Ingineri fosti, viitori...(22)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pisicuta spune:

...mi, again!

Deci, am intors cheita sefei si-am expediat-o pe teren iar eu am ramas "stapan pe shatra" si ma gandesc sa va mai "plictisesc" un pic cu niste povesti din viata mea cea pisiceasca.

Asadar, pentru ca sambata a fost o vreme nehotarata afara, (nici c-ar fi plouat, nici c-ar fi stat) dupa masa de pranz, ca sa nu las pruncii in casa sa se cocleasca, i-am imbarcat in masinuta si i-am basculat direct in mall la locul de joaca special amenajat pentru copii ca sa-si mai consume din energie, iar eu, singurica-singurea m-am hotarat, ca orice mall-ista care se respecta, sa ma plimb "ochi beliti, gura cascata" pe la magazine. Si cum aveam nevoie de un epilator nou, am ajuns si-n Media Galaxy sa fac rost de unul, plus un dvd nou-nout (editie de colectie) cu Peter Pan, partea a II-a pentru cipandeii din dotare. Bun, achit eu la casa fabuloasa suma de unasutasaptezeci si ceva maruntis lei noi, astept cumintica sa mi se completeze garantia pentru produsul epilaretz proaspat procurat, dupa care ies victorioasa din magazin, cu sentimentul lucrului bine facut, cand ma abordeaza o fetiscana, cu niste taloane in mana, care ma intreaba sfioasa daca am facut cumparaturi cu valoare mai mare de 50 lei noi. Cum eu nu minciunesc de fel (decat cand sunt nevoita, iar acuma, sincer, nu m-am simtit amenintata), am recunoscut ca da, drept pentru care domnisorica imi inmaneaza 3 taloane spre completare ca sa particip la nu'sh ce tombola cu premiu o calatorie de 5 stele (verzi) in nu mai stiu care coltisor paradisiac al lumii si, pentru ca m-am numarat printre primii 200 cumparatori ai campaniei, mi-au dat si-un premiu instant, si anume cumparaturi in valoare de 200 lei noi in magazinul Milenium-Hapenning. Sa nu va spun, iubitele mele cum am plutit pana la magazinul respectiv , visandu-ma cum imi cumpar tot felul de tot felul din puzderia de bani care tocmai imi picasera in mana! Dar, cum am ajuns acolo si-am dat o "filmare" rapida peste produse, am inceput sa-mi explic de ce acel magazin participa cu atata ardoare la campanie: pentru ca avea "marfa" shuie si extrem de scumpa! Mi-au trebuit - jur - mai bine de 50 de minute si nu stiu cate cicluri de incretit si intins nervi, bashca "tz" vizite la cabina de proba cu "tz+n" haine pe brat, mutre acre de vanzatoare cu ochi sfredelitori la super-oferta, ca sa-mi aleg si eu, pana la urma, o prapaditura de fustanela si un tricoutz (ambele albe) pe care nici nu m-am mai obosit sa le probez (mi-au fost bune, totusi) si pe care, in mod normal, nici picurata cu ceara nu le-ash fi cumparat cu-n asa purcoi de bani ... Asa ca, aveti mare grija ce va doriti, ca niciodata nu se stie ...

Bine, acuma sa nu credeti ca plang prea tare, numai ca mi s-a parut o povestioara demna de descretit fruntile si de inceput saptamana cu zambetul pe buze.

Cristina, vorba Katikai, spune tot, caci noi avem umeri lati si moi, deci ai loc destul de mare si confortabil ca sa-ti versi lacrimile si amarul, iar noi om gasi si-o vorba buna pentru tine ca sa te imbarbatam si sa te-ajutam sa mai indraznesti inca un pas, pana la marea VICTORIE! si capul sus si pieptul afara!

Katik, Nico, imi pare rau ca la voi noaptea-i tot cu agitatie si pauze dese, insa vor trece toate cu timpul si veti ramane cu nostalgia vremurilor in care piticii sunt dependenti de voi... Sa te ti bocete pe noi cand copii or sa fie prea mari ca sa indrazneasca sa ne ceara ajutorul, desi noi am avea inca mult si bine de dat ... Oare v-am incurajat, sau mai tare v-am intristat???

Ancuta, tu cu te te mai lauzi??? Ce mai face cumnatica, a fost sa consulte si alt doctor vis-a-vis de problema ei???

Oti, abia astept sa ne mai spui pe la tine cum sta treaba si cum a decurs calatoria de care te temeai atata ...

No, v-as mai zice eu multe, dar mi s-a gatat pauza!

Va si ... mai "vorbim", ne mai imprietenim!


Dori, mami de Vladut (17.10.2003) si Raducu (15.10.2005)!

"Invata-l pe copil calea pe care trebuie s-o urmeze si, cand va imbatrani, nu se va abate de la ea." (Pildele lui Solomon)

http://community.webshots.com/user/Dorina_71

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

pisi pica bine tona de cafea. eu de oboseala vad ca nu mai scap. andra nu stiu ce are ca se tot trezeste noapta. acum are si putina febra. poate ca dintisorul asta iese mai greu. in ultimul timp sa mai trezeste si alex sa vada daca dorm cu el sau cu tati si daca nu sunt in pat cu el plange ca viseaza urat.
am fost si la ecograf si tiroida mea e varza. maine imi vin si rezultatele la analize dar nu imi fac iluzii. noroc ca in afara de oboseala nu am nimic.
uite ca am inceput sa ma plang si am uitat ca azi trebuie sa dau de baut. a facut adra 10 luni. e fata mare. merge 4x4 prin toata casa s se agata de mine cum prinde momentul. deci pe langa papica de la pisi merge si putina . nu multa ca mai trebuie sa si muncim.
in alta ordine de idei ieri daca vremea a fost asa de nehotarata am mers la cocosul de hurezu. mesterii olari te lasa fara cuvinte. am vazut lucruri foarte frumoase. daca era dupa mine cumparam de la toti mesterii cate ceva, insa si preturile erau pe masura. cand am timp o sa incarc niste poze.
pisi frumoasa povestioara. pacat ca nu a avut un final mai fericit.
o saptamana cu mult soare tuturor

Nico, mami de Andra si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Buna, fetele.Eu iar lucrez in deplasare. Ziua de azi a fost destul de lunga DEJA>....am gresit si am pus ceasul la 5.45. in loc de 6.45 plus ca nu am putut adormi inainte de 1 asa ca va dati seama cat de treaza ma aflu. A trebuit sa iau traficul la rand ca sa las masina la vopsit la un service tocmai in partea opusa a orasului si apoi iar drumul prin nebunia de trafic pana la servici...si mai am multime de lucruri de facut azi. Trebuie sa pregatesc si bagajele, sa ma si cosmetizez pe la salon...sa schimb si bani...toate astae pana miercuri si nu am masina!!!!!!! Si am si o predare de facut sunt cu proiectele dupa mine si cu laptopul....deci nu am cum sa merg cu transportul in comun ca abia le car...asa ca ma chinui cu RATB-ul.
IN rest...toate bune....am trecut ieri la 5 minute dupa accident pe DN1 (accidentul pe care l-au dat la toate stirile aseara), daca nu ne opream la inghetata am fi fost chiar acolo in momentul accidentului......brrrrrr....era un elicopter SMURD aterizat pe DN1...ambulante vreo 4, politie, pompieri..scary.


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuinea spune:

Buna dimineta catre pranz asa de la mine ca deh ma luai cu alte cele si acum este momentul de respiro!
La mine a fost bine weekendul asta chiar daca sambata ma lucrat dar am facut ceea ce imi place mie: am predat la o companie un practical despre cum sa foloseasca un aparat. Nu mergea el cand am ajuns acolo dar am reusit sa-l pun in functiune in doua ore cu totul si apoi sa-i invat si pe cei 30 de BARBATI de acolo cum functioneaza ... A fost ciudat eu una si o EA sa inveti trezeci bucati de barbati ceva legat de inginerie. S-au purtat super: am fost la parnza, au facut gratar seara la seful lor acsa care este si directorul meu de proiect. Super ce sa mai. Ieri cu banii pe care i-am luat de acolo am fost la cumparaturi! Credeti ca a mai ramas ceva? Cine ghiceste, cine ghiceste? ...
Azi am intrat in paine: vreme nu prea rea chiar in unele momente foarte arzator soarele dar cu siguranta vine si ploaia, traba cu carul si inca ceva AZI JOACA ROMANIAAAAAAAAAAA!!!!!!!!
Romania, Romania OLE, OLE, OLE! Fetelor nu ma bateti dar mie imi place fotbalul! Si avem concurs si imi picase sa sustin Spania si am facut schimb cu cineva care are Romania.
Cam astea sunt noutatile!
Pisi, Kati, Nico sarut mana mult de tot! Niste dragute ca deobicei dar sa stiti ca ma mai apuca si pe mine uneori neputinta si lacrimile si ... si ... multe altele .... of, of, mai, mai ...
Va pupic ca zbiara munca dupa mine!
Pupici si o zi super,
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Am revenit si suntem bine, cand pun pozele revin cu povestea aventurilor noastre ca si Ana s-a distrat din plin.

Ieri am reusit si ceva ingineresc , am fost la Muzeul Technic din Berlin, a meritat deranjul.

Azi sunt cam zombie si obosita si ma dor si oasele. Si coloc peste pupaza am gasit calculator, tastatura, mouse noi asa ca a trebuit sa instalez Messenger, sa-mi aranjez diverse. Si cred ca o tai acasa ca nu am oricum chef de munca, mai stau putin pe forum si merg sa o iau pe Ana.

Edit ca am citit si pagina anterioara.
Katik, pentru curatenie generala recomand plecat in vacanta toata trupa si angajat firma de curatenie fix cand va intoarceti .
Pisi, esti haioasa tare si te astept si cu alte povestiri la inceput de saptamana. Nu puteai sa mai astepti cu cumparaturile, poate aduceau marfa noua.
Cristina, am impresia ca iti place din ce in ce mai mult stilul relaxat de munca de pe unde suntem noi acum. Munca dar si distractie, iesiri cu colegii. Si mie imi place atmosfera din firma, adevarul este ca fara iesirile de la servici viata ar fi tare anosta, vecinii nu se baga pe aici in seama, e greu sa intri in contact cu localnicii asa ca evenimentele organizate de firme sunt iesirile ideale. Pe de alta parte tu iti petreci frumos timpul liber si mai uiti ca esti departe de cei dragi. Este foarte bine, numai ca la mine acum nu prea se mai poate sa ies cu colegii peste tot, de exemplu la bridge nu am mai mers de aproape un an pentru ca acum sunt cu Ana, cand ai familia cu tine se schimba prioritatile asa ca baga mare acum ca-ti prinde bine.
Claudia, Misha, cam scump la Berlin (adica la fel ca Norvegia), sau mi s-a parut mie, pentru mine nu mi-am luat nimic cand am fost in Postdammen Platz la cumparaturi. Mancarea mai ieftina ca aici. In schimb am lesinat de placere ieri ca m-am plimbat pe o alee cu tei infloriti si parfumati. Ca tot ma plangeam la Anca mai demult ca nu credeam ca voi simti anul acesta miros de tei, oricum m-am simtit ca la Bucuresti, parca si aerul miroase la fel si bulevardul unde stateam semana izbitor, am stat in partea de vest.

Pozele noastre si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana nazdravana

13+ BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


neata la pranz. Ca de obicei....ca eu intai am alergat prin oras cu treaba si apoi am venit la birou.
Oti, acuma teii sunt in plina floare in Bucuresti,seara e o placere sa te plimbi pe strada...parca nu imi ajung plamanii sa inhalez tot aerul pe care as vrea sa il inspir. Iti pastrez si tie niste miros intr-o sticluta? Ma bucur ca a fost frumoasa excursia, ti-am zis ca Berlinul este fain.
Cristina, cum e vremea acolo? Eu plec maine si sunt ingrijorata ca nu stiu cum voi reusi sa vad meciul de vineri, Romania Italia!!!!!! Poti sa imi zici ce post de televiziune transmite meciurile in UK? Sa stiu ce caut la hotel.
Va pup, ma intorc la treaba, trebuie sa scriu Meeting Minutes ca altfel uit ce s-a discutat la ultimele sedinte si se alege praful.


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuinea spune:

Buna dimineata!
Ceaiuri, cafelute parca nu am vazut pe aici asa dau eu.
Vremea Anca este schimbatoare tare de tot: cand este soare si bine (la 17 grade! asta nu trebuie sa uiti!) cand se inoraza de zici ca e noapte. Uneori m ai in sud este mai cald si pe insula cealalta ...
In orice caz pregateste-te de imbracaminte ca pentru toamna noastra ca sa fi sigura si oricum cu blugii, adidasi si tricouri si o haina impermeabila nu dai niciodata gres aici (pe oricare din insule esti).
De vazut meciul se vede pe BBC sau daca nu pe calculator la linkul urmator: http://www.justin.tv/widgets/jtv_live.r7409.swf?channel=foxsports2008
Otilia ma bucur tare ca ai avut asa o calatorie frumoasa. Ai vazut ca Ana s-a distrat foarte bine? Mamele mereu isi fac probleme ... Nu stim noi ce copilasi cuminti avem!
De obisnuit aici Otilia m-am obisnuit ca doar am aproape un an si jumatate dar tot dor de casa imi este si daca tai anumite chestii de prin Romania m-as intoarce fara eziatre acolo dar ... om vedea...
Acum va las ca iarasi treaba cu carul!
Va pup si o zi minunata!
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisicuta spune:

'Neata, dragele mele!

Mai lasati lucrul si haideti la o , un , un ceai, un laptic si-o calda, ca sa ne mearga bine si sa ne umplem de energie pentru ziua care tocmai a inceput!

E o ZI MINUNATA, nu-i asa???

Din acest moment s-a dat liber la povesti!


Dori, mami de Vladut (17.10.2003) si Raducu (15.10.2005)!

"Invata-l pe copil calea pe care trebuie s-o urmeze si, cand va imbatrani, nu se va abate de la ea." (Pildele lui Solomon)

http://community.webshots.com/user/Dorina_71

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Multumesc frumos CRISTINA, pt info!!! Eu merg la Birmingham. Am auzit ca sunt maxim 16 grade ziua...asa ca mi-am luat camasi, pulovere subtirele si o scurta de ploaie + umbrela. Nu pot merge in adidasi si tricouri, din pacate, pt ca suntem intr-o vizita mai formala, nu mergem pe santier, si na....trebuie sa isi formeze si ei o idee buna despre inginerii din Romania. Mi-a promis colegul meu ca ma duce la un pub sa vedem meciul....asa ca...m-am scos!

Fetelor, sunt ingrijorata ca a mea cumnata are de 3 zile contractii si dureri abdominale si nu a zis nimic pana azi. Se pare ca se duce totusi la medic azi dar sunt speriata, ca e singura acasa, fratele meu fiind plecat pana duminica, eu plec, Iepumare nu o sa sara in ajutorul ei...noroc ca parintii ei stau aproape....of....stau ca pe ace. Sper sa fie bine.


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuinea spune:

Buna!
Iata si eu dupa o zi asam cum nici n-am vista: o jumatet de zi stata in spiatal cu una din colegele mele de casa si o dupa amiaza incercand sa recuperez ceea ce nu am facut de dimineata.
Aici in spital e mai rau de cat la noi: 4 ore sa stai la urgenta si nimeni sa nu zica nici ce ai, nici du-te acasa ... Nimic, Nimic...
Anca am crezut ca te duci sa muncesti ca la Budapeste. pentru vizita formala over in England costumul este la mare fuss. De umbrela nu ai de ce sa te cari dupa tine ca la vanturile de aici decat umbrelele lor dureaza o zi sau doua ale noastre decat te enerveaza si mai bine pauza ...
Pisi sarut mana pentru toate cele bunatati pe care le-ai pregatit. Eu am avut micul dejun la 2 dupa amiaza asa ca orice in plus este bine venit.
Cam asta pe ziua de azi!
Va pupic,
Cristina

Mergi la inceput