Bulgaria- impresii, drum, hoteluri(9)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxi74 spune:

Corina75
Noi am fost anul trecut la Riu Miramar si a fost super. Nu stiu sa-ti spun exact cat costa un sezlong si umbrela pe plaja, cred ca aproximatix 5 leva, iar in ceea ce priveste bisnitarii ia-ti gandul ca n-ai sa-i vezi. Pe plaja nu vezi decat turisti si personalul hotelului, si din aia foarte putini, ma refer la personal. Anul trecut au uitat sa ne dea bratarile de identificare cand ne-au cazat si noi ne-am dus pe plaja; dupa vrea jumatate de ora a venit la noi un tip de la paza si ne-a intrebat daca suntem cazati acolo si ne-a explicat prin semne,ca nu stia decat limba lor, ca avem nevoie de bratari si sa mergem sa ni le dea. Asa ca nu-ti fa griji in privinta bisnitarilor. Intradevar plaja este in continuarea piscinelor, acesta a fost si motivul pt care am ales hotelul. Baiatul are 7 ani jumate si anul trecut se ducea singur sa-si ia suc sau inghetata de la terasa, nu era nevoie sa mergem noi cu el cand eram pe plaja. Noi plecam pe 25 iunie, avem rezervare si am facut rezervarea direct la hotel. Anul trecut am cerut adresa de mail de la receptie si am rezolvat totul prin mail, banii i-am trmis prin transfer bancar, si am iesit la acelasi pret ca anul trecut cand am facut rezervarea prin agentie. Daca mai aveti intrebari va raspund cu placere pana luni, ca marti dimineata plecam si facem o pauza la Bucuresti sa nu fie prea lung drumul pt cei mici. Anul trecut am fost pe la Giurgiu-Ruse si drumul a fost ok, dar la dus ne-am ratacit putin si am facut un ocol de vreo 100 de km.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Roxi74, drum bun si sa aveti vreme buna. Astept sa te intorci cu impresii proaspete. Noi plecam la sfarsitul lunii august.
Pana atunci ne pregatim de plaja la 2 Mai

PS. mi-am amintit ce trebuia sa mai intreb...cum e Obzor? Din cate am vazut hotelul e cam la 2km distanta de statiune (ma rog, am inteles ca-i un satuc). Dar gasesti ceva magazine, farmacie, lucruri d-astea pe acolo?
Si inca ceva. Exista animatie pentru copii (kids disco, locuri de joaca...)?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina75 spune:

Bumbacel, si eu cred ca merg la Miramar....cand pleci la sf lui august? Poate ne vedem.

Cu ce agentie ai facut rezervarea si cat ai dat pe loc in cam dubla adult? Asta depinde si de vederea camerei...



Corina si Andrei (24.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Noi plecam pe 30 august, si am dat 585euro/camera cu vedere la mare, de familie (doi adulti si doi copii mici), 6 nopti.Am achitat pana pe 30 aprilie si am prins ceva reduceri.
Rezervarile le-am facut prin agentia unei forumiste, daca vrei detalii scrie-mi PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihadum spune:

Buna ziua,

va citesc de mult, dar nu ma pot hotara daca sa merg cu fetita de 1 an la noi la mare sau la bulgari. Nu dispun de foarte multi bani, as da ~ 600 euro pe sejur (pentru toti 3), AI. Ce stiti de hotel Madara - Nisipurile de aur? Dupa 23 August am gasit o oferta la JEKA de 36 euro/pers/zi, AI.
Multumesc, Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaStroescu spune:

Buna,

Sunt noua pe forumul de calatorii si as avea nevoie de niste informatii.
Am luat si noi 3 zile la Balchik de la aatravel pentru ca ne doream demult sa vizitam gradina botanica dar dupa ce am platit tot apropiatii ne-au spus sa avem "mare grija" daca mergem cu o singura masina ca e foarte periculos, in sensul ca daca nu suntem mai multe masini ne opresc aia si cu pistolul la cap ne fura masina cu tot ce e in ea. Mergem 4 adulti si bebele meu de 8 luni si ma gandesc cu groaza ca mi s-ar putea intampla asa ceva. Vrem sa mergem prin Vama Veche ca sa circulam cat mai putin prin Bulgaria (adica 60 km). Ce stiti? E sigur sau sa alegem alta ruta? Ce asigurari sa-mi fac?
Va multumesc

39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxi74 spune:

bumbacel, anul trecut n-am fost deloc in sat, copii n-au vreut sa renunte la piscine si la nisip. Vremea a fost superba anul trecut si noi eram dupa o perioada mai agitata si de aceea am cautat un loc unde sa nu trebuiasca sa ne plimbam in fiecare seara. Din cate am auzit de la alti romani care au fost in aceeasi perioada cu noi este destul de frumos in sat, au un parc in centru si ceva amenajat pt copii, dar nu am vazut nimic. Anul asta ne-am propus sa mergem sa vedem si noi satul. Hotelul avea amenajata o zona mica pe plaja pentru copii cu 2 leagane si un tobogan. Sper ca anul asta sa fie ceva mai frumos, oricum copiii asteapta sa se joace in apa si la nisip, dar se satura si de astea la un moment dat si mai ca s-ar da pe niste leagane sau tobogane daca le-ar avea. Exista si club pt copii, dar anul trecut baiatul avea 6 ani si nu a vrut sa mearga (e mai rusinos); erau mai multi nemti si el a motivat ca nu intelege;a anul asta o sa-l trimit obligatoriu pt ca tocmai a terminat clasa I la sectia germana si nu poate sa mai bage motive. FEtita are 3 ani si abia asteapta sa mearga la copii, m-a inebunit ca vrea si la gradidita inainte sa implineasca varsta. O sa-ti spun exact cum e cand ne intoarcem, sper sa nu avem vreme urata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina75 spune:

Roxana, multumesc de sfaturi...la anul poate o sa-mi fac mai din timp rezervare ptr Kaliakra...anul asta as merge la Miramar, pentru ca vreau ceva exact asa: linistit.

Bumbacel, eu vreau sa fiu acasa pe 30 august, asa ca nu ne vedem...multumesc pentru detalii, oricum nu am cum sa mai obtin acum asa preturi bune.

Pentru Miha Stroescu: fii serioasa, draga mea, citeste cu rabdare ce s-a mai scris pe forum, si gandeste-te ca merg anual mii de romani si alte natii in Bulgaria la mare.
Anul trecut am plecat din Nisipuri pe 29 aprilie, si ne-am intalnit pe drum cu coloane de masini de RO, mergeau de 1 Mai...mai mai ca nu ziceai ca e Bulgaria, asa de multe neamuri d'ale noastre.
Si prin Vama Veche e mai bine decat pe alte trasee, eu din Brasov prefer asa decat prin Buc-Giurgiu, chiar daca fac putin mai mult.
Eu zic sa nu-ti faci griji.
Asigurari? Obisnuite, de sanatate si cele ptr masina. Sa nu uiti pasaportul tau sau al taticului lui bebe cu poza lui bebe pe el...

hai ca suntem in UE acum, au mai fost cazuri dar parca ce, numai in Bulgaria?

Pupici


Corina si Andrei (24.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora56 spune:

Mihadum si eu merg la Madara la nisipuri pe 27 iunie asa ca atunci cand vin poate postez ceva impresii .Stiu doar ca e cam departe de mare(pe site scrie numai 350 m) dar vom vedea ,am inteles de la agentie ca toti clientii au fost multumiti de acest hotel .L-am ales ca am vrut intial in Albena la hotel Panoramic sau Kampas dar am citit pe forum softpedia ca cele doua hoteluri din Albena arata ca hotelurile de 2 stele sau de o stea de pe litoralul romanesc asa ca am renumtat in favoarea hotelului Madara care e ceva mai scump decat celelalte 2 dar arata mult mai bine cel putin pe siteul lui www.hotelmadara.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina75 spune:

Treaba cu hotelurile astea bulgaresti este ca f putine sunt pe plaja, si chiar daca sunt pe plaja, platesti sezlongul si umbrela...mici mici exceptii (am vazut azi Kaliakra din Albena, ceea ce ma face sa regret inca o data ca nu m-am gandit mai devreme la concediu anul asta)

Nici macar Miramar din Obzor, care e pe plaja si e AI, nu are treburile astea gratuite. Tre sa stai la piscina...parca ma duc la mare ca sa intru tot in piscina. Hm, asta e un fix al meu, poate pe altii nu-i deranjeaza...dar ma face sa regret tare de tot ca anul asta nu am bani de Turcia.

Aurora, cred ca ai vazut harta Nisipurilor de Aur, http://www.infotravelromania.ro/harti/harta_nisipuriledeaur.html, iti dau link-ul ptr orice eventualitate. Hotelul tau e ceva mai departe de mare, so what? Si daca erai mai aproape tot aia era. Treaba e ca la astia litoralul e putin 'in panta', pe deal sa zicem, deci dinspre mare spre hotel ai putin de 'urcat'...


Corina si Andrei (24.11.2004)

Mergi la inceput