Mai bine prematur sau dismatur?

Mai bine prematur sau dismatur? | Autor: magghyc

Link direct la acest mesaj

Buna,
Sunt o gravidutza de 32 de s cu ceva probleme de sarcina - IR-urile pe uterine sunt crescute mult, deci am risc de preeclampsie si risc ca bebe sa nu se alimenteze corect... Stiu ca in cazul in care bebe nu se alimenteaza/oxigeneaza bine se poate decide nasterea mai devreme de termen.

Sunt insa multe cazuri in care doctorii au asteptat ca bebe sa ajunga la termen desi nu mai lua in greutate sau exsitau clar semnale ca nu se oxigeneaza bine...
Ma intereseaza, pt cine are 1 minut sa isi aduca aminte, CAND se hotaraste nasterea prematura si cand doctrorul recomnada tinerea sarcinii pana la termen? Voua ce v-a spus dr? Stiu ca riscuri au si prematurii(bebelusii nascuti inainte de termen) si dismaturii (bebelusi nascuti la termen dar cu greutate mica) dar nu stiu cum se hotaraste care din variante e mai buna pt copil?

Evident ca cea mai buna dintre variante ar fi sa creasca bebe maare si sa se nasca la termen..Imi doresc din tot sufletul acest lucru...

Pana acum bebele meu a crescut in greutate - ultimile date le am de la 28 de s, insa din ce stiu perioada critica de abia incepe, marea majoritate a bebelusilor nu mai iau in greutate incepand tocmai cu 32 de s...
La voi cum a fost?


Mama lui Nic cel Mic
"Omnia mea mecum porto"
Nic cel Mic

bebe Sara

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

La mine a fost o sarcina ciudata la 30 sapt sarcina a stagnat, nu se stie cauza si cu perfuzii s-a incercat sa-l mai "ingrase" pe bebe fiind foarte mic.La 33s si 4 zile (de dezvoltare, dar greutate tot ca la 30s, adica 1900g) a decis cezariana de urgenta. Eu aveam atunci 38s de sarcina de la UM.
Unii l-au considerat prematur luand in calcul cele 33s si 4 zile de dezvoltare, altii dismatur tinand cont ca l-am nascut la 38 s de sarcina, dar cu 1900g si 43 cm.
Asta a fost cazut meu!

23+ cu David Gabriel si mamica de Dragos Mihai(26.09.2006)
Povestea iubirii noastre mici
Burtica bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Sanziana,
Iti multumesc de raspuns. Deci tu aveai 38 de saptamani real, iar bebe 33 de saptamani ca masuratori - am inteles corect?
Eu stiu ca e in cazul acesta e dismatur considerat - de altfel pe mine nu ma intereseaza ce "categorie" ar fi copilul, ci mai degraba cum se decide in acest interval delicat - de la 30 de saptamani de sarcina pana la final, in cazul in care bebe nu creste ...o sa il intreb evident si pe dr meu dar m-ar ajuta si pareri ale mamicilor care au fost in aceasta situatie deja...

Mama lui Nic cel Mic
"Omnia mea mecum porto"
Nic cel Mic

bebe Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Daca e sa ma intrebi pe mine: mai bine dismatur decat prematur.
Pe de alta parte, daca intrebi ginecologul, alegerea se face in functie de starea mamei. Orice agravare a starii mamei impune cezariana de urgenta.
Apoi, urmeaza fatul, daca apar semne de suferinta in utero, atunci iarasi, dupa 32 de saptamani se face cezariana de necesitate fara sa se mai gandeasca.

Ce te sfatuiesc: regim fara sare cat mai strict posibil (nici painea sa nu fie cu sare), repaus la pat cat mai aproape de total, liniste si optimism, urmarire cat mai stricta a fatului (eu m-as interna de exemplu iar stiu ca Prof. cu care am nascut, Dumnezeu sa ii dea sanatate, asta recomanda gravidelor cu riscuri, inclusiv cu preeclampsie).

Domnul sa va ocroteasca pe amandoi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Depinde de situatie...eu la Soifa am avut o lipsa inexplicabila de lichid, observata abia in saptamana 37. M-a mai lasat o saptamana, si cand avazut ca raman aceleasi valori,a doua zi am fost programata la cezariana(era si in pozitie transversa)
Dr mi-a spus ca daca se intampla asa ceva in saptamana 32, atunci o scotea, pt ca lipsa lichidului e ceva f periculos.

IR crescute...trebuie sa le mai masori. Masuratorile astea sunt relevante abia din spat 31-32, asa mi-a zis mie dr.Pt ca atunci ele scad in mod fiziologic. Cand ai facut ultima masuratoare? si ce valori aveai? eu la Sofia veam in sapt 27 0.83 in una din artere, si dr meu a spous ca deocamdata nu ne intereseaza, dar ca mai tarziu poate fi o problmea.

pana la urma fata s-a nascut cu 2.7 kg, deci se poate termina cu bine!
La Gheorghe n-am mai avut niciuna din aceste probleme, si s-a nascut cu 2.9 kg. Pur si simplu unele femei fac copii mai mici, dar sanatosi. Asta e tot explicatia medicului.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Buna,
Va multumesc pentru raspuns.

Sabina,
Ultima masuratoare pe IR-uri este de la 28 de saptamani. DE la 14 saptmanai insa am placenta imbatranita, Ir-uri mari si ceva contractii. Diagnosticul este de "insuficienta placentara si risc de preclampsie". De asteptat, tinand cont ca si prima sarcina a fost complicata, cu hemoragii multiple si bebe prematur "mare"- 36 de s.

Eu stiu asa: e important ca IR-urile sa fie urmarite in sarcina, mai ales in cele cu probleme, risc de avort etc. Dar, pana in 30-31 de saptamani e putin probabil (dar nu imposibil, din pacate)sa apara probleme pt ca bebe nu are nevoie ca arterele sa functioneze la capacitate maxima -adica se multumeste cu mai putina papa si oxigen.

Din saptamana 31 nevoile lui bebe se maresc si IR-urile au importanta. Valorile mele sunt proaste - 0,77 si 0,78 insa bebe era atunci in grafic ca greutate.

Insa mi-e teama de ce va fi in continuare - daca bebe creste, e super, dar daca nu? Eu nu as vrea sa mai nasc odata prematur, pe Nichita era sa il pierd din cauza unei infectii spitalicesti, asa ca recunosc ca mi-e groaza de spital si nastere. Dar niic nu vreau sa fie afectat bebe de faptul ca nu e oxigenat cum trebuie...

Sheanamp,
Eu am tensiunea destul de mare comparativ cu normalul meu inainte de sarcina - de la 9 cu 5 am 'sarit' la 15 cu 8. Insa cand am intrebat daca e cazul sa imi iau medical sa stau acasa, mi s-a spus ca nu...Asa ca lucrez, desi deja mi-e greu - am burta f mare si ma ucide caldura.
Buna idee cu painea fara sare, in general incerc sa nu mananc sarat dar la paine nu m-am gandit...

Va multumesc pt sustinere, speram sa fim si noi bine pana la urma.
Miercuri merg la doctor, am emotii...



Mama lui Nic cel Mic
"Omnia mea mecum porto"
Nic cel Mic

bebe Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Mai da-ne o veste despre cum ai nascut si cum sinteti voi. Sper ca sinteti bine.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

Magghyc la fel ca si tine la 32 sapt de sarcina am descoperit ca valorile IR sunt ridicate, risc de preeclampsie si dr mi-a recomandat sa iau Aspenter. Eram programata pt cezariana la 39 sapt, dar la 35 sapt si 5 zile mi s-a rupt apa, diagnostic la internare :preeclampsie si am nacut un baietel de 1, 700 kg, sanatos care a avut pb numai alimentatia. Primele 2 zile ii dadeau sa pape cu seringa si nu asimila nimic, varsa, dar dupa aceea totul a evoluat super. Desi am nascut la nici 36 de sapt au trecut in fisa de externare copil nascut la termen (pt ca avea toate organele maturate) dismatur. Acum are 2 luni, 4kg, e sanatos si se comporta ca toti ceilalti bebelusi de varsta lui. Dr au spus ca daca ar fi stat pana la termen s-ar fi nascut cu complicatii.
Iti doresc sa duci cu bine sarcina pana la termen si un copil sanatos si papacios.




Citat:
citat din mesajul lui magghyc

Buna,
Sunt o gravidutza de 32 de s cu ceva probleme de sarcina - IR-urile pe uterine sunt crescute mult, deci am risc de preeclampsie si risc ca bebe sa nu se alimenteze corect... Stiu ca in cazul in care bebe nu se alimenteaza/oxigeneaza bine se poate decide nasterea mai devreme de termen.

Sunt insa multe cazuri in care doctorii au asteptat ca bebe sa ajunga la termen desi nu mai lua in greutate sau exsitau clar semnale ca nu se oxigeneaza bine...
Ma intereseaza, pt cine are 1 minut sa isi aduca aminte, CAND se hotaraste nasterea prematura si cand doctrorul recomnada tinerea sarcinii pana la termen? Voua ce v-a spus dr? Stiu ca riscuri au si prematurii(bebelusii nascuti inainte de termen) si dismaturii (bebelusi nascuti la termen dar cu greutate mica) dar nu stiu cum se hotaraste care din variante e mai buna pt copil?

Evident ca cea mai buna dintre variante ar fi sa creasca bebe maare si sa se nasca la termen..Imi doresc din tot sufletul acest lucru...

Pana acum bebele meu a crescut in greutate - ultimile date le am de la 28 de s, insa din ce stiu perioada critica de abia incepe, marea majoritate a bebelusilor nu mai iau in greutate incepand tocmai cu 32 de s...
La voi cum a fost?


Mama lui Nic cel Mic
"Omnia mea mecum porto"
Nic cel Mic

bebe Sara

Text

Isabela lui Raphael Nicolas (23.10.2008)
Poze RAPHAEL
Poze ISABELA
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

ISABELA, Mag a nascut de mult timp, si ea si bb sunt bine, nu au fost probleme.

Mami de fetita si de baietel 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HBOT spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=138350

Mergi la inceput