INTERFERON

INTERFERON | Autor: chivutamonica

Link direct la acest mesaj

http://www.cumc.columbia.edu/dept/gi/intron.html
Buna,
Am o rugaminte foarte mare v-as ruga sa-mi spune-ti unde asi putea gasii acest ,,interferon'' pentru hepatita C?
Motivez ca de ani de zile dosarul stacneaza la doctori dar e caz de aprobare pentru acest tratament si sincer de ani de zile merg si trec printre stupizenii care mi se spune:ca sunt altii inaintea mea sa am rabdare ,pe linga asta stiti cum e sistemul in Rom. milione ,peste milione am dat sa ajung sa primesc tratamentul si uite cum o lungesc.Cei de facut va rog da-ti un sfat sau poate cineva stie de unde poate fi procurat ,sau ave-ti sursa sigura ca asi ajunge sa-l procur ?
mii de multumiri


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

o sa incerc sa-ti raspund eu ,o cunostinta are hepatita 'c'stiu ca tine regim strict,cu toate astea medicul i-a recomandtat sa faca interferon chiar acum 3sap la inceput.se face o data pe sap timp de 1 an cel putin asa i la prescris medicul.de procurat la procurat f greu cam in 2 ani,se fac o serie de analize si stiu ca se sta la rand (cu dosarul)daca apara altcineva inainte mai grav i se cedeaza locul.am s-o intreb si o sa-ti dau mai multe amanunte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Cami draga,iti multumesc foarte mult de raspuns te ro g dac apoti sa o intrebi pe prietena ta si atunci o sa-ti spun ca si acest dosar sta de multi ani pe putin 3 dupa atitea analize :o sa le spun daca-i cazul dar e caz de interferon si uite cit trebuie sa astepti !!!!!!!!
Poate ar mai fi cineva care a renuntat sa nu mai are nevoie sau care stie ce e de facut sa procuri acest interferon ,stiu ca tratamentul in sine e foarte scump dar si de dat banii la doctori e groaznic fara nici un rezultat.
Va pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanap spune:

sotul meu a facut interferon anul trecut.a asteptat aprobarea dosarului timp de un an.din cate stim dosarul se aproba in functie de scorul HAI de pe foaia cu rezultatele la biopsie.sotul meu a avut 7 pct din 10 ,in functie de varsta bolnavului,rezultatele la viremie.
la ce medic stagneaza dosarul ?nu e depus la CAS?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Multumesc Lore ,multumesc Cami
Viremia -4.740
Scor -7
am dat niste date dar vreau sa zic ca dosarul este inregistrat la CAS din Dec.2007 a ajuns acolo dupa ani de zile si e al doilea facind punctia a doua ora ca primul a zis ca la ratacit,nu va spun cita inresposabilitate.
Daca pute-ti sa-i spune-ti la ce medic merge-ti sau sa-l intrebati daca cu aceste analize e timpul de a primii interferon.
Poate cineva mai imi raspunde sa ma linistesc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

va rog mult sa-mi scrie-ti si pe adresa asta daca e ceva personal:
angelasorela@yahoo.com
Lore,tu ai facut dosarul la Piatra Neamt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanap spune:

sotul meu a fost inregistrat la Sp.Victor Babes la dr.Cotiga .Ea l-a trimis apoi peste tot:analize,viremie,biopsie.Prima viremie a fost : 438.000
Dupa ce a fost aprobat dosarul (a fost aprobat din dec.2006 ,prima inj a facut-o pe 28 decembrie 2006 si ultima pe 30 nov2007) a fost luat in evidenta de dr.Motoc Adriana la care a mers si a facut si viremiile de la 3 luni de inc trat si la 6 luni de la ult inj.
Sper sa-ti fi fost de folos.Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Merci Lore ,ti-am trimis un mesaj privat.
Poate mai vine si Cami sau alte fete care sunt in cauza cu un ajutor sau un sfat bun.
va doresc un week-end placut si sanatate deplina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ari spune:

Cunosti forumul http://hepatita-c.gatworks.net ?

Daca vrei, du-te si intreaba acolo cum sa procedezi, sunt multe persoane bolnave, poate unele chiar din orasul tau.

Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Ari draga,iti multumesc foarte mult de forum o sa incerc dar daca stii mai multe ai putea sa-mi spui si tu cite ceva?
Lore ,sotul tau ia ceva medicamente protectoare pentru ficat?
Vape toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

scuze pt intarzierea raspunsului...nu stiu daca tu ai facut viremia,daca ai facut-o mergi si repet-o in functie de nr. virusilor iti da un anume punctaj daca nr.punctajului este mic trebuie sa mai astepti,ca sunt alte persoane cu nr.de punctaj mai mare ca al tau si necesita acest interferon.daca ai facut viremia mergi si repeta analiza nr .virusilor in corpul tau poate fii mai mare in acest caz ti se vor acorda iara un punctaj si tot asa in final vei primi si medicamentul de care ai nevoie.mi-a zis ca este f.scump interferonul ,dar il sporta casa de asigurari de sanatate.un sfat de la persoana in cauza:in momentul in care ai inceput interferonul primele sedinte fa-le in spital(o zi)cat este cazul,se face o zi pe sap timp de un an si bucal 5 tablete zilnic tot un an,ma rog poate nu si in cazul tau...si ca sa nu te sperii cand incepti interferonul de facut trebuie sa fii pregatita sufleteste(toate reactiile din prospect sunt reale)multa sanatate!daca mai ai intrebari nu ezita sa ma intrebi.

Mergi la inceput