Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici11

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Dalma bine ai venit, sa-ti traiasca minunea! Imi pare bine ca totul e Ok cu Daria, o sa fie o luptatoare curajoasa, ai sa vezi!
Patrick al meu manca atunci cand am ajuns acasa si avea 2.500 g cam 60-70 de ml la o masa, asta in cel mai bun caz. De cele mai multe ori cam 50 de ml. Si a luat tare bine in greutate. Acum are aproape 9 luni si e o minunatie de copil, e in grafic pentru varsta lui, putin sub limita. Bine, al meu nu a fost un prematur asa mic, dar tot prematur a fost si el, nsacut la 32 de saptamani.
Aveti mare grija de voi si ai incredere ca totul va fi bine!



"If one feels the need of something grand, something infinite, something that makes one feel aware of God, one need not go far to find it. I think that I see something deeper, more infinite, more eternal than the ocean in the expression of the eyes of a little baby when it wakes in the morning and coos or laughs because it sees the sun shining on its cradle." (Vincent Van Gogh)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

dalma sa iti traiasca minunea si sa va aduca numai bucurii!

Trebuie neaparat sa mergeti la un control la ochi, pentru fund de ochi neaparat cit mai repede, daca nu ati fost pina acum. De acum incolo singura ei treaba va fi sa creasca

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

Multumesc pentru primirea calduroasa

Daria a mai luat 180 gr in greutate ( o cantaresc 1 data/saptamana, in aceasi zi)si manaca intre 60-80 la o masa.
Controale oftalmologice am facut deja 3, cat inca eram in spital. Am inceput cu controlul la ochi cam la 1 luna dupa ce am nascut (saptamana 30 de varsta gestationala) desi relevant este abia dupa saptamna 34. Ultimul control a fost acum 10 zile, inainte de a veni acasa, iar urmatorul control la ochi va fi cand avem 2400 gr.
Adevarul este ca mi-a fost putin teama de retinopatie din cauza ca Daria a stat in atmosfera de oxigen (oxigenodependenta) pentru mai bine de 1 luna si chiar s-a mirat oftalmologul cat de bine sunt (cel putin pana acum) ochisorii.

Poate suna ciudat, dar eu nu pot sa o privesc pe Daria ca pe un prematur...o privesc ca pe un copil la termen, perfect normal (poate gresesc), mai ales ca ea rade si reactioneaza aproape ca un copil "normal".
Inca nu tine foarte bine capul, desi il intoarece singura de pe o parte pe alta si cand doarme pe burtica.
Apropo, mi s-a spus in spital ca dpa fiecare a doua masa sa o pun pe burtica, e cea mai buna pozitie pentru intarirea muschilor spatelui.

waw ce m-am intins

va pup pe toate si crestere curata copiilor

Doamne ai grija de Daria Maria

Poze cu burtica si Daria




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Buna Dalma!Ce surpriza, sunteti chiar din Oradea!
Maria s-a nascut acum 2 ani tot la 25 sapatamani si a avut 500gr.
A stat la incubator 4 luni si am trecut printr-o gramada de experiente care mai de care mai stresante.
Controlul la ochisori este esential in aceasta perioada si dr Lazar,oftalmolog, care se ocupa de copilasii prematuri si care cred ca v-a vazut deja, este in masura sa va spuna cat de des trebuiesc facute aceste controale.
Pt orice alte intrebari legate de medicii,terapeutii din Oradea poti sa ma contactezi pe PM.

Pupici la toate esentele, sa cresteti mari si sanatoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Bun gasit mamici!
Ma alatur si eu voua, posesoare de printesa mica, luptatoare, de 1,375 kg la nastere. As vrea sa stiu cat papa la inceput un prematur (s-a nascut la 31 saptamani din sarcina gemelara) si cat e normal sa scada in greutate. Dupa cat timp incepe sa puna in greutate? Unde sa caut informatii care sa ma ajute despre cresterea prematurilor?
Multumim!

_
I love you so much my tiny princess

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

buna,
vreau sa va povestesc si eu despre mica mea minune Karla-Luiza. S-a nascut pe 14.09.2008 la 29 de saptamani avand o greutate de 1050 g si 37 cm. Am stat 10 saptamani in spital la Tg. Mures si primele trei saptamani au fost foarte grele. A facut repetate crize de apnee si a stat cu oxigenul pe nasuc. A scazut la 960 g si la inceput manca 2 ml de lapte de mama prin gavaj. A stat 6 saptamani in incubator si a inceput greu sa suga. Din cauza oxigenului a facut o retinopatie de gradul 1. Am plecat din spital cu 2020 g. Acum avem 4 luni, aproape 4 kg si 50 cm. Retinopatia s-a rezolvat de la sine doar cu control oftalmologic. Neurologic suntem in regula. Suntem un copil hiperactiv, vesel si receptiv. Cineva acolo sus ne-a iubit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

Bun venit Ayla si Jolksi crestere curata micilor esente
Jolk, cum ai reusit sa o faci pe Karla sa suga? Daria doar se joaca cu sfarcul, enervandu-se mai apoi ca nu vine laptic cum vrea ea....
E drept ca si mie imi este mila de ea si ii dau repede cu tetina, poate nici eu nu am poate destula rabdare....

Doamne ai grija de Daria Maria

Poze cu burtica si Daria




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

Citat:
citat din mesajul lui dalma

Bun venit Ayla si Joklksi crestere curata micilor esente
Jolk, cum ai reusit sa o faci pe Karla sa suga? Daria doar se joaca cu sfarcul, enervandu-se mai apoi ca nu vine laptic cum vrea ea....
E drept ca si mie imi este mila de ea si ii dau repede cu tetina, poate nici eu nu am poate destula rabdare....

Doamne ai grija de Daria Maria

Poze cu burtica si Daria







Doamne ai grija de Daria Maria

Poze cu burtica si Daria




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

buna dalma,
multumim de urari. Karla nu a supt niciodata nici din seringa nici din biberon. Cand avea 1320 g la spital mi-au dat-o prima data la san desi mai era hranita prin gavaj. De atunci a durat cam 2-3 saptamani pana a invata sa suga. A inceput sa suga efectiv cand i s-a scos gavajul si nu a mai primit nimic decat ceea ce reusea ea sa suga, deci de fapt atunci cand a inteles ce e foamea. Nici acum nu vrea biberon nici macar cu suc de morcov sau ceai. Acestea le accepta cu lingurita. Nici suzeta nu vrea. Multumesc lui Dumnezeu ca am lapte si momentan inca nu e nevoie de completare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Joklk mie imi prinde foarte bine ce ai povestit din experienta ta. In urma cu cateva zile eram la limita disperari ca nu lua in greutate. S-a nascut cu 1,375 kg si treptat a scazut la 1,160 kg, unde a stationat 3 zile la rand. Azi avea 1,170 kg. Eu sper sa ia in greutate de acum. Papa 3,5 ml prin gavaj.
Voi ce faceati cu mulsul? Am inteles ca daca mulgi, cu cat mulgi mai mult, cu atat dureaza mai mult laptele. Mie mi-e teama sa nu pierd laptele pana va putea ea sa suga. M-au sfatuit sa-l congelez, am si luat recipiente speciale.
Cum a fost la voi cu icterul? Cat dureaza la prematuri?
O sa mai am pe parcurs intrebari, sper sa nu va suparati. Va multumesc pt ca ati raspuns, deja credeam ca nu mai intra nimeni aici.
joklk si dalma, nu aveti activat PM. Daca vreti puteti sa ma adaugati pe messengerul vostru. Eu am trecut ID-ul la profil si daca dati de deasupra la mesajele mele pe Y! apare adresa. Altfel nu stiu cum as putea sa comunic cu voi.
Va pupam si va dorim sa cresteti mari!

_
I love you so much my tiny princess

Mergi la inceput