Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (179)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

rugaminte: am facut lista de medicamente pt concediu . o scriu aici ca poate mai are cineva nevoie. si va rog din suflet sa mai veniti cu completari:
nurofen
panadol, supozitor paracetamol,
smecta
hidrasec, saruri rehidratare,
vit c picaturi
spray leziuni
fenistil
antibiotic
antialergic
metoclopramid picaturi
vibrocil, ser efedrinat, spray apa de mare, olynth
vigantol
zymafluor
pic. pt ochi cu antibiotic

atat m-a dus capul si pediatra mi-a zis chiar mai putine. asa ca pliz veniti cu completari ca sigur nu e completa
si dc mai tb sa iau ceva care ar putea sa-mi scape din vedere....
ruxandra, da, amr 3 zile, in a 4a plecam (vineri) ar fi cazul sa incep sa strang bagajul


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianav spune:

Dia ia si cateva supozitoare cu glicerina, schimbarea de loc provoaca de obicei constipatie....nu se stie niciodata si decat sa stea copilul balonat....si niste antitermice mai puternice, novocalmin si chiar si gelul de dinti daca mai are dinti de iesit.

Ce picaturi de ochi luati?Si ce antibiotic? Mai dai vigantol daca o duci la soare? Sau nu are legatura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianav spune:

Sunt convinsa ca nu veti avea nevoie si ca e acolo punct sanitar, dar si termometrul ar fi util, ma rog e concediu, dar fiind prima data ...eu am lasat la casa de la BV o trusa intreaga sa am acolo ca se intampla sa uit acasa pompita de nas si atunci sa ii curga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:

Diana
Bine ai revenit!Frumosi musketarii si tu ,si sotul ...si Ianis s-a facut si mai fain.
V-ati distrat fainse vede!
Yagmur,
Ce serios e Luca...cam rar il vad zambind..Da e frumos si asa!
Dia,
Eu as lua si batista bebelusului, un sirop de tuse si rivanol.

Cu mare intarziere:

Raza de soare,LA MULTI ANI!

Dianocica,
ce ai facut cu capsunile?

Inca mai tuseste cu expectoratii si inca are muci grosi si galbeni.
In weekend am fost la tara...ce minunatie...ce fericire pe el cand s-a trezit si a iesti direct afara..a fugarit puii,s-a jucat in nisip,a mancat mazare verde la greu (char una din mese a fost boabe de mazare si capsuni)..si-a bagat picioarele in noroi si ii iesea noroiul printre degetele,a rasturnat o galeata cu boabe de soia care au sarit care incotro si era in delir...am cules capsuni si cirese... ehhh...frumos,ce mai!
Si ce aer,ce racoare!



minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Diana, Manu M-am delectat cu pozele voastre! Aratati excelent cu totii! Mi-au placut la nebunie pozele cu lapticul de seara. Unde se uitau fulguletii in ultima poza postata de Manu? Sunt atat de scumpi amandoi!

Dia, eu zic ce sa mai tai de pe lista :). Vigantolul nu-ti mai trebuie, ca nu se da in lunile de vara. Bine, eu as renunta la mai multe, dar poate ma insel. In schimb, as adauga spirt sau alt dezinfectant si pansamente cu rivanol (gen urgo). Aaaa... si crema de soare (ca o consider tot la lista de medicamente). Vacanta placuta!

Madaluta, nu stiu nimic de Sudocrem, dar noua doctorita ne-a spus sa nu dam cu nimic pe cosurile bebeilor.


Manuela, Stefan si cele 3 minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:


N-am gasit stone creek in iasi.La tara erau buni sa fi avut crocsi.

HAI ROMANIA!

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

salut

am intrat sa nu ne uitati . azi eu si mami a mea suntem down de tot . maine e la spital la cj ceva nu e ok cu ea . piciorul meu ..... se umfla si el probabil ca nu ar fi tre sa merg pe el . P tuseste si inca mai are muci ... of viata viata !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

quote:
Originally posted by dianav

Dia ia si cateva supozitoare cu glicerina, schimbarea de loc provoaca de obicei constipatie....nu se stie niciodata si decat sa stea copilul balonat....si niste antitermice mai puternice, novocalmin si chiar si gelul de dinti daca mai are dinti de iesit.

Ce picaturi de ochi luati?Si ce antibiotic? Mai dai vigantol daca o duci la soare? Sau nu are legatura?





bune idei, multumesc
orajelul (gelul de dinti) il am oricum in toate buzunarele si posetele, ca are caninii umflatei , sper sa nu-l uit tocmai pe ala :))
pic de ochi =tobrex
antibiotic iau unul mai puternic (clacid) si unul mai slab 9sa vad ce mi-a scris pediatra)
vigantolul il iau, noi luam 2 pic pana la 2 ani, asa zice pediatra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

quote:
Originally posted by Lavinia_P
Dia,
Eu as lua si batista bebelusului, un sirop de tuse si rivanol.

Cu mare intarziere:

Raza de soare,LA MULTI ANI!

Lavinia, mamica lui Mihaita (26.11.2006)
minunea mea


iau si aspiratorul nazal, bineinteles, e nelipsit :)
ce sirop de tuse sa iua? chiar nu stiu, ca nu i-am dat niciodata
rivanol pt ce? julituri? vreau sa iau un spray dezinfectant care formeaza o pelicula protectoare, special pt julituri, dar nu mai stiu cum se numeste. heeellppppp ma ajuta cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

hai c-am terminat si noi cu petrecerile
Va multumesc inca o data tuturor pt. urari, sunteti nemaipomenite
Ruxandra, Yagmur va pup tare tare si va imbratisez
Kikineatoooo, pai cum sa nu te primesc, mai, asa frumoasa, dichisita, coafata, la petrecerea mea?? Dar conditie obligatorie e s-o aduci pe Garga, chiar asa e promisa fata ta?? Ce cura tii, cum merge treaba?
Dianocico fata draga, iti multumesc pt. mesajul ala de m-ai uns pe suflet, dar stii prea bine ca n-ai de ce sa-mi multumesti si nici pt. ce sa te revansezi, pur si simplu am discutat si noi ca doua mamici, eu ma confruntasem cu problema aia si era culmea sa nu te ajut cu o vorba buna, ca mai mult...Apoi eu cate am invatat de la tine??Dupa cum ti-am mai spus, de cate ori batea ceasul ora 3 noaptea si io sleita de puteri imi leganam pruncul de mi se rupea spatele si-mi venea sa-mi smulg parul din cap si ...si..si...Atunci ma gandeam asa: Diana niciodata nu si-ar pierde rabdarea intr-un asemenea moment, David are nevoie de mine acum, nu pot sa-l las sa planga, il mai tin putin in brate, ma va simti aproape si indata se va linisti. Daca incep acum sa plang, sa ma pierd cu firea il agit mai tare, inca putin, inca putin...Si asa era, jur, in 10 minute pruncul dormea in patutz ca un ingeras. Si muuulte, muulte altele, chiar daca poate uneori n-am fost de-acord din primul moment, vezi faza cu mancarea

Danita, cum mai sunteti tu si Paul??Mai bine amandoi?
Lavinia, ce bine v-ati distrat la tara...Lui Mihaita ii dai ceva pt. mucisori??
Laura cum a fot la intalnirea de 10 ani??
Dianarus, Yagmur, super faine pozele, aratati amandoua intr-un mare, maaaaaaaaaare fel, copiii sunt superbi, petrecere mare, cred ca tare bine v-ati simtit impreuna.
Diana, ma bucur tare mult sa aud ca sunteti bine, bafta la noul job si multa sanatate puiutilor tai.
Teutz, chiar imi era dor sa ne mai povestesti despre Alexia, deja bucatariti impreuna?? Are mama o fetitza frumusica foc..si harnica se pare
Adinazot, ma bucur ca ati trecut cu bine peste alergia aia, dar de la ce banuiesti ca a fost??
Ruxandra, Yagmur, multa sanatate! Si eu m-am molipsit de la david, aiurea a fost, inca mai tusesc, mi-am dat seama ce greu a trebuit sa-i fie lui, dimineata si seara e cel mai groaznic.
Madalutza, iti promit ca intreb si eu de crema la farmacie, dar uite ca fetele spun ca in asemneea situatii nu se foloseste nimic.Referitor la lipsa timpului te intelegem perfect



ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)

David al meu

Mergi la inceput