Am nevoie de sfaturi...

Am nevoie de sfaturi... | Autor: anne_home

Link direct la acest mesaj

Buna seara.Sper sa ma primiti printre voi...Am 28 de ani si incerc sa am un bebe.imi doresc foarte mult.Deci...in anul 2002 am avut o intrerupere de sarcina.imediat dupa am luat anticonceptionale pina in 2006. de atunci nu mai raman insarcinata.Din luna martie anul asta(2008)am inceput sa ma ingrijorez.Am tot cautat un ginecolog bun.Am facut un papanicolau la care au iesit ceva probleme.dr. m-a pus sa fac un test hpv risc inalt.nu mi-a interzis sa ramin insarcinata.acum astept rezultatul(vineri-01.08.2008 iese)mi-a dat tratament cu acid folic si vitamina e.nu a ajutat. eu nu prea mai am rabdare.vreau un tratament mai puternic.cred ca am nevoie de un doctor bun(poate imi recomanda cineva-multumesc)astept cu nerabdare parerile voastre.va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudia_prea spune:

Anne, acidul folic si vitamina E ti le-a dat medicul pentru a pregati organismul pentru viitoarea sarcina, nu aveau cum sa te ajute aceste medicamente sa ramai insarcinata.
Ca medici buni si specializati pe infertilitate desi nu cred ca e cazul, dar cel putin vor sti clar ce analize trebuie sa faci pentru a sti sigur ca nu ai probleme in a ramane insarcinata pe cale naturala, iti recomand medicul Predoi Silviu si Bolintineanu Alina de la Medlife. Pe langa acestia mai sunt multi medici buni pe care probabil ti-i vor recomanda alte fete, eu m-am rezumat doar la medicii pe care ii cunosc personal si am fost foarte multumita de ei.
Sper sa-ti indeplinesti cat mai curand dorinta de a avea un bebe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Buna!Parerea mea este ca trebuie neaparat sa-ti verifici uterul printr-o histeroscopie(de foarte multe ori,in urma unui chiuretaj,apar septuri cervicale/uterine care impiedica instalarea unei sarcini).Asta in primul rand.Apoi,ai putea sa-ti verifici trompele,prin HSG(sau sa faci o laparoscopie)sa nu se fi infundat intre timp,de cand ai ramas insarcinata si pana acum.Daca sunt astea OK si ovulezi normal(faci o monitorizare a ovulatiei la un medic ginecolog cu ecograf intravaginal ,2-3 luni), iar sotul tau are spermograma normala(ar trebui s-o faca si el),atunci nu ai nici o problema in a ramane insarcinata.Gaseste-ti un medic bun(de exemplu,Tutunaru sau altii pe care-i recomanda fetele la subiectele pe aceasta tema),care sa se ocupe de tine cum trebuie.Bafta multa,sa iasa rezultatul maine la hpv bun.

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

darga anne
Un medic bun care ma ajutat sa descoper cauzele pentru care nu ramaneam insarcinata este doctotul ion ionut de la giulesti
un om minunat care isi fac treaba cu mare simt de raspundere.
poti sa incerci sa iti faci o programare la el
Multa bafta iti doresc

elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne_home spune:

multumesc mult pentru sfaturi.din cite am citit pe forum cel mai indicat ar fi sa fac laparoscop.am o prietena care a mers la dr. tutunaru si este insarcinata(la 35 deani). eaa nu ramasese niciodata.a facut 6 ani tratamente si nu stia ce are.singura chestie a fost un laparoscop care a ajutat-o sa determine cauza.dar pina acolo a trecut prin multe.eu nu prea am rabdare.in ce consta aceasta histeroscopie?este dureroasa?/medicul la care merg mi-a pregatit organismul pt o sarcina?dar ea nu stie nici macar daca ovulez.Doamne! Medicii astia.Oricum eu acum trebuie sa determin cauza din care nu ramin.pt ca este clar ca dupa 2 ani...este o cauza.multumesc mult fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

histeroscopia nu doare asa tare. iti baga un aparat inauntru care are o camera video in varf, ca sa vada exact ce e prin uter.

eu ti-as recomanda sa iti faci dozari hormonale: estrogesn, progesteron, prolactina, FSH, LH. Se ia sange pentru ele, intreaba la un laborator de analize.


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601305182027/" target="_blank">Bubulina www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne_home spune:

multumesc mult.cred ca o sa cer mai multe analize sa vad care e problema.nu cred ca acidul folic si vit e e un remediu.trebuie sa fac investigatii.am auzit de acest dr. Tutunaru...poate ii fac o vizita. am inteles ca e specializat pe asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

anne, activeaza-ti pm-ul sau da-mi un buzz pe ym, id: violetahabr sa vorbim putin!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://community.webshots.com/album/564842041kPctdG?start=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

ANNE - ce te-a sfatuit nusy este f ok. mai putin HSG. eu una nu sunt de acord cu metoda. laparo e mult mai ok chiar daca presupune o anestezie generala. eu cred ca trebuie sa gasesti un doctor bun in primul rand. si eu tot Tutunaru pot recomanda.
a, si histero, nu cred ca ar fi primul pas, doar daca vede doctorul ceva ce ii da de banuit.

bafta

4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne_home spune:

multumesc mult fetelor.am sa astept pina pe 22 analizele si am sa-mi fc o programare la dr Tutunaru cred.am sa-i propun sa-mi faca o monitorizare de ovulatie apoi niste investigatii serioase.stiu ca bebe vine cind vrea el dar poate pot sa-l ajut sa vina mai repede.nu mi-e frica de analize nici de interventii,operatii...imi doresc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralia spune:

buna ziua!
este prima data cand scriu pe un forum, dar pentru ca v-am descoperit cu multe luni in urma si va citesc zilnic, in special articolele despre viitoare mamici, m-am hotarat..
pentru inceput am o intrebare:
este ok sa ai un caine pe perioada sarcinii sau nu?
mentionez ca este un caine de talie medie, cu par scurt, ingrijit, deparazitat, cu analizele la zi si hranit corespunzator...are culcusul lui in curte, dar sta mai mult in cas, iar noaptea, fie iarna, fie vara, doeme in camera noastra..
inca nu sunt insarcinata , desi sunt cateva luni de cand am hotarat sa avem copil , dar sunt optimista...
singurele discutii contradictorii pe care le am cu sotul meu (exceptand situatiile in care hainele lui atarna pe usa sifonierului sau pe cosul de rufe)sunt cele legate de a pastra sau nu cainele pe perioada sarcinii..
multumesc anticipat

oli

Mergi la inceput