a23Fetita care l-a luat pe NU in brate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

Mii de . Asa cum am zis povestioara nu era pt mine, dar mamica pt care am cerut-o a fost tare incantata cand i-am trimis-o. De fapt le-am trimis pe amandoua.
Multumesc in numele ei pt efortul tau.

briza_marii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

quote:
Originally posted by briza_marii

Mii de . Asa cum am zis povestioara nu era pt mine, dar mamica pt care am cerut-o a fost tare incantata cand i-am trimis-o. De fapt le-am trimis pe amandoua.
Multumesc in numele ei pt efortul tau.

briza_marii



mi-a facut placere sa impart cu voi ceea ce aveam... mai am si altele si vi le voi trimite cu siguranta!

Rebiana, mami fericita de Luca-Andrei (14 martie 2007, 11:30)

www.totsites.com/tot/deiutz" target="_blank">Eu sunt Luca-Andrei!

Pozele noastre
Varsta lui Luca
Nastere cu parfum de ghiocei...

Rebiana poate insemna asta dar si asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

Tot in manuale mai erau si "A murit Luchi" de Otilia Cazimir (despre prima zi de scoala, parca) si povestirea despre micutza negresa cu pantofi rosii, o chema ceva cu N.... mult timp m-a obsedat numele ei pentru ca era foarte exotic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Si eu vreau povestile...dar de ce nu le scrii aici pe forum??? subiectul ramane in arhiva si poate peste cativa ani alte mamici au nevoie de povestile astea...
Oricum adresa mea este: claudyany@yahoo.com

Mami si Ioana nasturica
Niciodata nu trebuie sa plângi dupa ceva care nu poate plânge dupa tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cllaudia spune:

DAAAA! Rebiana, te rugam, scrie aici. Sunt foarte multe povestioare interesante in vechile manuale.


http://b1.lilypie.com/CAyRp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Buna idee sa le scriu aici...
Cred ca am si celelalte doua texte de care se vorbea mai sus... urmeaza sa le scriu zilele acestea...

Am si eu doua maini

dupa MIrcea Santimbreanu


Intr-o zi de vara, baietasul din povestea noastra dadu buzna in casa si incepu sa tipe:
- Mama, mi-e foame! Da-mi indata sa mananc!
- Indata, raspunse mama, care trebaluia prin bucatarie.
Baiatul nu mai avea insa rabdare. Batea cu cutitul si cu furculita in musamaua mesei, bombanind:
- Uff! Nivi farfuriile nu le-ai pus…
- Am numai doua maini, se auzi vocea mamei.
Baiatul tacu si, in tacerea care se facu, auzi un glas:
- De ce ma tot izbesti cu cutitul? Imi crestezi fata.
Vorbea masa. Baiatul ramase uimit, in timp ce masa il intreba:
- Ce doreste micul meu stapan? Faceti comanda.
- Pui fripti cu cartofi prajiti, spuse baiatul.
- Prea bine! Haidem!
- Unde?
- Sa facem rost de pui fripti. Am patru picioare… intr-o clipa o sa fim la crescatoria de pui.
Baiatul nu ispravi bine de vorbit ca se si pomeni in dreptul unei clocitorii artificiale dintr-o ferma de pasari.
- Am ajuns, a spus masa.
- Si unde-s puii fripti? intreba mirat copilul.
- Vezi acele femei in halite albe, care cerceteaza termometrele instalatiei? Acum il pregatesc.
- Dar acolo nu sunt decat oua puse la clocit. Nici vorba de pui, spuse nemultumit baiatul.
- O sa iasa si pui…
- O sa iasa, dar mici, bombani baiatul.
- O sa creasca ei, raspunse masa. Zeci de maini pricepute si harnice au grija de acest lucru, nu vezi?
- Vad, vad, mormai baiatul imbufnat, dare u n-am chef sa astept atata.
- Si atunci ce doresti, micul meu stapan?
- Sti ce? Numai vreau pui fripti. da-mi numai cartofi prajiti.
- Prea bine, raspunse masa si isi lua picioarele la spinare.
Curand ajunsera la un camp cultivat cu cartofi.
- Am ajuns, spuse masa.
- Si unde-s cartofii? Sunt gata?
- Nu, dar priveste sirul acela de oameni cu sape, in capul ogorului. Asta fac: ti-i pregatesc. Sapa incoace, vezi? Pas cu pas…
- Uf, ce incet vin! Macar o sa iasa gata prajiti?
- Nu, alte sute de maini o sa-i culeaga… o sa-i aleaga… o sa-i transporte.
Baiatul se posomori.
- Stii ce? Acum vreau doar o bucata de paine. Asta-i mai simplu, nu?
- Prea bine. Haidem, zise masa si, punandu-se in miscare, alerga cu iuteala vantului. Curand ajunsera la marginea unui lan de grau.
- Am ajuns, spuse masa.
- Si painea? N-o vad nicaieri.
- Vezi oamenii aceia pe combine? Acum ti-o pregatesc…
Baiatul astepta pana ce mecanicii ajunsera in dreptul sau, dar combinele, pufaind si duduind, se intoarsera in graba.
- Nu-mi dau paine! striga baiatul cu lacrimi in glas.
- Painea nu creste pe masa, raspunse linistita masa. Sunt mii si mii de maini care o pregatesc cu truda, cu rabdare…
- Atunci stii ce? Hai acasa, spuse hotarat baietasul.
- Dar mama n-are decat doua maini, trebuie sa mai astepti putin.
- Am si eu doua. Am s-o ajut! Atat cat ma pricep…
Intrand in bucatarie ii spuse timid, rugator:
- Mamico, pot sa tea jut la ceva? Uite, pun eu farfuriile. Si adauga cu mandrie: am si eu doua maini…

Rebiana, mami fericita de Luca-Andrei (14 martie 2007, 11:30)

www.totsites.com/tot/deiutz" target="_blank">Eu sunt Luca-Andrei!

Pozele noastre
Varsta lui Luca
Nastere cu parfum de ghiocei...

Rebiana poate insemna asta dar si asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Here we go again...


Fetita care l-a luat pe NU in brate

dupa Octav Pancu-Iasi



Va spun ca sa stiti si voi: cuvintele care imi trebuie pentru povesti le scot din calimara…
Intr-o zi, un cuvant nu vru sa iasa afara.
Tot ciocanind desperate in sticla cu penita, din calimara iesira cuvintele: Politete, Harnicie, Prietenie.
- Hai, spunu-ne ce cauti!
- Il caut pe “Nu”. Fara el nu pot termina povestea.
- Pe “Nu”? L-a luat o fetita in brate si nu-i mai da drumul…
- Daca, de pilda, vorbi cuvantul Harnicie, ii spune mama: “Pune masa!” sau “Adu apa!” sau “Matura!”, fetita spune ca nu poate; are pe “Nu” in brate…
- Ori daca, vorbi cuvantul Politete, bunica vine de la piata, aducand doua cosuri grele, fetita cu “Nu” in brate nu sare sa-I deschida usa…
- Ori daca, vorbi cuvantul Prietenie, o colega o roaga sa-i ajute la o problema grea, fetitei cu “Nu” in brate nici nu-i pasa…
- Si unde sta fetita care l-a luat pe “Nu” in brate? intrebai eu.
- Te conducem noi, se oferira cele trei…
Desi era tarziu, o gasiram dormind. “Nu”, din brate, era insa treaz:
- Nu ma intorc! zise el. Nicaieri n-am dus-o mai bine ca-n bratele acestei fetite. Nu merg la tine, nu, nu, nu!
Chiar atunci se auzi glasul mamei fetitei:
- Hai, scoala-te ca e tarziu! Pune masa, e ora pranzului!
- Indata! raspunse in locul fetitei, Harnicia. Si cat ai clipi, asternu masa, deschise bufetul si scoase farfuriile. In dreptul fiecarei farfurii impaturi si cateva servetele de hartie.
Pe scari se auzira pasii bunicii. Politetea nici nu astepta s-auda batai la usa. Alerga si o deschise, lua sacosa cu cumparaturi din bratele bunicii…
Intre timp Prietenia rezolvase problema cu care venise colega fetitei care l-a luat pe “Nu” in brate…
Cand fetita se trezi si se dadu jos din pat, veni la mama sa si aceasta o lauda:
- Tare frumos ai asezat masa! Poftim cotorul acesta de varza.
Bunica-i darui un mar:
- Ia-l! Esti o fetita saritoare.
Colega nu se lasa mai prejos:
- Am doua nuci. Una tie si una mie!
Fetita intinse mainile sa primeasca darurile, dar, in clipa aceea, il scapa pe “Nu” din brate.
Eu, care atata asteptam, il apucai de-o ureche si plecai grabit acasa. Ajuns acasa, il aruncai pe “Nu” in calimara si rugai cuvantul Paznic sa-l pazeasca strasnic. Ca sa nu-l mai poata lua nici o fetita si nici un baiat in brate…

Rebiana, mami fericita de Luca-Andrei (14 martie 2007, 11:30)

www.totsites.com/tot/deiutz" target="_blank">Eu sunt Luca-Andrei!

Pozele noastre
Varsta lui Luca
Nastere cu parfum de ghiocei...

Rebiana poate insemna asta dar si asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns White Pisana spune:

Multumesc din suflet Rebiana! Mi-a facut atata placere sa recitesc povestioarele...sper sa mai postezi si altele cand mai ai timp si chef!

Mie imi pare asa de rau ca am pierdut manualele mele...mai ales cele din clasele I-IV. Mi se parea foarte bine facute (facand abstactie de elementele ideologice), mult mai bine structurate, mai usor de citit...

Mama e invatatoare si in fiecare an le tot vin alte manuale din care trebuie sa aleaga.M-am uitat si eu prin ele dar unele mi se par atat de haotice, cu prea multe imagini si culori, cu informatiile dispersate pe te miri unde....mi s-au parut extrem de obositoare...

Andrushka pe fetita cu pricina o chema Nioka! si muncitorul in haina albastra era singurul care intelesese necazul mamicii...nu ca patronul magazinului, capitalist fara suflet!

Total off-topic: imi amintesc cu placere de manualul meu de stiinte ale naturii care tb utilizat doi ani, in cl III si IV. Ce fain mi se parea: mai ales partea pt cl IV...erau tot felul de inf prezentate despre circuitul apei in natura, transformarile elementelor etc etc Mi se parea terbili de stiintific! Si la fel imi amintesc cu placere de manualul de istorie antica din clasa V! Scuze de off-topic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Rebiana, iti multumesc si pe calea asta pentru povestioare. Le-am copiat si pe cele din linkul celalalt, acum vreau sa cumpar folie transparenta ca sa le pun in ea si imi voi face un dosar cu ele care sa aiba si cuprins. Sunt organizata rau de tot.
White Pisana, eu sunt in cautare de Abecedar vechi, cel din anii '80. Vreau sa imi invat baiatul sa citeasca romaneste de pe el . Si mi-ai dat o idee buna cu cartea de stiinte sa o rog pe mama sa caute acasa si asta.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Multumim frumos!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput