Sinistrul cult emo: de ce nici un copil nu este la

Sinistrul cult emo: de ce nici un copil nu este la | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Sinistrul cult emo: de ce nici un copil nu este la adapost de el
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1377





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Nu prea cred ca totii copii emo care se sinucid, se sinucid din cauza cultului, hai sa nu exageram. Ca daca era asa, s-ar fi sinucis pe capete si rockerii care ascultam Sepultura, Him, etc. Au ei alte probleme, iar adultii ar trebui sa ii ajute, nu sa arunce vina pe "un cult sinisru".



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstef spune:

Am auzit si eu niste grozavii si caracterizari despre "cultul" emo la tv acum 2 zile.M-au speriat pentru ca fiica mea de 16 ani corespundea intocmai caracterizarii copiilor "emo". Cand, mai mult in gluma, am intrebat-o daca e "emo", a fost foarte suparata si a inceput sa-mi enumere toate diferentele intre ea si asa-zisii "emo".Sper sa nu fraternizeze cu toate conceptele lor, nu stiu ce sa cred.Oricum, chiar daca unele concepte emo ei le adopta doar din teribilismul specific varstei, si in orice caz nu toti au ganduri de suicid,e pacat ca au ales sa se afilieze acestor idei sinistre cand copilaria si adolescenta sunt cele mai frumoase etape ale vietii si merita sa te bucuri de ele si de libertatea pe care o ai (neimpovarati de grijile zilei de maine), sa te distrezi intr-un mod sanatos .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Nu cred ca EMO inseamna suicid.
Emo inseamna un stil ,un mod de a apartine unei comunitati,de a iesi in evidenta,de a incerca sa-ti gasesti identitatea.E un curent al varstei.

Multi adolescenti se sinucid din pacate.fara sa aiba simpatie cu emo.
Se sinucid pentru ca se simt coplesiti de probleme.Sunt nefericiti.

Si bunica zicea ca ca muzica adolescentei mele este diavoleasca Deoarece nu avea linia melodica a Vetei Birissi purtam la disco fuste mini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mystic spune:

Nu mai vorbiti prostii!!! EMO nu inseamna sinucidere,pt k societarea are o problema si pt k e greu sa recunosti k parinte k odrasla ta are pitici p creer d asta s-a sinucis,dai vina p ceva ce nu cunosti.

"Emo,genul provine de la emotional, deci cei care apar#355;in acestei subculturi se definesc prin sensibilitate #351;i spiritualitate ridicate. Cāt despre muzica emo (de unde, īn fond, provine curentul) wikipedia ne spune c#259; cel mai bun mod de a descrie muzica emo este prin arpegiile u#351;oare ale chitarelor cu vocalize u#351;oare la care se d#259; drumul īntr-o orchestr#259; de chitare distorsionate #351;i aduse dup#259; aceea din nou la partea u#351;oar#259;. Versurile emo sunt īn general foarte poetice #351;i au o arie de la iubirea pierdut#259; pān#259; la credin#355;e religioase sau alte subiecte emo#355;ionale. Totu#351;i, emo acoper#259; īn zilele noastre o mare varietate de forma#355;ii, de la melodii u#351;oare ale celor de la #8220;American Football#8221; la melodii hard de la #8220;At the drive in#8221;. Mai multe detalii inutile despre muzic#259; aici."

Emo nu inseamna sa te imbraci intr-un anume fel si sa ai o anume freza,emo e o stare de spirit specifica unei anumte varste.Repet nu esti emo dak te sinucizi,nu esti la moda dak te sinucizi sau iti dai venele sau mai stiu eu cum te mutilezi,esti doar nebun dak faci astea.

Eu sunt emo si m-am saturat sa tot aud numai prostii la adresa acestui gen.Fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu viata lui,dak nu vreti k odraslele voastre sa fie emo,aveti atunci grija de ele,desi asta e in suflet,nu ii mai blamati p altii.

(imi cer scuze pt greselile de ortografie,dak sunt)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Buna Mystic,

Tu presupun ca ti-ai creat cont aici special pt ca ai vazut acest subiect, ceea ce ma face sa cred ca esti...adolescenta. daca gresesc, te rog sa ma scuzi.
Poate ne dai si noua, celor interesate, mai multe detalii despre acest cult si de ce, in opinia ta, el a fost inteles gresit. Cred ca ar ajuta opinia cuiva care, poate, stie mai bine decat noi, restul, ce inseamna.
Au toti "emo" aceeasi parere ca si tine oare? Pentru ca, in aceste conditii, nu vad de ce s-a ajuns la sensul larg acceptat de "sinistru" pe care acest cult il are la momentul actual.

Nu mi-o lua in nume de rau, chiar sunt extrem de curioasa si vreau sa aflu si parerea cuiva care are apartenenta la acest grup.

Iti multumesc.

Parerea mea: nu toate suicidurile copiilor au legatura cu acest cult, consider ca s-a gasit un "tap ispasitor", sa nu exageram. Insa o paret au si chiar as fi interesata sa aflu de ce?

Pupicei, Ingeras de Maya Maria (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandraaaa spune:

Cred ca a da vina pe o moda nu inseamna decat ca aruncam pisica moarta in curtea vecina. Si adolescentii au probleme existentiale, chiar daca acum ca si adulti ii invidiem pentru lipsa lor de griji (mai precis de serviciu, pentru ca e singura grija in minus pe care o au de fapt). Probabil ca eu fac parte dintr-o minoritate, insa adolescenta mea a fost o bucata a naibii de chinuita din viata mea, si am avut ganduri de suicid.

Daca un adolescent e deprimat, cel mai probabil NU este din cauza unei mode, asa ca nu o folositi ca si tap ispasitor. Se intampla lucruri cu consecinte infioratoare chiar in mijlocul familiei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ewka spune:

problemele lor vin in special din familie(SUNT COTII CARE SUNT OBLIGATI SA IA NUMAI NOTE MAR exemplu)dar si din Gasca.Este clar ca nu neaparat din acest cult Contemporan.

mama de ricc si speram un bebe cit mai curind

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana00 spune:

Parintii sunt vionvatii in proportie de 90% in aceasta situatie, daca nu exista comunicare intre parinti copii atunci e grav.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui diana00

Parintii sunt vionvatii in proportie de 90% in aceasta situatie, daca nu exista comunicare intre parinti copii atunci e grav.




Nu intotdeauna vina este numai a parintilor ci si a mediului inconjurator,prieteni,colegi de scoala,vecini. E drept ca parintii ar trebui sa incerce macar sa-si inteleaga copiii stand de vorba cu ei prieteneste si nu judecandu-i mereu,atragandu-le atentia ca ceea ce fac nu e bine .Copilului trebuie sa-i aduci argumente pentru care acel ceva "nu e bine". A-ti vedea copilul o ora zilnic si in w/e nu e relatie .

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914


O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spike spune:

Copii sunt cele mai frumoase bijuterii, daca are cine sa le slefuiasca...



Mergi la inceput