De ce logopezii incep terapia vorbirii dupa 4 ani

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Betiana,

Iti multumesc mult mult de tot pentru sfaturi. O sa exersez cu el si-ti scriu ce rezultate obtin. Probabil ca va dura ceva eu sper sa-si dea drumu'. Da spune H in loc de S. Faptul ca nu se inchide acel canal este o deformatie din nastere sau cu ce are legatura? El este al doilea copil. Cu fratiorul mai mare nu am avut deloc asemenea probleme si sunt surpinsa acum ca ni se intampla sa nu putem pronunta.

Multumesc inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Betiana vin si eu cu o rugaminte. Fetita mea cea mica, Ioana - are 4 ani si 4 luni - nu il pronunta pe "l". Vorbeste de la 2 ani, are vocabular foarte bogat, constructie foarte buna a frazei si discursului, ba chiar a inceput spontan sa desparta in silabe si o face extrem de corect anuntandu-ne dupa aceea cate silabe are cuvantul. Dar spre rusinea mea multa vreme nici macar nu mi-am dat seama ca nu il pronunta pe "l". Asta poate si fiindca eu graseiez litera "r" si nu m-am mirat ca si ea face la fel. Ca si sora ei mai mare defapt. Graseierea este moderata si nu mi-a dat de furca nici mie, asa ca nu m-am impacientat nici la ele. Amandoua l-au pronuntat pe "r" foarte repede si fara probleme, dar usor graseiat.
De curand mi-am dat seama ca in loc de "l" spune tot un "r" foarte graseiat. Intotdeauna. I-am explicat ce e cu "l" si cum trebuie sa tina limba cand il pronunta. A colaborat imediat si s-a straduit. De cateva ori i-a reusit, s-a auzit clar "l", dar ea nu parea ca ar fi sesizat diferenta si nu a putut sa reproduca sunetul decat accidental si niciodata in cuvinte. Ce exercitii imi recomanzi pentru ea?
Si inca o intrebare: cand te pot gasi la cabinetul de la scoala nr. 195? Fetita mea cea mare este eleva scolii, dar nu stiam ca exista un cabinet logopedic acolo...

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Ceea ce trebuie sa faci este diferentierea L-R prin cuvinte paronime ( In lac este un rac, Cu o lama tai o rama...). Noi, profesorii logopezi incepem activitatea la cabinet pe 15.10. Dar de pe 1 sept. noi suntem in activitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Multumesc Betiana. O sa-ti urmez sfatul.
Si o sa te caut si la cabinet, sa-ti cer sfatul pentru problemele Mariucai, care, asa cum ti-am spus deja, este eleva scolii.

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput