Ansamblu rezidential

Ansamblu rezidential | Autor: ramiha

Link direct la acest mesaj

Buna,

As dori sa cumpar un apartament intr-un ansamblu rezidential. Sunt in faza de prospectare a pietei... de fapt abia am inceput.

Care sunt aspectele care trebuie discutate in prealabil cu dezvoltatorul de la care cumpar? Din cate am inteles pot exista anumite "capcane", gen: apt ti se livreaza semi-finisat... sau nu are apa curenta, canalizare, sau nu este finalizat la termen, sau exista costuri ascunse?

Cei care v-ati cumparat deja astfel de apt, spuneti-mi si mie cum ati procedat, ce etape ati urmat si daca sunteti multumiti.

Multumesc!

Raluca, mama Nectariei, 30.03.2007

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramiha spune:

Nimeni? Nimic?

Am auzit ca multe dintre apartamentele noi sunt facute cu materiale chinezesti de cea mai proasta calitate. Cum sa fac ca, in momentul cand vreau sa cumpar, sa verific si aspectul asta?

Raluca, mama Nectariei, 30.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Cum adica "materiale chinezesti"? Caramizi, otel si ciment din China? Astea nu incap intr-un container, nici nu imi imaginez cat ar putea costa transportul unor materiale de constructie pentru o casa, daramite pentru un ansamblu rezidential..
Iar capcane..poti intalni doar in cazul in care nu verifici exactitatea si legalitatea actelor (te trezesti ca de fapt nu sunt proprietari ai terenului, nu au autorizatie de constructie pe ce iti prezinta tie ca vor construi sau au litigii in desfasurare) sau semnezi un precontract fara sa vezi modelul de contract pe care il vei semna ulterior ( te trezesti ca una iti promiteau si alta iti vindeau).
Iar restul ce spuneai tu "livrare semi-finisat, apa si canalizare, costuri ascunse, finalizare la termen", nu sunt nicidecum capcane, ci lucruri generale,de bun simt, care se stipuleaza de la inceput in orice contract.
Daca ai impresia ca te depasesc lucrurile astea te sfatuiesc sa consulti un avocat. Te costa putin, dar ai siguranta.

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Raluca in primul rand studiaza bine contractul sau daca nu esti cat d ecat familiarizata cu limbajul poti sa consulti un avocat specializat contra unei sume acceptabile zic eu, tinand cont de valoarea riscului.
In general contractele toate seamana intre ele si nu prea poti s anegociezi, sa aduci modificari in caz ca nu-ti convine ceva.
Mai bine alegeti zona in care ai vrea sa locuiesti, apoi pretul in care te incadrezi si gaseste-ti ansamblul potrivit.
Apoi contactaza-i si intreaba tot ce trebuie intrebat, inebunestei cu intrebari si vei fi tratata cu rabdare si ti se va raspunde amabil la toate ca asa e inainte sa semnezi contractul, toti sunt amabili sa te prinda de client.
Apoi daca esti multumita de raspunsuri cere un model de contract sa-l studiezi si acolo vei gasi toate amanuntele cu privire la materiale, finisaje, termene de executie, masuri in cazul depasirii termenelor, termene de plata, masuri in cazul intarzierii platilor...
Tine cont ca toti dezvoltatorii si toti constructorii promit marea cu sarea si apoi la final vei constata mici abateri de la promisiuni, sau mari abateri, in functie de noroc. Tine cont si de faptul ca principala abatere de la promisiunile initiale si de la contract va fi termenul de predare, nu-ti face planuri raportadu-te la termenele lor ci mai adauga acolo 3-6 luni sa ai de unde, uite, noi n-am stiut asta si acum stam la parinti pana ne dau aia apartamentul care trebuia sa fie gata din martie.
Vezi ca toti au un termen la care isi mai lasa o loc de o intarziere de X zile, de obicei 3 luni, eu zic la ala sa te raportezi desi nici ala nu e sigur.
Sau poti sa cumperi un apartament care e deja gata sau aproape gata, in cazul asta risti mai putin pe toate planurile, poti sa vezi si apartamentul si stii si mai exact care este data cand te muti.
Daca ai intrebari mai la obiect poate te pot lamuri eu.

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Raluca, noi am consultat un avocat cand am ajuns la faza de contract. Am fost la mai multe prezentari si la toti am intrebat cine e dezvoltatorul, cine e antreprenorul, etc. Am incercat sa aflam cat mai multe despre firmele respective, daca au mai construit, ce au mai construit, etc. De exemplu unii ne ziceau ca nu e treaba noastra cine e antreprenorul. "Voi semnati cu constructorul, care e firma X". Zic: ok, si cine e firma X? Puteti sa imi dati un bilant al firmei X? Cica nu e treaba noastra. Ok, ne uitam pe site-ul min de finante, sau unde apar bilanturile alea anuale (s-a uitat sotu' si de aia nu stiu) si bilantul lor publicat, care era cel cu doi ani in urma, ca cel pe anul anterior nu se publicase inca, arata ca nu au avut activitate si era si destul de nou infiintata firma. Am sunat-o pe agenta respectiva sa ii zicem ca noi nu putem semna cu o firma (a semna = a da un avans considerabil) care nu are activitate si despre care nu ne poate spune nimic si ne-a zis ca nu suntem pregatiti sa ne mutam intr-un ansamblu rezidential nou.
Dar pt ca noi totusi eram pregatiti, am semnat pentru un alt ansamblu rezidential.
Deci sfatul meu este sa ceri cat mai multe detalii despre cine construieste, sa ceri autorizatia de constructie, actele de proprietate asupra terenului, sa ceri sa iti arate contractul, sa il citesti foarte bine si eventual sa platesti un avocat, asa cum iti zicea si Dana sa vezi care sunt clauzele in ceea ce privesc intarzierile si mai ales ca tot ce iti promit ei sa fie scris pe hartie, in contract.
Succes!



"Intreaga problema cu lumea aceasta este ca prostii si fanaticii sunt mereu siguri pe ei, iar oamenii intelepti au intotdeauna indoieli" Bertrand Russel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiha spune:

Va multumesc mult pentru raspunsuri, cu adevarat utile.

Alte intrebari ar fi: v-ati mutat in noile apartamente? Ce parere aveti? Ati descoperit ceva "hibe" ascune?

Pe de o parte, imi surade ideea de a achizitiona un apartament nou, decat o cutie de chibrituri ceausista, dar pe de alta parte sunt cam sceptica fata de tot ce este "made in Romania": muncitorii isi fac treaba superficial, nu au chef si uneori nici nu se pricep, nu exista un control riguros al calitatii lucrarilor, se obtin autorizatii pe spagi, dezvoltatorul este interesat ca totul sa arate bine la suprafata si sa-si ia banul.

Din cauza asta, am auzit de multe ori ideea ca, la un cutremur, blocurile noi cad primele, sau ca dupa un an incep sa cada varul si faianta de pe pereti, ca se lucreaza prost si cu materiale proaste. Am auzit chestia asta inclusiv de la persoane direct implicate in dezvoltari imobiliare.

Nu vreau sa fac reclama proasta noilor imobile... dar as vrea sa mai aflu si alte pareri, avizate eventual. Momentan am un apartament intr-un bloc vechi... iar banii pt cel nou ar proveni din vinderea lui + un credit. Nu as vrea sa dau vrabia din mana pe cioara de pe gard.

Raluca, mama Nectariei, 30.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebec07 spune:

quote:
citat din mesajul lui ramiha

Va multumesc mult pentru raspunsuri, cu adevarat utile.

Alte intrebari ar fi: v-ati mutat in noile apartamente? Ce parere aveti? Ati descoperit ceva "hibe" ascune?

Pe de o parte, imi surade ideea de a achizitiona un apartament nou, decat o cutie de chibrituri ceausista, dar pe de alta parte sunt cam sceptica fata de tot ce este "made in Romania": muncitorii isi fac treaba superficial, nu au chef si uneori nici nu se pricep, nu exista un control riguros al calitatii lucrarilor, se obtin autorizatii pe spagi, dezvoltatorul este interesat ca totul sa arate bine la suprafata si sa-si ia banul.

Din cauza asta, am auzit de multe ori ideea ca, la un cutremur, blocurile noi cad primele, sau ca dupa un an incep sa cada varul si faianta de pe pereti, ca se lucreaza prost si cu materiale proaste. Am auzit chestia asta inclusiv de la persoane direct implicate in dezvoltari imobiliare.

Nu vreau sa fac reclama proasta noilor imobile... dar as vrea sa mai aflu si alte pareri, avizate eventual. Momentan am un apartament intr-un bloc vechi... iar banii pt cel nou ar proveni din vinderea lui + un credit. Nu as vrea sa dau vrabia din mana pe cioara de pe gard.

Raluca, mama Nectariei, 30.03.2007



Noi ne-am mutat de 3 luni intr-un "ansamblu rezidential"( ce ma distreaza denumirea asta)format din 4 blocuri de 5 etaje +al 6-lea mansarda.
Ce pot sa-ti spun?
Apartamentul nu e atat de mare incat sa nu-l consideri cutie de chibrituri.Are 3 camere - 80 mp.
Probleme? Au fost...ajunsesem sa ne para rau ca am cumparat un apartament nou...probleme a la Romania.
Trebuia sa ne mutam in septembrie 2007( l-am contractat in octombrie 2006, cand era sapata fundatia...atat)cel tarziu decembrie 2007, si noi ne-am mutat in aprilie 2008.Nici acum nu este pus in functiune liftul.
Cand a venit vremea montarii gresiei si a faiantei am fost pe santier si am platit bine muncitorilor pentru siguranta.Am avut noroc cu un inginer de santier dragut si saritor.L-am stresat ingrozitor pe agentul ce ne-a vandut apartamentul, am fost cu ochii si gura pe ei, am imbatranit 10 ani, dar a merittat.
Au aparut diverse crapaturi in rigips, de altfel normale, in cazul constructiilor noi.
Ar mai fi de spus, dar....
Una peste alta noi suntem multumiti si fericiti de cuibul nostru...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

De aia e important sa alegi bine si constructorul, sa stii ce a mai construit sa afli ce parere au beneficiarii celorlalte constructii pe care le-au facut.
Constructorul care ne-a construit noua este o firma veche romaneasca de pe vremea lui Ceashca, lucreaza constiincios si cu simt de raspundere, au supradimensionat sistemul de rezistenta astfel incat blocurile noastre sunt foarte solide si pot si eu sa ma relaxez cu privire la cutremure dupa ce am fost tot timpul stresata de perspectiva asta si am calculat si apreciat mereu rezistenta cladirii in care locuiesc sau lucrez. Apartamentele sunt uriashem printre cele mai spatioase care se fac acum sau printre ultimele apartamente spatioase la pret mediu pentru ca s-au apucat de la un timp sa construiasca locuinte mai ieftine si deci mai mici, comparabile cu blocurile vechi. Deci am pus mana pe un apartament foarte spatios la un pret de apartament "normal", asta sa zic ca ar fi trenul pe care l-am prins si pentru ca preturile erau mai mici acum 18-20 luni cand am semnat noi.
Despre finisaje nu pot sa ma plang, cel putin nu inca, dar orice constructor da o garantie la lucrarea lui si nu se poate sa cada faianta dupa un an, asta cred ca este o exagerare sau o intamplare nefericita care s-a remediat in garantie. Singura problema de care ma plang e amanarea termenului de dare in folosinta, in rest totul arata super acolo.

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_So spune:

Cam asa am facut si eu, cum povesteste Tusferi. I-am cautat pe site-urile ministerului de finante (gratis) si registrului comertului (cu bani, sub 10 lei informatia), am cautat pe site-ul primariei autorizatia de constructie, puz-ul, toate articolele despre ei (dezvoltator, constructor). Cand m-am intalnit cu ei i-am intrebat despre toate chestiile care mi se parusera neclare dupa prima lectura pe net. Am fost si am vazut birourile, santierul, am vorbit cu muncitorii.

Apoi am luat contractul la puricat, litera cu litera. Am cerut pe la prieteni modele de contracte, am insistat sa modifice destul de mult (mai putin pretul, asta n-a mers). Am studiat planurile, am incercat sa vad cum ar fi daca m-as muta acolo, ce mi-ar mai trebui si am incercat sa vad daca toate sunt cum ar trebui.

Acu oi vedea la anu' daca am si reusit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Blocurile vechi sunt mult mai bine construite decat actualele .Acum nu mai avem nici forta de munca calificata in constructii , de aceea firmele angajeaza pe oricine e dispus sa lucreze ,nu conteaza cum .
Se foloseste mult rigips ...,materiale care permit constructia intr-un timp foarte scurt dar cu rabat la calitate .
Multe dintre ansamblurile actuale sunt mai inghesuite decat blocurile ceausiste , care tot mai lasau o distanta de bun simt intre blocuri .
Nici suprafata apartamentelor nu exceleaza .
Cat despre amplasament nici nu mai trebuie sa amintesc (adesea la periferie sau in cel mai prost cotat loc din cartiere ).
Parerea mea este ca nu merita si timpul va demonstra .
Chiar ascultam intr-una din zile la tv cand o agenta se minuna ca nu mai achizitioneaza clientii apartamente in blocurile noi , se intreba ce asteapta acestia intrucat nu va exista nici o scadere de pret .
Eu cred ca cei mai multi clienti interesati s-au convins deja si le-a trecut euforia de a cumpara apartamente noi.Asa se explica faptul ca nu mai reusesc sa vanda si au cam ramas cu aceste ansambluri in brate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Imi este greu sa cred ca tot ce se construieste acum in Romania este mult mai prost decat blocurile vechi comuniste, ca inspectoratul de stat in constructii e doar o fatzada, un organism fantoma care se ocupa doar sa isi ia spaga de la constructori si ca nu exista si firme de constructii (unele de pe vremea lui Ceausescu) care construiesc mai bine sau cel putin la fel de bine ca in trecut.
Cat despre suprafata apartamentelor, depinde de fiecare daca vrea sa isi cumpere un apartament mai mare, sau mai mic, dupa buget.
Suprafata apartamentului pe care l-am contractat este mult mai generoasa decat suprafata apartamentului meu actual. Camerele sunt mult mai mari.
Eu am vizitat de curand un bloc nou care este complet gata si care nu are nicio legatura cu blocurile vechi comuniste. Am fost foarte incantata de ceea ce am vazut ca si finisaje, ca suprafete, tot. Inclusiv scara blocului.
Apartamentele in blocurile noi nu sunt chiar ieftine si chiar la indemana oricui. Mai ales ca nici creditele nu se mai dau prea usor (nu ca inainte se dadeau prea usor). Conditiile de acordare s-au inasprit. Prin urmare, normal ca nu e coada la apartamentele noi. Si pretul la apartamentele vechi a mai scazut de la inceputul anului (din cauza ca au scazut vanzarile). Pe de alta parte, sunt multi dezvoltatori care au anuntat noi proiecte de ansambluri rezidentiale, deci inca exista cerere.
Cat despre amplasament, iar depinde de fiecare unde isi doreste apartamentul. Eu de exemplu stau in Titan, iar acum ma voi muta mai aproape de centru.
Insa iti dau dreptate cand spui ca timpul va demonstra....

Eu personal sunt satula pana la refuz de blocurile comuniste. Locuiesc in unul. Varuiesc anual in baie si in bucatarie pt ca imi curge apa periodic de la vecinii de sus. Luna asta am in plan sa repar iar tavanele (macar daca as avea doar de varuit, dar trebuie si chituit). Imi refuleaza periodic si chiuveta de la bucatarie. Adica tot ce e pe coloana de retur in bloc refuleaza la mine in bucatarie. Mi s-a intamplat de doua ori. Nu se pot schimba tevile si conductele ca n-au vecinii bani. Iar exemplele pot continua, dar sunt off topic si n-are rost.

Edit: Stiu ca se dau o gramada de spagi la inspectoratul de stat in constructii, dar nu cred ca isi permite sa faca cineva un bloc din carton si sa dea spaga sa treaca inspectia si a doua zi sa cada. Sunt unele norme de siguranta la care nu se inchid ochii cand e vorba de blocuri. Aici nu vorbesc despre peretii despartitori din rigips, care sunt sigura ca pot crapa imediat. Eu din fericire am un singur perete de rigips in tot apartamentul de care ma bucur nespus ca este din rigips pt ca vreu sa renunt la el, o sa vorbesc sa nu mi-l puna.
Si sunt convinsa ca or sa fie o gramada de lucrari de mantuiala, tipic romanesti. de altfel, daca te uiti putin mai jos este un topic deschis de mine in care ii rog pe cei care s-au mutat in apartamente noi sa impartaseasca cu cei care urmeaza sa se mute ce suprize neplacute au avut.


"Intreaga problema cu lumea aceasta este ca prostii si fanaticii sunt mereu siguri pe ei, iar oamenii intelepti au intotdeauna indoieli" Bertrand Russel

Mergi la inceput