CURSURI BALET/DANS PT. COPII ZONA DRUMUL TABEREI

CURSURI BALET/DANS PT. COPII ZONA DRUMUL TABEREI | Autor: IonescuOana

Link direct la acest mesaj

Stie cineva un loc unde se poate inscrie la balet (de preferat) sau dans o fetita de 7 ani in zona Drumul Taberei sau prin imprejurimi? Mi-ar fi de mare ajutor pt. o prietena care lucreaza pana tarziu si nu si-ar putea duce fetita in alta parte din Bucuresti, in conditiile actuale de trafic.
Multumiri anticipate,
Oana

O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED C-O SO IA CINEVA!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Chiar nimeni nu face balet in acea zona/

O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED C-O SO IA CINEVA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinast spune:

Important pt. alegerea unui curs de balet !
La alegerea cursurilor de balet (scoli de balet) este foarte important sa va asigurati ca aceste cursuri sant predate de o balerina sau o fosta balerina profesionista . Singurii balerini si balerine ,,adevarati" sant absolventii LICEELOR de COREGRAFIE (renumite fiind cele din Bucuresti si Cluj).
Atentie ! Nu trebuie facuta confuzie intre liceele de coregrafie si sectiile de coregrafie ale scolilor populare de arta , cluburi sau scoli particulare ( ele se adreseaza amatorilor) si nici cu facultatile de coregrafie unde se studiaza o alta forma a dansului - dansul contemporan ( exceptie cei care sant si absolventi ai lic. de coregrafie)
Deasemenea este importanta experienta de scena in calitate de balerina (ex. Opera sau Opereta ) dar si experienta pedagogica ca prof. de balet.
Educatia primita in liceele de coregrafie si experinta dobandita in calitate de balerin(a) pe diverse scene isi vor spune cuvantul in pregatirea cursantilor ( insusirea corecta a tehnicilor specifice baletului dar si posibilitatea de a patrunde in tainele acestei arte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Ai incercat la scoala gen. nr. 193 (Orizont), acolo antreneaza Mihai Petre si sotia. Intra pe site-ul lui pentru mai multe detalii.
Maadi si Calin (19.07.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinast spune:

... cumva m.petre si sotia sant balerini ?! n-am stiut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Buna,

balet nu stiu, dar scoala de dans se face la sc 59 (compozitorilor, actual 1 mai) martea si joia dupa amiaza parca, adica de la 7 la 8. Nu mai stiu ce club de dans este, dar pustoaicele pareau incantate.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Irinast - Nu sunt balerini, sunt dansatori profesionisti.
IonescuOana a solicitat balet (preferabil),sau dans. Eu am postat pentru dans.
Maadi si Calin (19.07.2003)

Mergi la inceput