Trucuri pentru optimism!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

quote:
citat din mesajul lui georgia_c
Catalina , o sa sune infernal ce iti voi spune , o sa-ti vina sa ma scoti pe pervaz , sa aiba « grija » porumbeii de mine ….. durerea , suferinta , este randuita , ca sa ne apropiem de Dumnezeu … culmea ca atunci cand ne este bine , nu prea stim de El , insa cand ne loveste durerea , prima reactie este cum a fost si a ta , de a te certa cu DD , iar apoi de a te apropia , de a te ruga (io voresc din experienta mea) ….cred ca meriti , si merita toate cuplurile care se lupta pt un bb , sa-l primeasca , si mai cred ca DD il va da fiecaruia , asa cum crede El de cuviinta … noi doar trebuie sa-l rugam sa ne duca de manuta pe drumul care ne apropie de ceea ce ne este harazit …


Georgia ...eu nu l-am uitat nici o clipa pe DD. Si chiar cand mi-a fost bine nu l-am uitat si i-am multumit si l-am venerat.Dar cred eu ca este putin cam dificil sa ii povestesti unei mame ca i-a fost luat copilul (sau copiii) pentru a se apropia de Dumnezeu. Si nu ma refer la mine ma refer la mamici carora le-au murit copiii la 1an 5 ani 30 ani....la asta ma gandesc.Si daca asta este scopul sa ma ierte Dumnezeu dar are o modalitate destul de ciudata de a se face iubit si inteles.Lasa-ma sa cred in continuare ca atunci cand se intampla nenorociri Dumnezeu nu este acolo.Este doar ocupat.

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

catalina spre deosebire de mine , care ziceam ca ma rog la nevoie , tu esti un suflet mare ...
asa este ...ai perfecta dreptate .. nu ma referam la copiii luati de DD , ci la durere in toata complexitatea ei ...
citind cata durere simte o mama cand pateste asa ceva , am zis ca io nu as avea puterea sa trec peste ... ma uit cu atata admiratie la cele care reusesc sa se incurajeze si sa se sustina ... am citit povesti ale unor fete care pe mine m-au facut sa plang , cred ca pe ele , le-a rupt in doua ...si totusi merg mai departe ... iar io care nu am trecut nici prin sfert din durerea lor , nu am nici un motiv sa nu sper ...


Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Georgia trebuie sa speri.Fiecare minut . Si tu, si eu, si toata lumea indiferent de nenorociri si durere. Toti trebuie sa speram. Daca ni s-ar lua si speranta probabil ne-am arunca in gol.
Vorbeai de durere....nu doresc nimanui sa cunoasca aceasta durere. Nu te rupe in doua. Te face tandari. Si trebuie sa gasesti puterea de a te aduna si de a refuza varianta zombie, in acele momente fiind cam singura alternativa.
Este greu de inteles de ce femei fara nici un Dumnezeu, drogate, criminale, primesc acest dar...sa fie mame. Dar si aceste ganduri sunt sigura ca trec prin capusorul fiecareia dintre noi.
Acum lasand gandurile negre eu vrea sa va spun un singur lucru si am sa va rog sa imi acceptati mica rautate.
In urma cu cateva zile ma uitam la TV.La nunta unei doamne blonda si trecuta bine de a doua tinerete cu un domnisor tinerel si plin de viata si se pare de iubire.. Si la un moment dat fericita pereche mi-a atras atentia cand a anuntat ca intentioneaza sa fie parinti.
Apai dragele mele eu va anunt acum ,oficial,daca si doamna cu pricina ramane gravida eu renunt.

Va pup ,va imbratisez si vreau sa promiteti toate ca o sa spuneti prezent la petrecerea de mamici optimiste si bebei grasuni si fericiti. Pentru ca trebuie sa avem o astfel de petrecere.Mai devreme sau mai tarziu.

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

Salut initiativa deschiderii unui astfel de subiect, pentru ca in felul asta, consider ca putem lua una de la cealalta, exemple si trucuri, cum bine e spus, de a trece mai usor peste incercarile la care ne supune viata si implicit DD.
Povestea mea e simpla, incercam de aproape 8 ani sa devenim parinti, pana acum nu am reusit, iar ceea ce ne tine "sus" si nu ne lasa sa cadem, este increderea ca daca ne e dat sa traim sentimentul asta nobil, il vom trai. Pana la momentul acela, incercam sa ne daruim fiecare zi, unul celuilalt, asa cum simtim mai bine, incercam sa ne bucuram cat mai mult de tot ce e in jurul nostru, sa traim fiecare zi cu tot ce e frumos sau mai putin frumos.
Bineinteles, ca mai sunt si clipe cand pare ca totul e inutil (mie mai ales, ca sunt mai emotiva), dar am norocul sa am langa mine, un om, care ma sustine si ajuta sa nu cad.
E grea viata asta, in general, dar ce anosta si fara sare si piper ar fii daca nu am fii pusi la incercare,nu?

Sper din tot sufletul, ca niciodata sa nu-mi pierd speranta si dorinta de a avea un copil, lucru ce-l doresc tuturor celor care abia asteapta sa devina mame.
Iar daca totusi destinul meu este sa fie altul, fara un copil care sa-mi lumineze viata, probabil ca stie DD de ce a hotarat asa...cel putin asa simt acum in legatura cu asta....
Pana nu demult, am trecut printr-o perioada mai sensibila, cand de fiecare data cand ma uitam la un film cu copii, sau cand vedeam pe strada mame cu copii, ma pocnea plansul sau cel putin imi dadeau lacrimile....mi-am data seama ca in loc sa ma intaresc, cedez durerii si deznadejdii....asa ca am incercat sa revin la starea "tare" (pe cat se poate) si sa nu ma mai gandesc asa de mult la visul asta si sa las lucrurile sa curga de la sine, sa mai las stresul deoparte si sa ma detasez putin de idee, fara sa renunt la ea, bineinteles.
Sper ca nu v-am plictisit si inca o data, felicitari KoraPop pentru acest subiect(scuze ca ma repet ).





Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE! Cu DD inainte!
Lau-Meli si
" Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fii invins cu adevarat, daca nu te ridici!...G. Funakoshi"

Spre tzel!
www.onetruemedia.com/shared?p=435ebfa7d282ab934c08b2&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poveste

Doi zapaciti!
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=5" target="_blank">POZE IN CONCURS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Georgia nu ai de unde stii cata putere ai daca nu ai fost in situatia Catalinei.Nu spune ca tu nu ai putea merge mai departe,pentru ca nu ai cum sa stii ce ai face si sper din suflet sa nu treci prin asa ceva si, daca ar fi posibil...sa nu mai treaca nimeni...Stiu insa ca tu si "sotulica" al tau sunteti rabdatori si optimisti si cu umorul care te caracterizeaza toate se vor rezolva pana la urma...

Catalina doamna cea blonda, "trecuta" e cumva cea din Israel,pe care e cheama chiar Isdraela?Eh, la cat e de "trecuta" stai linistita ca numai prin FIV cu ovule donate mai poate avea cumva copii,asta doar daca are maaaaaaare noroc....Oricum nu asta conteaza,ci faptul ca nu are importanta daca alta femeie sau altele reusesc intr-un fel sau altul sa devina mame,tu stii ca fiecare om e unic si nu sunt ele de vina ca noi nu am reusit inca.Stiu ce inseamna invidia cand vedem pe strada burtici,copilasi,stiu ce inseamna dispretul si chiar ura pentru acele creaturi care isi omoara copiii nascuti , ii abandoneaza la ghena sau mai stiu eu unde, se drogheaza sau consuma cantitati uriase de alcool in timpul sarcinii...,dar toate se vor "rasplati" acolo sus,la DD.Noi insa trebuie sa prindem sperante cand una dintre noi cele care ne luptam atat pentru a deveni mame reuseste si sa zicem:Uite ca se poate,voi reusi si eu!"

L4858 multumesc pentru aprecierea subiectului si ca ne-ai impartasit simtamintele tale.Anii care au trecut si in care ai incercat atat de mult sa devii mamica,nu au trecut inutil chiar daca inca dorinta ta nu s-a realizat.Daca privesti in urma sunt convinsa ca toti acei ani sunt plini si de amintiri frumoase,de clipe unice care au avut, fiecare, farmecul lor.Gandeste-te cu drag la acele momente,priveste-ti sotul care ti-a fost alaturi si e si acum langa tine,nici lor, sotilor nostri nu le e usor si totusi sunt cu noi,"la bine si la greu"....Inca mai avem putere sa luptam,inca suntem in stare sa o luam de la capat chiar daca nu stim cat va mai dura.Si in timp ce ne ocupam, cu toate fortele de cea mai arzatoare problema a sufletului nostru sa privim si in jurul nostru si cu siguranta vom gasi "n" motive pentru care sa ne bucuram, sa zambim si sa prindem noi sperante...

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonagabri spune:

L5845: fi tare si optimista nu ati pierde speranta credema mergi anainte cu DD si vei reusi .Sa-ti dea DD taria sa mergi anainte cu speranta si tarie an suflet .Dupa cum a spus si KORA POP priveste an urma si gandestete la toate lucrurile frumoase pe care le-ai trait si le vei trai an continuare pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

Kora asa este, ai mare dreptate, de cate ori ma uit in urma, vad clipele unice de care bine spuneai, momentele frumoase, nu vad regrete de nici un fel (nici macar pe acela ca inca nu avem un bb al nostru), incerc mereu sa ma bucur si de lucrurile frumoase si chiar si de cele mai putin frumoase ale vietii mele, luate asa, pe de-a intregul. Mereu am gandit ca trebuie sa faci in asa fel, incat sa nu-ti para rau de ceea ce ai facut, fiecare decizie luata, consider ca a fost pe baza evenimentului, asa cum am gandit si actionat atunci. Ca in timp...analizand, mi-am dat seama ca uneori puteam lua decizii mult mai potrivite si puteam actiona altfel...asta e alta poveste...dar asta nu inseamna ca trebuie sa ma macine vreun regret...a fost, a trecut...mergem mai departe.
Imi place sa cred ca sunt o fiinta puternica, de fapt asa ma si simt si cu toate astea, mai am caderi, destul de rare si de scurta durata, cand se intampla sa nu mai vad "luminita de la capatul tunelului".
Asa cum spuneai, simt ca pot sa merg mai departe, rabdarea nu trebuie sa aiba limita la capitolul "asteptarea unui copil", fiecare zi imi ofera un nou motiv de a privi inainte si de a spera.
Ma bucur ca pot impartasi cu voi aici, ceea ce simt si gandesc, ma regasesc tare bine.




Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE! Cu DD inainte!
Lau-Meli si
" Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fii invins cu adevarat, daca nu te ridici!...G. Funakoshi"

Spre tzel!
www.onetruemedia.com/shared?p=435ebfa7d282ab934c08b2&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poveste

Doi zapaciti!
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=5" target="_blank">POZE IN CONCURS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

ramona merci si tie pentru sustinere, am incredere in DD ca o sa fie bine, doar ca trebuie sa avem toate rabdare, fara asta, jumatate din razboi ar fi pierdut din start. si iti tin pumnii sa vii curand cu vesti II si sa fie bine de data asta.



Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE! Cu DD inainte!
Lau-Meli si
" Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fii invins cu adevarat, daca nu te ridici!...G. Funakoshi"

Spre tzel!
www.onetruemedia.com/shared?p=435ebfa7d282ab934c08b2&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poveste

Doi zapaciti!
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=5" target="_blank">POZE IN CONCURS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Da Kora, dansa este d-na cu pricina.

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

quote:
citat din mesajul lui crisis81

Personal nu cred ca exista dorinta mai mare .... cel putin pentru noi. Eu am avut perioade, si sunt convinsa ca voi mai avea, cand singurul meu scop era sa raman insarcinata. Absolut tot ce faceam in fiecare clipa avea ca scop final o sarcina. Acum .... imi doresc sa fiu mama. Aspiranta am fost, gravidutza am fost, acum visez doar la clipa cand cineva, candva, va striga dupa mine "mami".




"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie
www.flickr.com/photos/11706357@N04/collections/72157602666536902" target="_blank">Poze...




Asa este.Cea mai mare dorinta a unei femei este sa fie mama ceea ce insa nu stiu multe femei e ca poti fi mama si sa ai un bebe numai al tau si fara sa fi gravida.



Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput