Spiridusi de ianuarie - februarie 2006 (293)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

daca aveti cumva Gravibidon,intrati aici si ajutati-o pe Catalina si floricele ei
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=123280


Mamica stralucitoare
22+ cu Raducu + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

of Gravibinonul asta.chiar nu-i inteleg pe astia, de ce l-au scos

Silvia ma bucur ca totul e ok, chiar daca mai scoateti bani din buzunar.cica si "mancia" e destul de generoasa pe acolo, cu toate ca nu sunt obisnuiti italienii cu bacsis, dar in statiunile astea cica se lasa destul de multicel la sf. sezonului.
ma bucur ca e destul de ok Alain. de acolo plecati direct in Ro?
Marco acum e la Felix, maine mergem dupa el. Am vazut si vila noblesse unde va cazati voi.
bIANCA CAND VORBESTI DE DANI CE prost mananca in deplasare, parca ai vb. de marco al meu. dar numai cu noi face asa.
sunt misto locurile de joaca in Alba, si in santurile cetatii sunt vreo 2 tare faine.
Cristina tare bine ne-a prins sapt. asta de relax, musai sa se mai repete.
Razvan? la cresa?

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

unde sunteti? ascunse la umbra?

eu am fost in oras, pe urma acasa si am dormit ca butucul de la 18-19 cand a sunat si la usa si tel. fix.
am fost cu Clau de i-am luat o masinuta-cadou copilului, merita mancal-ar mama, ca tare dor mi-e de el. ne-am inchiriat si 2 DVD-uri, fiecare cu filmul si tv-ul lui. am zis sa intru inainte sa va salut.
Plecam maine cand termina Clau cu santierele de vizitat. cred ca stam pana duminica, daca prindem vreme buna.
va, weekend fain sa aveti si ne auzim duminica.


_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIHA78 spune:

Salutare de la Cluj,
Gata cu ex. ptr. master am terminat si cu disertatia, ma laud si eu putin am terminat cu zece.
Giova cred ca deja esti cu piticul, ma bucur. Bianca sa-ti fie de bine iesirea la bunici, minunat ca mai ai la cine merge, esti o norocoasa.
Mirela, sanatate ptr. Dani, cum mai e cu stomatiata? Te cred ca ti-e greu, eu cand e bolnav Tudor nu-s buna de nimic, daramite sa mai am grija unui bebe mic.
Astery, Razvanel a facut, daca bine stiu eu, ocazional la olita, Tudor niciodata, dar nu-i nimic vb. ta ne tinem de mana si o luam si pe Cosmi cu noi in club.
Mai fetelor de vineri seara copilul meu are o stare subfebrila. Nu-s ce are i-am dat antitermice. Nu stranuta, mananca, dar face 37.8, 37.9 iar eu ma ingrijorez de numa. Nu stiu o masea e f. albita parca ar vrea sa iasa. Mi se pare ca si limbuta e cam alba, l-am dat si cu glicerina cu stamicin. Maine merg sa-l vada la gat dr.
Azi dimineata copilul meu fugea prin hol si bucatarie facand de zor:BRRRR. La un moment dat aud buf. Intreb Tudor ce-ai facut?
El raspunde: Mami am mes pia tae cu macina de cuse ci am cazut. Am ras de nu se poate si eu si sotul.
Va pup fetelor si week placut in continuare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Hello.
pana mi se raceste conopida gratinata, sa va povestesc aventurile noastre, care au inceput ieri la 5 dimineata.
Razvan a facut iarasi LARINGITA.
Si, fiindca i s-a parut cuiva "de sus" ca nu ar fi de ajuns, tot ieri a erupt VARICELA.
Dumnezeu ne iubeste, de aceea ne incearca . La greu, chiar. Dupa ce ca este cald, sa stam in casa minim 14 zile.
Sigur ca laringita acum e supravegheata doar cu "urechea" deoarece a trebuit sa-i intrerup cortizonul si Cefort-ul. Vai de curul nostru, azi dimineata, i-am facut ultima doza de cortizon si i-am scos branula. Eu, cu mainile mele. Asa-i ca-s tare ??
Bubitele vin in valuri, nu sunt chiar rele, le lucram cu alcool mentolat, dar... atatea zile in casa? Si da, ati ghicit, eu n-am avut varicela, deci in urmatoarele 10-21 de zile, conform cartii lui Capraru, va erupe si la mine, so... pe cine sa trag eu de urechi???

Miha, fii cu ochii pe el (desi stiu ca esti). Tot la fel a stat si Razvan cu o stare subfebrila toata saptamana cat am fost la mare, cel mai mult avand 38,1. L-am tinut din nurofen si gata. Si acum avem o noua prietena, o cheama VARICELA . Ma asteptam, fiindca la cresa au fost cateva cazuri. Multa sanatate.

Marea mea problema este cum anume sa-i explic eu copilului ca nu avem voie afara, si cum sa inteleaga el??? Cand el trage sa rupa usa??? Ia bluza de pijama a lui taica-su (n-am inteles de ce) si trage de usa sa plecam afara...

Oooooffff, nu mai stiu ce sa mai spun...
Partea frumoasa este ca a inceput sa gangureasca si el, lucru pe care ar fi trebuit sa-l faca pe la 4-5-6 luni de viata... ii scapa anumite consoane, nu stiu daca este constient... dar pe noi ne bucura, in special ca ieri a fost coordonatoarea noastra de la Bucuresti si a fost foarte multumita, vazandu-l si mai ales auzindu-l, desi nu s-a mai lucrat terapie ABA si nici altceva cu el de mai mult de 2 luni... se vede cat de bine ii merge la cresa, 5 sapatamani consecutive, puteau fi 6, dar am fost la mare.
Ieri l-am masurat in inaltime, are fix 1 metru, grasanul lui mami.

Cam asta este.

Silvi, ma bucur ca va distrati. Pupa bucalatul frumos.

Va pupam pe toate, scuze ca nu va mentionez, dar ma gandesc la toate fetele si la toti spiridusii, in mod constant.



Cristina, mami de Nicolae-Razvan (31.01.2006)

www.dropshots.com/asteryaro
www.dropshots.com/asteryaro1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Buna....cum dimineata nu mai e...buna gagici. De azi dimienata ma tot pregatesc sa scriu mesajul si nu am avut timp. Ba am pus mancarea la foc, ba a fost vecina, ba maica-mea, ba socrii...toata gasca pe aici ca le-a fost dor de noi de zici ca am fost plecat 1 sapt nu 2 zile.
Of mai Astery ce citesc...cum D-zeu iar laringita aia pacatoasa? Si vreau sa te intreb ceva ca acum esti experta in laringita din pacate...Daca il tratezi tot timpul cu aceleasi medicamente oare e bine? Adica oare nu de asta recidiveaza boala ca nu e tratata bine ? intreb si eu ca nu ma pricep dar ma gandesc in sinea mea ca ceva nu e regula sa faca saracutul copil de atatea ori laringita. Cred ca ar fi a 7-8...daca am tinut bine sirul numaratorii. Si asta intr-un an.... Care e cauza? Cauta un medic competent si intereseaza-te ce e baiul aici. Partea buna e a inceput sa gangureasca ceea ce e super bine si cred ca sunteti super incantati. Sta bine la inaltime, super bine, se vede si in poze ca e inaltutz . Iar de varicela ce sa zic. Nu trebuie sa stati 14 zile in casa, medii recomanda sa stai 14 zile pt ca e contagioasa si sa nu ia si altii, dar unii medici afirma ca daca iesi afara la soare se vindeca mai repede si trece mai ushor. Daca mergeti undeva izolati sa nu te simti cu constiinta incarcata ca ai dat si la alti copii nu cred ca are nimic. Acuma faci cum vrei. Sper sa nu o faci si tu ca ai "pus-o" pe caldura asta
Miha, felicitari pt nota obtinuta. Acum poti rasufla usurata ca ai terminat. De febra cine stie...poate de la masele sa fie febra constanta dar stii cum se spune ca pana la 38 la copii nu e febra,,,sa lasi organismul sa lupte.(asa se zice).
Giova disractie faina si drum bun spre casa.
Maraki...ai cam somat de pe aici...te-ai dus cu socrii in Grecia de-aia nu ai scris nimic ?
Ce sa va spun de noi...am prins zile insorite,nu a ploaut deloc ziua decat vineri spre sambata noaptea...ploaie dinaia cu tunete si fulgere de ne-am trezit toti si ne uitam cum se lumineaza cerul zici ca era ziua. Copiii au facut baie in piscina si acum amandoi sunt mucosi. Am pus si apa calda dar era cam rece apa de la robinet si s-a simti. Eu asta banuiesc...de la altceva nu stiu de la ce ar putea fi mucosi. Si eu pe langa ei...mie mi se trage de la ingheteta de sapt asta de la strand.
A fost lumea lor pe acolo...doamne ce bine ma simt si eu..imi aduc aminte ca toate vacanetele eram acolo si tare bine mai era. Bunica-mea la cei 90 ani ai ei gateste, merge in gradina sa isi sape sapa pe acolo legumele (ii place f mult si cu toate ca oboseste ushor nu se lasa) singurul lucru pe care nu il mai poate face e sa mearga la biserica ca e un pic cam departe si nu poate sta atata pe scaun. Dar asculta slujba la radio acasa. Vineri ne-a facut placinta cu varza...a framantat aluatul a calit varza a intins foile...doamne...eu cred ca voi fi ramolita la 60 ani...ea la 90 e super. Si nu e senila...ii place sa povesteasca si iti povesteste...o zi intreaga daca ai rabdare sa o asculti.... Imi placea cand eram mica ca imi spunea povesti din biblie, nu ma culcam seara fara sa imi spuna ea povesti , "sodoma si gomora"..era preferata mea. Sper sa o mai tina D-zeu in viata sa ne mai putem bucura de bunatatea ei . Asta e bunica mea...mama tatalui meu care a murit acum 5 ani .
Astati nu stiu ce facem sunt doar eu si copii ..Dani doarme si cand se trezeste cred ca mergem undeva sa facem baie ca e o caldura de .... ne topim. Maine iar la servici...
Duminica placuta tuturor

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_m spune:

Buna dragelor ,
Am intrat pt Astery, sa- i spun ca nu chiar 14 zile in casa . O saptamana e de ajuns . Si eu cam tot asa am tinut-o pe Clara si si la noi a fost nasoala pt ea cu dermatita , nici nu vreau sa imi amintesc . Si eu am lut-o de la ea , asa ca ..... pregateste-te de febra si mancarimi .
Si noi suntem aiurea de tot , de vineri sear aClara are febra mare , care nu mai scade , azi noapte ardea ca un cuptor , i-am pus sosetute cu otet , si la maini si la picioare , a mai scazut cev a, peste o ora iar ardea . Azi dimineata a si vomitat , dar pe urm a amancat . Nu stiu nici la ce medic trebuie sa ma duc , o sa o contactez pe Giova si pe Ingrid sa le intreb. Ciudat e ca doar febra are si nimic altceva .


Ana si Clara Francesca (16.01.2006)
http://www.dropshots.com/ana_m

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Buna seara.
Fetelor, multumesc ca-mi scrieti.
Bianca, Razvan are un stafilococ patogen coagulazo-negativ, care este sensibil la ceftriaxona (Cefort) si inca la vreo 2 antibiotice). Abia pe 9 iunie am reusit sa-i fac acest exsudat faringian corect, mai facusem unul, cu vreo 3-4 zile inainte si iesise negativ pe streptococ si stafilococ, si uite ca nu-i chiar asa... Stafilococul asta poate cauza angina (daca am inteles bine, adica de aici posibil toate laringitele lui). Ai retinut extrem de corect, este nr. 8.
Ana, pupam blondina si pe tine. Nici nu ma gandesc sa-l tin atatea zile in casa, decat daca il anesteziez , deci no chance. Normal ca-l voi plimba cu masina, fara sa luam contact cu alte persoane adulte sau copii, ca doar nu sunt cretina sa molipsesc si pe altii cu buna stiinta.

Este inaltut Razvan, si grasut. Nu stiu de unde, ca de mancat... vai de lumea lui Dumnezeu, vorba lui Silvi, un prapadit. Azi a mancat asa: 150 ml lapte, putin ou ochi cu painica ( a mancat Viorel si a poftit si el) apoi 4 ore somn , 2 danonine mici cu un triunghi de branza topita (nu vrea decat in aceasta combinatie), putin suc cu medicamentul pt. varicela (aciclovir) si de restul muuult ceai. Ieri la fel, poate chiar mai prost. Si este si diareic, de la antibiotic, sper sa se regleze, daca tot nu mai face antibiotic.

Il astept pe viorel, sa ne scoata putin la plimbare cu masina, asta daca n-o spune "vaaaai, ce obosit mai sunt ".



Cristina, mami de Nicolae-Razvan (31.01.2006)

www.dropshots.com/asteryaro
www.dropshots.com/asteryaro1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna seara si de la noi,

In primul rand sper sa castige Spania meciul Nemtii m-au enervat ca au scos de la inceputul campionatului cantece, precum ca ei sant campioni europeni
Bianca, m-ai omorat ce tinere de minte ai Fata eu nu am ajuns cu Angelo pe strand sau la piscina undeva, sant umflata rau si nu stiu cum sa ma afisez pe acolo Giorgos nu are voie la soare, ar trebui sa gasim ceva cu umbra dar mai ales: sa imi cumpar costum de baie Am vazut boxerasi de baie pt Angelo, sant 7 euro si o gramada de culori si desene. Tu cat ai dat pe cei ai lui Dani?
Miha bravo doamna, felicitari Acum vei fi mai relaxata, plecati undeva in concediu?
Silvi ai descris asa frumos serile din hotel, parca as fi fost acolo Mi-ai adus aminte ce bine am petrecut cand am fost in Tanzania Cand va intoarceti? Relaxare placuta in continuare
Astery ce sa mai zic....chiar ca e prea de tot cu laringita asta.....poate incercati la alt medic, o fi altceva ca mi se pare aiurea sa o faca atat de des....pupici la baiat, e foarte bine ca-i inalt pt greutatea lui
Noi am fost prin gradina zoologica, o sa pun poze imediat si am si un filmulet de incarcat la maraki5( este cu capre ) Socrosenii au plecat azi dimineata, au venit acum doua zile aici dar eu am stat o ora in baie, am iesit machiata si am luat copilul de la ea din brate pt ca-i aplicase frate niste ventuze din alea scarboase pe fatzaaaa.....am zis ca mor cand auzeam....muuulte de nu se mai oprea....i-am salutat si m.am dus pana la baie sa ma pieptan, el a venit sa ma salute ca pleaca dupa care ea a venit rosie la fatza si plina de lacrimi ...m-a pupat si dusa a fost...eu nu i-.am zis nimic ei...lui Drum bun si gata.....azi dimineata la 4.00 mi-a dat socroseniu emotii A venit si a sunat la interfon, s.a dus giorgos sa vada cine e, am auzit cum se imbraca si a plecat....30 de min. nu am stiu nimic, ma gandeam la Robert ca era plecat in club, nu stiam ce sa cred....in final cand a venit giorgos mi.a spus ca au ramas ai lui pe dinafara cand se duceau sa incarce masina cu bagaje S-a dus giorgos sa le deschida....va dati seama ca pana la 5 cand m-am ridicat din pat, nu am putut sa mai dorm ( eram culcata de la 12 noaptea )
Astery mie mi se pare ca a mancat bine Razvan in comparatie cu Angelo Al meu a mancat pe la 11.30 o crema branza cu cioco, pe la zoo a ciugulit dintr-un covrig dar l-au mancat caprele si maimutele pana la urma, putina carne presata dint-un sandwich, seara la 20.00 2 danonino mari+ inca o jumatate...mancare nu a vrut, inghetata i-am dat pe la gura si nu a vrut( al meu nu stie de inghetata, nu vrea nici sa guste ) I-am taiat bucatele de banana, am incercat sa-i dau pepene galben, o galusca din supa, putina zeama de supa de gaina...nimic nu a vrut sa guste macar.....asta e nasol ......ma apuc sa vad ce poze am facut azi si le incarc...

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


am revenit si noi acasa, cu piticul. doamne ce dor i-a fost de jucariile lui. pe toate le-a scos si cu toate s-a jucat.

Ieri am ajuns pe la 15.30, marco inca mai dormea. s-a bucurat cand s-a trezit cu noi acolo...mai mult cu tat-su' a avut treaba, dar nu ne scapa din raza vizuala si de maini.
am fost si la strand...ce sa va povestesc...e SUPER!!!!
In 24 iunie l-au inaugurat, e totul nou/renovat/schimbat. zicic ca esti in Ungaria la unul dintre strandurile lor: bazine pt. copii cu tobogan, ciperca care curge si alte animalute. Bazin cu hidromasaj, vreo 2/3 termale, bazin cu valuri, plus vreo 4 tobogane bestiale de apa, dar nu pt. marco.
Intrarea e 150.000 lei, dar merita.
Am cautat cazare la greu ieri, peste tot era ocup[at, asa ca am luat o camera la hotelul unde a stat mama. copilul a dormit cu noi, dimineata i-am condus la autocar, dupa care am papat si noi si am venit la Arad. am fost la Carrefour din noul centru comercial si la neamurile lui Clau, unde s-a simtit marco super bine, era tot pe la gaini si la alergat prin curte.

De suzeta nu am scapat, i-a plans la mama acum vreo 3 zile si i-a dat-o. Om scapa si noi, cand v-a fii cazul.

sa va zic ca iar s-a crizat cu noi? sa va mai zic ca a trantit laptopul lui tat-su de pe pat si l-a aranjat? sincer mi-e si groaza ce mai urmeaza: telefonul, laptopul....nici nu mai vreau sa ma gandesc.
sper doar sa se cuminteasca si sa-si revina pana nu ajungem la chestii mai tragice.

Are in vocabular cuvinte si expresii noi, ne-a lasat masca ce frumos vorbeste.
Andres- nepotul nasei mele a fost innebunit dupa Clau, atata s-au jucat si s-au prostit caci la un moment dat i-a zis "tati". dragul meu...cred ca ii e dor de ai lui parinti. Mie mi-a pupat mana si m-a mangaiat pe par minute in sir.
Sper ca la varsta lui(4 ani) sa fie si marco la fel de cuminte.

I-am luta un DVD cu Cars, acum se uita la el, Clau a iesit pe centru sa vada finala la terasa si eu acasa.
sper sa adoarma repede, ca de maine la gradi.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput