Bulgaria- impresii, drum, hoteluri(10)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinaplesa spune:

crisbar are dreptate 100%.

noi am stat in iunie la Laguna Beach si am fost dezamagiti de servicii, chiar si de mancare, alarmant a fost faptul ca nu se spalau vesela si tacimurile, se stergeau numai cu un prosop ud in bucatarie.

in fine, ne-am plimbat prin Albena sa vedem cum era pe la celelalte hoteluri si am vazut cu ochii nostri ca la Gergana mancarea oferita la fostul Albena Beach Club era proasta, nu mai era nici macar aer conditionat in receptie, pe cand la Gergana "initial" mancarea parea la nivelul vazut de noi anul trecut in iunie.

dupa parerea mea, isi merita banii AI dati in Albena anul acesta numai la Kaliakra, Dobrotitsa si Ralitsa Superior dupa ce am vazut noi (nu ne ferim sa intram peste tot - sala de mese, piscina, hotel, camere unde se face curat, toalete, bar - pe ansamblu vrem sa mai mergem in Bulgaria, este net superioara Romaniei in turism).

deci, incercati pe cat posibil, daca aveti sejur la Gergana sa obtineti masa si cazarea la hotelul din capatul statiunii Albena, de langa rezervatie.

concediu cat mai placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Noi stiam ca Gergana s-a transformat intr-un complex de 3 hoteluri si ca e posibil sa nu fim cazati in primul.Cazarea se face in functie de cum a incheiat contractul agentia de turism.Puteam sa sunam la hotel si aflam din timp ce camera avem.
Am luat biletul de la o agentie de turism din Pitesti care la randul ei l-a luat de la Iri Travel.Nu toti turistii platesc la fel, am vazut diferente maricele de preturi intre agentii, noi de ex. am platit 629 euro cu taxa de statiune.
Cand am ajuns noi mai era un grup de romani si ei au fost cazati la primul, pe noi ne-au trimis la cel de-al doilea.
Ne-am inchipuit ca nu pot fi identice restaurantele si nici felurile de mancare caci nu se gateau in aceiasi locatie si nici nu erau aceiasi bucatari.Si trebuiau cumva sa ne diferentieze caci nu se puteau duce toti la un singur restaurant si celalalt sa ramana gol.
Noi mergeam la masa dimineata la 7.30-8, ca sa ajungem devreme pe plaja, la pranz 12.30 caci pe la 13.30 -14 e ora de somn a Alexiei si seara devreme pe la 18 ca sa putem pleca la plimbare prin statiune si felurile de mancare aratau bine,nu era nici foarte aglomerat.Asta nu inseamna ca imi placea tot ce aveau ei la masa dar tot erau destule feluri de mancare din care sa poti alege.Mi-au placut mult salatele lor, si faptul ca aveau multe fructe.Seara aveau si cate un miel, peste intreg din care te servea un bucatar.Intr-o seara am avut la masa scoici.
Am vazut ca au adaptat cumva mancarea si pentru romani caci majoritatea romanilor mancau:supe, friptura si cartofi prajiti.
Eu as dori ca cei care merg la Gergana sa citeasca ce am scris noi si sa traga singuri concluziile dar sa tina seama de faptul ca am putea fi amandoua subiective.Eu nu as vrea sa speriem pe cei care au deja bilet pt. acest hotel si nici sa-i facem sa creada ca e hotelul perfect.E totusi un hotel de 4 stele din Bulgaria.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic Corinaplesa, era aer conditionat la receptie si chiar dat la o tempertura foarte scazuta.Crede-ma in fiecare zi stateam cel putin o ora la internet si imi batea aerul in spate,uneori chiar ma deranja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

onitza, pe 1 sept plecam noi. si ne intoarcem pe 8 sept.
firutza, cred ca tu ne vei aduce vesti de la k-tin si elena:))) so sper sa fie bune! daca ajungi si pe langa Grand Hotel, arunca si tu un ochi sa ne spui si noua ce si cum:)

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
POZE ALEX SI TEO:
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007
povestea lui TEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Fetele acre au plecat din Bucuresti prin vama de la Giurgiu , cum este drumul in drum spre Razgrad- Varna?Va oprit politistii bulgari?, ati intampinat probleme cu ei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Am mers prin Giurgiu Ruse Razgrad. Nu ne-a oprit nimeni am mers foarte bine, iar de la Sumen pana la varna (80 km este autostrada). Dar si pana acolo e un drum car ocoleste locaitatile. Noi am facut 3 ore si jumate pana la varna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sumipruna spune:

sumipruna.Multumesc aurora56.Ziceai ca este hotelul departe de mare, vreau sa te intreb daca sunt scari sau ceva care sa ingreuneze accesul la mare.Noi mergem cu un copli de 2 ani.
Chiar nu merge nimeni din Brasov in perioada 23.08-31.08.08?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

quote:
citat din mesajul lui ana maria

Am mers prin Giurgiu Ruse Razgrad. Nu ne-a oprit nimeni am mers foarte bine, iar de la Sumen pana la varna (80 km este autostrada). Dar si pana acolo e un drum car ocoleste locaitatile. Noi am facut 3 ore si jumate pana la varna.

Ana Maria si Didi (Victor Stefan) (15 12 2004)



Succes si s-auzim numai de bine!!!



Merci de raspuns.
ai spus ca de la Sumen pana la Varna sunt 80 km de autostrada, dar pana la Sumet cum este drumul, ma refer daca este drum in lucru pe undeva sau gropi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisbar spune:

asa e, receptia hotelului Gergana avea aer conditionat si chiar se simtea in comparatie cu aerul conditionat din restaurant despre care vorbea alexuta2005 si care practic nu facea fata la toata suprafata. eu chiar eram convinsa ca nu este aer conditionat in restaurant, nici n-am stat sa-l caut cu ochii...in schimb, in celalalt restaurant nici nu a trebuit sa ma obosesc cautandu-l...pur si simplu era racoare, era placut si foarte bine aerisit.

referitor la banii platiti, nu ai dreptate alexuta2005. diferenta la bani era data de agentia prin care-ti cumparai bilet...era la noroc sa zic asa. in nici un caz nu erau tarife diferite stabilite de hotel si in functie de asta se stabilea si cazarea.

noi am platit 752 EURO/8 zile/2 adulti si un copil de 2 ani. am luat bilete printr-o agentie de la Satu Mare, desi eu stau in Bucuresti, dar prin ei am gasit locuri. in acelasi hotel cu noi era un cuplu care a platit 950 EURO pentru acelasi nr de zile. dupa cum spui tu ca in functie de banii platiti s-a facut repartizarea...din start acei oameni ar fi trebuit sa fie cazati in "originalul" Gergana.

ei bine, erau vecini de palier cu noi. am intrat in vorba cu chiar din cauza restaurantului. ne-au auzit pe noi pe hol vorbind, au vazut ca suntem nemultumiti si ca vrem sa ne ducem sa vorbim cu managerul hotelului.

ne-au incurajat chiar sa facem asta pentru ca si ei au facut scandal si au obtinut masa la fel.

ironia sortii pentru ei a fost ca anul trecut au fost cazati tot in hotelul ala doar ca atunci era numit Albena, nu apucasera sa-l cumpere si sa-l renoveze. nu le-au placut deloc conditiile anul trecut si se pare ca au descoperit ce conditii sunt la gergana. atunci nu aveau ce sa faca pentru ei chiar platisera pentru hotelul Albena. dar anul asta, pentru ca le-a placut ce au vazut la gergana, si-au luat bilete pentru Gergana. ei chiar stiau pozitia hotelului, ca este ultimul, si s-au dus direct sa se cazeze.

nu mica le-a fost mirarea, stupoarea...cand au vazut ca sunt dirijati pentru cazare taman in hotelul in care au fost si cu un an inainte.

ei bine, ei nici macar nu au fost curiosi sa vada daca anul asta e vreo diferenta fata de anul trecut...nu s-au miscat din receptie (se pare ca au stat 4 ore) pana nu s-a gasit o solutie pentru ei. din pacate, de cazat nu mai puteau sa-i cazeze acolo pentru ca erau toate camerele ocupate dar le-au dat bratari rosii pentru a manca in restaurantul de la Gergana.

dupa ce am reusit si noi sa capatam mult ravnitele bratari, am fost mai atenti in jurul nostru si am descoperit ca sunt mai multe persoane care ieseau din hotelul nostru dar aveau aceleasi bratati rosii.

fir-ar ale naibii de bratari....iar m-am enervat...de fiecare data cand imi aduc aminte ma enervez....toti aveam dreptul sa mancam civilizat ...de ce trebuia sa facem atatea demersuri pentru un drept deja platit si de noi si de toti ceilalti din hotel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loreena spune:

Criss, mersic , treaba cu mancarea o stim si noi am fost 2 ani la rand in Nisipuri si intr-adevar mancarea este foarte grea,dar mai gasesti si cate ceva mai usor.Noi am schimbat statiunea din dorinta sotului de a vedea Nessebarul, sper sa nu fie dezamagit.Una peste alta azi am achitat biletele si Dumnezeu cu mila, om vedea.Spune-mi te rog tu cand ai mers ai mers prin giurgiu -varna ? si daca da da-mi te rog niste detalii ca ma inteles ca problemele apar in Varna.
Mersic

Mergi la inceput