cum ar fi mai bine sa nasc???

cum ar fi mai bine sa nasc??? | Autor: bbea

Link direct la acest mesaj

buna burtici! nu mai stiu ce sa fac..merg la medic si in craiova si in bucuresti..as vrea sa nasc in buc ,desi la spitalul la care merg nu iti poti alege sa nasti prin cezariana,acolo se intruneste comisie...si rar se fac cezariene..cazuri grave..acasa in craiova pot sa nasc cum vreau , numai ca lasa de dorit spitalul...si in plus mi-e teama ca la complicatii poate nu se descurca medicii... sunt paranoica?mi-e foarte frica!!! sotul meu ma incurajeaza sa nasc normal la bucuresti, mi-e frica de dureri, parca as vrea cezariana aici..ce sa fac , fetelor?elena

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

eu am nascut prin cezariana pt ca altfel exista riscul (destul de mare) sa mor (din cauza unor afectiuni mai vechi) altfel crede-ma ca fara sa ezit as fi nascut natural. De ce? pentru ca nici acum, dupa ce puiul meu a implinit un an si 9 luni eu nu pot spune ca am 'nascut' ci ca 'm-am operat'. Cred ca am pierdut f mult prin faptul ca nu am trait aceasta experienta: sa fiu 'acolo' (si nu adormita) cand copilul meu vine pe lume. REGRET foarte mult ca nu mi s-a permis aceasta minune. Sunt cazuri si cazuri, dar uite ca am o prietena care vorbea la telefon cand nastea, care practic a nascut cu zambetul pe buze. Asta apropo's de dureri. Si tot legat de dureri, la nasterea normala le ai in timpul travaliului si f putin dupa. Vrei sa-ti spun cum e la cezariana? cum ai senzatia ca nu te poti bucura de minunea din viata ta din cauza durerilor? la mine au fost f puternice si au tinut asa cam 2 saptamani. Nu mai spun de riscul de a nu se declansa lactatia la timp ca apoi copilul sa nu vrea sa suga la san (la noi nu a fost cazul, dar se intampla la cezariana destul de frecvent). Poate suna a pledoarie pt nastere naturala, defapt asta si este, dar daca ai de ales eu cred ca mai bine alegi conditii decente (ma refer la spital) si sa fii ACOLO cand vine copilul.
orice vei alege, iti doresc nastere usoara si multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bernix spune:

Si eu sunt pentru nastere normala, desi sunt posesoare de cezariana, pe care n-am ales-o eu, operatie de urgenta din cauza riscului mare de moarte fetala.
Daca as fi putut sa aleg, as fi incercat sa nasc normal. N-o sa-ti spun acum despre durerile post operatorii, care exista si nu sunt de neglijat (mie mi s-a parut o interventie dificila, cu refacere inceata si lunga), ci o sa-ti spun ceea ce cred eu si cum as fi facut daca as fi putu alege. Cred in lucrurile simple asa cum sunt date ele de natura. Cred ca organismul uman e facut sa reziste travaliului si sa se refaca destul de repede dupa, ca sa poata avea grija de bb.
Nici eu nu spun ca am nascut, spun ca a fost scos copilul. Tu cum ai vrea sa spui despre nasterea copilului tau? Cum ai vrea sa ti-o amintesti?

Din ceea ce scrii pari dominata de frica. Nu trebuie, sarcina si nasterea sunt lucruri pe care deja ti le-ai asumat. Incearca sa-ti stapanesti teama si sa-ti asculti instinctul. Gandeste-te bine in care dintre medici ai incredere si hotaraste-te.
Nu cred ca daca alegi sa nasti natural si se ivesc complicatii pe parcursul travaliului nu vei intra de urgenta in operatie.

Bafta!

Bernix si Degetica (Ana Elena - 27.08.2007)

www.flickr.com/photos/22336005@N05/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

eu am nascut natural, cu toate ca am vrut cezariana....la spitalul unde am nascut eu, aceeasi problema: nu se faceau cezariene decat in cazuri foarte grave. pe alexutza o nascusem greu si din acest motiv am vrut ca la teo sa fac ceza...in fine...nu mi-au facut si era sa murim si eu si el.a avut 4.600 kg si 56 cm, a fost un "elefantel", eu am facut tensiune uriasa din cauza efortului (20/12, in conditiile in care eu aveam tensiunea in mod normal in jur de 8-9/4-5...). mai multe detalii poti citi jos, la semnatura mea, la povestea nasterii.
sfatul meu e sa-ti asculti instinctul si asa sa faci. instinctul meu "urla" pur si simplu la mine, insa eu nu l-am ascultat

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
POZE ALEX SI TEO:
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007
povestea lui TEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Eu am nascut natural, dar cu epidurala ... si de-ar fi sa mai nasc de-acum incolo tot asa as vrea sa fie. Aici nu se fac cezariene la cerere, ci doar daca sunt probl. grave cu mama si/sau copilul. Fiecare face si alege metoda de a naste dupa cum se simte, deci nu cred ca iti pot spune eu cum sa nasti. Si la mine frica a fost mare, era ceva necunoscut, o experienta prin care nu am mai trecut, de aia. Insa am avut o nastere usoara, dar cu un travaliu lung (12h). Si epidurala m-a ajutat mult in a suporta aceste ore de travaliu ... o recomand din toata inima.
Bafta si numai bine si nastere usoara, oricum vei alege!!!

********************************
Ne dati si noua un vot aici http://www. nou-nascuti.ro /album_nn.html?action=show&pid=3089 (stergeti spatiile dupa www. si ro). Multumim !!!!


*************************
Petronela si Nasturica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bbea spune:

ce sa zic..ma incurc si mai rau..va multumesc pentru sfaturi..cred ca voi astepta sa se apropie momentul si in functie de ultima ecografie ma voi hotari..cert este ca daca bb va fi mare(si nu are cum sa nu fie in conditiile in care si eu si tatal ne-am nascut de peste 4 kg, iar la ultimele eco varsta ecografica e mai mare decat cea gestationala cu 2-3 saptamani,tensiune e.. ) voi alege sa nasc acolo und emis e face cezariana...chiar si la craiova. Numai bine tuturor va doresc!elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Haide nu te teme atat de durerea de la nastere care e normala si fireasca. Vei avea lapte mult mai repede, iti vei reveni mult mai repede, nu vei face antibiotic(care e obligatoriu in cazul cezarianei), vei putea sa-ti vezi copilul in primele clipe de viata, vei putea sa-l iei in brate de a doua zi sau chiar dupa ce-l nasti, nu vei ramane cu muschii abdominali, uter taiate si meteosensibile, sau cu cmplicatii ulterioare... Sunt mii motive care sa te faca sa alegi nasterea normala, totusi tu decizi. Mai bine intereseaza-te de nasterea normala cu epidurala si imbini utilul cu placutul, iti revi repede si nu simti durerile nasterii.
In cazul in care e copilul mare, nasterea se prelungeste, sunt alte complicatii doctorii vor alege sa-ti faca cezariana, fi pe pace. Dar poti sa ai noroc si sa nasti in cateva ore fara complicatii si usor. Sfatul meu e sa dai ceva atentii, masline doctorului dinaintea nasterii si sigur va lua deciziile cele mai bune.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)
www.myspace.com/potfro" target="_blank">Poets of the Fall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

am doua ceza la activ...am vrut-o pe prima si nu prea am avut de ales la a doua...rahie la prima epi la a doua (mai dureros la epi dar cu avantaj ca am pastrat cateterul pana a doua zi si am primit anestezic)...dureri mari in prima noapte la prima si groaznice la a doua (la 2 ore primeam anestezic dar tinea 90 min si o juma de ora imi venea sa tzip)...ridicat in pat cu greu dupa 24 ore si tarat ca un sharpe 3 zile la prima, ridicat la 18 ore la a doua si ca un fluturash beat (dar fluturash!) seara la a doua...refacut super la prima (la 8 sapt inotam) si mancat undeva la a doua si facut aquagym la 12 sapt la a doua (ramas cu dureri de pizza de la burtik)...ingrasat 7kg DUPA nastere la prima, la fel si la a doua. Colega de la terapie de la a doua...nascut natural copil mare...ruptura col vagin perineu...urlete infioratoare...anestezie generala ceruta de dr ca sa o coasa...noaptea insa se ducea pt mine sa cheme anestezista sa mai bage anestezic, ma tzine de vorba, ma ajuta sa ma ridic...
Concluzia: faci ce crezi ca e mai bine pt tine si pui mai ales ca n-ai incotro si pe undeva tre sa iasa...imp e sa iasa cu bine. Faza cu copiii luptatori si sentim ca nu nasti e figura de stil.

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput