Bulgaria- impresii, drum, hoteluri(9)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

quote:
Originally posted by aissa

Buna Ioana, tare as fi ramas pe acolo.... Mama ce bine era la ora asta in parc sub pomisori... ooof.

Am uitat sa va zic, am avut cateva zile si o mica persoalitate in hotel cu noi: Razvan Spiridon era acolo cand ne-am dus. Nu era si cu sotia, doar cu ceva prieteni si copii.
Duminica seara am vazut finala afara, au pus un ecran mare pe scena si toata lumea statea afara la meci. A fost super, jumate tineam cu Spania, nemtii aveau galerie si dotari (echipati, steaguri, portavoce), a fost o super atmosfera. Toti am regretat ca nu a fost meciul cu prelungiri, sigur era si mai misto.
Si ca o picanterie mica, multa lumea comenta un cuplu de suedezi ceva (nordici oricum): el blond, alb, ea o negresa superba. Aveau 2 copii blonzi ca el, baiatul mare avea si ochi albastri, iar pustoaica, o superbitate de cca 1 anisor, era tot blonda dar cu pielea usor bronzata, ochii negri si buze de negresa. Erau super!!

Iar aseara la intoarcere am facut si shoppingul de rigoare in MEtro, la Ruse. Si aici m-au surpins, au si afise in romana (cum ca nu ai voie cu copii sub 7 ani) iar si tipa care mi-a facut legitimatia si cea de la casa vorbeau, slab dar o faceau, in romaneste.

Cris





Aissa, bine ati revenit! Se vede ca totusi v-ati simtit bine la Nessebar! Tare dragalasa micuta Ale - redoutista!


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

ARIEL eu sper si cred ca am facut o alegere buna! Ma bucur tare mult ca ne vom intalni! Noi am optat pentru o statiune mai linistita, la fel sa fie si hotelul! Suntem destul de chinuiti de vecini cu galagia, dar asta e si noi avem copil mic...incercam sa ne bucuram in concediul asta de liniste dar si de distractie!!!! ...Noi mergem cu masina lui MIhai de la firma, impreuna cu parintii mei, deci suntem 2 familii. Noi am rezervat prin Family Travel, tocmai pentru ca la ei am gasit o oferta chiar buna, zic eu, si anume: 42 euro/pers+all inclusive...cum ti se pare? noi am cerut si la alte agentii cotatii de pret , ne-ar fi placut si Hotelul Aqua Azur, tot din Konst si Elena, dar la ce preturi ne-au dat, am hotarat ca tot la Grand Hotel Varna ne oprim! Sper ca ti-am raspuns la intrebari si daca mai vrei sa vorbim , iti stau la dispozitie. Sunteti o familie taaaaare frumoasa si dragalasa!


Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

PUIUTUL MEU, PAUL
Varsta Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

ARIEL am uitat sa iti multumesc pentru linkurile utile!!!! da, pozele sunt de vis! cam 90% din siteuri le vizitasem si eu! ...acum numai am rabdare sa vina 2 sept:)))) Noi intram pe 2 sept si plecam pe 6 sept, stam 4 nopti si 5 zile.

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

PUIUTUL MEU, PAUL
Varsta Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Camelia la noi a fost o decizie luata fff ad hoc. Aveam bagajele pt Grecia facute, avans dat 40%, numai ca in noaptea plecarii spre Gr am renuntat eu de frica drumului. Poveste lunga. Stiam ca niste prieteni pleaca in Bg, si ei decisi pe ultima suta de metri, am luat si noi bilet tot unde mergeau ei ca macar sa fim impreuna. Pentru ca ambele familii am decis in foarte scurt timp sa mergem acolo nu avea nici un sens sa ne stricam concediile pt mici nemultumiri. Asa ca am facut "the best of it". Raman cu opinia mea, e un hotel bun dar m-am simtit mai bine la Arabela, care daca avea spatiul de la Sol Palace era de 6 stele... As mai fi stat si m-as mai duce si alta data in Bg in ciuda celor relatate.

Ce vroiam sa spun celor ce ies pe la Ruse: eu am mers 26 de km spre Sofia pt ca nu mi-am dat seama ca am gresit drumul si nici pe unde era iesirea spre Varna. NE-am intors, am oprit masini de romani sa ii intreb de drum, am pierdut si ceva timp acolo.
Atentie deci: dupa Vama se merge la un moment dat doar pe partea stanga a drumului, un sens pt cei ce vin spre Vama, altul pt cei ce merg spre Ruse. Pe partea stanga veti trece de o benzinarie Lukoil. Intrati la un moment dat pe un pod, veti fi tot pe stanga drumului, p partea dreapta a poduluise lucreaza. Acolo pe pod sunt indicatoare care arata ca pt Varna ar trebui sa coborati spre dreapta pe breteaua podului dar cum suntei pe contrasens nu aveti cum. Fiti atenti unde vedeti bretea de coborare pe celalalt sens, e una marginita de pietre (ca pe serpentine), acolo trebuie sa faceti stanga si sa coborati de pe pod, spre stanga deci.Oricum, daca ajungeti sa vedeti Metro nu e de bine, faceti drum imprejur ca ala e drumul spre Sofia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Buna ziua la toata lumea. Nu am citi mai nimic in urma pt ca acum am descoperit subiectul si tb sa fug acasa.

Am si eu o intrebare: a fost cineva la Complexul Orhideea - Albena 3 stele + ....cica????? Am luat deja biletele cu 1 august, suntem 2 familii cu 2 fetite de 2-3 ani si vroiam sa aflu mai multe detalii.

Multumesc frumos.

POZE COSMI 1 ANISOR
Cosmi bebe -13 septembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

ioana, noi am fost anii trecuti in albena si nisipuri si am dori sa mai schimbam peisajul, sa incercam ceva nou. ne-am gandit initial la sunny beach, dar e prea departe, noi calatorind cu una bucata alexutza de 5 ani si teo de 5 luni, cu autocarul...asa ca am ales in primul rand statiunea, apoi hotelul. l-am ales in primul rand pentru aprecierile referitoare la calitatea mancarii, a personalului si serviciilor, sa functioneze AC si toate dotarile.
pt noi nu e o problema ca va fi camera mai "invechita", atata timp cat e curata. ma intereseaza sa fie curatenie absoluta, sa nu am probleme cu mucegaiuri, carcaiasi, etc, cum am inteles ca sunt in alte locuri.m-a incantat ca e spatioasa, ca are 2 paturi mari (queen size), curata si toaleta la fel. ca e mobila mai veche, nu e bai.
referitor la celelalte conditii stii cumva ceva?

anul trecut am fost la hotel elena, in nisipuri, avea 4 stele, dar nu stiu de ce...camera era spatioasa, AC era ok, piscinele dragute, atat cea ext. cat si cea int. nu mi-au placut, in schimb, mancarea, care pt nemti poate ca era ok, dar pt sotul meu (vegetarian) si pt copil...lasa de dorit. putina si proasta, bataie pe ea, sucurile gen tec, oribile, inghetata nasoala, deserturile, adica spumele cu acelasi gust, culori diferite, fructe putine si ofilite - iar iesea cu bataie, pizza oribila....pe scurt, pe o scara de la 1 la 10 , cu greu puteam acorda nota 4 mancarii.
personalul, hmmmm - se facea clar diferenta intre turistii germani si romani. romanii stateau la coada la bar si erau ignorati, cum aparea un neamt, avea prioritate...
camera am gasit-o curata, noroc ca am mentinut-o asa, ca nu a calat nimeni pe acolo, la curatenie. dimineata duceam eu gunoiul, prosoapele nu le schimbau, paturile le faceam noi...
la piscina incepea iar batalia pt seslonguri...erau unii care coborau dimineata f devreme si puneau prosoapele pe ele si acolo ramaneau pana seara tarziu, chiar daca ei erau la masa sau in camera/oras. erau multi turisti, putine sezlonguri.
animatia pt copii lipsea cu desavarsire, miniclubul era jalnic.cateva jucarii de plastic, obosite.
ce m-a enervat cel mai rau si am zis ca pun acest hotel pe lista neagra, e faptul ca era tolerata NESIMTIREA unor turisti (pusti de 16-17 ani) nemti, care se imbatau in asa hal incat cadeau in piscina!!! oare aveau voie sa-i serveasca cu alcool??? erau in stare sa bea galeti intregi de bautura, ca doar erau la all inclusive!
in 2 nopti ne-au trezit pe la 4-5 (noroc ca asa am vazut si eu rasaritul), fugeau pe holuri si aruncau cu adidasii in usi. ne-am plans a doua zi si nu ne-a bagat nimeni seama! tot grupul de romani (eram in jur de 25 de familii in hotel) am facut o plangere scrisa, cu semnaturi, pe care nu a luat-o nimeni in seama. plangerea asta s-a transmis si catre reprezentanta romanilor in nisipurile de aur, imi scapa numele acum, care nu a miscat un deget! a 2 a seara, un grup de englezi de vreo 45-50 de ani, deci oameni in toata firea, beti rupti, s-au luat la imbrancit si in final si-au dat chilotii jos si isi faceau tot felul de gesturi obscene. alexutza mea si inca o fetitza ne intrebau de ce fac oamenii aia asa! nu stiam cum sa le luam de acolo...
cireasa de pe tort a fost al plecare, cand ne-au anuntat ca autocarul va veni sa ne ia la ora 14, toata lumea era la masa si a aparut la ora 12.30!!! au zis sa mancam linistiti ca ne vor astepta, numai ca au plecat ca magarii!cei care trebuia sa mergem cu autocarul acela (cam 5 familii), am sunat-o iar pe mandra aia care se dadea drept reprezentanta noastra,era cu soferul in autocar si ne-a zis sa luam taxiul si sa venim la hotelul berlin green park! ajunsi acolo, oamenii au inceput sa tipe la ea, iar ea se facea ca ploua, zicea ca ce era sa faca daca a ajuns soferul mai devreme???
si ca final de aventura, ne-am ratacit cu autocarul in Bulgaria!!!soferul , cap sec, a luat-o spre burgas! acum imi vine sa rad, dar atunci era sa-l strang de gat! apoi, cand a revenit pe drumul corect, a luat-o iar gresit, ca in final, dupa ce am stat sa buchisim ore intregi si ne-am stresat sa descifram alfabetul chirilic de pe tablitele lor indicatoare, dupa ce am incercat sa vb prin semne cu un politist, dupa ce am vazut un accident groaznic, din cauza caruia am mai pierdut 1 ora si ceva, am ajuns la vama. numai ca surpriza, nu era vama veche!!! era vama negru voda! macar am ajuns pe pamant romanesc:))), cu tablite scrise in romana. apoi, ne-a tinut soferul cu radio dat la maxim, la care asculta nu stiu ce emisiune religioasa:))). cand l-am rugat sa opreasca ca facea fiica-mea pishu si toaleta autocarului era inchisa cu cheia, s-a luat nevasta-sa de mine (era insotitoare de bord, ahhahaha), ca sa-l las in pace ca e obosit ca abia a venit azi noapte din elvetia, unde nu a facut oprire! atunci m-am dezlantuit si m-am lasat prada sentimentelor si i-am zis cotoriantei sa-si tina gura si aluia sa opreasca imediat, ca altfel il iau de gat! in final am ajuns si noi in bucuresti, pe la ora 23.30, plecati de la ora 13...
asta a fost "frumoasa" noastra experienta anul trecut.
in afara de aceste neajunsuri, vacanta a fost frumoasa, dar pt anul asta prefer ceva mai linistit, fara nemti si englezi scandalagii...asa ca un hotel pt varsta a 2 a mi se pare super!!!
deci, hotel elena este MEDIOCRU!!!

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
POZE ALEX SI TEO:
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007
povestea lui TEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

onitza, noi am gasit la iri travel, tot la 42 euro, AI. am vazut si oferta de la family travel , numai ca e cam departe de noi agentia, la marshal la fel. am ales iri pt ca ofera si transport, mi-a fost aiurea sa fac pachetul din bucati.
aqua azur m-a atras si pe mine, dar nu mai stiu unde gasisem puncte negative referitoare la mancare. pt mine asta e cel mai important,pe langa curatenie.
al meu a ales G.H.V. mai mult pt sala de fitness:)))
merci de aprecieri si voi sunteti tare draguti.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
POZE ALEX SI TEO:
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007
povestea lui TEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

ARIEL multumim de aprecieri! vad ca si-au cam facut de cap nemtii si englezii! io pe nemti ii stiam mai cu capul pe umeri, mai culti, mai seriosi! .....dar probabil ca orice padure care are si uscaciunile ei... Am ramas foarte surprinsa de serviciile de "calitate" pe care le ofera Hotel Elena! ce sa spun? sa traiasca forumul ca asa aflam multe info utile!
Vad ca astia de la Family Travel raspund fff greu...au zis ca imi trimit factura proforma, ca fac rezervar, dar n-am primit niciun raspuns azi!

Ma duc sa termin mancarica!

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

PUIUTUL MEU, PAUL
Varsta Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dari_Scumpi spune:

Preturile in sunny beach mi s-au parut ok, nimic exagerat. La supermarketuri chiar decente, iar la terase (am mancat la diverse terase/restaurante) o masa de pranz, noi doi + pitica noastra ne costa in jur de 35-40 leva cu tot cu bacsis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Mai fetelor, simt ca-mi iau campii ...
Imi zice sotul meu zilele trecute "gata, stiu unde mergem la anu' inconcediu" si ce credeti ca-mi arata ... hotelul BARCELO! Mi-a picat fata ! Cat m-am ruga de el sa mergem acolo anul asta!



Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput