7 sfaturi pentru mame singure

7 sfaturi pentru mame singure | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

E greu sa fii mama singura. Trebuie sa-i oferi in fiecare zi copilului tau dragoste si grija cat pentru doi. N-are cine sa te ajute la treburile casei, n-are cine sa-ti ajute copilul la lectii, sa-l duca la inot sau la balet. Si mai mult decat atat, de cele mai multe ori, a fi mama singura inseamna o permanenta lupta pentru supravietuire financiara. Dar a fi mama singura are si parti bune. Ca de exemplu, nu trebuie sa te rupi intre copil si sot. Ai mai mult timp pentru tine, atunci cand copilul doarme si toate celelalte treburi ale casei sunt rezolvate sau mai pot astepta. Exista cateva trucuri pentru a-ti usura situatia. Trebuie doar sa vrei sa le pui in aplicare. Nu spune nimeni ca te vei descurca perfect din prima dar poti macar sa incerci, sa vezi daca iti iese. www.desprecopii.com/info.asp?id=1428" target="_blank">Iata 7 sfaturi de la Desprecopii.com pentru a-ti face viata mai frumoasa.



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stirbeduard spune:

buna ma numesc raluca si am grija de nepotelul meu eduard de 2 luni jumate de cand acesta avea 7 sapt parintii lui fiind plecati din tara amandoi.as vrea daca se poate sa mai vb si eu cu cineva poate o sa am nevoie de ceva sfaturi.va salut pe toti bebeiiii inclusi.raluca si edi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

Buna, Raluca

Daca vrei sa vorbesti cu noi, cauta forumul si subiectul care te intereseaza si incepi conversatia.







lisaelisa

mami de ingeras dragalas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

3. Fa tot ce poti.

Da-i copilului tau tot ceea ce ii poti oferi (asta nu inseamna neaparat bani sau lucruri) dar fii realista atunci cand iti faci planurile. Nu-ti face mustrari de constiinta pentru cea ce nu ii poti oferi.

asta e imposibil si doare cel mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Da,asta doare mai mult.Cand esti pe termen nelimitat mama/tata/partener de joaca/sora medicala/sofer/etc,etc, ti se mai intampla sa fii la capatul puterilor,sa nu mai ai efectiv puterea de a lua distanta, de a iesi singura o juma de ora din casa sa iti aduni gandurile si sa castigi putina energie. Esti stoarsa de rutina zilnica si asta se reflecta in calitatea relatiei cu copiii. Dar toate-s trecatoare, multa putere tuturor mamicilor singure :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasin spune:

si eu sunt tot mama singura am 21 de ani si am o fetita de o luna cand am ramas insarcinata el mi-a sugerat sa fac avort insa un avort insemn ptr mine sa nu mai fac copii niciodata asa ca am ales sa-l pastrez si slava domnului am avut o sarcina usoara. intr-adevar este greu sa cresti un copil singura ptr ca viata e foarte scumpa in ziua de azi dar cu ajutorul lui d-nz si incurajari din partea apropiatilor se razbeste
trebuie sa avem grija sa fim sanatoase sa muncim si sa le oferim ce au nevoie si sa compensam lipsa celuilalt parinte atat cat putem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eva_mmm spune:

Si eu sunt tot o viitoare mamica singura si spereiata.Sunt insarcinata in 5 luni si jumatate si mi-e frica...mi-e frica de faptul k nu voi putea sa-i ofer copilului meu tot ce mi-as fi dorit.dar sunt fericita ca voi aduce pe lume o minune.daca puteti sa-mi spuneti din experientele voastre...cred k m-ar ajuta mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepy24 spune:

si eu sunt insarcinata in 4 luni jumatate, ma apuca groaza cand ma gandesc ca sunt singura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andre_lina spune:

Fetelor, capul sus!

Un copil este o binecuvantare, si daca ati ales sa aveti acest copil, este pentru ca vi l-ati dorit in adancul sufletului vostru.
Nu fiti triste si nici speriate. Cand se va naste, veti vedea ca nu sunteti singure, sunteti cu acel copil, care va va iubi neconditionat si in timp va aprecia ca mama lui, desi o tanara fara conditie materiala stralucita, fara un sot cu portofelul gros...a ales sa ii dea viata si s-a zbatut sa ii ofere cat mai mult.

Bucurati-va si treceti peste acest gand, caci sunt cupluri care se despart pt ca nu pot avea copii, sunt alte fete, care de frica au facut avort si au regretat toata viata, nemaiputand face copii niciodata.

Un copil implineste o femeie! Si daca tatal lui nu e langa voi, e pentru ca nu poate intelege un copil ca pe o bucurie, il vede ca pe o problema, sau ca pe sfarsitul distractiilor lui.

Nu sunt feminista, insa fiti mandre de alegerea voastra, va veni si omul care sa aprecieze alegerea voastra atat de demna.

Va pup.

4 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lollstrop spune:

Buna seara la toata lumea !
Sunt mamica unei fetite de 1 an si 5 luni, am astept 6 ani sa am si eu statutul de sotie, dar nu a fost a fie.
Numai Dumnezeu stie cat mi-am dorit copilul asta. Cand am ramas gravida, fostul prieten mi-a aruncat in fata ca nu este al lui. Il iubeam orbeste, am reusit sa trec peste asta, toata sarcina m-am descurcat singura, cum am putut. Niciodata nu avea timp, nu a fost cu mine la nici o ecografie, intotdeauna ajungea mai tarziu. Pentru el cel mai simplu ar fi fost sa avortez, dar mi-am dorit prea mult copilul. Am trecut peste toate si am sperat in continuare, ca se va produce un miracol. M-am inselat, cand am nascut am stat o zi in plus in spital pt ca domnu` nu avea timp sa vina sa declare copilul. Acum stau si ma gandesc ca nu stiu de ce m-am incapatanat sa-i dau numele lui. In fiecare saptamana imi promitea ca o sa vina sa stea cu noi ( nu stateam impreuna ),azi asa, maine asa,pana cand mi-am dat seama ca nu se merita. Copilul meu creste si nu vreau sa creasca in incertitudine.Acum cateva luni am pus capat povestii. Trebuia sa o fac demult dar.......Acum fetita mea are o mama linistita, fara crize de nervi (pt ca tot timpul il asteptam si nu mai venea),si am descoperit o altfel de fericire. Fericirea de a fi mama.Ma surprind in fiecare zi zambind, cateodata chiar razand ,numai uitandu-ma la printesa mea.Abia acum imi descopar cu adevarat copilul, pana acum aveam mintea ocupata. Sunt linistita, mai am momente in care ma simt singura, dar cand vine fetita la mine si ma ia in brate uit de toate si sunt fericita.Nu va speriati la gandul ca veti fi mame singure, exista un mare avantaj, aveti copilul numai pentru voi si puteti crea o legatura ce nu poate fi rupta de nimeni. In cazul in care tatii vor sa-si vada copii,nu le interziceti,e dreptul copilului, trebuie sa stie ca au si tata si pe cat posibil sa il cunoasca.
Multa bafta tuturor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bryama spune:

Si eu sunt o mamica singura, iar fetita mea are 8 saptamani. Insa nu disper, m-am obisnuit asa pt ca " domnul" ne-a parasit din prima luna de sarcina. De ce? Pt ca nu era inca momentul pt un copil, zice el...Poate e mai bine asa, poate e mai bine fara el decat avand alaturi un barbat iresponsabil. Totusi ceea ce ma doare pe mine ce-l mai mult e ca fata mea nu are tata, nu va cunoaste cuvantul tata si nici afectiunea, vocea si imbratisarea de tata cum au alti copii care gasesc refugiu in bratele tatalui.


Mama fetitei Bia

Mergi la inceput