Bulgaria- impresii, drum, hoteluri(10)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Cris, , sapun cu miros de trandafiri zici?, suna interesant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sali spune:

Noi am luat din Bulgaria dulceata de trandafiri, caramele, rahat si jeleuri, adica exact ce-mi propusesem. Am lasat cumparaturile de genul celor descrise mai sus pt ultima zi si am targuit in Balcik, insa nu in bazar, la tarabe, ci, din intamplare, intrand dupa tigari, in supermarket.
Am vazut o diversitate mai mare si preturi mai bune, cam cu 2 leva mai mici fata de bazar, care era la doar cateva sute de metri.

Atentie amatoarelor de cosmetice cu parfum de trandafiri, eu am identificat pe parcursul sederii cam 3 categorii, pe calitati: marca aceea omniprezenta Rose of Bulgaria( a mai pomenit-o cineva pe aici)care este cea mai slabuta, se vinde si pe trotuare si este cea mai ieftina. Apoi inca una, ceva de mijloc, dar nu am retinut.
Calitativ insa, m-am oprit la Bronnley- Pink Bouqet,( englezeasca) am cumparat insa din farmacia-magazin din holul de la Sol Palace, este florala, pe langa trandafir exista si de lacramioare, iris,dalie alba, lalea si altele.
Gasiti apa de toaleta, gel de dus, crema de corp, crema de maini si unghii, insa remarcabile sunt sapunurile, fine,dantelate, ambalate in cutii ca bomboanele,merita sa va uitati la toate, vanzatoarea de la farmacia de la Palace este foarte draguta.
Ma incantasem si eu la Rose of Bulgaria intrucat este absolut peste tot si pana nu ai termen de comparatie este relativ ok dar apoi am vazut diferenta de calitate si aspect, o sa intelegeti despre ce vorbesc, cand o sa le testati pe fiecare.
Scuze, am fost cam off topic, insa cred ca toate suntem amatoare de cosmetice bune si o parere sau informatie in plus nu strica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Fetelor, cum este apa plata la ei, ca o prietena ma sfatuit sa merg cu apa plata de la noi ca o familie intreaga au venit bolnavi de acolo din cauza apei plate.

De pretul tigarilor ce stiti? sunt la fe ca si la noi la pret sau sunt mai scumpe?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Extraordinar! Am trait sa o aud si pe asta! Adica apa plata imbuteliata e cu probleme si tb sa te cari cu ea din Ro dar e ok sa mananci acolo, nu?? Hai mai fetelor ca nu e nici tara din lumea a 3-a, nici desert, nici nu inoata carcalacii in apa plata. Probabil exista cazuri de toxiinfectii alimentare ca peste tot in sezonul cald, dar nu are nici o legatura cu apa plata bulgareasca. Alimentele tinute in conditii improprii, oriunde ai fi, pot sa dea buba la burtica. Nu numai apa bulgareasca.

Dory, fa-ti bagajul si mergi linistita, poti sa bei apa de la sticla fara probleme. Si acum lasand ironia sa stii ca la chioscul ala din fata scarii de la mine vinde nenea Gigi apa plata Devin, bulgareasca. Nu mai pune urechea la toate prostiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Mai Cristina, si eu ma-m mirat sa fi facut familia respectiva ceva de la apa plata, si da , stiu apa bulgareasca Devin ca numai de-asta beam cand eram in trecere pe la bulgari si noi nu am patit nimic, chiar ma-m mirat de ce am auzit.De tigari nu stii nimic, asa-i? ca voi nu fumati nici unul (parca ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Nu, de tigari nu stiu. Anul trecut intr-un supermarket auzeam niste romani comentand ca nu gaseau un anume soi de tigari, dar habar n-am ce se gaseste si la ce preturi...ca nu le stiu nici aici la noi, nefiind fumatori niciunul.
Cat despre apa...chiar nu cred ca s-au imbolnavit de la ea. Sunt alti factori de risc, eu una nu m-as atinge de mancaruri amestecate (gen salate cu maioneza), de pesti din aia prajiti si tinuti la soare pe plaja, de chestii cu crema... Gratar, cartofi, legume si fructe proaspete, croisante, pateuri, chiar nu cred ca pot da probleme, asa ca noi doar din astea cautam sa mancam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Referitor la apa plata :
- eu pentru bebe de 6 luni am venit cu apa de acasa deoarece mi-a fost frica sa nu ii schimb gustul la lapte. Cea de acolo e buna dar are un alt gust.

Noi cei mari am servit fara probleme apa lor plata si minerala.

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evora spune:

Stie cineva, poate mamicile de bebelusi, daca se gaseste in Bulgaria in farmacii, supermarketuri etc. apa HUMANA(cutiile de 1,5l BABY WASSER) pt preparat laptele? Avem bebe de 7luni si as vrea sa stiu daca pe langa 1 milion de alte chestii pe care trebuie sa le caram cu noi, mai e cazul sa luam si apa asta...Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Ati fost sau ati vazut/ auzit ceva despre hotel Alekta in Constantin si Elena. Mi-am facut o rezervare acolo pentru weekend-ul urmator si tot caut ceva informatii, dar nimic, nimic despre hotel. Din poze pare ok, dar...

Cornelia si taurasul Rares Costin (22.04.2002)
Fotografii
Grecia2008

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Buna fetelor!! ne-am intors ieri de la Nisipurile de Aur, Hotel Melia. A fost foarte bine: camera enorma si foarte frumoasa, serviciile bune, mancarea variata, animatie pentru copii.
Drumul a durat aproape 4 ore (Buc - Ruse - Nisipuri)si a fost foarte liber desi am plecat sambata si ne-am intors sambata.

Am o singura sugestie pentru cei care vor sa plece la Nisipuri: sa se intereseze exact ce distanta e de la hotel pana la plaja. Exista si o harta pe internet a Nisipurilor. Niste prieteni cu care am fost au stat la hotel Kristal si desi au fot multumiti de hotel au fost foarte nemulumiti de distanta pana la plaja (>1 km).

Statiunea per ansamblu e foarte frumoasa, animata, vesela si desi e multa lume nu te calci cu nimeni pe picioare. Si mi s-a parut si curata!!

Edit: Am baut apa plata de acolo. In afara faptului ca am constatat ca Devin are un gust nashpa si m-am orintat spre alta marca nu am vazut nici o problema.

Mergi la inceput