Mi s-a prescris seroxat pt 1 an. ce stiti de el ?

Mi s-a prescris seroxat pt 1 an. ce stiti de el ? | Autor: kindaras

Link direct la acest mesaj

agorafobie, atacuri de panica, anxietate, depresie.. cam asa suna diagnosticul meu. psihiatrul mi-a prescris seroxat 20 mg zilnic si mi-a spus ca tratamentul va dura cel putin un an de zile.sub nici o forma sa nu intrerup tratamentul brusc. se descresc dozele dupa anul respectiv.. mai citisem si inainte despre agorafobie pe net - stiam ca asta am- si am aflat ca seroxatul da dependenta. psihiatrul mi-a spus ca 'nu'.
acum stau cu pastilele pe birou si am mai sapat pe net dupa informatii. am aflat de cazuri in care persoanele care au luat seroxat au devenit violente,au capatat tendinte sinucigase.. plans zi si noapte .. si nu pot renunta la medicamentul asta .. daca vor sa renunte apar manifestari foarte nasoale. pai mai bine raman asa cum sunt , cu frica de a iesi singura din casa , ca ies cu sotul si cu prietenele... din cand in cand.
mai ales ca psihiatrul meu mi-a spus ca .. tot timpul voi avea nevoie de o mica doza de seroxat .. chiar si dupa ani de zile.
nu vreau sa devin dependenta de o pastila. de ajuns ca fumez..
so ... help. voi ce stiti de seroxat ? ati luat si v-ati lasat ? mai sunt alte antidepresive care .. nu dau dependenta ?





Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Mama mea a luat Seroxat cam 1 an si acum ia altceva, dar e mult mai bine decat era inainte! Nici ei nu i-a placut ideea de a lua medicamente pe termen lung, dar si-a dat seama ca se simte mai bine cu ele decat fara ele.

Parerea mea este ca asa cum unii oameni iau in fiecare zi pastile pt hipertensiune, asa iau altii pt depresie, asta este!

Insa, consultul psihiatric ar trebui sa fie regulat si completat de psihoterapie. Nu se poate sa iti dea o reteta pe un an si sa te trimita acasa! Schimba doctorul!



lina, cu Alina si Ana... si tati, evident

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindaras spune:

Salut si multumesc de raspuns, Carolinah.
am schimbat doctorul ,ma trimisese acasa cu sacul de pastile si mi-a zis ca ne vedem peste o luna, dupa o discutie de 10 minute.of..
acum iau un tratament homeopat, medicul homeopat mi-a zis sa nu iau seroxat ca voi deveni o leguma..
si apoi antidepresivele astea trateaza simptomele, nu cauza..
cred ca subiectul asta poate fi inchis. multumesc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

In afara de melatonina, contactul meu cu medicatia homeopata pentru anxietate si depresie este absent.
Seroxatul este unul dintre cele mai bine cotate si mai eficiente antidepresive. Eu am pacienti care iau 2 pastile de seroxat si sunt functionali, merg la serviciu unde au functii de conducere. Deci nu arata deloc ca o leguma.
Si daca e vorba doar despre anxietate si depresie nimeni nu iti poate prevedea ca vei avea nevoie ani de zile de asta.
Pe de alta parte, daca poti fara, bineinteles ca e de preferat. Si bineinteles ca rolul restructurant si reparator il are terapia.


Cheia vindecarii este in relatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindaras spune:

Multumesc , Principesa.
mai vroiam sa te intreb daca stii ceva despre hipnoza.. doctorul homeopat mi-a zis ca daca vreau sa fac psihoterapie sa am grija sa nu imi faca hipnoza ... ????
cu seroxatul deocamdata il tin in sertar , daca nu vad vreo ameliorare a starii mele am sa incep sa iau , mai astept vreo doua- trei luni.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Kindaras, mesajele pe care le-ai primit tu de la homeopat ma fac sa ma gandesc la filmul "Zbor deasupra unui cuib de cuci". Adica mi se pare ca au scopul sa bage spaima in tine.
Stiu ceva despre hipnoza. Spune-mi ce anume te intereseaza pe tine sa afli.

Cheia vindecarii este in relatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindaras spune:

mai intai am fost la psihiatru. am discutat , mi-a dat seroxat, tiapridal si rivotril.'ne vedem peste o luna'. nu a spus nimic de psihoterapie. nici eu nu prea stiam ce e cu mine si nu am intrebat. as fi vrut sa fac psihoterapie. simt nevoia macar sa ma descarc pe umarul cuiva pt ca la momentul actual toate prietenele mele sunt plecate din tara.( nici nu am prea multe)
dupa asta m-am uitat pe net sa vad ce e cu seroxatul asta, am vazut, am zis ca poate nu o sa fie nevoie, incerc mai intai un tratament homeopat si psihoterapie. medicul homeopat stii ce mi-a spus, sa am grija sa nu ma hipnotizeze la psihoterapie. nu am intrebat de ce - desi mai bine intrebam.
asta a fost experienta mea cu medicii psihiatru si homeopat. nu stiu nimic despre hipnoza, cum actioneaza , de ce ar trebui sa fac sau sa nu fac. sunt cam suparata pe medicul psihiatru ca nu a incercat ceva mai usor cu mine inainte sa imi prescrie medicamentele astea si sa imi spuna ca o sa le iau 1 an, si sa imi spuna ca o sa raman cu 'mica mea doza de seroxat' toata viata mea pt ca sunt o persoana labila. la polul opus se afla medicul homeopat cae mi-a dat niste granule pt trei zile si a zis ca ' o sa fiu bine, tot peste o luna sa ma duc din nou , si sa am grija sa nu imi faca hipnoza la psihoterapie ca nu e bine. am intrebat: poate sa imi faca hipnoza fara sa vreau ? a ridicat din umeri.
nici nu stiu ce sa mai fac.


p.s. m-am uitat pe net si am vazut ca terapia pt agorafobie si atacuri de panica se bazeaza pe hipnoza si autohipnoza. oare cu ce ar afecta asta tratamentul homeopat ?? of.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Kindaras,mi se pare o lipsa de profesionalism sa iti dai cu parerea despre un domeniu in care nu te pricepi. Cum face homeopatul. Pe de alta parte, a nu recomanda terapie unei persoane in starea ta, iar mi se pare lipsa de profesionalism.
Nu ma pricep la tratamente homeopate.
Nu este obligatoriu sa faci hipnoza pentru tulburari de anxietate. Exista si alte abordari.
Nu te impacienta. Exista raspunsuri pentru intrebarile tale

Cheia vindecarii este in relatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindaras spune:

deci pana la urma ar trebui sa fac psihoterapie.
ce ma enerveaza ca nu mai stiu incotro s-o apuc cu doctorii astia din domenii diferite care parca se urasc unii pe altii. si cred ca nu sunt singura in situatia asta .
am sa caut un psiholog.
multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindaras spune:

deci pana la urma ar trebui sa fac psihoterapie.
ce ma enerveaza ca nu mai stiu incotro s-o apuc cu doctorii astia din domenii diferite care parca se urasc unii pe altii. si cred ca nu sunt singura in situatia asta .
am sa caut un psiholog.
multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Da, probabil ca terapia te-ar ajuta. Si bineinteles ca nu esti singura care plateste pentru aceste conflicte dintre bresle. Din pacate. Deci ia distanta necesara si tatoneaza cu grija in cautarea psihologului potrivit pentru tine

Cheia vindecarii este in relatie

Mergi la inceput