Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Buna mamici!

Am fost azi la dr. si i-au luat secretii de peste tot (ochi, nas, gat) sa vedem ce e cu cohisorul, sa nu mai punem picaturi aiurea.A trebuit sa-l tin 2 ore nemancat si am avut asa un stres ca va urla rau, mai ales ca pt laringita cica sa nu-l las sa planga... ufff s-a comportat binisor, a dormit, de i-a deschis asistenta falcile cu mana, ma rog, la un moment dat s-a pus pe plans (foame si nervi de deranj) moment in care a scos Lorica tzatza fix in cabinet si l-a potolit pe buburuz.
Acum doarme, am putut sa fac si eu putina curatenie si sa pap si sa va citesc si salut.
Laura a facut laringita de la urletele isterice, ca el nu plange, urla, parca e acelasi baiat ca puiul lui Dolores daca n-am sarit din prima secunda, primul scancet... e jale mare.
Simonix, Simonacip, Inais fete dargi ca va ganditi la noi!

Apropo, ce stiti de prevenar ? Mi l-a recomnadat dr. si na-m timp (acum) de gugalit.

Siii.... sa traiasca toti puiutii care sarbatoresc azi lunisoarele!

Getutza bine ai revenit!

Lori, mami de pui drag si iubit Robert

Poze Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

hop si eu printre voi...remeber me? nu ma supar daca nu pt ca stiu ca la activitate am fost cam codasa..ne-am mutat si cu netu' am stat cam prost - adica deloc - pana saptamana trecuta.

felicitari tuturo mamicilor pt saltul la clubul scutecelor! sa va bucurati de pruncuti si ei de voi si restu' cum o vrea Cel de Sus!

so...am nascut pe 17.06 prin cezariana de urgenta dupa 7 ore de travaliu cu dilatatie 2, dupa 2 perfuzii cu oxitocina care mi-au oprit contractiile, etc, o fasolica roz de 3550 g si 52 cm pe care o cheama alexandra.

nu am mameloane asa ca alaptez la pompa...productia insa a cam inceput sa scada...unde saptamana trecuta scoteam 140 astazi am scos 30...oare sa iau galactogil? ar mai avea vreun efect acum?

bebe ia bine in greutate mancand formula...are acum 4020 g dupa ce am scos-o cu 3300 din maternitate. joi avem vizita de o luna - vedem ce ne zice pediatra atunci. acum ne chinuim cu o iritatie la putzica...am incercat si cu crema cu oxid de zinc si cu galbenele si cu musetel...si acum o dau cu albastru de metilen la sfatul pediatrei...sper sa treaca si iritatia si albastrul pana joia viitoare cand avem botezul

intre 2 biberoane si 2 nani-uri incerc sa intru sa va citesc si sa va scriu despre noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Maireyi, bine ai revenit , sa-ti traiasca puiuca Alexandra, te trecem la listuta de bebici


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05) si puiul mic Raducu(06.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Alina anto ti-am raspuns la PM. Pup fata dulce. Scuze, fete dulci.

Lori, mami de pui drag si iubit Robert

Poze Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

multumim!

poti trece te rog langa bebe in lista si faptul ca am nascut cu dr. crauciuc la elena doamna? multa lume cam fuge de maternitatea aia si daca vede ca totusi sunt femei care nasc acolo poate vor mai prinde curaj...pt ca o fi aratand ea ciudat pe dinafara insa inauntru sunt oameni superbi care s-au ocupat de noi f frumos. multumesc!

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chinabulina spune:

maitreyi, ce frumoase sunt versurile
multumim pentru urari. eu am uitat sa-i transmit si puiutului de analisa "la multi ani". am uitat ca avem si bebici de 3 luni, nu doar de 1 sau 2. scuzati
sarbatorita mea a fost cam mofturoasa azi. a plouat toata ziua (si inca mai ploua), asa ca nu am putut iesi. si s-a plictisit mititica in casa toata ziua. offff, poate sta ploaia pana diseara, ca ne-a incurcat toate planurile
mai, eu tot am batai mari de cap cu alaptatul. gogoasa mea adoarme imediat, nu stiu ce sa ma mai fac cu ea. de multa vreme tot scot laptele cu pompa, dar as vrea s-o pun la san. asa ca am ajuns sa o pun la san doar o data, maxim de 2 ori pe zi. avem ritualul de seara, cand papa tzitzi dupa baita, in rest cand se nimereste. azi, daca tot am stat in casa, am incercat intr-una: adoarme imediat!!!! si doarme 15 min, apoi incepe sa urle de foame. si iar o luam de la capat. si tot asa. pai in ritmul asta nu papa nimic si-mi face si tzitzi varza (abia am scapat de rani)... nu stiu, zau, ce sa fac... ma supara tare treaba asta...
si sa stiti ca si eu trec printr-un puseu de crestere: mananc intr-una!!! si am o pofta de inghetata, ceva de speriat!!! niciodata nu m-am omorat cu inghetata, dar vara asta sunt de groaza, mananc cantitati industriale!!!

am vazut si eu poze de la botezuri. mama, ce de mamici frumoase!!! una mai frumoasa ca cealalta! pai cu asa mamici normal ca bebicii de la odiseea asta sunt cei mai frumosi...

georgiana, mami de gogoasa balerina teodora maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns socrate spune:

maitreyi baga Galactogil, ceai de stimulare a lactatiei, ceai de chimen si anason, tot ce poti 3-4 litri. Cand scade productia de lapte nu tb sa te mai intrebi oare e bine sau nu, bea tot ce poate creste cantitatea de laptic. Iti tin pumnii. Si eu am inceput sa il alaptez la pompa, dar incearca si mameloanele de silicon de la Avent. La mine a mers o vreme, acum papa fara ele. Mameloanele s-au mai format in timp.

Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona80 spune:

Buna fetelor,
Reusesc si eu sa mai scriu, si nu pentru ca nu as fi avut timp, ci pentru ca am avut probleme cu internetul. Cei de la care aveau internet au fost preluati de RDS. Ei ne-au decablat si abia dupa 3 sesizari prin telefon si o plangere scrisa au reusit sa ne faca instalarea. Dar sa va povestesc despre mine si bebe. Victor a avut la nastere 4.0kg si o lungime de 53cm. A fost baiat mare, dar nu s-a grabit deloc sa apara, astfel ca doctorita a decis sa vina pe lume prin cezariana, pe 4 iunie. E bine, sanatos si mancacios. Singura mea durere de care nu cred ca voi scapa vreodata, este ca am fost nevoita sa ablactez. Am facut mastita de doua ori la un san, am facut febra mare, si am plans de ciuda 2 zile in continuu aproape. Dupa prima oara cand am facut mastita, probabil din cauza stresului si a plansului lapticul s-a imputinat si a trebuit sa-i dau si completare. Am fost nevoita sa-l hranesc cu biberonul cat timp am avut febra iar bebe s-a prins de faptul ca din biberon se mananca mai repede si mai usor,asa ca n-a mai vrut sub nici o forma sa manance de la san desi am avut o rabdare de fier. Si acum mai plang de ciuda, nu e seara sa nu ma gandesc la asta si sa ma intreb unde oare am gresit. Dar ma consolez cu gandul ca el e sanatos si foarte fericit cand mananca.
Colicii s-au mai diminuat, bineinteles dupa ce am incercat aproape tot ce exista in farmacii. Acum folosesc Sab simplex la fiecare biberon, intre mese ii dau baby drink si se pare ca a avut efect siropul baby calm care l-a mai linistit. In schimb, din cauza laptelui praf, are scaune rare. Cam unul la 27 de ore. Cand manca la san avea 6-7 scaune pe zi. Offf...
Va las acum ca s-a trezit si trebuie sa-i fac biberonul.
Pupici la mamici si la puisorii lor dragi.

39+ abia asteptam minunea noastra mica Victor Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Ramona, bine ai revenit! Feicitari pentru Victoras! Te trec si pe listuta.

Imi pare tare rau pentru necazul tau cu lapticul.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05) si puiul mic Raducu(06.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

In sfarsit un mesaj inceput de dimineata

Iulia – noi vom face pana la un an bait ape cap si corp in fiecare seara. Asa ne-a zis si de la spital.
Alina anto – ce frumos sta ea in cadita, pai al meu in pozitia pe spate urla parca ii fac ceva rau
Laura – bafta la discutie cu cei de la restaurant. Eu discut acum despre decoratiuni. Ne-au indicat o firma cu care lucreaza ei si am luate toate serviciile de acolo dj, foto, video, invitatii, marturii, decoratiuni. Si sunt ok ca prêt. Daca nu aveti asa multi invitati incercati la sala de la 9 , este mult mai frumoasa.
Miss – nu am retinut, de ce ii dai tu formula lui bebe ? Tu ziceai ca aveai laptic la san.
Alysh – sa-I fie de bine micutului crestin, asteptam poze de la baita sfanta
Puputii –eu aseara am avut 40 temperatura, am facut un dus rece si am alaptat copilul
Alexuta75 – si noi tot pe 16 august avem botezul. La cat timp a venit rezultatul pt cellule stem ? La noi au trecut 30 zile si nik
La multi ani Alessandra (3luni), Tudor, Teodora, Mircea (2luni),Ilina (1luna)
Maine facem si noi 1 luna, uraaa!!!!
Astazi mergem la dr de fam pt control la 1 luna,

Noi raportam o seara groaznica , dar o noapte linistita. Aseara am avut temperatura 40, iar lui bb ii era asa foame. M-am dus si am facut un dus mai rece si l-am alaptat. Acum nu mai am febra, dar am diaree si nu stiu cum sa scap. Tin regim, mananc doar sticksuri si paine prajita si beau ceai de menta, insa mi-e teama sa nu mi se opreasca lapticul sau sa nu fie suficient.


Poze
Bebe David Adrian 16.06.2008

Mergi la inceput