cockteil fructe de mare!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

fructe de mare gatesc si eu!!!!
se lasa sa fiarba vreo 20-30 minute, (scrie si pe unele pungi). se pune oregano mai mult, ca sa aiba gust!
eu cred ca e mult sa le fierbi atit. multe fructe de mare (squid si shrimp de ex) devin cauciucoase dupa atita fiert.

eu le calesc in ulei de masline 3-5 minute si apoi le amestec cu pesto (sau alt sos de paste) si le pun peste paste sau orez.

poti sa mai faci supa (seafood chowder), iese delicioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Lorelai, sa ne dai reteta de supa. Nu am mancat decat la restaurant dar imi place foarte mult.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

Citat:
citat din mesajul lui puisorul

Lorelai, sa ne dai reteta de supa. Nu am mancat decat la restaurant dar imi place foarte mult.
uite aici reteta de Clam Chowder pe care am postat-o la subiectul americancelor. Cind fac Seafood Chowder, folosesc fructe de mare in loc de clams. Reteta e aceeasi.

New England Clam Chowder

2-3 felii de bacon, taiate mici
o cepa mica tocata
2-3 cartofi portiviti, taiati cuburi
2 bete de telina, tocate
1 morcov, tocat
1 cutie de baby clams (sau o punga de mixed seafood)
chicken stock (supa de pui)
half&half (smintina dulce 10%)
lapte

Baconul se pune in oala si se prajeste un pic pina iese grasimea. Se da deoparte si grasimea se arunca aproape toata. In aceeasi oala se calesc legumele 2-3 minute dupa care se adauga scoicile (seafood mix-ul) si se acopera cu chicken stock. Se fierb cam 15-20 minute (pina legumele sint moi). Se paseaza un pic cu lingura, oricum cartofii se sfarima la fiert. Iese ceva foarte gros dar se adauga lapte si half&half si se subtiaza. La sfirsit se pune inapoi baconul in oala.

Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

cockteil din fructe de mare:
shrimpi,octopus,sepie.. fierti cateva minute in apa cu sare sau inabusiti intr-o lingura de ulei in care se pune un parf de sare si apoi ametecati cu diferite sosuri: roz(sos tomat, maioneza si lamaie)sos nemtesc (maioneza castarvete murat) sos de usturoi(maioneza usturoi,patrunjell lamaie)se serveste in cupe si cu felii de lamaie.

Mata Emma lupta iar cu cancerul


http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?i

Mergi la inceput