Prima sarcina - primele instincte materne

Prima sarcina - primele instincte materne | Autor: gargaritza85

Link direct la acest mesaj

Prima sarcina...de ce este mai speciala? pentru ca este ceva nou...trecem prin schimbari majore atat fizic cat si psihic. daca la a 2-a sarcina deja se stie cum trebuie sa loveasca bebe...la prima nu stii niciodata...poate doar din auzite...si te trezesti cu o falfaire acolo in burtica, o falfaire care te umple de emotii..la al 2-lea copil deja stii cum este sa duci o sarcina la bun sfarsit, cunosti cam tot ce trebuie sa se intample..la prima nici nu stii la ce sa te astepti...te sperii din nimicuri si fiecare zi este o aventura.
Am spus "nimicuri", dar defapt sunt emotiile si temerile de care ne lovim in fiecare zi,intrebari peste intrebari.."oare ce face bebe acolo?oare ii este bine?oare are tot ce ii trebuie?" pana si seara la culcare iti faci griji..."daca inconstient ma asez pe burtica?" "daca din greseala sotul/iubitul ma loveste?". Sunt atata de multe lucruri pentru care ne facem griji...ca in unele momente uitam sa ne bucuram de minunea care este acolo..in burticile noastre, dar toate acestea, precum si altele, sunt primele instincte materne...

Fiecare graviduta trece in cele 9 luni prin tot felul de emotii...avem zile cand suntem foarte fericite si zambarete....sau avem zile cand ne simtim atat de singure si triste...trecem de la o stare la alta intr-un timp foarte scurt...plangi..dintr-odata il simti pe bebe cum te loveste..si te trezesti razand singura...de nebuna cum ar spune unii, dar astea sunt doar putine din lucrurile prin care trecem...
Am sa scriu in continuare lucrurile prin care trec eu, la prima mea sarcina, cine vrea sa mi se alature...este bine primita!

18+

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Simo&year=2008&month=10&day=27&babycount=1

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gargaritza85 spune:

vad ca nu se incumeta nimenisa zica nimic....doar eu trec prin emotii de genu ? uhm...cine stie...dar sa ma intorc la subiect......

am revenit dupa o absenta destul de lungutza...sa zicem o vacanta, pt ca asta a fost defapt, plina de aventura.de ce plina de aventura? pai...inimioara aceea mica, care creste si iar creste in burtica mea...a inceput sa se miste din ce in ce mai mult...uneori chiar violent. aaa si asta nu e tot...se pare ca micutzul sau micutza, inca nu am aflat ce este, are deja o personalitate destul de formata zic eu, de-odata ce imi face programul de somn...ba ma trezeste cu loviturile lui minunate...ba imi provoaca o somnolenta de nu se mai intelege nimeni cu mine ehh asta e...mergem inainte....orice pt bebitz..si oricat de ciudat si uimitor mi se par toate lucrurile astea....ma bucur de ele in fiecare clipa...deja simt o comunicare intre mine si bebe...el ma loveste...eu il mangai usor...si parca mi se aseaza in palma...sau cel putin asa simt eu e atata de frumos sa fii gravida...nu cred ca se pot compara trairile acestei perioade cu nimic...poate doar clipa aceea cand iti tii copilul in brate pt prima data...

19+

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Simo&year=2008&month=10&day=27&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

quote:
Originally posted by gargaritza85
ehh asta e...mergem inainte....orice pt bebitz..si oricat de ciudat si uimitor mi se par toate lucrurile astea....ma bucur de ele in fiecare clipa...deja simt o comunicare intre mine si bebe...el ma loveste...eu il mangai usor...si parca mi se aseaza in palma...sau cel putin asa simt eu e atata de frumos sa fii gravida...nu cred ca se pot compara trairile acestei perioade cu nimic...poate doar clipa aceea cand iti tii copilul in brate pt prima data...

19+

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Simo&year=2008&month=10&day=27&babycount=1



Ce frumos ai exprimat tu aceste stari pe care le simte o viitoare mamica insarcinata cu primul ei bebe, o adevarata minune dumnezeiasca. Ce miracol sa simtim cum un sufletel s-a cuibarit la noi in pantec si misca, se zbate sa traiasca, comunica cu noi prin gesturi care devin zilnic un ritual, o tachinare intre doua suflete care se cauta, care se iubesc si asteapta prima secunda in care se vor privi in ochi , se vor tine in brate.
Offf, Doamne, ce binecuvantare!!!

27+ Luca

AMR 91 DE ZILE !!!!!!


“Everything is possible for him who believes.” (Mark 9:23)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Gargarita, eu mereu regret ca nu sunt genul de persoana care sa tina un jurnal de sarcina...
Tu ai expus intr-un mod foarte frumos trairile unei mamici la prima sarcina si mi-a facut intr-adevar placere sa te citesc.

Desi sunt a sasea oara gravida (am pierdut o sarcina din pacate ) trebuie sa marturisesc ca am stat cu aceeasi teama si bucurie la fiecare copilas, mi-am facut probleme la fiecare sarcina, ma ingrijorez daca nu ii simt miscarile mai mult timp, ma gindesc ca se poate intimpla ceva oricind...Cu cit citesc mai mult parca imi dau seama cit de multe se pot intimpla si cu toate astea incerc sa merg cu incredere inainte...

Iti doresc sa te bucuri din plin de aceste saptamini minunate si sa aveti un bebelus sanatos asa cum il visati

Mariana 36+
mami de Monica, Matei, Markus si Magda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gargaritza85 spune:



EvaF multumesc mult pentru raspuns , credeam ca o sa ma povestesc singura in continuare...defapt credeam ca am luat-o razna de m-am apucat sa scriu toate lucrurile astea...dar asa cum ai spus si tu..este o minune dumnezeiasca, un miracol, si atat perioada asta de 9 luni cu bebe in pantec...cat si perioada in care creste sunt convinsa ca nu se pot compara cu nimic in lume..e totul mult prea minunat ca sa existe termen de comparatie..iar eu sunt fericita ca pot trece prin aceasta perioada chiar daca a venit pe neasteptate.ma bucur de fiecare miscare a micutzului...de fiecare bataie a inimioarei lui mici..ce mai sunt inebunita dupa el...cred ca si tu treci prin aceleasi emotii..ai ceva mai multe saptamani decat mine si cred ca il simti pe bebel si mai aproape de tine....banuiesc ca miscarile lui sunt mai dese si mai puternice...dar care iti aduc de fiecare data un zambet pe buze si o placere inexplicabila. abia astept sa vad ce bebe am..fetita sau baietel...si ce o sa fie cel mai minunat..este ca voi afla chiar de ziua mea....pe 17..deci o sa am un cadou cum nu se putea mai frumos
sa-ti traiasca baietzelul....multa sanatate si tie si lui...si o nastere cat mai usoara

mariana in primul rand iti multumesc si tie pt raspuns si pentru urari... felicitarile mele pentru copilasi! imi pare rau pentru sarcina pierduta, imi imaginez ca ti-a fost foarte greu, dar ma bucur ca te-ai tinut tare si ai mers mai departe pentru a da viata unui alt ingeras ce-ti va lumina viata ...ai dreptate...fiecare sarcina este emotionanta..(eu sunt la prima, dar pe viitor cine stie)...cu trairile ei...cum ai spus si tu....cu ingrijorari...chiar aseara eram foarte ingrijorata ca nu prea imi mai simteam ingerasul..ma intrebam oare ce o fi cu el de nu ma zgaltie macar putin...atat cat sa ma atentioneze... " mami sunt aici, sunt bine, abia astept sa ne strangem in brate" nici eu nu credeam ca o sa pot face un jurnal...dar sa stii ca ma ajuta foarte mult...si ma bucur ca pot impartasi aceste sentimente si cu alte persoane...cat despre citit diverse chestii...stai linistita....eu nici nu e nevoie sa le citesc ...in fiecare zi se gaseste cate cineva sa ma "previna" de ce se poate intampla, dar nu trebuie sa ne speriem pt ca nu rezolvam nimic...poate doar sa transmitem starea noastra de agitatie si grija bebitzului...si nu cred ca merita sa treaca prin chestii de genu la cat de mititel este...lasa lucrurile rele de-oparte si fii pozitiva...o sa vezi ca totul o sa fie bine. iti doresc un ingeras perfect sanatos si o nastere usoara, (pentru ca vad ca te apropii cu pasi repezi de acel moment), stiu ca ai mai trecut prin asta dar cred ca de fiecare data a fost ceva special...asa cum o sa fie si de data asta

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Simo&year=2008&month=10&day=27&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

ce frumos povestesti...iar mi s-a facut dor de perioada aceea minunata. si maine as ramane gravida din nou daca as avea voie, dar sunt convinsa acum ca la a doua sarcina as fi mult mai speriata decat la prima. Am senzatia ca cele 9 luni cu David in burtica au trecut ca un vis si data viitoare, daca va mai exista, vreau sa traiesc mai 'concentrat' toate emotiile care m-au coplesit si prima data. Iti doresc sa ai o sarcina usoara si sa te bucuri de toate clipele viitoare, pt ca viata unei femei deabia acum incepe si se masoara in clipe, multe multe si minunate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gargaritza85 spune:

Tala

Nu cunosc motivele pentru care nu ai voie sa faci iarasi un bebe,dar sper sa nu fie ceva grav. Ai un baietel mititel?sa-ti traiasca si sa aibe parte de tot ce-i mai bun!
Nu-mi pot imagina cum as fi la a doua sarcina...dar cred ca tot la fel de incantata ca acum la prima..cred ca fiecare sarcina are emoiile si trairile ei asa cum fiecare sufletzel ce creste acolo in burtica noastra are personalitatea lui. Iti dau dreptate cu trecerea timpului..parca trece mult prea repede perioada asta....cel putin pt mine...parca ieri aflam ca sunt gravidutza si azi...uite-ma cu o burtica de cinci luni zboara timpul asta...si bebitzu meu creste mare...mai am putin si bucatica de suflet care acum mi se cuibareste in palma la fiecare mangaiere...o voi tine in brate...
Iti multumesc mult pentru urari Tala si daca nu mai poti avea un bebe acum nu-i nimic....mai este timp sunt convinsa..pana atunci il ai pe David, si cred ca el iti incanta fiecare zi, indiferent ca e buna sau rea...un copilas te face sa uiti de toate si-ti aduce zambetul pe buze
si sa ai numai impliniri!



http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Simo&year=2008&month=10&day=27&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gargaritza85 spune:

cata energie are copilasul asta doamne se misca intr-una....nu ca m-ar deranja doamne fereste...ba chiar imi creeaza o stare extraordinar de buna...dar ma mir asa...cat de activ este dintr-odata. zic dintr-odata pt ca na....pana acum nu se misca asa mult...pana acum parca imi facea mai-mai pe interiorul burticii..ca si cum mi-ar fi spus "mi-e bine mami"...acum cand ma loveste parca imi spune " uite ce puternic si sanatos sunt" :)) partea frumoasa in toate astea...este ca ma bucur de fiecare clipa cu el...cu bebitzu meu scump si frumos ( nu l-am vazut dar stiti cum e...fiecare mama spune despre copilul ei ca e frumos ).
am observat ca sta tot timpu...(sau na eu il gasesc mai tot timpul cand imi mangai burtica)in partea stanga...dau cu mana asa usor...si ii simt capusorul...e atat de placuta senzatia..n-am cuvinte...ma minunez de fiecare data...parca sunt un copil care abia acum descopera lumea si incepe sa o exploreze...ati vazut cum zambesc copilasii cand le dai ceva bun sau o jucarie? eh....aceeasi expresie naiva am eu pe fata la fiecare lovitura jucausa a bebitzului...
am vazut ieri in parc...cand ne-am plimbat cu tati al nostru iubit, cativa bebei micutzi si firavi de care mami a lor erau tare mandre...si tot stau si ma intreb...cum o sa fie cand o sa imi tin si eu ingerasul in bratze? huh...o sa am si eu o bucatica din aceea mica de om...care miroase a laptic...si care are atata nevoie de protectie si dragoste...care o sa aiba atat nevoie de mine..iar eu...eu o sa fiu langa el sa-i ofer tot...cred ca o sa inebunesc de fericire

bebe si pe tati lu bebe



http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Simo&year=2008&month=10&day=27&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gargaritza85 spune:

deci planurile mele...ca o sa merg de ziua mea, pe 17 la eco sa vad ce este bebitzu s-au dat peste cap...mergem azi la eco pana la urma...ce curioasa sunt sa aflu ce se afla acolo..un bebitz sau o bebitza....abia mai am rabare stie cineva ceva de dr. Meclea Gheorghe de la sanador?

bebe si pe tati lu' bebe


http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Simo&year=2008&month=10&day=27&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angellique spune:

Bafta gargaritza85!Sa ne dai si noua de veste ce-ai facut

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gargaritza85 spune:

Angellique , tuturor

iata-ma din nou...dupa o scurta pauza (probleme cu internetul)...unde ramasesem...daaaaaaa......o sa am o fetita ..asa zise doctorul " sex feminin"....orikum am cateva indoieli pentru ca minunatia asta mititica, care ma loveste de zor in cliple astea, ne-a tratat cu dosu'...si na...stau si ma intreb daca nu cumva o fi baietel si tinea ceva ce atarna acolo, ascuns bine astept sa mai fac un eco....pt siguranta...nu de alta dar nu vreau sa umplu camera de roz si sa ma trezesc ca....trebuia albastra
ah....da..am fost putin asa dezamagita cand mi-a zis ca e fetita...nu pt ca nu mi-o doresc doamne fereste...dar...m-am simtit oarecum ciudat stiind ca el...sotzul...isi dorea baietel si eu ii voi darui o fetita...am simtit asa ca....il dezamagesc...cu toate ca reactia lui nu a fost una rea...a fost tot un zambet, ba chiar mi-a dat deinteles ca se bucura ca e fetita...dar cine stie ce e in sufletzelul lui....eu m-am simt de parca l-am dezamagit cumplit...dar ma bucur ca o sa am o printzesuca mititica pe care sa o rasfat toata ziua....si sa ii cumpar multe rochite...sunt entuziasmata numai cand ma gandesc cate lucruri pot face cu ea

Angellique felicitari pentru bebitz...prima sarcina?cum te simti?greturi, varsaturi ceva?sau toate bune si frumoase? ai grija de tine si de bebitzu ala mititel si firav

21+ Ariana

bebe si pe tati lu' bebe


http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Simo&year=2008&month=10&day=27&babycount=1

Mergi la inceput