Suceava (22)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Ioana, saru`mana de cantecele. Faine, faine!
Simina, Crengu, felicitari pentru master!!
Ramonaa, am participat si eu la petrecerea virtuala
Emushi, nu stiu unde ai putea gasi cizme de cauciuc...

Duminica frumoasa, fetelor!


Alexandrina 29+ si puiutii ei, Raluci (03.08.1997) si Narci (21.09.2006)

poze cu noi

Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emushi spune:

am vb cu d-na de la piata, aduce luna viitoare! de-o balaceala-doua, or sala piata, a zis d-na ca primeste luna viitoare!

pe fuga ca mi-i taaare somn si comp-ul merge prost:
dau de baut, duminica am sarbatorit 6 ani impreuna....mai, ce repede-a tracut timpul...
si tot la capitolul asta, daca tot fac cinste, sa va mai spun...ca am luat rezi pe pediatrie? fericita si putin ingrijorata, ca din octombrie va trebui sa plec la Bucuresti, sper sa-mi acorde transfer la Iasi...nu stiu cum m-oi descurca fara Miruneatza mea!
si mai vrem si bebe2...da' mai amanam "munca asidua" 2-3 luni, sa vad cum ma descurc cu naveta!

pupici multi-multi, cu lipici, de Mirunici!

http://www.pagina-mirunei.piczo.com
Am implinit 2 ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilincalif spune:

iaca inca ceva de citit, cine stie, pooate gasim ceva aplicabil printre atitea sfaturi

MIERE SI SCORTISOARA
Retete pentru mai multe afectiuni

Mierea de albine este folosita de secole pentru tratarea celor mai diferite afectiuni. Cercetatori contemporani au demonstrat ca folosita ca medicament, mierea nu produce efecte secundare, ba chiar luata in doze corecte nu produce neplaceri nici bolnavilor de diabet!
O revista renumita din Canada numita Weekly World News a publicat pe 17 ianuarie 1995 o lista cu afectiunile ce pot fi tratate cu miere si scortisoara luate in diferite doze, potrivit cercetarilor unui grup de terapeuti vest-europeni .
ARTRITA
Preparati o pasta din o parte miere, doua parti apa calduta si o lingurita de scortisoara pudra; masati usor cu acest amestec partea inflamata a corpului in cele mai multe cazuri durerea dispare in 15 min. Baut zilnic un amestec din o ceasca de apa fierbinte, doua linguri de miere si o lingurita de scortisoara pudra, poate vindeca chiar si artritele cronice.
O mixtura din o ligura miere si o jumatate de lingurita de scortisoara pudra luata inainte de micul dejun, poate reda libertatea de miscare chiar si artriticilor care nu mai pot umbla.
CADEREA PARULUI
Cei care sufera de caderea parului sau inceput de chelie vor aplica pe cap o pasta preparata din jumatate ceasca ulei de masline cald, o lingura de miere si o lingurita de scortisoara pudra; se mentine pe cap 5-15 minute, dupa care se spala parul.
INFECTII DESCHISE, VEZICATE
Se bea un amestec din doua linguri de scotisoara pudra si o lingurita de miere dizolvate intr-un pahar de apa calda.
DURERI DE DINTI
Preparati o pasta din o lingurita de scortisoara pudra cinci lingurite de miere; aplicati acest amestec pe partea dureroasa de trei ori pe zi pana la disparitia durerii.
COLESTEROL
Un amestec din doua linguri de miere si trei lingurite de scortisoara pudra dizolvate in 450 ml de ceai (este de preferat infuzia de ceai verde) poate reduce nivelul colesterolului din sange cu cca. 10% in doar doua ore. Un amestec din o lingura de miere si jumatate de lingurita de scortisoara pudra luat de trei ori pe zi inaintea meselor principale va duce la scaderea
colesterolului. Mierea simpla consumata la masa zilnic diminueaza problemele de colesterol.
RACEALA
Raceala severa sau comuna poate fi tratata cu un amestec de un sfert de lingurita de scortisoara pudra intr-o lingura de miere calda, timp de trei zile. Acest tratament poate vindeca tusea cronica si poate duce la ameliorarea sinuzitei.
STERILITATE
Medicina Yunani si Ayurvedica intrebuinteaza de multe secole mierea de albine pentru imbunatatirea fertilitatii masculine.
Impotenta la barbati poate fi rezolvata cu ajutorul a doua linguri de miere luate inainte de culcare.
De asemenea, scortisoara este folosita de secole in tarile din estul indepartat de catre femeile sterile sau cu uterul slab.
Femeile care nu raman gravide si-ar putea rezolva problema aplicand cat mai des pe gingii, in timpul zilei un amestec rezultat dintr-un varf de cutit de scortisoara cu o jumatate lingurita de miere. Este important ca amestecul sa patrunda in organism in amestec cu saliva.
Un cuplu din Maryland-SUA si-a pierdut speranta de a avea copii dupa 14 ani de casnicie. Au folosit amandoi miere si scortisoara dupa retetele de mai sus si dupa cateva luni femeia a ramas insarcinata si a nascut, la termen, gemeni.
TULBURARI STOMACALE
Folosind miere de albine in amestec cu pudra de scortisoara pot fi vindecate "din radacini" ulcerul si nevralgiile stomacale de orice natura. Cu acelasi
tratament se poate elimina producerea de gaze la stomac, precum si durerile produse de acestea.
TULBURARI CARDIOVASCULARE
Preparati o pasta din doua linguri de miere si o lingurita de scortisoara; folositi-o in mod regulat la micul dejun, pe paine in loc de jeleu sau gem.
Acest procedeu diminuiaza colesterolul depus pe vasele de sange, reduce riscul producerii atacului de cord, elimina starile de inabusire, intareste si regularizeaza bataile inimii.
Mierea de albine in amestec cu scortisoara reduce si riscul producerii de hemoragii interne.
INDIGESTII
Scortisoara presarata pe doua linguri de miere, luata inainte de mese elimina aciditatea si asigura digestia chiar si in cazul "meselor grele".
SISTEMUL IMUNITAR
Folosirea zilnica a amestecului de miere si scortisoara duce la intarirea sistemului imunitar, protejand organismul impotriva atacurilor virusilor si bacteriilor.
Cu continutul sau bogat in vitamine si fier mierea de albine inarmeaza leucocitele in lupta lor cu virusii si bacteriile.
GRIPA
Un cercetator spaniol a demonstrat recent ca mierea de albine contine un ingredient care distruge germenii gripei ferind omul de imbolnavire.
LONGEVITATE
Ceaiul baut zilnic cu miere de albine si scortisoara stopeaza ravagiile procesului de imbatranire.
Puneti in trei cesti de apa fierbinte patru linguri de miere si o lingura de scortisoara; beti un sfert de cana de trei-patru ori pe zi. Pielea vi se va mentine moale si catifelata, imbatranirea va fi stopata, speranta de viata va creste, iar Dvs. va veti simti mai tanar.
ACNEE
Faceti o pasta din trei linguri de miere si o lingurita de scortisoara si aplicati-o pe cosuri inainte de culcare; spalati fata dimineata cu apa calda. Daca repetati procedeul zi de zi timp de doua saptamani, cosurile vor dispare pentru totdeauna.
BOLI DE PIELE
Eczema, herpes si celelalte boli de piele se pot vindeca prin aplicarea pe zona afectata a unui amestec de miere de albine si scortisoara pudra luate in parti egale.
OBEZITATE
O lingurita de miere si o jumatate de lingurita de scortisoara pudra dizalvate intr-o cescuta de apa fierbinte luata dimineata, pe stomacul gol si din nou seara inainte de culcare, duce la scaderea in greutate chiar si la persoanele cele mai obeze, chiar si in cazul unor diete mai bogate in calorii, daca se ia regulat pana la obtinerea greutatii dorite.
CANCER
In Japonia si in Australia s-au obtinut vindecarea unor cazuri de cancer osos si la stomac prin administrarea (concomitent cu tratamentul oncologic), timp de o luna, de trei ori pe zi a unei mixturi dintr-o lingura de miere si o lingurita de scortisoara pudra.
OBOSEALA
Mierea de albine si scortisoara pudra luate in amestec cate o lingura din fiecare,dimineata si din nou la ora 15:00 asigura persoanelor mature sprinteneala si flexibilitate.
RESPIRATIE MIROSITOARE
Mentineti pe tot parcursul zilei o respiratie proaspata daca in fiecare dimineata faceti gargara cu o ligurita de miere presarata cu scortisoara pudra dizolvata intr-un pahar cu apa fierbinte.
SURDITATE
Auzul poate fi recapatat luand zilnic un amestec de miere si scortisoara amestecate in parti egale.
SUCCES si SANATATE !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilincalif spune:

fetele cochetele, pe unde v-ati ascuns ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilincalif spune:

em, sa ne spui si noua exact unde gasim cizmutze din alea de cauciuc, ca uite ce e afara, daca mai continua asa o invat pe Zamfi sa inoate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilincalif spune:

iaca fetelor cochetelor ceva de citit :



Mircea Dinescu - Femei de cariera


Odata, la serviciu, am dat de o colega nervoasa la toaleta. Iesise din cabina, isi netezea fusta si bombanea: "Stii bancu' ala cu Itic?". N-am stiut daca vorbeste cu mine, asa ca am mormait incert, in asa fel incit, la o adica, sa reiasa ca eu de fapt cintam. A continuat si m-a scapat astfel de propria-mi mutra buimaca: "Cica se ruga Itic toata ziua la Dumnezeu: da, Doamne, sa cistig la loterie! Ajuta-ma, Doamne, sa cistig la loterie, hai, Doamne, zau, de ce nu ma ajuti si pe mine sa cistig la loterie?!

La un moment dat, Dumnezeu, agasat de atita vaicareala, se repede la el: Ma, Itic, pe cuvint ca te-am auzit si m-am straduit din rasputeri, dar te rog frumos, ajuta-ma si tu putin: joaca la loterie!"

Am hahait cu ea un pic, dar asteptam legatura dintre banc si motivul reuniunii noastre private. A continuat: "Asa si eu, draga: tocmai am facut acum un test de sarcina care, normal, mi-a iesit negativ. Am plins ca proasta, cu fundul pe colac, fiindca ma screm de vreo patru ani sa ramin gravida si degeaba! Dupa aia insa, brusc, mi-a bubuit mintea ca de la ciclul trecut n-am mai facut sex, de fapt! Ca eu cu barbatu-miu nu ne intilnim decit 8 minute pe zi, dimineata. Si, desi el n-are nevoie decit de patru minute pentru un act sexual, eu tocmai atunci nu pot, fiindca imi fac parul cu drotul, pantofii cu crema si botul cu ruj." Verifica-ti agenda, am putea sa ne vedem azi la 1,45 sa luam lunch-ul si sa facem un copil?

Ma uitam la ea cu ceva ce fusese pina de curind admiratie, dar deja nu mai eram sigur: femeie de cariera, obsedata de promovare, leafa, autoritate si performanta. Vorbea jumate-n engleza, jumate-n romina, cum se poarta acum, era toata numai taioare, promausan, targhet, auarnes, marchet, pablic-rileisans, plening, risarci, fiidbac. Dama spirt, cu parul prins ca madam Ecaterina Andronescu-Abramburica, era deci colega-cea-fara-de-cusur, carierista care se temea doar de bomba atomica si de barbatii care cred ca femeile sunt inferioare. Avea un sot manager, care-si facea al doilea doctorat si chelise prematur din cauza studiului napraznic si ambitiei de a fi sef. Aveau bani, lucrau in multinationale, umblau numai cu nara pe sus, trosnea mindria-n ei. Dar n-aveau copii. Asta lipsea din tabloul perfect. Cind au implinit 30 de ani au facut consiliu de familie, cu parinti si cu socri cu tot si au decis sa aiba un baiat si o fata, neaparat in ordinea asta. Cind au implinit 34, s-ar fi bucurat sa aiba si-un pechinez, numai ca programul lor de lucru era deja un pact cu diavolul. Ea se scula la 7 si pleca la 7,42 cu Renault-ul, el se scula la 7,34 si pleca la 8,02, cu Volkswagen-ul. Seara, ea venea la 9,10, comanda pizza, ii lasa si lui o felie rece, se culca; la 10,45 venea si el si minca uscatura. Apoi se strecura in pat linga ea, dar n-o trezea niciodata pentru sex, fiindca el trisa; seara nu facea dus, nu mai avea timp. Facea doar dimineata.

Ea vazuse-n filme cum femeile de cariera isi faceau test de sarcina la WC-ul firmei, deoarece acasa nu mai aveau timp. Ceea ce uita ea de fiecare data era ca numai din ovulul ei nu se putea isca nici un fat, mai trebuia si ceva de le el, parca. Dar el avea de invatat ca s-ajunga docent, ea avea de ajuns cea mai sefa si de cistigat bani. Copiii nu apareau, iar cuscrii faceau deja consilii numai intre ei, hotarau ceva, insa rezolutia raminea nerostita, telefonul tinerilor suna degeaba, iar la celulare nu raspundeau, erau in miting. Pe ea, ovulatia o prindea numai in brainstormingul pentru campania de relansare a brandului. Iar el tot nu stia ce e aceea ovulatie, desi pe vremuri, cind erau studenti si obisnuiau sa mai si traiasca, ea ii desenase doua ovare si niste puncte pe care le inghesuiau alte puncte, cu coada.

Femeile s-au opintit citeva secole sa ajunga egale cu barbatii, iar acum nu mai stiu cum sa scape de acest groaznic privilegiu.

Muncim ca niste timpite, ii multumim patronului ca ne da sansa extraordinara de a lucra si-n weekend, ca sa ne afirmam si sa ne tinem de deadline. Sefii pleaca de vineri la prinz si-i mai vezi luni dupa-masa, cind se desteapta din mahmureli de cinci stele. Timp in care ai deosebita onoare de a le tine locul, ca de-aia ai dat atit din coate si-ai facut ulcer de cind maninci numai kebab in chifla, la serviciu, ca sa ajungi femeie de nadejde. Firma te-a rasplatit cu doua dioptrii suplimentare, dar miopia asta e semnul triumfului tau personal. Noaptea visezi color Acrobat Reader, Outlook si Power Point, cosmarul ti-e impicatit de guguloaie de foldere galbene pe care scrie "urgent", "campanie", "scheme", "rapoarte". In somn, butonul Delete nu merge, nu scapi de patratici si te trezesti tipind. Nu pentru ca te innebunesc folderele, ci pentru ca e deja 7,30 si la 8 trebuie sa fii la firma si-ai dormit strimb si-ti sta bretonul ca o bidinea. Scuza-ma, te las putin pe fir, ca ma cere unul de nevasta...

Munca e buna numai cind ti-aduce un franc cinstit in buzunar si mai ales, iti da si ragazul sa-l cheltuiesti. Sistemul suedez prevede ca trebuie sa ametesti muncind cinci zile pe saptamina si sa ametesti in bar doua zile pe saptamina. Asta e raportul minim rezonabil. Carierismul e plasmuirea bolnava a unor filme imbecile de la Hollywood, care insinueaza ca o femeie poate face orice, daca vrea ea: ajunge imediat director executiv, naste trei pui vii pe care ii hraneste cu lapte praf, sotul o iubeste lesinant, desi o vede cam sase ore pe saptamina (sau poate tocmai de-aia), iar el, desi e neurochirurg sef la Memorial Hospital, nu e stresat deloc, face mincare la copii, spala vase si-o asteapta pe ea cu masina la firma, seara. Pardon, noaptea. Nu se stie cind opereaza el pe creier si mai face si lectii cu aia mici, dar ea, nevasta, are de predat patru rapoarte zilnic, de zbierat la trei brokeri si de convins opt clienti sa investeasca.

Femeile care au vazut-o pe Diane Keaton in "Baby Boom" se lasa drogate de gindul inept al unui perpetuum mobile. Au senzatia ca se poate orice. Ca sotul, copilul, ciobanescul german si siameza asteapta oricit; ei latra la unison cu mindrie ca au o directoare in familie. Cind ambii soti muncesc deopotriva, ajungi sa le intelegi masochismul, pina la urma. Pericolul dospeste abia cind femeia de cariera are acasa un inginer care scapa la 4,00 de la uzina, apoi vrea mincare cu sos, maieuri cit de cit curate si putin sex. Muncind ca o disperata ca sa nu cumva sa fie promovata alta in locul ei, la o adica, femeia se inscrie deja la divortul part-time si faciliteaza hirjoana extraconjugala a barbatului constrins de hormoni.

Cind constati ca fetita ta ii spune "mama" soacra-tii (care nici nu te-a vrut de nora, fiindca nu pareai gospodina si uite ca stia ea ce stia) si biziie ca pe bona o iubeste cel mai mult de pe lume, e cam tirziu sa-ti dai demisia. Copilul nu intelege ca tu crapi muncind ca sa aiba el garsoniera-n Bucuresti cind termina liceul (daca l-o termina, ca tu n-ai timp sa-i verifici lectiile). Copilul vrea sa stai linga el, calda, pufoasa, atenta, sa simta dragostea ca pe o perna de plus. Dar tu, care-ai raspuns la celular si-n clipa cind te cerea ala de nevasta si i-ai spus lui "da", acoperind o secunda telefonul cu palma, apoi te-ai scuzat din gene si ai continuat sa vorbesti cu seful de sectie la telefon, nu prea intelegi cum vine chestia asta cu renuntatul la cariera de dragul familiei.


Mircea, fa-te ca traiesti! Apropo, cind ti-ai inchis ultima data telefonul, ca sa vezi un film fara sa te deranjeze nimeni? Nu e cazul, ca pe vremea cind ai vazut tu ultimul film inca nu se inventasera telefoanele cu On si Off, erau numai fixe cu roata si fir cirliontat
.
Am chiulit si-am sa chiulesc cu voluptate de la munca, intotdeauna. Chiuleste si tu, salveaza-ti viata, femeie! Atit cit se poate. Ia bunul simt, in doze homeopatice. Sa stii numai tu. Cele mai frumoase petice de viata le-am capatat fugind de raspundere. Cea mai buna bere pe care am baut-o in viata mea n-a fost la Praga, ca lumea buna, ci in Herastrau, cind o taiasem de la sedinta de redactie, lasind vorba ca mi s-a spart teava de calorifer si m-au chemat vecinii sa string apa. Mi-a ramas in cap (si mie, ca atitor altora) gafa de la TVR, de la Revolutie, atunci cind, neavind habar ca intrasera deja in direct, cineva i-a zis lui Dinescu: "Mircea, fa-te ca lucrezi!".
Si Mircea a ascultat. Si a ajuns departe.
Pina cind vom pricepe omeneste tilcul acestui indemn vital, vom continua sa ne prefacem ca traim.











Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

cum e pe la voi?am vazut la tv ...ufffffff

Am citit retetele alea, am si eu probleme -colesterolul sa il micsorez.Va pupppppppppppppppp!!!!


Doina Bita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilincalif spune:

e jale mare in judet, doina ! ce s-a aratat la tv e o infima parte din ce e in realitate... in sucevita, putna, moldovita si spre frontiera cu ucraina e urit de tot... vorbeam in seara asta cu nana zamfirucului care se afla in moldovita in acest moment si, in timp ce imi povestea ce tare s-a umflat apa, a vazut o casa prabusindu-se la citeva sute de metri dea... sinistru de-a binelea !!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilincalif spune:

a iesit soarele, fetele cochetele !

si ce daca e luni ?


ia sa va descretesc eu putin fruntile :
1- Un om insurat avea o aventura cu secretara. Intr-o zi au mers dupa-amiaza la ea acasa si au facut dragoste. Extenuati au adormit si s-au trezit abia pe la 8 seara. Igrijorat, barbatul a inceput sa se imbrace repede si a rugat-o pe iubita lui sa ii ia pantofii, sa ii duca afara si sa ii tavaleasca prin iarba si noroi. Apoi s-a incaltat si s-a dus acasa. 'Pe unde ai umblat?' l-a intreabat sotia. 'Nu te pot minti, draga...am o aventura cu secretara. Am facut sex cu ea toata dupa-amiaza' Sotia il masura cu privirea si observandu-i pantofii tipa: ' Minti nenorocitule! Ai fost sa joci golf!'

2- Un cuplu de varsta mijlocie avea 2 fetite superbe, dar sotul isi dorea un fiu. Au decis sa mai ncerce odata poate vor face un baiat. Sotia a ramas insarcinata, si a nascut un baiat. Fericit sotul s-a dus sa il vada, dar a fost oripilat observand ca era cel mai urat copil pe care il vazuse vreodata. I-a spus sotiei: 'Nu se poate ca eu sa fiu tatal acestui copil! Eu sunt tatal a doua fetite superbe! Nu cumva m-ai inselat? Sotia a raspuns surazand: 'Nu si de data asta!'

3- Un medic legist lucra tarziu in noapte. Examina cadavrul d-nului Schwartz, inainte de a fi incinerat, si a facut o descoperire uluitoare. D- nul Schwartz avea cea mai mare scula pe care o vazuse vreodata. ' Imi pare rau ...comenta legistul, dar nu te pot incinera cu tot cu asa o scula impresionanta...Trebuie sa o pastrez pentru posteritate'. Si, harst! i-o taie si o puse intr-o cutie si o lua acasa. 'Sa iti arat ceva de necrezut!' ii spuse el sotiei deschizand cutia. 'Dumnezeule! exclama aceasta A murit Schwartz !!!'

4- O femeie era in pat cu amantul cand sotul a intrat pe usa apartamentului. 'Repede..-ii spuse ea amantului treci in coltul camerei.'Si repede l-a uns cu ulei de corp si l-a pudrat cu talc. ' nu te misca, pretindem ca esti o statuie'. ' Ce e asta?' intreba sotul mirat cand intra in dormitor. ' Oh, e o statuie zise ea Familia Smith si-a luat una si mi-a placut mult astfel ca am luat si pentru noi'. Sotul nu a mai zis nimic pana seara cand s-au culcat. Peste noapte insa, sotul s-a trezit , s-a dus in bucatarie, apoi s-a intors cu un sendwich si o bere. 'Ia! - l-a imbiat pe cel care statea impietrit in coltul camerei mananca! Am stat asa doua zile la familia Smith si nimeni nu mi-a dat nici macar un pahar cu apa!'

5- Un om a intrat intr-un bar si a cerut o bere. 'sigur domnule, un cent!' a zis barmanul. 'Doar 1 cent??!?!?! A intrebat clientul. 'Si cat costa o friptura mare si gustoasa si o sticla cu vin?' 'Cinci centi! ' spuse barmanul. 'Cinci centi?!?!?!' 'Unde e patronul acestui local?' intreba clientul. 'Sus cu nevasta-mea!' zise barmanul. 'Ce naiba face sus cu nevasta-ta?' intreba clientul, iar barmanul raspunse: 'Acelasi lucru pe care il fac eu cu afacerea lui , aici jos in bar!'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilincalif spune:

interesant :


12 Principii Buddhiste


Fiecare persoana ar trebui sa-si inteleaga propria minte si viata pe care o traieste. Sistemul numit budist exista tocmai pentru a te ajuta in acest sens. Incepe chiar acum si infrunta-ti viata asa cum se prezinta ea, invata sa-ti asumi responsabilitatea pentru propriile experiente.

Totul se schimba. Tot ceea ce exista trece prin acelasi ciclu al existentei – nastere, batranete, boala si moarte. Doar viata este continua, cautandu-si tot timpul noi forme de manifestare. Viata este un proces sau curgere care nu a inceput niciodata si nu se va termina niciodata.

Legea schimbarii se aplica deopotriva si la ceea ce oamenii numesc "suflet". Nu exista ceva intr-o persoana care sa fie nemuritor, care sa nu se transforme.

Toate universurile care exista sunt expresia vietii. Toate efectele au si cauze iar caracterul unei persoane este rezultatul actiunilor sale. Fiecare fiinta umana isi creaza situatii de viata, fie ca intelege acest lucru sau nu. Prin ganduri bune si actiuni corecte se poate purifica sinele interior. Intelegerea naturii interioare va duce in timp la eliberare. Fiintele omenesti care petrec multe vieti pe Pamant pot atinge in cele din urma iluminarea.

Viata e singurul lucru care se schimba in mod constant. Viata isi schimba forma de nenumarate ori. Tocmai de aceea nu exista moarte desi toti cred ca murim. Din intelegere se naste compasiunea si un simt al identitatii cu alte forme de viata. Lege eterna este intelegerea si armonia.

Grija partii trebuie sa fie grija intregului. Egoismul directionat gresit produce suferinta personala si a celorlalti. Poti invata din propria suferinta sa o micsorezi si sa-i elimini cauzele.
Incearca in primul rand sa obtii o intelegere preliminara a buddhismului. Apoi poti dezvolta o intelegere mai profunda. Budismul este un mod de viata nu doar o teorie despre viata. Inceteaza sa mai faci rau, invata sa faci bine, purifica-ti inima.

Un Buddha este o fiinta omeneasca. Scopul vietii este atingerea iluminarii. Aceasta stare de constiinta conduce la disparitia limitarilor. Toate fiintele omenesti si toate celelalte forme de viata contin iluminarea in stare latenta. Iluminarea este procesul transformarii in ceea ce suntem cu adevarat. "Priveste in interiorul tau - esti Buddha".

Intre starea de latenta si iluminarea propriu-zisa exista un proces de autodezvoltare. Singura credinta folosita in budism este increderea ca acolo unde a fost o calauza, merita sa mergi si tu.
Budismul pune mare accent pe nevoia de meditatie si concentrare interioara, care conduce in timp la dezvoltarea facultatilor spirituale interioare. Perioadele de liniste pentru activitatile interioare sunt esentiale pentru o viata echilibrata. Un Buddha are mintea treaza in orice moment. Fereste-te sa te atasezi mental si emotional de tot ce e trecator.

Fiecare persoana sufera consecintele propriilor actiuni si invata din ele. Ajuta-i pe altii sa faca acelasi lucru. Nici o rugaciune adresata lui Buddha sau oricarei alte zeitati nu va impiedica un efect sa-si urmeze cauza. Preotii budisti nu sunt intermediari intre realitate si individ. Toate celelalte religii si filozofii sunt acceptate fara discernamant pentru ca nimeni nu are dreptul sa se aseze in calea unei persoane care isi cauta Dumnezeul.

Budistii nu cred in nici un Dumnezeu. Budismul este un sistem de gandire, o religie, o stiinta spirituala si un mod de viata care e rational si practic. Pentru mai bine de 2 000 de ani el a satisfacut nevoile a aproape o treime din populatia Globului. Nu are dogme, satisface simtul rational si pe cel al inimii, insista ca fiecare individ sa-si asume responsabilitatea, sustine toleranta pentru ceilalti si pentru punctele lor de vedere, imbratiseaza stiinta, psihologia, etica si arta si subliniaza faptul ca oamenii sunt creatorii vietii lor prezente si a destinului lor.


Mergi la inceput