Calendarul gradinarului vesel 5 (de daniela_b)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Salutare fetele!
Eu va mai citesc din cand in cand si cu aceasta ocazie incep sa scriu si eu aici daca ma primiti.

Sper eu ca de acum incolo ma voi ocupa intens de terenul nostru. Deocamdata pana cand vom incepe sa costruim am ingradit si vreau sa pun cateva flori si pomi fructiferi( probabil in toamna).
Citisem de metoda danielei_b postate si de fapt vreau sa o intreb daca sigur capul trandafirului ofilit se taie jos inainte de a-l pune in pamant?
Stiam si eu de metoda asta cu pet-ul dar eu asa retin ca nu se taie ori poate nu retin bine, nu stiu. Cele care ati plantat cum le-ati plantat?


Citat:
citat din mesajul lui daniela_b






Pur si simplu astepti sa se scuture floarea, tai toate frunzele in afara de doua de sus si tai si virful. Iei "butasul" cu cinci noduri ( daca e mai lunga tija, tai ce e in plus), ciupesti un pic frunzele, mocirlezi 3 noduri, 2 le lasi afara si acoperi butasul cu partea de sus a unui pet ( stiu, nu e ecologic, dar...) iar cind se usuca pamintul prea tare, mai torni niste apa, pina sa vina vremea rece cind nu mai trebuie udat.

Abia astept sa incerc metoda asta. Vecina mea spune ca ei i s-au prins toti trandafirii pusi astfel ( singurul secret fiind ca trebuie sa prinzi luna august, nu toamna).





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Nici eu n-am taiat niciodata varful si s-au prins...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Mey, voi fetelor care ati primit cadou de la Bakker bulbii cu roaba aceea minuscula, vad ca nu spuneti nimic despre ei;au iesit, cum arata plantele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Mercedes,

Vecina mi-a spus sa tai virful ofilit DAR am citit in mai multe locuri, pe net, ca metoda e buna si fara sa tai virful si iata ca si olympia confirma.

Eu am de gind sa incerc ambele variante si, cred ca in primavara o sa fie clar daca e adevarat ca nu conteaza daca tai sau nu virful.

S-ar parea ( nu e sigur!) ca daca tai virful, grabesti fomrarea radacinilor caci astfel butasul nu mai face eforturi sa "hraneasca" si chestia aia ( nu stiu daca sa-l numesc fruct, baca, casuta semintelor, "maces" de trandafir... ce-o fi...) insa repet, nu sint sigura pe ceea ce scriu, s-ar putea sa fie o "prostie", nimic adevarat.

off topic: sint suparata foc! Da' foc! pe copii unor vecini de la a treia casa de noi - stim sigur pentru ca au fost vazuti si auziti, seara dupa 8) care au intrat in gradina si au rupt putinele flori pe care le aveam si citiva butasi de vie , au spart un geam si minjit si niste "caca" de catel ( cred) geamurile de la casuta din spate si ( iar asta este ingrozitor ! nu va pot explica ce furie m-a luat) au lovit unul dintre cateii de acolo ( avem doi acum, Albut, un mascul mai maricel si o "fetita", un pui, Lady) pe Lady, cu o piatra cred, ca i-am gasit o rana destul de serioasa la cap, cu singele inchegat.

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Daniela, ce oribil!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

da, Ramona! E oribil!

Ce e mai rau e ca s-a declansat "tavalugul" razbunarilor ! Sotul meu a innebunit cind a vazut-o pe Lady si s-a dus glont la poarta "micilor infractori" sa-i anunte ca pune capcane "de ursi" in gradina iar tatal lor a spus ca daca vreunul pateste ceva ii baga cutitul in burta de-i "ajunge in c**" -exact asa a zis!!!

Am incercat sa calmez spiritele dar n-am avut nicio sansa. Nu stiu ce va urma.

Mai prin aprilie am avut un prim conflict cu acea familie ( care in mod obisnuit nici nu ar trebui sa se afle in preajma "gradinii" noastre, dar pe care l-am "solutionat" eu cica pe ascuns - copii aceia sint 3, toti baieti, de 6, 11 si 13 ani- smulsesera toate salciile plantate linga bucata de gard de linga piriul din spate- iar eu le-am cumparat mingi - ca alea de artex- si le-am promis ca facem acolo, linga piriu un mic teren de jucat mingea... si chiar am crezut ca ne imprietenisem fiindca dupa aceea am mers de multe ori acolo cu sendvisuri in "cosulet" si am fost si in padure sa culegem vreascuri sa facem o "coliba de umbra" pentru Albut...ma rog, asa am crezut eu ca trebuie sa te porti cu copii ca ei ).
Nici nu stiu ce sa mai zic, sint absolut intepenita de suparata ce sint!




Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Te cred, as fi si eu cel putin la fel de suparata.
Daca tatal a vorbit asa, se explica si comportamentul copiilor.
Sper sa-i lamuriti cumva sa nu mai intre acolo. Eu as alege ceva intre metoda aleasa de voi doi (de tine si de sot). Adica nu le promit rasplata dupa ce fac prostii, dar nici nu-i amenint.
Eventual sa vorbiti din nou cu tatal lor, pe un ton mai calm. Sa se puna si el in situatia voastra, daca vine acasa si gaseste un asemenea dezastru. Aici faci inchisoare daca lovesti un ciine in halul asta.
Treaba cu vecinul o spun pentru ca ma gindesc ca nu-i bine sa aveti dusmani printre vecini.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Daniela, nu ii poti da in judecata? Exista curte civila nu? Asa puteti sa va recuperati banii pe daune.Iar daca va escalada si mai mult, la politie.Ce nemernici!

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Vai Daniela, te inteleg perfect. Mi-am stricat ziua de dimineata citind.

La mamaie la tara, au intrat copii in curte si i-au furat toti bulbii de lalele, dimineata a gasit pamantul rascolit foarte tare, pe moment nici nu si-a dat seama ce s-a intamplat. Ea zice ca au fost copii. era sa lesin asta-primavara cand nu am vazut in curtea ei nici o lalea, din cateva zeci de tufe. De exemplu.

Alt exemplu. Avem o cunostinta la Brasov care are copilul plecat in Olanda (un mare iubitor de flori). Dupa ce l-a vizitat, s-a intors acasa cu doua sacose de bulbi de lalele si le-a plantat in fata blocului. Au iesit o minunatie de lalele, fireste.
Intr-o dimineata, o doamna eleganta, scotea lalelele cu tot cu bulbi din pamant cu o lopetica. Cunostinta asta a noastra s-a dus afara si a inceput s-o certe pe dna respectiva, cum e posibil sa faca asa ceva. In loc sa plece sau sa se jeneze ca a fost prinsa asupra faptului, dna respectiva l-a intrebat: dar ce? sunt ale tale cumva?!
I-a raspuns ca le-a cumparat cu proprii banii si ca sunt ale lui, ale blocului.
Iar dna, continuand sa isi umple sacosa i-a replicat: Sunt de la Dumnezeu, nu sunt de la tine. Si a plecat cu sacosa plina.
Eu una cred ca ... ma dezbracam de caracter, ca sa zic asa..

Te sfatuiesc sa nu pui la suflet chestiile astea, eu personal ma consolez ca sunt "doar flori", ca oricum se ofileau la iarna, cresc altele. Mai grav mi se pare cu catelul, mi-as lua pe langa cateii astia, un "catel" doberman, sa vad atunci daca le mai da mana sa sara gardul sa loveasca un biet pui de animal. Desi, daca sunt din categoria pe care o banuiesc, il vor otravi.

Oribil, ce sa mai zic, eu deja sunt familiarizata cu chestii de genul asta. Desi stau in sect. 2 (deci nu la periferie), cand am plantat magnoliile pe strada (trotuar) in fata casei, le-am pus "antifurturi", un fel de cruci din fier, in pamant, astfel incat daca vine cineva cu o lopata, sa nu poata scoate pomul afara. Ce zici? Chiar vecinii radeau de noi, ziceau ca tot le vor fura, de ce nu punem zarzari sau visini, ca magnolia sigur va atrage atentia.

Gata, ca m-am incarcat negativ deja


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Ce intimplari de cosmar! Aia cu doamna eleganta (si tupeista), care fura linistita la trandafiri e chiar mortala! In general eu sint pentru mentinerea pacii, dar aleia-i saream de git!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput