America (116)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 2anke spune:

Am nevoie de ajutorul vostru. Poate ati trecut prin asa ceva, sau poate o cunostinta, sau poate ati citit/ discutat subiectul acesta. Este vorba de sora mea, care locuieste in America si situatia ei este urmatoarea:

Am avut interviul saptamana trecuta si in doua saptamini imi vine green cardul. Pasaportul imi este expirat de 2 ani si vreau sa-mi fac unul nou inainte de a pleca in tara. Dupa cate am citit pe situl Consulatului din NY de unde apartin zice ca am nevoie de transcrierea certificatului de casatorie/divort american inainte de a-mi face pasaportul......nu stiu de unde sa incep si care varianta ar fi mai buna.

O ideea ar fi sa calatoresc cu Titlul de Calatorie si nu am dureri de cap, dar vreau sa ma opresc la sora mea in Germania pentru o saptamana si nu stiu daca ma lasa sa trec in Germania cu asta atata timp cat nu am nici carte de identitate valabila. Am inteles ca in EU poti calatori cu cartea de identitate, dar poti calatori cu Titlul de Calatorie atata timp cat e valabil ptr 30 zile?

Alta ar fi sa fac procura mamei si sa umble ea ptr mine, dar pe situl Consulatului zice ca aceasta procura ti-o poate elibera numai daca ai carte de identitate, buletin de identitate sau pasaport valabil, ceea ce eu nu am, pasaportul e expirat si la fel si buletinul care e undeva ramas prin Romania.

Ultima ar fi sa-mi transcriu certificatul de casatorie si divort aici la Consulat. Ceea ce nu inteleg e de ce iti cere certificatul de casatorie in original pe care eu nu il mai am (l-au luat la divort) si de asemenea iti cere,originalul certificatului de nastere al sotului pe care nu il am (am copii dupa el) si pasaportul in original al sotului si copii dupa primele 4 pagini pe care nu le am....

Nu stiu de unde sa incep si care varianta ar fi mai buna. Nu am avut atata durere de cap inainte de a avea interviul ptr GC.

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uta_ciun spune:

of, imi pare tare rau pt sora ta, dar va fi multa alergatura cu actele si asta pt ca autoritatile romane parca mai mult pun bete in roate decit sa-si ajute cetatenii aflati departe de casa

nu stiu ce sa-ti spun, poate ce am patit eu te va ajuta in vreun fel

pasaportul meu nu e inca expirat, dar deoarece nu voi putea merge acasa m-am hotarat sa-i fac procura mamei

am fost la ambasada in washington si nu au vrut sa-mi faca procura pina nu am inscris casatoria, desi nu mi-am schimbat numele...mai mult, mi-au oprit la ambasada certificatul de casatorie american, si am platit $180.00 pt casatorie si $ 45 pt procura

supriza mare a fost cind s-a dus mama mea la directia pasapoarte din judet si a aflta ca actele necesare pt un pasaport facut prin mandatar sunt:

- cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau, dup#259; caz, buletinul de identitate al titularului, aflate în termen de valabilitate, în original #351;i copie xerox. Cartea de identitate provizorie poate fi acceptat#259; doar dac#259; este înso#355;it#259; de certificatul de na#351;tere, în original #351;i copie xerox. În cazul prezent#259;rii buletinului de identitate sau c#259;r#355;ii de identitate provizorii, se vor anexa 2 copii xerox;
- dovada achit#259;rii taxelor #351;i tarifelor de emitere a pa#351;aportului:
• 32 LEI - taxa consular#259;*
• 64,20 LEI - costul pa#351;aportului *
- pa#351;aportul anterior, dac#259; este cazul;
- procur#259; special#259;, autentificat#259; în #355;ar#259; de notarul public, iar în str#259;in#259;tate de misiunile diplomatice sau oficiile consulare;
- 2 foto color (dimensiune 3,5 x 4,5 cm) ale titularului. În cazul procurilor autentificate în str#259;in#259;tate, una dintre fotografii va fi aplicat#259; pe procur#259; sau pe cerere, identitatea titularului fiind confirmat#259; de func#355;ionarul

Deci nici vorba de certificat romanesc de casatorie...ma simt trasa pe sfoara tocmai de institutia care trebuei sa ne reprezinte aici...trec peste faptul ca ne-au vorbit urat ca la niste copii de rugare, au tipat etc

uite site-ul directiei de pasapoarte iasi, banuniesc ca actele sunt aceleasi in orice judet

http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/index7.htm

mult succes




The most beautiful thing in life is LIFE itself ! http://www.help-ema.puls-il.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Vin cu o noua intrebare legata de joburile de guvern: cum se procedeaza cu maririle de salariu? De fapt - ele exista, sau daca accepti un salariu asa ramii? Daca exista - sint standard sau negociabile? Se fac "reviews" anuale, sau cum se procedeaza?


The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

ramona, maririle exista, desigur, dar depinde ce fel de pozitie e. sunt pozitii gs si sunt pozitii y unde numai daca iti da sefu' review bun primesti marirea. din punctul asta de vedere, gs sunt mai bune si cred ca primesc mariri o data la an. am sa ma interesez.

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Multumesc pentru raspuns, sa vad cum oi afla despre ce-i vorba. La job description zicea de G si apoi era un numar (ex: 01 pina la 07, cu cit e cifra mai mare cu atit e mai bine platit postul). Dar nu stiu ce semnificatie o avea G asta.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Am gasit, e GS.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Andreea, am mai gasit niste informatii pe internet si incep sa ma lamuresc cum e. Multumesc mult.
Am uitat sa-ti spun ca am trecut prin Wichita Falls cind am plecat in vacanta. Hai ca nu-i chiar asa amarit!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Bun gasit, americance dragi.

Am ajuns si noi acasa Joia trecuta, insa, n-am avut timp deloc pana acum sa intru pe site.
Am spalat vreo 5 masini de haine, calcat, stat cu copilu' care a devenit baiat mare (am inceput cu cereale si morcovel).

Am trecut printr-o multime de state. Ne-am dus pe-o ruta, si ne-am intors pe alta (vreo 4000 de mile in total).
N-am avut timp sa vad nimic, pe nicaieri.

Am fost 8 zile in total pe drum, conducand (cand eu, cand sotul), oprind la 2-3 ore pentru AJ ( schimbat, papat, jucat,masat spate), 6 nopti in diferite inn-uri ( am avut experiente si aici,pfua) si... doar 4 zile la bunica.... de unde, daca era posibil , as fi fugit a 2a zi dupa ce-am ajuns.

Bunica desi are 81 de ani, fumeaza. Nu s-a sfiit deloc insa, sa o mai rareasca cat am fost noi acolo. Ba mai mult, venea si cu tigara aprinsa langa AJ.

Mai apoi, cumnata...care pana acum mi-a fost draga, dar de-acum mi-a iesit de la inimioara..... vine "in vizita" cateva ore. Si... nici macar nu arata nici un fel de intentie de a-l lua pe AJ in brate..acolo....1-2 minute. Doar e nepota-su.Singurul nepot!!

In schimb, a venit cu unul din dulai... care n-are decat vreo 50kg... si ii tot slabea lesa, ca deh..era animalu' entuziasmat sa vada un bebe ( cred ca a fost cainele mai fericit decat ea).So, i-a slabit lesa, pana a ajuns ala sa mi-l miroasa pe AJ peste tot si sa-si lase balele pe piciorusele lui.
In secunda doi, foarte indignata, am scos si eu vreo 5 servete umede si-am inceput sa-l curat pe AJ peste tot. Apoi l-am luat si ne-am dus direct in dormitor.

Ahhhh... de ziua mea, cumnata mi-a trimis o felicitare. Cadou,nema. M-am mirat... mai ales ca la fiecare ocazie mereu ne-am trimis cate ceva. So... pe 4 iulie, cand a venit in vizita... mi-a adus o tava de brownies "cadou de ziua mea".
Fara intentie insa, am uitat-o; asa ca socrela vrea s-o trimita acum prin posta.

Anyway....am venit acasa obositi si lefteri.
Nu-mi vor mai vedea culoarea ochilor prea curand,de-asta-s sigura.


POZICI DE TOT FELU'
POZE ANDREW-JOHN
ANDREW LA 2 LUNI-POZE NOI
FILMULETE ANDREW-JOHN
BOTEZ ANDREW
My silly cats
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Honey, imi pare rau de experienta asta. Cind ma gindesc ca ati condus atita pentru nimic!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Am in schimb...pozici cu iubirea mea mica, aici :

http://family.webshots.com/album/564086287gSciIY


POZICI DE TOT FELU'
POZE ANDREW-JOHN
ANDREW LA 2 LUNI-POZE NOI
FILMULETE ANDREW-JOHN
BOTEZ ANDREW
My silly cats
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali

Mergi la inceput