Mamici norocoase de ianuarie-februarie 2009 (19)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tuchi123 spune:

Cristi 2003 si eu am DPN-ul din tabel caci daca este sa ma iau dupa eco am o marja destul de mare - intre 04.01.2009-14.01.2009
11+Doamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Ce creme de sani folositi voi?
Mie mi s-a uscat pielea de pe sani..si credeam ca daca ma dau cu crema mea normala dupa dus e suficient..dar observ ca mi s-a uscat pielea si ca mi s-au crapat sfarcurile..s-au marit incredibil de mult!
Deci,ma poate ajuta cineva?
Gelul de dus e super hidratant,ca am pielea sensibila,deci ma gandesc ca n-o fi asta cauza,ca asa s-ar usca toata pielea de pe corp.
Edit:mie nu mi-a zis nimeni nici un DPN la eco,mi-a calculat prima data dupa calendarul acela "cerculet" pe care-l au dr...si atat!

POZE
my baby
12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

ledi - incearca eventual mustela - sunt speciale pt gravide si eu mi-am luat din aceea anti vergeturi. cred ca au si de sani - a mea e foarte buna si foarte grasa

12+

http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaAlexa spune:

Sar'na de raspunsuri!
Ioana- eu mi-am facut analizele la Lumisan (cu trimitere de la dr de familie) - dintr-un motiv sau altul nu au intrat pe cardul Medicover (prea mult bla bla degeaba despre motiv). Lumisanul e pe bulevardul Socola (langa bijuteria Fest si alimentara :)) Compan). Te duci acolo dimineata cu primul pipi (scuzati descrierile detaliate) si cu trimiterea si iti recolteaza - rezultatul il ai in 2-3 zile.
Leditia - eu am asa - ulei de baie (cu care ma dau pe pielea uda si apoi il clatesc) si o crema data de o doc dermatolog care e atat pt cat si pt bebe. Nu-ti pot spune insa cum se numeste, ma uit si-ti spun maine. E foarte hidratanta si chiar se simte diferenta!

12+

galmita mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BillyBilly spune:

Salutare dragalaselor!

Angelique Bravos pt baietel!!! Acuma avem si noi cu cine sa ne jucam...

Eu am fost astazi la doctor, control de rutina, i-am aratat rezultatele analizelor de sange si urina, ecografia morfofetala...si am mai vb de una si alta. M-a felicitat pt analize si eco, a spus ca totu-i perfect, mai putin sideremia (fierul), care-i cam mica. Va mentionez ca in analize sideremia mea este peste valorile normale (166), deci era punctata ca mare, dar doctorul mi-a spus ca-i prea mica si ca treb sa iau supliment de fier. In rest nici o alta vitamina. Mi-a spus ca in trim 2, va fi nevoie de fier mult si ce am este prea putin, asa ca mi-a dat sa iau Tardiferon (parca) contine fe si acid folic. Urmatoarea eco sa fie morfofetala si sa fie prin sapt 22. A spus ca pliul nucal este perfect si n-a mentionat nici un dublu, triplu, dry test, amnio nici atat. Mi-a spus sa am grija la alimentatie, multe proteine animale, fainoase si restul cu limita, lipide max 30gr/zi. Mese dese si mici, pt ca uterul va incepe sa impinga stomacul in sus si la o masa mai copioasa se intoarce mancarea in esofag si de aici o gramada neplaceri. Sa ma plimb, mai ales daca am munca sedentara de birou - o plimbarica la 1,5 ore prin casa sau chiar pe afara, dar sa ma feresc de arsita si supraincalzire. Sa evit sarea in mancare (sa folosesc LowSalt - ceea ce noi deja foloseam), spune ca necesarul de sare al unui om normal este de 2 de grame pe zi, la o femeie insarcinata 6-8 gr/zi iar o paine normala contine 20 gr!!. Deci, mare grija la paine. Mi-a recomandat dietetica. Utrogestan si acid folic sa mai iau doar o sapt, dupa care nu mai este cazul, ca le produce placenta. Si cam atat. Ne vedem peste o luna

Catalina

14+

Bebelusa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela2233 spune:

salut la tota lumea
am in jur de 7 sapt si nu stiu cand trebuie sa merg sa fac analizele,
am fost saptamana trecuta la dr. si mi-a spus ca bb e ok si ca am uterul retrovers dar ca isi revine dupa nastere si mi-a spus sa ma mai duc abia in august cu analizele facute, dar cant e cel mai bine sa le fac acum sau cat mai aproape de august?
multumesc mult


7+

http://bd.lilypie.com/9E3bp3.png
tot ce se intampla in viata, are un rost, asa ca daca ai impresia ca totul s-a sfarsit ridica-te si mergi mai departe, vei vedea ca totul va fi bine pana la final.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

Cristi2003, stiu cum e durerea aia groaznica de cap...e tot de la fiere, mie nu-mi trecea pana nu vomitam....

Ramo 16+

Puiutul meu scump


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BillyBilly spune:

Selene daca ai calculat corect varsta sarcinii (15 sapt si cateva zile), inseamna ca la eco pe care ai facut-o varsta sarcinii era mai mare, automat si valoarea pliului nucal a fost mai mare, dar in cazul asta este o valoare perfect normala.

andrea_ea si flowerbee, bine ati re-aparut burticilor!!

Nici de lilistroe n-am mai citit nimic...o fi bine?

Catalina

14+

Bebelusa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Roxanaz mi s-a facut dor de Marea Neagra cand ti-am vazut pozele! Foarte frumoase...si mie tot plajele mai pustii imi plac...nu suport aglomeratia.


Fetelor, aveti idee dc pot sa ma vopsesc? Sunt in 13 saptamani.
Nu "poci" sa fiu domnisoara de onoare cu radacinile de alta culoare. Nu m-am vopsit deloc de cand am ramas insarcinata.

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


My baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BillyBilly spune:

ela eu mi-am facut analizele de sange si urina in sapt a 12-a...adica destul de tarziu, fata de alte fete... depinde de doctor, daca ti le cere mai devreme, le faci mai devreme, daca nu, vad ca nici al tau doctor nu se grabeste la analize, le poti face oricand de acum pana in august, dar vezi ca la toxo, lysteria, etc, rezultatele se dau cam in 7-10 zile.

Catalina

14+

Bebelusa

Mergi la inceput