Ecaterina nu aude

Ecaterina nu aude | Autor: cristia

Link direct la acest mesaj

Nota administratorului DC:
Am primit toate documentele necesare si cerute de regulamentul forumului umanitar DC. Uram succes campaniei!!

------------------------------------------------


Perfect constienta fiind de faptul ca pentru multi copii (sau adulti) ajutorul primit aici inseamna viata si intelegand ca ei au prioritate absoluta indraznesc si eu sa apelez la voi pentru ca viata unei fetite de 5 ani sa insemne si altceva decat culori, sa-si poate si auzi parintii si sa se poata integra mai usor in societate.
Fetita se numeste Ecaterina (Buzarna) si a fost diagnosticata cu hipoacuzie severa bilaterala de colectivul de medici Tudor Adrian si Stoica Gabriela de la Spitalul Clinic Grigore Alexandrescu Bucuresti la data de 15 Iulie 2008.I-au fost recomandate 2 aparate auditive (unul pentru fiecare ureche) in valoare de 4860 RON ambele.Intrucat parintii au un venit lunar total de 1400 RON achizitionarea acestor aparate constituie o reala problema pentru ei.Dupa cum spuneam, la cei 5 ani ai sai fetita, Ecaterina Buzarna, nu vorbeste din cauza deficentelor de auz.Suferinta fetitei a fost depistata initial cu un an in urma dar nu la gravitatea actuala; parintii au achizitionat (cu forte proprii intrucat costul era mult mai mic, tot la recomandarea medicala dar nu a medicilor specializati de la Grigore Alexandrescu) doua aparate auditive care insa nu au ajutat-o pe Ecaterina (fiind destinate unui grad de hipoacuzie mai putin pronuntata decat in cazul ei).Aparetele acelea sunt in stare excelenta si parintii fetitei doresc sa le doneze unui alt copil.

In linkul atasat puteti vedea diagnosticul fetitei si recomandarea aparatelor.

http://community.webshots.com/album/564219186vmopek

Eventuale donatii pot fi facute in contul: RO77MIRO0000118151400001 deschis la Procredit Bank sucursala Militari.Titular de cont este mama fetitei: Buzarna Lucica.

Eu doar cunosc familia si suferinta fetitei si neputand-o ajuta personal am apelat la desprecopii.com.Sunt la randul meu mama si stiu ca orice suferinta a copilului este perceputa inzecit de catre parinte...

Multumesc anticipat si va rog sa-mi spuneti daca cunoasteti copii hipoacuzici care s-ar putea folosi de aparatele care nu o ajuta pe Ecaterina.

Multa sanatate tuturor,

Cristiana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Of, mitica e tare frumusica. Si are niste ochisori tare tristi. O sa trimit si eu niste banuti la leafa. Macar la ea e mai usor (daca poti numi asa) ca sunt clare diagnosticul si costurile, nu sunt dubii, stii ce ai de facut.
Doamne ajuta sa adune cat mai repede banutii.
Pup, raluca

Copiii merita tot efortul nostru
Simona, Sonia,
Alex, Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Atat pot face momentan.



Blogul lui Bogdan-Andrei

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

multumesc din suflet raluca, dodo; asa e Ecaterina e o fetita tare trista...deocamdata.Ma rog la Dumnezeu sa-i fie si ei bine.
AM uitat sa las numarul de telefon la care pot fi contactata 0723 382 567

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Exista Asociatia Nationala a Surzilor din Romānia

http://www.ansr.org.ro/index.php

care are legatura cu Fundaaia Starkey Hearing din SUA

http://www.sotheworldmayhear.org

Faceti un apel pentru Ecaterina si la:

Mihai Scafaru, Directorul Fundatiei Starkey in Romania

Diana Badea, audiolog īn cadrul Fundatiei Starkey in Romānia



Blogul lui Bogdan-Andrei

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Cristia ati incercat si la asociatia despre care v-am scris?Da macar parintilor adresele sa incerce



Blogul lui Bogdan-Andrei

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Cristiana, aparate pt acelasi diagnostic se fac si in Germania, la un cost mai mic, as zice jumate.

Nu cunosc modalitati de colectionare decat o campanie puternica chiar si aici pe DC. Oricum orice moment pierdut ii agraveaza situatia pt ca isi pierde deprinderea de a auzi, nervul ei este acum ca un muschi care se atrofiaza.

Ti-as recomanda Centrul Medical de Fono-Audiologie si Chirurgie Functionala O.R.L. Prof Dr. Dorin Hociota (fost Centrul O.R.L. Panduri) Str. Mihail Cioranu nr.21, sunt cei mai specializati in ro, si e necesara si o tomografie speciala pt a vedea unde se pierde semnalul auditiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Am ajuns in sfirsit la banca (de cind imi propun) si am donat 50 lei.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

multumesc mult simona!
Voi incerca si la asociatiile recomandate - de fapt voi trimite parintii fetei acolo.Sunt suprinsa de diferenta de pret.Va tin la curent cu ce se mai intampla.
Multa sanatate si multumesc din suflet ca va pasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Cristia, ai ceva noutati despre Ecaterina ?


Copiii merita tot efortul nostru
Robert, Sonia,
Alex, Andrei,
Ecaterina, Silviu,

Mergi la inceput