Gandire in devenire (vizigotul si perlele lui...)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns malla spune:

superfaine perlele lui, am ras ... m-au binedispus. sa mai scrii.


Andrei si Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang3lt0uch spune:

ai o comoara de baietel ! sa-ti traiasca

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)

Poze cu ingerasul mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Dimineata, toata lumea se agita prin casa sa ne pregatim pt serviciu si gradi
TATI: Matei, eu azi am sa merg la birou.
MATEI: Si eu voi merge la lupta....dar mai tarziu.

Si mi-am adus aminte diverse de cand era mai mic:
..spunea UCUDATA pentru INCA O DATA
.. spunea CHIARASI in loc de CHIAR sau in loc de IARASI...doi intr-unu, dupa caz
.. spunea IDIAT in loc de IMEDIAT
POCATELIU in loc de PORTOCALIU

Si daca erai om rau te impusca cu puscaria lui ;)


Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Matei sta in casa de doua saptamani ca a facut pneumonie. Se joaca in sila cu toate jucariile, de la o vreme sta si se gandeste....

Mami: Ce faci MAtei, esti bine?
Matei (cam moale): da...sunt bine....
Mami: Matei, ai ceva?
Matei: Stii, Mami, ma gandeam....e tare tare greu sa stai degeaba. Cand am sa ma fac mare nu voi sta niciodata degeaba!

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

PIANUL
Matei isi doreste de Craciun un pian!!! Un pian adevarat !!! Am inceput tratativele pentru a-l aduce la a accepta un pian mic de jucarie:
NEGOCIEREA - I
Mami: Matei, uite, nu prea avem loc in casa, ce zici daca pianul este mai mic?
Matei: A, pai nu e problema, mai aruncam ceva si facem loc...uite..de exemplu canapeaua!!!!
---
NEGOCIEREA - II
Mami: Matei, poate totusi ar fi bine un pian mai mic, ca si tu esti mic...?
Matei: Eu nu sunt mic. Am PATRU ANI SI DOUA LUNI SI UN PIC! Sunt mare!
----
REMIZA
...in fine, dupa lupte seculare l-am convins: sa fie un pian mai mic dar, a adaugat el, "sa cante muzici adevarate"....
...acu realizez ca "sa cante muzici adevarate" ar putea insemna in mintea vizigoteasca, sa cante singur.... ... mai am de lucrat....
----
DILEMA FINANCIARA
Ieri in magazin, Matei vede nu stiu ce super robot si, evident, pune in discutie cumpararea lui. Ii explic ca nu se poate, ca e un cadou mare si important si nici nu am bani pt el, trebuie sa pastram banii pentru cadoul de Craciun.
Raspunsul lui Matei: Pai Mami, stiu cum facem: imi iei tu robotul si imi ia Mosul pianul, si am rezolvat problema banilor!
----
DILEMA EXISTENTIALA
Matei stie demult ca bebelusii cresc in burtica la mami. Insa, recent, a aflat povestea cu barza....
Mami, eu am crescut in burtica la tine, sau m-a adus barza?
Ai crescut in burtica la mine, ti-am mai spus. Dar cine ti-a zis de barza?
Pai bunica. Acuma zi tu, cine minte: tu sau bunica?
----
MANIACUL
Matei cu mami in taxi. (Mentionam ca mami neavand carnet de sofer, cam umbla cu taxiul cand e urgenta, si doar de la o singura firma. Asa se face ca Matei are un sofer preferat ...)
Mami, cand mai vine sa ne aduca prietenul meu?
Nu stiu, Matei, cand o avea timp...
Auzi mami, da' mie stii de ce imi place de el? Pentru ca-si tine masina curata. Uite, nu ca nenea asta...pfffuuu, ce praf e aici. De ce nu-si spala masina?
(mami cauta disperata o gaura in care sa se bage de rusine, in timp ce soferului i se ingrenasera urechile....)


Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Citat:
citat din mesajul lui mina

In concediu, ca sa nu ne plictisim, Tati inventeaza jocuri pentru Matei.

Cand era mai mic, a inventat jocul numit "o masina=doua masini", adica unu zice singularul si celalalt pluralul. Ii vine randul lui Matei sa ii zica lui Mami.
Mate: oghinda
Mami: doua ghinde
Matei (nervos): OGHINDA!!!!!
Mami accentueaza: doua ghinde
Matei (aproape scos din pepeni): OGHINDAAAA, aia de te VEZI IN EAAAAA!
.... bietul copil, peltic, zicea oglinda.....



Si Monica numara acum vreo 2 ani "Omida" "Doua mide"


Sorana si Monica (6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Citat:
citat din mesajul lui mina

Bancurile lui Matei (imi fac datoria si spun din start ca redau ce s-a petrecut si nici macar eu singura nu stiu daca e adevarat ce zice sau nu....o sa vedeti de ce)

Vine Matei de la gradi si intreaba:
Mami, stii de ce are girafa gatul lung?
Nu stiu
Matei: Pentru ca ii miros f tare picioarele!

Matei: Dar stii de ce e crocodilul verde?
Nu stiu
Matei: pentru ca ii miroase f tare gura!



Prima e din film "Fabrica de ras a lui Donald" - am cumparat si noi dvd-ul pe care fi-mea la recunoscut in supermarket "la asta ne uitam noi la gradi". A doua nu-s convinsa ca a inventat-o Matei dar in mod sigur cineva de la gradi ... ca o stia si fi-mea

Sorana si Monica (6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Citat:
citat din mesajul lui mina

PIANUL
Matei isi doreste de Craciun un pian!!! Un pian adevarat !!! Am inceput tratativele pentru a-l aduce la a accepta un pian mic de jucarie:
NEGOCIEREA - I
Mami: Matei, uite, nu prea avem loc in casa, ce zici daca pianul este mai mic?
Matei: A, pai nu e problema, mai aruncam ceva si facem loc...uite..de exemplu canapeaua!!!!
---
NEGOCIEREA - II
Mami: Matei, poate totusi ar fi bine un pian mai mic, ca si tu esti mic...?
Matei: Eu nu sunt mic. Am PATRU ANI SI DOUA LUNI SI UN PIC! Sunt mare!
----
REMIZA
...in fine, dupa lupte seculare l-am convins: sa fie un pian mai mic dar, a adaugat el, "sa cante muzici adevarate"....
...acu realizez ca "sa cante muzici adevarate" ar putea insemna in mintea vizigoteasca, sa cante singur.... ... mai am de lucrat....
----
DILEMA FINANCIARA
Ieri in magazin, Matei vede nu stiu ce super robot si, evident, pune in discutie cumpararea lui. Ii explic ca nu se poate, ca e un cadou mare si important si nici nu am bani pt el, trebuie sa pastram banii pentru cadoul de Craciun.
Raspunsul lui Matei: Pai Mami, stiu cum facem: imi iei tu robotul si imi ia Mosul pianul, si am rezolvat problema banilor!
----


Ce e mai cu copii astia? I-a innebunit profu' de pian?
Pian vrea si fi-mea.
Numai ca noi avem o prietena de aceeasi varsta care face pian de 2 ani si are acasa pianina. Asa ca vom lua pianina cu 5 octave (cea mai mica, suficienta pentru incepatori)
La noi nu-i loc de negociere, e singurul lucru de pe lista moshului.
Si fi-mea e foarte serioasa ca ea vrea sa repete acasa, ca nu poate invata sa cante la pian daca nu repeta acasa, ma rog, de-astea ....

Sorana si Monica (6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Matei cu tati sparg nuci in hol, pe gresie. Bine, nu direct pe gresie...au pus un ziar mai intai.
Dupa ce au asasinat ei vrun kil jumate de nuci, s-au dus impacati la culcare.
Dimineata, tati se trezeste putin racit. Matei avea explicatia: l-a tras curentul.
"Tati, noi am spart aseara nucile alea care aveau coaja tare, pe alea mai tari tu le-ai desfacut. Ei, si nucile au asa, un ulei in ele, ulei care de la aer are un curent. Ei, te-a tras curentul ala si de aia ai racit"
saaaauuuu, alta varianta, redata bunicilor ulterior
"Nucile cresc in pom. La ele vin pasarile care le sparg cu ciocul si de la gaurile alea intra aerul. Ei, cand tati a desfacut nucile, l-a luat aerul ala rece, adica curentul"


Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:

Citat:
citat din mesajul lui mina

Matei cu tati sparg nuci in hol, pe gresie. Bine, nu direct pe gresie...au pus un ziar mai intai.
Dupa ce au asasinat ei vrun kil jumate de nuci, s-au dus impacati la culcare.
Dimineata, tati se trezeste putin racit. Matei avea explicatia: l-a tras curentul.
"Tati, noi am spart aseara nucile alea care aveau coaja tare, pe alea mai tari tu le-ai desfacut. Ei, si nucile au asa, un ulei in ele, ulei care de la aer are un curent. Ei, te-a tras curentul ala si de aia ai racit"
saaaauuuu, alta varianta, redata bunicilor ulterior
"Nucile cresc in pom. La ele vin pasarile care le sparg cu ciocul si de la gaurile alea intra aerul. Ei, cand tati a desfacut nucile, l-a luat aerul ala rece, adica curentul"


Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it




Da' cate scenarii....

Poznele lui Andrei

Nasterea lu' Andrei

www.dropshots.com/andruskandu" target="_blank">PozeAndrei

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput