Salariu consultant vanzari

Salariu consultant vanzari | Autor: agness.mom

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor...va intreb si eu ceva: mi s-a oferit un post de consultant vanzari in domeniul mobilier, la o firma destul de mare, chiar brand as putea spune...jobul ar fi destul de simplu, zic eu...va fi in cadrul unui showroom de-al lor, unde eu va trebui sa discut cu clientii in vederea obtinerii unui design optim (voi face un proiect preliminar) pentru mobilierul ales, in functie de modelele disponibile (cu modificari personalizate) si sa le prezint gama de produse si accesorii...de la mine va pleca proiectul mai departe catre arhitect si tehnolog. Problema mea este ca ei mi-au spus sa ma gandesc la un salariu pe care sa discutam la a doua intalnire, iar eu nu stiu cat sa cer. Eu am lucrat in cu totul alte domenii pana acum si nu am nici cea mai vaga idee cat castiga un consultant vanzari. Va rog frumos, daca sunteti in domeniu sau ati avut ocazii de genul, da-ti-mi si mie o idee. Nu vreau sa sar calul dar nici sa cer prea putin pentru ca, desi pare un job simplu pentru experienta si cunostintele mele in domeniu, implica o raspundere foarte mare...
va multumesc anticipat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns FELICITY05 spune:

Depinde in ce oras locuiesti.Nici prea putin ,nici prea mult...daca-i firma serioasa rezultatele maririi salariului nu intarzie sa apara dupa primele luni,daca faci treaba,parerea mea e sa ceri mediu...dau ei mai mult daca vad ca esti buna in ce faci,dar nemultumita de salar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agness.mom spune:

sunt din bucuresti si firma este destul de mare, in orice caz foarte cunoscuta...dar ce inseamna nici prea mult nici prea putin?
mersi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralumat spune:

Pe mine orice job care are in componenta cuvantul "vanzari" ma duce cu gandul la un venit variabil...fix+comision. Tinand cont ca jobul tau e unul de magazin (nu cauti tu clientii), ar trebui sa ceri partea fixa mai mare decat cea variabila. Eu ma gandesc sa incerci sa spui ceva de genul "un venit anual de......Euro ar fi motivant pentru mine. Credeti ca as putea atinge aceasta suma in firma dvs?" si vezi ce iti raspund. Sfatul meu este ca atunci cand spui suma aceea, sa fie una adevarata. Daca doresti cu adevarat jobul asta, spune-le ca esti dispusa sa incepi pe cat castigi la locul actual, urmand ca peste 3 luni sa rediscutati pachetul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

eu n-as cere mai putin si apoi sa rediscut dupa 3 luni. e posibil sa nu iti mai mareasca nimeni nimic, sau e posibil sa nu ai performantele asteptate si sa nu ai pe ce baza sa ceri marire.
ce-i in mana nu-i minciuna.

eu as cere 2500 lei net.


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601305182027/" target="_blank">Bubulina www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Asa si eu, as cere 6-700 euro net salariu fix si procent din vanzari.

Edit ca uitasem ceva: sa fii atenta la program!
Prin toamna am avut interviu cu cei de la Rovere si programul era infernal, trebuie sa stai sa faci ofertele dupa cataloagele de la diversi furnizori (i-am intrebat de ce nu au ceva integrat? n-au stiut sa raspunda...) in principiu veneai pe la 9 si plecai la 20-21 asa ca i-am refuzat elegant.

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agness.mom spune:

va multumesc din suflet fetelor...e drept ca am ramas putin socata de salariul care ati zis voi sa il cer...se vede ca am ramas in urma...
in privinta programului, e de la 8.30 la 17...nu s-a stat niciodata peste...si au soft specializat pentru toate activitatile...nici cu proiectul de design nu trebuie sa-mi bat capul prea mult ca au un programel in care bagi cotele si iti face singur mobila (e conceput de ei)...sper sa fie bine...o sa revin cu vesti...cand voi avea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELICITY05 spune:

Sincer pentru bucuresti ma gandeam pentru inceput la 500 de euro(net),eu am lucrat la o multe firme(adevarat nu Bucuresti)dar mi-e greu sa cred ca o fima da un salariu mai mare pentru consultant vanzari de la inceput...trebuie sa ai rezultate..ce folos sa-ti dea 2500lei iar dupa 3 sau 6 luni sa vezi ca dumnealor ar considera ca nu corespunzi asteptarilor lor,fi desteapta si cere mai putin dar nu uita sa vezi ce spun ei...de obicei se spune ca salariul v-a urca...si referitor la ce-i in mana nu-i minciuna...lasa ca am vazut plecand oameni si de la 2500 lei (directori),pe motiv ca nu a convins firma cu rezultate lor.In vanzari daca esti bun rezultatele(salariul mai mare) apar...garantat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna_coca spune:

Fratilor vreau sa ma ajutati si pe mine intr-o dilema pe care o am vis-a-vis de ce am vazut mai sus:
si eu lucrez in vanzari de mobilier intr-un showroom dar in Piatra Neamt si tot sub emblema unui brend foarte cunoscut si as vrea sa stiu daca am dreptate sa-mi caut loc de munca avand in vedere ca de aprox un an si jumatate primesc acelasi salariu de 1200 lei fara nici un fel de bonus si muncesc ca si cum ar fi firma mea nu ar fi a altcuiva....
tin sa precizez ca montatorii care lucreaza la aceeasi firma primesc salar mai mare ca mine...

Mergi la inceput