

ela, pai cum si eu sunt "domnisoara", fara sot, poate ne mai strangem noaptea la o taina, ca eu tot pe 1-2 ma culc.
partea proasta e ca intre 4,30 si 6 stefi are program liber ales, sta treaza, ma calareste pe mine, se joaca, nu stiu de ce nu are somn..apoi cand vad ca ar dormi ma zburlesc un pic la ea, ii zic sa inchida ochii si sa doarma acolo si adoarme pana la vreo 10.

si eu sunt intr-o alergatura continua toata ziua, mancare, cumparaturi, curatenie, plimbare, incerc sa ma si joc cu stefi ca sa nu se simta neglijata, dar e greu, uneori seara imi plezneste capu, abia astept sa se culce sa stau si eu linistita un pic

si ea spune multe si mor de dragul ei cand o aud...le zice la caini "mas, mas" (mars) ca e plin de caini vagabonzi la noi, mi-e si sila sa ies afara cand ii vad in haite, prin iarba pe unde se joaca copiii

s-a trezit cuconitza


Mihaela siwww.desprecopii.com/info.asp?id=1199" target="_blank">Stefania (19 martie 2007)

Poze
Varsta Stefaniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Tzuna, frumoasa plimbare!

Am gasit ceva vechi, sper sa va placa, eu m-am spart:

Grigore Moisil dixit: "Daca stai cu o buca pe o plita incinsa si cu alta pe un cub de gheata, pe medie iti este bine, dar de fapt e vai de c*** tau. "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

FEtelor, lasati stangacii sa fie stangaci :) "pe vremuri" ca sa zic asa, stangacii erau "dreptaciti" si n-a fost o idee prea buna (eu fac parte din categoria asta, si la un moment dat imi pierdusem increderea in dexteritatea mea pentru ca nu mai stiam cu ce mana/picior sa fac diverse lucruri :D) Pana la urma am ramas ambidextra, cam 30% stanga si 70% dreapta.

Alex vad ca face de toate cu ambele maini, se vede si in filmuletul cu surubelnitele, dar si el mai mult cu dreapta. La fel si la masa, trebuie sa aiba cate o lingurita in fiecare mana si mananca alternativ cu ele :)

Sa vedem ce se va intampla dupa cresa. Eu am fost "transformata" la gradinita, pentru ca mancand cu stanga il incurcam pe cel din stanga mea la masa... asa ca ori mancam cu dreapta, ori mancam singura la alta masa, si nu prea imi convenea a doua varianta.

Diana de Alex (23 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihael@ spune:


Diana, si eu cred ca e bine s-o las asa cum vrea ea dar nu stiu daca mai tarziu, la scoala, la gradinita n-o sa fie fortata sa scrie cu dreapta...dar poate e prea devreme sa ma gandesc la asta,in timp probabil o sa-si foloseasca ambele maini

kitty, ce frumos trebuie sa fie sa fii doar tu cu sotul, stiu ca ai mai povestit tu odata despre o iesire frumoasa de-a voastra si te-am invidiat...eu n-am mai avut parte de asa ceva muuult timp
si ma amarasc uneori ca stefi nici nu simte ca are bunici...tot timpul ocupati, cu serviciul, distanta, oboseala, etc...nu-i vorba, mai vin ei din cand in cand in vizita, mai mergem noi, o iubesc pe stefi,dar sa se ofere odata sa stea cu stefi ca eu sa stau cu picioarele in sus, nu...e drept, nici nu le-am cerut asta, dar ma intreb asa, nu se gandesc si ei ca as avea nevoie de putin pauza...eh, ma ia valul si e cam tarziu pt. tristeti din astea ....dar lasa ca maine plec la ai mei si vor, nu vor o sa stea cu stefi cateva zile, sa se sature

rein, tare, mi-a placut

Mihaela siwww.desprecopii.com/info.asp?id=1199" target="_blank">Stefania (19 martie 2007)

Poze
Varsta Stefaniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Rein

Tzuna super pozele, mai putin prima...Sper sa aveti parte numai de ocazii fericite pt poze.

Da, sa ma bag si io la povesti , ca a facut Teodora 1an si 5 luni, si peste ani, n-o sa stiu ce-a mai facut...
De cand am plecat la mare , a inceput sa vorbeasca, de ne uimeste...
Cuvinte noi:
po(porumb), be(bere), ubita(iubita), besc(te iubesc),u(unu), do(doi), te(trei), patu/paauu(patru), cici(cinci)-la care e ff fericita,pici(piersica),ma(mar) nene(pepene), Anina(Alina), Babi(Fabi-Fabian), Bia(Bia-Bianca),Bica(o alta Bianca), Aca(Anca, sor-mea), tutu(masina).
Astea-s cuvinte noi, de max 2sapt.Sa vedem ce-o urma...
In rest, vorbeste, cine stie ce inseamna, tre' s-o urmaresti, sa vezi ce vrea sa spuna.Dar din ce am vazut, vrea sa spuna cuvinte, asa, in legea ei...
Ar vrea sa faca baie mereu, ne ia de mana si zice: "hadi, baie", are o fata asa de om serios, de parca n-ar fi facut baie cu 5min inainte
L-a vazut duminica pe nepotelul meu de 3luni cum plangea, s-a strambat si ea ca el, si-a inceput sa-l imite!!!

De inalta stiu ca ultima data avea 80cm,insa pijamalutele cu piciorus de 80cm ii sunt mici, banuiesc ca s-a mai lungit...o masuram maine cu ruleta.Are peste 10kg, dar nici aici nu stiu cat, exact.
I-am luat pijamalute tot cu piciorus, dar subtirele, de vara pt 24 luni, sa nu-i ramana capritei mititele asa repede!
Spuna cand face kk, dar inca nu face la olita.Olita e un obiect de mobilier,un scaunel pe care se sta cand se uita la desene pe Minimax.
Cum se trezeste, bodogane ca vrea la desene, si cum dau la Minimax, e fascinata...dar nu ca la reclame
Vine la mine cu elasticele de par sa-i fac codite...ca prefera coditele, decat sa stea cu parul pe ceafa. in schimb clamutele prinse de breton...no way!!!
Gata, ma duc la somn, ca am pierdut timp mult cu comanda la ceareale, cu paypalu' care a mers dupa luna, si uite asa in loc de o comanda mi-a luat 2comenzi...le-am dat mail de anulare pt cea de-a doua...vedem maine ce-o iesi.Daca mi-o trimit si p-aia, vin si io aici sa vand cate ceva:cereale, iaurt cu fructe, lapte praf...

Somn usor tuturor...ca mai aveam de jos ceva...dar roza sclerozaaaaa


Mergi la inceput