Naterea - no more glossy stories

Naterea - no more glossy stories | Autor: lara_c

Link direct la acest mesaj

Deschid acest subiect in speranta ca, tinerele mame care au nascut de curand sa ne ajute pe noi, cele care ne pregatim cu informatii concrete si mai ales cu raspunsuri la intrebarile oarecum jenante.Stiu ca nasterea unui copil presupune emotie , iubire gingasie, amintiri coplesitoare.Am citit zeci dintre povestile de aici,dar toate sau aproape toate au un aer glossy.
Cum ramane cu problemele de genul: ruperea perineului(eu nu vreau sa fac espisiotomie, in UK nu e obligatoriu), sonda de urina...?A nascut cineva si fara?Dar alte 'accidente'?Am auzit tot felul de povesti despre slabirea anumitor reflexe care ar conduce la pierderi involuntare de urina, fecale in timpul nasterii? Dar dupa ce se intampla?E adevarat ca unele femei au pierderi de urina atunci cand rad sau tusesc?
Cat sange se pierde?Si cat timp sangerezi dupa aceea?
Cand iti poti reincepe relatia sexuala?Si cum e dupa nastere?
Va multumesc anticipat si astept raspunsurile voastre.De asemenea pentru mamicile care au nascut in UK, daca pot sa imi impartaseasca din experintele lor, avand in vedere ca multe lucruri sunt foarte diferite de Romania.

Lara

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
citat din mesajul lui lara_c

Deschid acest subiect in speranta ca, tinerele mame care au nascut de curand sa ne ajute pe noi, cele care ne pregatim cu informatii concrete si mai ales cu raspunsuri la intrebarile oarecum jenante.Stiu ca nasterea unui copil presupune emotie , iubire gingasie, amintiri coplesitoare.Am citit zeci dintre povestile de aici,dar toate sau aproape toate au un aer glossy.
Cum ramane cu problemele de genul: ruperea perineului(eu nu vreau sa fac espisiotomie, in UK nu e obligatoriu), sonda de urina...?A nascut cineva si fara?Dar alte 'accidente'?Am auzit tot felul de povesti despre slabirea anumitor reflexe care ar conduce la pierderi involuntare de urina, fecale in timpul nasterii? Dar dupa ce se intampla?E adevarat ca unele femei au pierderi de urina atunci cand rad sau tusesc?
Cat sange se pierde?Si cat timp sangerezi dupa aceea?
Cand iti poti reincepe relatia sexuala?Si cum e dupa nastere?
Va multumesc anticipat si astept raspunsurile voastre.De asemenea pentru mamicile care au nascut in UK, daca pot sa imi impartaseasca din experintele lor, avand in vedere ca multe lucruri sunt foarte diferite de Romania.

Lara


Pot sa-ti raspund ref. la sonda pt. urina, de care si mie mi-era frica. Nu vei simti absolut nimic... Mie moasa imi spune la un moment dat in timpul travaliului: "OK, acum faci pipi...", la care eu: "Pai nu-mi vine", iar ea zambind: "Nu, acum chiar faci, ti-am pus o sonda temporara ca sa te usurezi".

Asa ca o teama sper ca ti-am putut lua. De restul nu ma bag, ca nu stiu, la mine s-a ajuns la cezariana.

In orice caz, relaxeaza-te, caci oricum nu poti planifica absolut nimic. Ti-o spune un control freak prin definitie, eu mi-am invatat lectia si m-am mai calmat.

Hai, bafta, va fi bine, ai sa vezi! Gandeste pozitiv, asta ajuta cel mai mult!


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

mai greu sa povestesti in cele cateva vb pe care le vrei citite si de catre posteritate despre sonde si scapari mai de voie/ de nevoie de 2-2 si altele in timpul nasterii

ca studenta la medicina am vazut de n ori montarea sondei - o procedura care doare cand te uiti mai mult decat il doare pe cel caruia i se monteaza...sincer. si mie mi s-a pus inainte de operatie si inainte de a fi anesteziata. a fost o mica jena ca atunci cand ai cistita.

perineul n-ar trebui sa aiba timp sa se rupa - teoretic un dr bun isi da seama cand ar trebui facuta epiziotomia daca trebuie facuta, etc.

cu scapatul de 2-2 n-ar trebui sa te nelinistesti - nu ai fi nici prima nici ultima. sansele sa se intample insa sunt mici pt ca se face clisma tocmai pt a preintampina astfel de accidente. nici clisma nu doare sau altceva...si nici nu e mai jenant sa ti se faca decat un banal control ginecologic.

cu scaparile de urina - nu sunt obligatorii. exercitiile kegel inainte si dupa nastere se zice ca ajuta.

relatiile sexuale se pot relua dupa ce trece perioada de lehuzie adica dupa 6 saptamani. insa zidul e moale ca sa zic asa...un lubrifiant e required

mai intreaba ce te nelinisteste. din experienta "cu ochiu" (eu am nascut prin cezariana nu natural) am sa incerc sa iti raspund. ajuta sa stii insa e buna si o doza de surprize indiferent cate stii toate sunt in voia Celui de Sus



-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

povestea nasterii - http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124063

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Este normal ca fetele care scriu aceste povesti sa retina mai ales momentele frumoase (caci da, exista momente deosebite la o nastere). De asemenea, te inteleg ca esti nelinistita, caci nu totul este roz bombon intr-o nastere, fie ea si cu epidurala, ca a mea. Hai sa iti raspund si eu mai concret la unele dintre intrebarile tale. Precizez ca am nascut vaginal cu epidurala.
Scapari de pishu - eu am fost sondata, caci am avut anestezie si mi-au bagat si o groaza de apa in perfuzie, sa fiu hidratata. M-au "golit" de 3 ori pe parcursul a 9 ore de travaliu - fiind sub anestezie nu am simtit nimik, nici la pusul sondei, nici la "golire", nici la scosul ei. In ceea ce priveste treaba nr 2 eu nu am avut clisma dar nici nu am scapat nimik (l-am pus pe sotz sa se uite haha si mi-a confirmat). Deci nu este obligatoriu sa ai asemenea scapari. In schimb, la un moment dat cand mi-am schimbat pozitia in pat (eram inca in travaliu) am scapat ... altceva m-am inrosit de rusinica dar moasa a zis ca e normal si sa nu imi fac probleme (cica e de la epidurala, nu mai ai asa control asupra zonei respective).
Perineul - in general doctorul asteapta sa vada cum decurg ostilitatile (e vorba de Belgia, cel putin). La mine nu o fost cazul de epiziotomie, am avut o ruptura mica de tot, care insa nu a degenerat si nu a fost nevoie de nici o interventie. Mi-a pus doar o capsa mica Deci se poate si fara epiziotomie (evident, depinde de bebe, de pozitia lui etc etc, dar se poate si fara daca esti norocoasa). De asemenea, depinde de cum impingi - aici te sfatuiiesc sa mergi la cursurile prenatale si sa inveti tehnica de push push, sa fii eficienta la expulzie. Conteaza sa cooperezi cu doctorul. Cand imi spunea sa nu imping, apai inlemneam iar el mesterea ceva pe acolo, apoi iar impingeam, iar stop, iar impins :) Si uite asa am scapat de taiat.

Dupa nastere - mi-am simtit zona cu pricina un pic ciudat timp de 1 saptamana. Nu era durere, nici macar jena... dar imi simteam muschii un pic slabiti. Am facut exercitii la kinetoterapie si au ajutat f mult pt recuperarea tonusului. Te sfatuiesc sa te interesezi si tu, cu siguranta in UK au ceva programe de recuperare. Chiar cand am avut muschii mai slabiti niciodata nu s-a intamplat sa fac pe mine deci stai linistita. La 3 luni de la nastere pot spune ca sunt 100% refacuta down there

Sangerare - depinde de persoana. La mine: lohii abundente in primele 3 zile (dar nu de speriat, asa cum ma gandeam), apoi moderat timp de hmmm 1 saptamana, iar apoi inca putin sange cam vreo 2 saptamani (un tampon subtire imi puneam, din ala zilnic).

Sex - mi s-a spus ca la 4 saptamani am voie sa prestez, mi s-au dat si pastilutze anticonceptionale. Din cauza de lipsa de chef si nopti nedormite si bebe colicios nu am ascultat de doctor :p si am amanat momentul - cand s-a intamplat, pot spune ca a fost absolut ca inainte, nu am avut nevoie de lubrifiant, am simtit o mica jena la inceput, care insa a trecut. Acum - parca nu am nascut niciodata.

Voila, sper ca iti sunt de folos informatiile. Daca ai alte intrebari, nu ezita. Eu stiu ca eram obsedata de epilat Cum o prezentam pe "doamna" la doctor - daca ne apuca nascarea pe nepusa masa si nu avem timp de "coafat", mergem cu ea asa... paduroasa? Hehe am aflat abia cand am nascut raspunsul : nu conteaza

Succes. Si astept povestea nasterii - sigur o sa fie si ea un pic ... "glossy"

Simona cu Robertzel baietzel frumos

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti si Poze cu bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

quote:
citat din mesajul lui lara_c

Deschid acest subiect in speranta ca, tinerele mame care au nascut de curand sa ne ajute pe noi, cele care ne pregatim cu informatii concrete si mai ales cu raspunsuri la intrebarile oarecum jenante.Stiu ca nasterea unui copil presupune emotie , iubire gingasie, amintiri coplesitoare.Am citit zeci dintre povestile de aici,dar toate sau aproape toate au un aer glossy.
Cum ramane cu problemele de genul: ruperea perineului(eu nu vreau sa fac espisiotomie, in UK nu e obligatoriu), sonda de urina...?A nascut cineva si fara?Dar alte 'accidente'?Am auzit tot felul de povesti despre slabirea anumitor reflexe care ar conduce la pierderi involuntare de urina, fecale in timpul nasterii? Dar dupa ce se intampla?E adevarat ca unele femei au pierderi de urina atunci cand rad sau tusesc?
Cat sange se pierde?Si cat timp sangerezi dupa aceea?
Cand iti poti reincepe relatia sexuala?Si cum e dupa nastere?
Va multumesc anticipat si astept raspunsurile voastre.De asemenea pentru mamicile care au nascut in UK, daca pot sa imi impartaseasca din experintele lor, avand in vedere ca multe lucruri sunt foarte diferite de Romania.

Lara


O sa iti raspund pe rand la fiecare intrebare si daca mai ai eu sunt aici si iti raspund.
1.am avut epiziotomie si nu mi s-a rupt perineul ,insa doctorul a facut asa o cusatura minunata incat de a doua zi stateam in fund ,durea un pic dar stateam.
2.sonda de urina nu am avut si nu stiu can o pun sau de ce.
3.intr-adevar am avut pierderi involuntare de fecale in timpul travaliului ,imi era rusine de muream,insa moasa a zis sa stau linistita ca nu sunt nici prima nici ultima care pateste asta.
4.dupa nastere ff rar mi se intampla sa pierd urina cand rad sau tusesc
5.sange am pierdut f mult in timpul nasterii si dupa se pierde la fel de mult.In primele 2 ore de la nastere iti dau o punga cu ghiata sa te masezi pe burta sa se stranga uterul si sa mai elimini din mizerie.
Lohii am avut pana la o luna dupa nastere .
6.primul contact sexual l-am avut dupa 2 luni de la nastere cu o teama de nedescris si pe mine una m-a durut putin .
sper sa te ajute raspunsurile mele

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze si filmulete


povestea nasterii

www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

quote:
citat din mesajul lui lara_c

Cum ramane cu problemele de genul: ruperea perineului(eu nu vreau sa fac espisiotomie, in UK nu e obligatoriu), sonda de urina...?A nascut cineva si fara?Dar alte 'accidente'?Am auzit tot felul de povesti despre slabirea anumitor reflexe care ar conduce la pierderi involuntare de urina, fecale in timpul nasterii? Dar dupa ce se intampla?E adevarat ca unele femei au pierderi de urina atunci cand rad sau tusesc?
Cat sange se pierde?Si cat timp sangerezi dupa aceea?
Cand iti poti reincepe relatia sexuala?Si cum e dupa nastere?

Lara



Felicitari ptr. burtica! :)
Incerc si eu sa raspund la intrebarile tale ... dar la inceput: am nascut in Germania, ambele nasteri au fost naturale/vaginale, fara epidurala, declansate prin ruperea apei.
1. spitalele unde am nascut merg pe idea: natura stie mai bine! si nu fac epiziotomie. La prima nastere m-am rupt, am fost cusuta ... a durut cam 1 sapt., am primit de la moasa un praf (nu stiu cum ii mai spune din pacate) pe care il puneam in apa calduta si faceam bai. La a doua nastere a fost doar o mica zgarietura ... s-a cunoscut diferenta ;)
Important e ca la fiecare urinare sa te speli cu apa calduta, fara alte adausuri gen sapun, gel de dus. La spital am primit o cana, mergeam la toaleta cu ea si dupa urinare ma spalam turnand apa calduta. E foarte bine asa!

2. n-am mai auzit pana acum de sonda de urina la nastere ... Am avut asa ceva la alta interventie si pot spune ca nu doare, nu e jenant. Simti evident o usoara usturime la aplicarea ei, dar in rest nimic.

3. "accidente" pot fi, dar e ceva normal, nu trebuie sa-ti fie jena. Cand iese copilul oricum iese cu lichid amniotic, chiar de ai pierdut mult in timpul travaliului ... cred ca putina urina nu mai conteaza. Iar fecale ... tot asa. La ambele nasteri s-a golit colonul in timpul travaliului ... stiu ca nu-i musai, dar la mine asa a fost ... poate ai noroc si scapi fara clisma. Aici nu se face ... de se intampla ceva nu zice nimeni nimic.

4. musculatura este slabita dupa o sarcina, dar exista exercitii de refacere. Intreaba doctorul sau moasa.
Ah, si uit: nu conteaza cum nasti, musculatura nu slabeste la nastere, ci in sarcina.
Daca vezica este plina se poate intampla sa mai pierd putina urina la tuse/stranut ... dar recunosc ca nici n-am facut exercitiile mentionate :(

5. Lohiile tin diferit de mult ... la prima nastere au tinut la mine cam 6 sapt., la a doua 4 ... nu poate nimeni sa-ti spuna exact cat or sa tina. Dupa ce se termina poti sa-ti reincepi viata sexuala ... dar mai bine intreaba si doctorul daca esti refacuta.
Dupa prima nastere a durut putin "primele ori", evident de la cusatura. Dupa a doua nastere n-am simtit durere si am reinceput viata sexuala mai devreme. Nu este diferenta ... barem asa spune sotul :)
Poate ai noroc de un bb somnoros si necolicos sa ai si chef si putere pentru "distractie" ;)

Iti doresc din inima nastere usoara si frumoasa ... sa revi cu o poveste glossy ;) si un bb-lus sanatos! Numai bine!

Imblanzitoarea de balauri: "Sensible Cristian & "Demolition" Amélie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

super subiect!!
sper sa intre mai multe fete din Romania sa ne spuna si noua cum a fost:)
ancdragoman, multumim!

lansez si eu o tema, sa zic asha, ca am mai multe intrebari.
cel mai probabil voi naste prin cezariana si nu stiu mare lucru despre asta. ok, am inteles cum sta treaba cu sonda de urina, cu clisma, dar ma intereseaza ce fel de anestezie ati facut, cum se face efectiv, cum tr sa stai, daca da ameteli, la cat timp ati alaptat copilul dupa, daca au aparut ceva probleme la alaptat, ce recomandari ati primit dupa, daca doare rau dupa ce trece anestezia,
cam la cat timp dupa v-ati simtit ok...

multumesc anticipat!!!

fetita sau baitetzel, sanatos sa fie!!
pozici
totul pentru bebe

33+ Florin Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Cum ramane cu problemele de genul: ruperea perineului(eu nu vreau sa fac espisiotomie, in UK nu e obligatoriu),
Am avut episiotomie, nu am avut alta rupere
la 1.30 noaptea am nascut la 7 dimineata faceam sus-jos pe scari de nebuna ce sunt


sonda de urina...?A nascut cineva si fara?
Da, am nascut fara - nu stiu la ce foloseste
M-am dus la baie in timpul travaliului
In timpul nasterii habar n-am daca am scap ceva sau nu - aveam alta treaba atunci

Dar alte 'accidente'?Am auzit tot felul de povesti despre slabirea anumitor reflexe care ar conduce la pierderi involuntare de urina, fecale in timpul nasterii?
fecale sigur nu. nu mi-au facut clisma dar nu mai mancasem nimic de peste 24 h (nu ca am vrut, asa s-a intamplat)

Dar dupa ce se intampla?E adevarat ca unele femei au pierderi de urina atunci cand rad sau tusesc?
Da, asta am avut
In primele 2-3 luni dupa nastere destul de rau. Adica chiar aveam pierderi de urina cand stranutam sau tuseam. Am facut si ceva exercitii Koegel, poate ca au ajutat.
In timp s-a diminuat foarte mult, acum practic nu se intampla (dar cand sunt racita ma duc preventiv des la toaleta)
Mi-a explicat doctorita ca am uter retrovers (asta stiam) si ca sarcina l-a retroversat rau de tot, e plecat uterul meu de tot de la locul lui. Uterul sustine vezica. Vezica nesustinuta, pasa mai tare pe ceva ce am uitat cum se ceheama si de-aia mai scapam urina.
Daca nu ai uter retrovers presupun ca n-ai problema asta.
Poate iti explica mai bine un doctor - mie asa mi s-a explicat.


Cat sange se pierde?Si cat timp sangerezi dupa aceea?
Se pierde mult sange. Nu stiu cat. Dar supravietueisti. Din pacate nu mai tin minte cat timp am sugerat dupa (cred ca circa 2 saptamani)

Cand iti poti reincepe relatia sexuala?Si cum e dupa
nastere?
Eu am inceput la 5 saptamani (cu binecuvantarea doctorului - am "furat" un pic din timp si m-am programat mai devreme la consultul de 6 saptamani - si doctorul a ras si a zis ca e ok)

La inceput am siomtit o jena (durere e mult spus). Poate un lubrifiant ajuta - eu nu m-am gandit atunci. Cred e si putin din cauza creierului - ca parca iti vine si nu-ti vine ...
Dupa scurt timp (maxim 1 luna) a inceput sa fie ca la inceput. La primele contacte parca eram cam mult loc pe acolo dar mi-am revenit repede :)

Sorana si Monica (5 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

lara_c, eu am nascut in apa, al doilea bebe, nu mi s-a facut epiziotomie, nu m-am rupt, m-am dilatat perfect. Am nascut la 8 seara si la 10 (tot seara) mi-am facut singura dus, asistentele se uitau la mine ca la un extraterestru.
Desi dr. era rezervat in privinta mea pt. ca de la prima nastere aveam o cusatura de toata frumusetea si era totusi foarte recenta.
Daca vrei amanunte despre nasterea in apa, citeste "Nasterea in apa, o alternativa, un miracol" (sunt vreo 3 capitole), dar afli tot, cu lux de amanunte, atat experienta mea pe care am impartasit-o pe DC, cat si a altor fete pe care le-am convins si au nascut si ele in apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

eu am fost anesteziata general. mi s-a p;us un furtun in dreptul nasului si m-a intrebat unde am fost ultima data, la mare sau la munte...i-am raspuns ca la mare si apoi m-a intrebat unde si nu am apucat sa ii spun decat ca in grecia...am simtit efectiv ca in filme ca te trage ceva in jos si s-a rupt filmul. dupa operatie m-am trezit urcand la loc...si dr care ma intreba daca sigur ma cheama cum ma cheama ca nu reactionam cand ma striga
nu m-a durut insa m-a usturat cand am ajuns in salonul de reanimare. am spus asta si mi s-a facut repede un calmant. pana dimineata nu au fost probleme. dimineata mi-au scos sonda, mi-au facut o injectie anti-coagulare in burta (nu doare deloc) si m-au ridicat din pat. asta a fost partea cea mai nasoala...simteam cum imi ajung intestinele pe la genunchi...f buna centura post-natala, cat mai stransa...te ajuta sa te misti mai repede si mai usor si fara dureri. nu prea te poti toaleta singura dar pt asta exista asistentele care te spala down there. la fel si cu urinatul...e o senzatie ca la cistita in porimele 2-3 zile.
laptele mi-a venit a 2-a zi de la operatie dar asta si pt ca am masat eu sanii si am insistat. scaun am avut la 3 zile de la operatie (toti te intreaba daca ai avut, daca nu vrei un dulcolax ceva )
conteaza f mult sa te misti cat mai repede si in ciuda durerilor sa perseverezi.
nastere usoara!

-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

povestea nasterii - http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124063

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

maitrey, merci frumos!
ce e cu centura aia post-natala?? se poate cumpara de undeva? cat costa?

fetita sau baitetzel, sanatos sa fie!!
pozici
totul pentru bebe

33+ Florin Razvan

Mergi la inceput