Bulgaria- impresii, drum, hoteluri(9)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns criss1902 spune:

Buna dimineata!
Roxana sper ca totul sa fie ok cu rezervarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

Buna

desi ne-am intors de la Nisipurile de aur - Sunrise, 3 stele, de ceva vreme, la mine a fost nebunie mare si nu am reusit sa intru sa va povestesc.
Hotelul este plin de nemti - cei mai multi, rusi ...si destul de putini romani. daca am vazut vreo 10 familii e mult.
despre hotel: dragut, camera absolut imensa, curat in fiecare zi, am primit si vedere la mare fara cost in plus si fara spaga la receptie. Un minus-camerele si tot hotelul au gresie pe jos si din acest motiv e putin enervantdaca cineva se plimba cu tocuri in camera de deasupra, din fericire doar intr-o zi am avut neplacerea asta. in camera ne-au adus si patut tarc pentru Adina dar ea nu a servit. am desfacut fotoliul pat disponibil, l--am lipit intre perete si pat si ea acolo a dormit.in fiecare zi ne schhimbau prosoapele si le aranjau in diverse forme - lebede, flori stele... Piscina interioara, 2 exterioare-locuri pe sezlong gaseai oricand.
PARCARE: micuta, pt vreo 20 de masini dar nu a fost problema. in plus ne-au dat de la receptie niste fise pe care le-am pus in geamul masinii pentru a fi contactati la nevoie.
CHECK in - destul de bine, imediat ne-a dat hartiile all inclusive, ne-a explicat tot, bratarile dar am mai asteptat pana sa luam camera. ne-au spus ca daca vrem putem sa mergem sa luam masa sau sa stam la terasa pana vor fi gata camerele. noi am si ajuns pe la 11. pe la 13 si ceva dupa ce am terminat de mancat ne-am dus si erau gata si camerele.
servicii pentru copii: scaune de copii la masa, animatie la greu, dar asta pt copii peste 3 ani, tot felul de concursuri, de la 3 la 6:30 in fiecare zi aveau tot felul de activitati, pictau, modelau... asta din ce am tras cu ochiul, seara minidiscoteca, loc de joaca cu tobogane leagane, mini teren fotbal, nisip ... toate intr-un loc protejat astfel incat sa nu fie accidente ca pot sa cada. 3 piscinute afara si una in interior pentru copii.
DESPRE MANCARE: 2 feluri de supa la pranz, alte doua seara, multe, multe salate, cred ca de vreo 10 feluripe putin cu diverse toppinguri disponibile, fructe carne la gratar, sau la cuptor, prajita de 4-5 feluri la alegere. am mancat si carne de iepure si rata si miel si curcan, astea pe langa cele deja traditionale de pui, vita, porc. garnituri diverse. pastele nu lipseau la nici o masa si fasolea boabe, si mancau nemtii la fasole... Dulciuri: prajituri diferite 3-4 feluri, budinca, spume, compot, crema de ciocolata. mai aveai ocazia intre mese daca vreai sa te servesti de la barul de la piscina. acolo era si multa multa inghetata si bunaaaa.
fiind cu all inclusive nici nu stiu alte preturi prin statiune ca in afara de apa si ceva suveniruri nu am avut pe ce cheltui.

Statiunea mi-a placut mult, verde, curata parca gandita de un cap. hoteluri diferite dar parca se incadrau in imaginea de ansamblu, tarabe frumos aranjate, vanzatori draguti si foarte amabili care te invitau sa le vizitezi magazinul dar f politicos si fara a fi stresanti.
desi faceam cam 10 minute de la hotel pana pe plaja nu imi parea rau de plimbare. era si o varianta mai scurta dar implica trepte si noi mergeam tot timpul cu caruciorul asa ca ne bucuram de plimbare.
pe plaja nu am stat pe sezlonguri ci pe prosoapele noastre chiar langa apa sa o avem pe domnisoara sub ochi. nisip fin si curat, apa buna pentru gustul meu dar cam rece pt adina - am fost si in prima jumatate din iunie deci acum cred ca e mai bine.

per total am fost f multumita, drept pt care mai planuiesc 10 zile in septembrie doar eu cu pitica si cu mama.


a si uitasem inca un lucru care m-a impresionat placut. de ziua mea am gasit in restaurant o masa aranjata frumos cu baloane, flori unde era trecut numele meu. ne-am asezat si imediat au venit din personalul hotelului sa-mi ureze la multi ani si mi-au adus si un tortulet cu lumanare. m-am simtit tare bine.

Raluca cu www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea (12 nov 2006)

Copiii sunt cei care ne arata încotro merge lumea, fiindca pentru asta au venit aici, ca sa faca lumea sa mearga mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyacatrinei spune:

salut
Nu stiu mai nimic de statiunea sf Constantin&Elena.Merg anul acesta pt prima data.Anul trecut am fost in Albena la Hotel .COM. A fost neasteptat de bine(mai putin distanta fata de plaja)si daca nu gaseam altceva ma duceam tot acolo.Am gasit ceva in sf Constantin la 4*hotel Rubin si sper sa nu ne plictisim.Stie cineva ce se poate face seara in statiune?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dari_Scumpi spune:

Buna tuturor! Tocmai ce-am picat si noi din vacanta petrecuta in Sunny Beach - H. ROYAL BEACH BARCELO, unde a fost minunat! Acum, incercam sa ne reincadram in peisajul autohton , deloc comparabil, din pacate...
So, cateva impresii la cald:
- apa marii f.f. calda, nu ma asteptam, plaja curata cu nisip f. fin
- hotelul foarte dragutz, camerele spatioase, asa cum vazusem in poze, baia cu cabina de dus + cada mare - super ok
- am primit vedere la piscine + mare fara cost extra sau spagutza la receptie
- piscinele, toate 3 de vis! apa f curata si extrem de calda, ne-am balacit toti 3 ca niste copii

- gradina in care se afla barurile si piscinile, f. spatioasa, sezlonguri la greu la piscine, gaseam locuri unde doream intotdeauna desi ajungeam tarzior (gargaritza noastra baga somn la greu dimineatza, pana pe la 9.30, si noi impreuna cu ea) si pana serveam masa, pana beam cafelutza se facea 11...
- ce mi-a placut ca nu se practica faza cu trezitul cu noaptea in cap si pus prosoape pe sezlonguri (cum am patit anul trecut la LTI Berlin Green Park)
- hotelul full de nemti + englezi + vreo 10 fam. de romani...
- exista in interiorul parcului un loc de joaca amenajat pt copii super-ok
- prosoape schimbate zilnic, lenjeria la 3 zile
- mancarea f.f. buna si variata, in tot timpul cat am stat nu s-a repetat, era indeajuns, carau saracii bulgari la tavi cu mancare tot timpul era mancare fierbinte

- statiunea mi s-a parut destul de mare, nu am resuit sa ajungem dintr-un capat in altul in nicio seara cand ieseam la plimbarica/terasica; apropo de terase sunt sute (cred!!!), mi s-au parut f.f. multe, una langa alta; am fost in cateva, am mancat diverse si a fost foarte ok in toate cate am mers, n-am ce reprosa, de la calitatea mancarilor servite pana la calitatea serviciilor
- curs de schimb in sunny beach - 1 euro=1.91 leva, pe cine intereseaza sa faca "economie" , am vazut cand treceam prin Varna, la un semafor, o casa de schimb ce avea cursul afisat 1 euro = 1.95 leva
- in rest, ce sa va mai zic...nu mai stiu in momentul asta...aaa, sa nu uit: ce nu mi-a placut = mirosul din toaleta aflata in receptia hotelului - nu era toaleta publica de 5 stele, adica am fost in toalete din restaurante/moteluri aflate pe autostrada in austria, germania si nu se compara, acolo miroasea parca numai a flori... dar nu a fost ceva sa ma deranjeze extraordinar, am vrut doar sa zic ca nu era de 5 stele :)
- una-peste alta, a fost o vacanta super faina, ne-am simtit foarte bine, personalul de la hotel super amabil si dragutz, chiar nu am avut ce reprosa, iar vremea a fost superba!
Daca cineva mai vrea info suplimentare...ma ofer cu mare drag, deocamdata nu prea mai stiu ce sa va povestesc!

Pupici la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hermelina spune:

Roxana, plec si eu pe 28 iulie la Hotel Elitsa, si acum citind ce ai scris sunt putin cam dezamagita de alegere,. Totusi imi spui te rog daca mancarea e cat de cat ok, poate manca cea mica de 6 ani?Cum e sistemul de all inclusiv, functioneaza? Apa e adanca in apropiere de plaja ?Angajatii hotelului sunt ok? Exista aer conditionat si apa calda? Iti multumesc ca ai rabdare sa citesti toate intrebarile si sper ca ma poti ajuta cu ceva raspunsuri.Astept cu nerabdare rasp.
In rest le salut pe toate fetele si le rog sa imi dea informatii despre Elitsa, daca e posibil


"Daruieste dragoste si vei fi binecuvantat cu dragoste"

Hermelina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Hermelina - aer conditionat exista in camera insa ...al nostru si al socrilor NU FUNCIONA! Cat despre apa calda, da, este insa la oi in camera refula canalul in momentul in care dadeam drumul la apa la chiuveta sau cada. Deci ne spalam si in acest timp toata podeaua baii se inunda Fireste ca am raportat si personalului insa DEGEABA.
Mancarea este comestibila, aveau mereu ceva bun insa nu te astepta la o varietate prea mare decat, poate, la toneta cu paine .
La capitolul plaja insa pot sa spun ca am fost f multumita. Apa a fost calda, nisip fin si curat iar ca sa ajungi la o adancime mai mare aveai ceva de mers...

Roxana mami de Robert (18 feb 2008) si Catalin (5 iunie 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hermelina spune:

Multumesc f mult pt informatii

"Daruieste dragoste si vei fi binecuvantat cu dragoste"

Hermelina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredana4 spune:

Dari Scumpi spune-mi si mie te rog ce preturi sunt in Sunny Beach, la mancare, sucuri, bere etc., si noi vom merge in septembrie acolo, cu demipensiune.Mersi.

Ma bucur ca te-ai simtit bine si ti-a placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Am stat la Kaliacra Superior anul asta de 1 Mai. A fost intreadevar "superior".
Am avut o camera imensa cu un pat dublu si unul simplu si o canapea, masuta cu fotolii, o toaleta mare cu oglinda, dar cel mai tare ne-a impresionat baia. baia era compusa din mai multe incaperi care impreuna erau cam cat o camera de hotel de pe litoralul romanesc. Dupa o usa glisanta intrai intr-o incapere cu doua chivete moderne deasupra carora era un geam ingust (putin inalt) si lung cat tot peretele adica si cat cabina de dus de langa chiuvete. Din incaperea asta cu chiuvetele puteai intra mai departe in cabila de dus, imensa in care puteai sa faci dus impreuna cu sotul si copiii, si alaturi alta usa dadea in incaperea cu wc-ul. Toata baia asta avea pe jos gresie ssi incalzire in pardoseala, orice apa dadeai pe jos se usca repede. Cand am fost noi era racoare si o placere sa iesi din dus pe o pardoseala calda, acum pe canicula.. nu stiu, poate e oprita.
Oricum camera avea aer conditionat din acela ascuns intr-un fel d emobila cu zabrele, ca un calorifer mai mare, asa ca nu sunt sanse sa mori de cald. Cel mai mult mi-a placut geamul ala de la baie care dadea in camera si prin care puteai sa vezi marea in timp ce faceai dus, sau puteai sa te ascunzi inchizand jaluzelele. balconul era mare cu parapet de sticla, o masuta cu doua scaune de plastic si un uscator de rufe nu erau deloc inghesuite acolo.
Lifturile moderne, noi, era unul special pentru admirat panorama, pe un colt dinspre Balcic, te plimbai cu el pana sus si te uitai in departare prin peretii de sticla.
Am avut si noi ultra all inclusive, adica mancare bufet suedez intre niste ore, in rest acces la bar la orice ora si la un snak afara unde era si mancare si inghetata sau niste prajiturele. inghetata era proasta, dulciurile nu prea grozave dar puteai opta pentru compoturi. Dozatoare cu sucuri, putin cam spalacite dar merg de sete, mancarea buna, tot felul de carnuri, si la tava si gratar (gratarul se facea pe loc, stateai la coada uneori) si multe variante de garnituri, salate sau cartofi prajiti...
Am incercat tot felul de coctailuri daca tot am avut ocazia si m-am lasat la aprecierea barmanilor ca eu nu ma pricep, au fost fara alcohool sau putin alcolizate dar am gustat de toate culorile.
Si mie mi-au placut animatorii si am cosnatat cu suprindere ca unii erau romani. Ilinca s-a imprietenit cu o animatoare dragutza care insa nu era romanca dar cu toate astea s-a lipit de fata mea. Hotelul era plin de romani de 1 Mai ca si toata statiunea.
Hotelul are plaja proprie cu umbrelutze si shezlonguri gratuite pentru oaspetii hotelului, desi nu stiu daca sta cineva sa ii dea afara pe cei care nu sunt oaspetii hotelului.
Are si un bar pe plaja unde am tot facut ture de la sezlong sa ne mai luam provizii.
Aaa, si are si parcare cat de cat suficienta, deobicei in Bulgaria nu prea au parcari, sau cel putin nu au in Nisipurile de aur unde am fost anul trecut. Aici am pus masina in parcare si nu am platit nimic pana cand am plecat acasa la iesirea din statiune.

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Buna dragele mele,

A fost cineva la Grand Hotel Varna 5*, Konstantin si ELena? MI-ar placea sa citesc impresii de la cineva care a stat la acest hotel..sper numai de bine. Statiunea cum e?
Noi mergem pe 2 septembrie...

Va pup.

Vacanta placuta in continuare!

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

PUIUTUL MEU, PAUL
Varsta Paul

Mergi la inceput