Gravidute & Mamici de IASI (59)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihamora spune:

Neatza!
Irina - multumim pentru cafea. Eu cred ca am scapat de ploi, dar cine stie..


Michelle mamica lui Mario Dominic 15.05.2007

POZE poze din vacanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addiana spune:

si eu la cafea! multumim irina! si eu sper sa nu mai ploua!

LA MULTI ANISORI MATEI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Va multumesc mult pentru urari!

Noi am avut un "gratar" ( a se citi bors, pana la urma) la tara duminica.

Matei a fost super sociabil, a ales mingea, cheile de la masina si periuta de dinti, de unde am tras concluzia ca va fi un sportiv cu dinti foarte buni, sau dentist pasionat de sport

Sanatate tuturor!

Simo mami de www.flickr.com/photos/simo_al_jaafari/" target="_blank">Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

La multi anisori, Matei!
Irina trebuie sa merg sa mi-o resrie sau sa-mi puna stampila pe data, modificandu-o! Eu sunt bine, multumesc! Cred ca m-am "deranjat" la cat m-a supt david, aproape din ora in ora. Nu a mancat sau baut ceai, insa pe mine m-a uscat!


Alina-Mirela cu DAVID 27.06.2007
Concediu la mare 2008

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Mihamora multumesc!

Alina-Mirela cu DAVID 27.06.2007
Concediu la mare 2008

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuscut spune:

Sa va fie de bine cafeluta!

Am si eu o intrebare...care e considerata temperatura "de alarma". I-am luat Iustinei temperatura sub brat si avea 38.7. Eu pana acum i-am luat temperatura intrarectal si stiu ca difera. Ea e agitata de dimineata. Am iesit un pic la plimbare pana pe la vreo 11, de mancat nu a vrut nimic, a adormit foarte greu. Asa pe maini si picioare e rece, insa pe cap, spate si piept mi se pare fierbincioara. Nu stiu ce sa zic... Dati-mi un sfat, va rog. Dr. e in concediu

Irina, de Maria Iustina- 12.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Irina da-i nurofen de 3 ori pe zi cate 5ml si paracetamol supuzitoare la 6 ore, pana nu mai are febra. S-ar putea sa-ti faca febra doar in anumite momente ale zilei. Noua David ne facea dimineata si seara/noaptea. Ar fi bine sa vedeti cauza. poate fi de la dinti si la antitermice va ceda sau o infectie (rosu in gat de ex) si nu cedeaza decat cu antibiotic! sanatate!

Alina-Mirela cu DAVID 27.06.2007
Concediu la mare 2008

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulualex spune:

quote:
citat din mesajul lui tuscut

Sa va fie de bine cafeluta!

Am si eu o intrebare...care e considerata temperatura "de alarma". I-am luat Iustinei temperatura sub brat si avea 38.7. Eu pana acum i-am luat temperatura intrarectal si stiu ca difera. Ea e agitata de dimineata. Am iesit un pic la plimbare pana pe la vreo 11, de mancat nu a vrut nimic, a adormit foarte greu. Asa pe maini si picioare e rece, insa pe cap, spate si piept mi se pare fierbincioara. Nu stiu ce sa zic... Dati-mi un sfat, va rog. Dr. e in concediu

Irina, de Maria Iustina- 12.10.2007



eu stiam ca rectal, peste 38 cu 5 e alarma
altfel sincer nu stiu

in alta ordine de idei, va dorim muuult soare si sanatate copiilor bolnaviori, concediu/vacanta placut/a celor care pleaca, sa le fie de bine celor care s-au intors si la multi ani tuturo aniversatilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Sal.
Irina, eu zic sa incerci sa-i iei temperatura rectal. La cei mici asta e metoda cea mai buna. Nu-i da nurofen daca nu esti sigura ca e temperatura. Eu asa zic.
Lacramioara, uite reteta asta am facut-o eu atunci cu dovlecei:
Dovlecei 300 g, ca#351;caval 30 g, ou 1 buc, smāntān#259; 30 g, f#259;in#259; 15 g, unt 10 g, pesmet 5 g, sare 2-3 g, verdea#355;#259; 5 g.
Dovleceii sp#259;la#355;i #351;i cur#259;#355;a#355;i se taie īn cuburi mici #351;i se fierb īn apa cu sare 10 min. Se r#259;stoarn#259; īn strecur#259;toare. Cānd s-au scurs bine, dovleceii se amestec#259; cu g#259;lbenu#351;ul, ca#351;cavalul ras, albu#351;ul b#259;tut spum#259;, f#259;ina, pesmetul, untul #351;i verdea#355;a tocat#259;. Se coace īntr-o form#259; uns#259; cu unt, 20-30 min. Se r#259;stoarn#259; #351;i se serve#351;te cald#259;, stropit#259; cu smāntān#259;. Eu am pis si usturoi. A mancat fff bine Victor

lulu, mai povesteste-ne de voi.

Fetele, poate ne vedem in Copou zilele astea...Eu acum sunt in cautare de retete pentru cand se intoarce sotul
Am gasit un tort...super fain. Sa vad daca imi iese. Si mi-am luat azi si tava de tarta.

Asa...va rog, dati-mi o idee de cadou pentru sot, sa-i dau cand vine acasa, daca tot nu am fost langa el atunci.


Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan (11.03.2003) si Victor (12.07.2007)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Irina, Stefy tuseste si ii curge nasul, dupa aerosoli... pina acum tusea sec, dar dupa cateva zile a inceput sa se desfunde si sa scoata ... tot ce se poate.

La multe lunite, Amira! Sa cresti mare si frumoasa.... Miha, are mami fata mare.... acusi ii luati motul. Sa va traiasca.

La multi ani, Matei! Sa cresti mare si sanatos. Simo, sa va traiasca baiatul si sa va aduca numai bucurii.

Diana, multumim de capitol nou. Poate ma invatati si pe mine cum se face.... ca as fi facut, dar nu stiu cum.

Alina, multa sanatate! Sa te faci repede bine, ca David are nevoie de tine. Stefy asa se lipeste de mine si ma mangaie daca plang sau daca sunt bolnava.....

Diana, Michelle, Darria, multumim.






vacanta la bunici
poze din iunie
Poze din Copou
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput