Azoospermie - cap 20 -

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns @pop@ spune:

Moni, donatorul nu l-am ales in nici un fel. Inainte de punctie i-am spus dnei doctor sa fie pregatita in acest sens, iar dansa a venit in momentul in care am aflat ca la sotul meu nu se gaseste nimic cu o foaie de hartie pe care erau trecute caracteristicile fizice, grupa de sange si pregatirea scolara a donatorului. Dansa a avut grija a fie oarecum similar cu sotul meu. Eu, sincera sa fiu, nu ma asteptat sa fie cazul sa apelam la aceasta varianta, dar poate a fost spre bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evanescence spune:

@pop@ felicitari si multa sanatate va doresc din suflet,sa va traiasca BB mare mare....
te admir mult ca ai avut curaj sa faci cu donator,si pe
sotul tau la fel...
Eu m-am tot gandit in ultima vreme la varianta asta dar sotul
este cam dificil in privinta asta,nici nu stiu cum sa abordez subiectul...nu stiu ce sa fac sa deschid subiectul sau nu? e greu
un lucru nu inteleg?? ma ajuta cineva???
de ce se face FIV nu IA cu donator daca sotul este problema???
oare nu e mai simplu?? se face FIV doar daca are si femeia probleme?


in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evanescence spune:

[blue]iuca[/blue] ma treci si pe mine
la aspirante aproape azoo cu 5 mil/ml
te pup

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

quote:
Originally posted by evanescence
de ce se face FIV nu IA cu donator daca sotul este problema???
oare nu e mai simplu?? se face FIV doar daca are si femeia probleme?



Din cate stiu eu se face FIV atunci cand sunt sperante ca se gasesc spermatozoizi ai sotului asa cum a fost si cazul lui @pop@. Sau daca dupa mai multe IAD nu s-a lasat cu sarcina.
In cazul meu as incerca direct IAD. Dar mai dam o sansa spermatozoizilor sotului, cred, cu toate ca ma tenteaza "danezii' de la Sibiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

evanescence - oo ce intrebare, de ce se face FIV si nu IAD. Pai este diferenta de la cer la pamant atat financiara cat si ca procent de reusita. Una e cand se pune sperma in uter (sperma decongelata) si alta e cand pui deja embrionii. IAD-ul are o rata de reusita extrem de mica. Eu personal am facut 13 IAD fara nici un rezultat si stiu destule fete care au facut 8, 10, si chiar 19 IAD fara rezultat. O IAD costa 2,5 mil lei in timp ce un FIV min. 2000 Euro. Sigur se poate incerca IAD dar nu mai mult de 3 - n-as sfatui pe nimeni, plus ca monitorizarea este extrem de defectuoasa am simtit-o pe pielea mea.

Cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrembebe spune:

doamne, fetelor, cat mi-a luat sa termin de citit tot ce ati scris... asa imi trebuie daca am lipsit de aici pentru ceva timp, dar acum, gata, am revenit, asa ca pisix, te rog, o previziune si pt mine.....
felicitari!!!! pentru toate gravidutele noastre, pop, amzulica si zisacami. (amzulica, io te vad deja cu burta mare... )

mai intai va povestesc de ce la un moment dat i-a iesit bine domnului vrembebe FSH-ul....
noi facem FSH-ul cam o data la 2 luni la medsana pt ca ne dau raspunsul in aceeasi zi.... mai nou si-au schimbat aparatul si cica au unul mai performant.. de cand si l-au schimbat FSH-ul nostru a iesit bine la ei... pt ca sunt un fel de toma necredinciosul am repetat analiza in alta parte si am vazut ca FSH-ul, oricat de tare am fi vrut sa fiu unul ok, nu e chiar asa.
la medsana, cu vechiul aparat foloseau metoda/reactivul/sau ce o fi el MEIA Axsym Abbott, iar FSH-ul nostru era mare. de cand si-au schimbat aparatul, si-au schimbat si reactivul/metoda/ce o fi ea, si acum lucreaza cu CMIA Architect Abbott, iar cu acesta metoda, FSH-ul nostru este de invidiat adica rau de tot in limite normale, nu asa, aproape de limita superioara....
m-am dus la medsana si i-am rugat sa repete analiza utilizand metoda MEIA si au facut-o, iar FSH-ul a iesit cum ne asteptam, adica mare... mi se pare tare curios cum de se poate intampla asa ceva... si stau si ma gandesc cate analize eronate au dat pana acum....atitudinea celor de la medsana a fost una ok si tare curioasa sunt sa aflu daca i-au anuntat pe toti cei care si-au facut analizele la ei in ultimul timp si le-au spus ca ar trebui repetate (cand le-am prezentat prima data indoielile mele privind corectitudinea rezultatelor, mi-au spus ca ei fac cate 50 de FSH-uri pe zi si ca aparatele lor sunt cele mai tari si alete chestii din astea.....)
asta e partea I, cea cu FSH-ul, am sa revin si cu partea a II-a, dar acum mai muncesc un pic...
pe toate fetele mele dragi
ps - miki - sanatate multa si vin-o pe aici, ca ne e dor de tine....nu ne suparam daca apari cu 1-2 mikisori in burtica...


anul acesta ne odihnim pt ca la anul sigur vine barza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Miki, ma bucur ca mai dai un semn de viata, dar ma intristez sa aud ca aveti probleme de sanatate... tot ce-ti doresc e sa se rezolve cat mai bine si sa fiti amandoi sanatosi, intr-adevar sanatatea e cea mai importanta!

Toate cele bune tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Fetelor, va pup !
Am fost un pic plecata si apoi am avut o gramada de treaba si nu am apucat sa va scriu
@pop@ - bun venit la azoo, mai ales ca ai venit cu vesti bune!
andrabirni - am gasit solutia la problema ta cu engleza !!! intra la FIV Austria si vei vedea ce zic

PisiX,
Viitoare Mami (O data si-o data)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

amzulica - AMR 2 zile !!!
In ce stadiu esti ?
N-ai bagat nici un test pana acum ?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Buna fetelor, multumesc pt cuvintele voastre, nu va enumar pt ca mi-e teama ca am sa uit pe vre-una . Am sa mai intru dar va rog sa nu ma intrebati nimic de proiectul bb.
Pisix m-ai confuzat, eu sunt Mama-Maca , Dj_mama era Mama Omida.
Tu mai iei Melatonina? Am citit pe un alt forum ca cica ar scadea LH, Progesteronul .
Amzulica nu te mai uita in chilotzei.
Iuca vreau si eu un trandafir parfumat
-ici pt toate fetele mele dragi.



Miki
Anul asta pui de-un pui

Mergi la inceput