FIV in Austria cap ( 3)-Germania cap (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana78 spune:

Kitta chiar daca acum ti-e f greu, incearca sa gandesti pozitiv , nu te descuraja! Esti pe mainile unor medici care fac tot posibilul ca visul tau sa devina realitate! Sigur se va gasi o cauza clara a problemei cu care te confrunti acum si in scurt timp o vei lua de la capat! Cred ca esti o persoana puternica si cu atatea prietene alaturi de tine o sa treci peste acest eveniment! Ai sa vezi ca o sa-ti recapeti curajul si forta necesara pt a lupta in continuare! Iti doresc numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lindutza spune:

buna fetelor,
eu din cite am inteles la noi ni s-a zis in felul urmator aici in germania la Ulm.
Aici in germania nu se face controlul genetic la embrioni ininte de implantare pentru ca e interzis prin lege cica nu vor sa intervina in nici un fel.ei trebuie sa le puna asa cum sint si natura alege.asta ni s-a explicat.
Dar cind am facut analizele complete,de fapt, ei ni le-au facut ce au vrut, noua nu nis-a zis numai de cele care trebuie sa le platim noi complet in care s-a inclus si analiza genetica la amandoi care ne-a costat 150€ de pers.,asta este cu totul altceva din cite am inteles eu,
in concluzie analiza genetica la embrioni si cea la sperma este cu totul altceva.Ma scuzati ca am intervenit poate voi stiati toate astea deja.Am vrut sa va spun doar cum am inteles eu si cum a fost la noi.
Va pup pe toate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dream1971 spune:

Kitta, ceea ce nu am inteles eu, si am vazut ca si celelalte fete au aceeasi parere este cum s-au mai divizat la doua celule acei embrioni. Eu stiu ca se face un prescreening si cei care au mai multi pronuclei se elimina din start. Mi-e greu sa cred ca in Romania ar fi putut merge mai departe cu astfel de embrioni...Eu cred ca a fost pur si simplu ghinion. Crezi in sansa ta pe mai departe In plus, cazul meu este un exemplu, poti avea embrioni perfecti dar care sa aiba probleme genetice.

Ca teste noi am facut cariotipii si am avut cateva intalniri cu un prof genetician. Am mai facut un test de sange (nu stiu exact cum se numeste) de compatibilitate si screening pentru PGD. Noi am vrut sa facem PGD dar nu a fost sa fie si cred ca si in cazul tau este destul de dificil sa faci asta. Exista un risc (destul de mic) dar este ca embrionul chiar daca e perfect sa nu reziste la test. Eu la ultimul FIV am avut 13 ovocite din care s-au fecundat 9. Din pacate in ziua a 3 a cand trebuia sa faca PGD m-au sunat ca doar un embrion era perfect si m-au sfatuit sa nu-i mai fac PGD ca poate il pierd si doar sa astept sa creasca la blastocist. Am renuntat si la PGD si la blastocist si mi-am luat puiul acasa asa cum a fost....

Ca preturi, in Belgia un PGD, in functie de screening poate costa intre 1500 si 3000 euro care se platesc indiferent daca ai ceva de transferat sau nu.

Stiu ca este revoltator si dureros. Eu ma pentru tine sa fie bine pana la urma si sa nu descoperi nimic genetic. Bafta multa!

Moni vad ca te indrepti spre vest. sa fie cu noroc.!

Bafta multa tuturor!

Kora



Dream

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Multumesc, dream
Inca nu stiu exact unde voi face ultimul FIV. Pana acum am 4 FIV + un tratament dus pana la pregnyl. Deja e prea mult si norocul nu a fost de partea mea. Incep sa ma gandesc mai mult la sanatate si la indopatul cu hormoni. Vom vedea ce va fi.
Succes Kitta sa primesti raspunsuri la intrebari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Kora Pop analize genetice fac cei de la Medlife
Sotul meu a facut acolo cariotipul genetic si microdeletii.
am dat anunl trecut in toamna 600 ron.
Acum ma inteles ca s-au marit preturile la toate analizele la medlife
asa ca nu stiu cat costa acum
eu as fi interesata sa stiu daca mai sunt si alte analize
pup

elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dream1971 spune:

Moni te inteleg perfect... E greu dar odata ai fost atat de aproape...Trebuie sa crezi in sansa ta si poate schimbarea planuita va fi de bun augur. Bafta Multa!



Dream

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticul spune:

Buna fetelor,
Vreau sa va intreb si eu ceva.Carui medic i-ati scris la Wunschbaby mai intai pentru o programare.Nu mai retin care dintre ei ziceati ca stie mai bine engleza.Vreau sa imi refac si eu analizele dar mai intai vreau sa vad raspunsul lor pentru ca analizele le refac eu foarte repede.Cu toate discutiile de pe aici, aproape, aproape m-ati convins si pe mine.
Va pup si va doresc tuturor sa vina ziua in care sa va tineti in brate copilasii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Pitic, eu la Wunschbaby am scris la adresa de contact de pe site, adica office@wunschbaby.at
Iti va raspunde un medic din echipa, care e mai liber si care, fireste, rupe un pic engleza. La intalnire (adica la prima consultatie) eu am un feeling ca va fi prezenta Ana
Fischlmaier pt ca vorbeste fluent engleza si are si niste calitati de... marketing. Cred ca unul dintre rolurile ei este si sa "vanda" produsul clinicii

http://tt.lilypie.com/VyPYp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Fetelormultumesc pentru raspunsurile voastre la toate si va rog sa ma scuzati ca am acaparta subiectul pe tema geneticii, despre care vad ca toate stim destul de putine. Eu v-am "intaratat" pana maine ca sa mai imi fac idee despre ce si cum sa stiu sa fiu pregatita cu intrebarile. Oricum e bine ca s-a deschis tema, zic eu ca toate fetele sa plece la drum si cu minimul de analize genetice, ca altfel se pierde timp. Trebuie sa invatam din greselile altora.
Monilandsi eu sunt cam disperat din punctul asta de vedere deoarece am la activ 6 indopari hormonale soldate numai cu 2 FIV-uri duse la capat.
O sa intreb ce analize imi vor face si chiar voi cere tot ce se paote posibil si va anunt.
Asa este in anumite cazuri nu ne permitem PGD, asa mi-au spus si mie la inceput: 1 - costa 1000 Eur/bunata ovocit si 2 - daca ai doar 2 ce sa ii mai stici si cu asta.
Da, dr. asa mi-a zis ca nu e obligatoriu sa se intample asa luna de luna, dar asta fara sa vezi analizele genetice perfecte nu stiu cata incurajare poate da.
Fetelor, eu ma pregateam de autocontrol sa nu cad prea de sus in cazul in care nu voi reusi cu cei 2, dar am cazut fiindac la asta nu ma steptam cand eu sunt cam la limita si a numarului si a calitatii lor. Noroc ca sunt aici inca si ma mai distrage peisajul, dar ma gandesc cu groaza cum trebuie sa ma tarasc saptamana viitoare la servici si ce viata linistita e aici in Austria, nu mai vorbesc prin alte orasele mici sau satele lor....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticul spune:

Fireyes,
Multumesc.
Le-am scris. Acum astept si parerea lor.

Mergi la inceput