Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

amabela gandind ca mie mi-a murit primul copil din cauza unor malformatii severe, crede-ma ca as sta si cu ardei la fund numai sa fie totul bine..noua nu ne-a interzis nimeni nimic, dar decat sa provoc nush ce contractii sau sangerari sau mai stiu eu ce mai bine lipsa nu o sa mor nici eu si nici sotul ....Dumnezeu cu mila
24+Dimitrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

amabela a si scuze am fost o poarca felicitari pentru rez bune de la echo...sanatate si pe mai departe si tie si la bb mic
24+Dimitrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MITITICA82 spune:

joana nastem in aceeasi zi :) aproape zi de zi se va naste cate un bb ce cool...fetelor eu manac f mult, poftesc la orice si am niste sani imensi, de parca nu imi arau suficienti de mari inainte, acum....nu mai incap nicaieri...dar lasa bb sa fie bine...maine la 9 mergm pt prima oara la dr sa vedem daca e totul ok cu bb si daca e asezat unde trebuie, sa speram ca va fi bine...va pupik pe toate, sanatate multa si aveti grija de voi di bbeii vostrii...un weekend cat mai relaxant si vesel

http://bd.lilypie.com/MNeep3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna27 spune:

Neata fetelor,
Multumim Maria.
Bine v-am gasit in noul capitol, sa fie plin numai de vesti bune.]
Simina pofticioasa rau nu gluma, eram si inainte , da acuma sunt de groaza.
Apropo de medicamnete medicul mi-a spus sa nu iau absolut nimic.
Nici noi nu avem voie sa facem prostioare.Asta e.bebe sa fie sanatos ca in rest nimic nu mai conteaza.
Cu vopsitul parului si eu eram in dubiu, bine ca nu m-am vopsit.
Amabellafelicitari, ne bucuram ca totul e ok.
Adee sa dea domnu sa ne intalnm in sala de nasteri si sa fim bine toti 4.
elilov esti de milioane.
Mititica sa dea domnu sa ajungem cu bine la acea zi.
Am citit ieri la gravidute de pepenasi si sunt 2 bebei cu grave probleme, mai ales Darius daca ati citit despre el.M-a cutremurat toata chestia si adevaru e ca mi-e foarte frica.Sa dea Domnu ca nici o mamaica sa nu treaca prin agonia de a-si vedea bebe bolnav.
Ma scuzati nu am vrut sa va supar .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MITITICA82 spune:

Fetelor, sunt speriata, mi-e cam rusine sa va spun dar pana ajung la medic voi sunteti salvarea mea. Tocmai am fost la toaleta si am gasit pe chilot o chestie lunguta alba elastica, care a curs din mine..ce o fi ca mi-e teama, voi aveti asa ceva? pe langa asta mai am si scurgere alba , un pic groasa, nemirositoare, si tot timpul ma simt umeda, balonata...pls..cine poate sti ce e, ma panichez f tare

http://bd.lilypie.com/MNeep3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MITITICA82 spune:

iar acum sunt si mai speriata, tocmai i-am zis unei colege despre asta si a zis ca ea asa a patit cant a pierdut bble...:((
nu vreau sa fie asa, vreau ca lui bb meu sa- i bata inimioara...nu-i asa ca va bine?

http://bd.lilypie.com/MNeep3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_K spune:

neata fetelor!
mi-e un soooommmmnnnn... si de la vremea asta cred. nu prea am chef de nimic.

Mititica nu stiu ce sa zic. stiu doar ca scurgerile sunt mai abundente in perioada sarcinii. nu cred sa fie problema atata timp cat nu miros urat, ustura sau te mananca. eu zic sa suni medicul oricum, sa stai si tu mai linistita.

Maria 8+

vine bb!


Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amabella spune:

quote:
citat din mesajul lui MITITICA82

Fetelor, sunt speriata, mi-e cam rusine sa va spun dar pana ajung la medic voi sunteti salvarea mea. Tocmai am fost la toaleta si am gasit pe chilot o chestie lunguta alba elastica, care a curs din mine..ce o fi ca mi-e teama, voi aveti asa ceva? pe langa asta mai am si scurgere alba , un pic groasa, nemirositoare, si tot timpul ma simt umeda, balonata...pls..cine poate sti ce e, ma panichez f tare

http://bd.lilypie.com/MNeep3.png



Mititica, am avut si eu o astfel de scurgere alaltaieri si nu e nimic. Vezi bine ca bebele meu e bine, atat cat se poate vedea la 5 saptamani si 2 zile, cate aveam ieri. Semn ca poti pierde sarcina e daca sangerezi, in niciun caz daca ai o scurgere albicioasa. Si nici daca sangerezi nu e musai sa o pierzi.

Ce am citit si ce mi s-a spus mie: in primele saptamani, cam 65% din sarcinile care se pierd au motive cromozomiale, in sensul ca ceva nu a fost in regula de la inceput, de la fecundare sau chiar dinainte, cu ovulul sau cu spermatozoidul. Asta nu inseamna in niciun caz ca trebuie sa se intample la fel si la sarcinile viitoare. Si nu ai ce sa faci impotriva acestui lucru , de vreme ce e predeterminat. Practic, soarta acelui bb a fost scrisa din primul moment, iar pierderea lui nu e consecinta vreunei greseli a mamei, e ceva ce nu poate fi evitat si nu e repetabil (iar daca se repeta, e absolut intamplator). Prin urmare, nici abstinenta de la sex, bautura, fumat sau mai stiu eu ce alte masuri preventive nu vor evita asa ceva.

Mai sunt 25% din perderile de sarcina care tin de diverse probleme ale mamei (infectii, anormalitati ale aparatului genital). Si mai raman 10% care, statistic vorbind, sunt cauze ce tin de vinovatia mamei (accidente, consum de droguri, alcool, medicamente periculoase).

Ce vreau sa spun (si asa incerc sa imi fac curaj si mie) e ca, daca bebele e cromozomial sanatos de la conceptie (si, repet, daca nu e, nu e vina noastra si nu putem preveni sau repara), el in principiu e destul de rezistent si de bine infipt acolo. Asa suntem noi construiti, sa ne reproducem. Ma uit la toate fetele alea de 15 ani care ar vrea sa piarda sarcina si care nasc bine mersi copii sanatosi.

Malformatiile fetale nu au nicio legatura cu ce facem noi in timpul sarcinii, atat timp cat nu consumam droguri sau medicamente teratogene.

Mie personal mi-e frica de malformatiile genetice, care duc fie la moarte in uter, fie la malformatii grave, care duc tot acolo dupa nastere sau care fac ca puiutul sa traiasca o viata de cosmar. Ma refer la trisomiile 13, 18, 21 sau la defectele cromozomiale care duc la pierderea sarcinii in primul trimestru.

Luiza de www.flickr.com/photos/81153680@N00/sets/" target="_blank">RARES(3 iulie 2006) si 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MITITICA82 spune:

iti multumesc din tot sufletul amabella, m-ai mai linistit un pic, pana maine cand merg la medic ard toate de frica....oricum incerc sa gandesc pozitiv, pupik, multa sanatate



http://bd.lilypie.com/MNeep3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Mititica si eu stiu ca probleme sunt cand scurgerile sunt colorate sau cu sange si atunci trebuie mers repejor la medic.

Amabela felicitari pentru vizualizare.
Eu mi-am intrebat medicul si in cazul meu nu mi-a interzis sa fac sex. Stiam doar ca in ultima perioada ar putea apare probleme pentru ca sperma poate duce la contractii.
La prima sarcina pentru ca medicul meu era de garda cand trebuia sa merg la ultimul control si inca nu aveam nici un simptom de nastere tin minte ca l-am fericit pe al meu sot :))) poate poate apar contractiile :)))

9+

Mergi la inceput