Mamici norocoase de ianuarie-februarie 2009 (14)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

cristi_2003, ai mare grija cu mancatul in oras...

Si pe mine m-ar tenta, dar ma tem de lipsa de igiena cu care ar putea fi pregatita mancarea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Uite ca nu stiu daca la privat sau la stat... S-ar putea sa fie la privat, ca am inteles ca s-a infiintat o clinica privata pe acolo... Lasa c-o s-o intreb... Suma o stia de la medicul (femeie, parca) ce i-a urmarit sarcina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

bunny - nu mananc oriunde si orice. mergem doar in locuri pe care le cunoastem bine si incerc sa mananc doar gratar ca pe ala se vede daca e proaspat si daca e bine facut. da nu prea imi place - eu una prefer inghetata!!!

10+

http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

A, si eu as manca inghetata in fiecare zi... Am aproape de bloc o toneta, dintr-aia cu 1 RON globul, am luat de 10 RON saptamana trecuta, foarte buna... Lamaie cu menta mi-a placut mult...

Daca e sa ma gandesc la dioptrii, eu sunt sigur caz de cezariana...

Mai face cineva analize / echografii saptamana asta, ca sa mai aflam una-alta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

eu abia de vineri in 2 saptamani merg acasa la tg mures la " ecografie obstretica cu morfologie fetala" (na ca v-am aratat ca stiu sa copiez corect de pe un fluturas si o sa ma credeti super desteapta!?!) - da mai e tare mult pana atunci

10+

http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Eu vineri ma duc sa ma vad cu medicul pentru prima data. La telefon, am solicitat consult si echografie. O sa-l rog sa masoare pliul nucal, ca vineri o sa am fix 12 saptamani.

Morfologie fetala deja, cristi?

Si vad ca numai noi suntem pe aici... Celelalte gravidute pe unde or fi? Pe la serviciu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

probabil ca or fi ocupate.

asa scrie pe ce mi-a dat doctorul - el face 2 : una la 11-14 s, cealalta la 20-23.

acuma intreb si eu - cam cat ma costa o eco din asta? ca la acelasi dr una normala a fost 130 lei si asta dureaza mai mult.

10+

http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaAlexa spune:

Foarte tare cris! :))
Cat despre mancatul in oras, de multe ori nu am alta varianta! Sunt la sv in fiesce zi de la 9-18. ajung acasa la 18:30, ar mai insemna sa-mi ia vreo ora sa zicem, in cel mai bun caz, ca sa fac ceva de mancare si sa mananc efectiv, prima masa adevara din zi undeva la 19:30 - 20... Nu-i bun! Eu simt nevoia sa manac de pranz, si daca inainte imi permiteam sa hamesesc, acu' nu mai e dupa cum vreau eu! Ce-i drept incerc sa fac ceva acasa ca sa-mi iau a doua zi, dar sunt si multe zile in care nu am chef, nu mai pot, vreau sa dorm sau sa ma plimb pur si simplu (mi-am impus sa ma plimb in fiecare zi 1 ora), asa ca la pranz facem comanda de papa bun si cald ca sa nu mai faca scandal galma!!! Oricum nu orice, dar tot mancat din oras se numeste! Ata ete!


11+

galmita mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaAlexa spune:


N-am plecat, da' scriem mai greu!
Eu pt eco merg la doc mea la spital, asa ca e in functie de cat cred eu ca tre sa las! Si oricum preturile nu sunt aceleasi la noi fata de Ardeal, cred!
Cat despre nasteri, n-am nici cea mai vaga idee cat costa! o sa trebuiasca sa intreb!
Am citit o ""poveste a nasterii" in apa si sincer nu m-a prea impresionat. Nu era din RO ci din afara. Oricum, fiecare femeie percepe durerea diferit. Problema a fost ca din ceea ce am citit eu, doamna oricum a stat afara pana la expluzie - rezulta dureri egale la travaliu - iar in timpul expulzie s-a rupt, deci - no thanks! Nu vreau broderie in zig zag!
Nu stiu ce sa zic, oricum, fiind la stadiu de experiment la noi n-as vrea sa fiu eu deschizator de drumuri!

11+

galmita mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Selene_Bunny nu ai pm activat...

pt cartea asta "In forma asteptand bebelusul " ai un link ceva sa vad cum arata? o ai in format electronic?

noi am luat cartea lui capraru si pe cea de la Clinica Mayo (care imi place super mult)

vitamine, dupa ce m-am gandit/citit/razgandit nu iau nimic (analizele sunt bune); pe 4 ma duc la control si o sa o intreb pe doctora dc se mai face vreun set de analize de sange, daca da cand si vad atunci dc imi trebuie ceva... iau acid folic pana la sf trim I (asa mi-a zis doctora la controlul trecut)

pofte nu am (decat dc ma gnadesc eu tare se as vrea sa mananc

si greata a cam trecut; am in sch o stare de epuizeala totala, mai ales seara;

iris tu cum de ai slabit 3.5 kg?

Mergi la inceput