Fetele din America (111)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns philip spune:

mey da' ce spor ati mai avut la scris...
noi am fost in arches national park, a fost prmul parc pe care l-am vizitat aici in utah cand avea philip un an si aveam nostalgii. ne-am simtit f bine, desi trebui sa ploua vremea a fost numai buna de hiking, adica rece si soare. a fost bine sa dormim iar in pat aseara dupa 3 nopti de cort.
lai drum bun si casa de piatra
miere, vad ca ti-au dat fetele sfaturi, o sa fie si mai bine.
snee, cum le-ai gasit pe tikes? sanatate!

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Si io revin din weekend...in care am facut NIMIC...(muzica la urechI)...am reusit sa avem un weekend de relaxare...mers in parc (batut sot la tenis), cumparat biciclete la juniori, facut bbq, s'mores si paturele in sezlog la foc in curte noaptea.

Vazut si Indiana Jones (Harrison Ford).

Mai mult nu-mi functioneaza creierasul ca m-am lenevit.

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Ana maria, si noi tot cam aia am facut in we asta...plaja, bbq, tenis (sotu cu David), parcuri...inot!!!!
Si vroiam sa ajungem si la Indiana Jones, dar s-a razgandit sotu in ultimu moment!!!

Philip, nu ne mai tortura..da-ne poze!!! Asa va invidiez...vreau si eu cort, paduri, hiking!!!! Dar cum deja aici sunt 96F....doar in vise....





“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, Disneyland 2008
Mami si tati


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

iti spun eu cum le-am gasit, ca si eu m-am intors cu ticks weekendul asta.
Prima am vazut-o pe siretul de la adidas, dupa ce am trecut prin jnepenis. am zis ia uite ce dragutz, un pui de crab forte, foarte mic, fiind si linga ocean dar totusi la 10 min de nisip.
al doilea acasa dupa ce am facut dus, pe spate. o vietate plata cu picioruse. a treia era de fapt tot a doua pe care barbate'miu a storcit-o cu adidasul dupa ce eu am gasit-o pe spatele meu si am aruncat-o pe jos. dar cum barbate'meu niciodata nu duce un lucru la bun sfirsit si nu verifica rezultatul, al doilea tick nu a fost deloc storcit si s-a urcat pe canapea. a treia imi umbla pe picior sub pantaloni. a patra pe cot. acum imi dau seama ce s-a intimplat. le-am culed din tufisuri, eu m-am spalat, m-am schimbat, dragul meu sot s-a prabusit pe canapea cu toate hainele si bocancii de pe drum unde a stat citeva ore bune timp in care sint convinsa ca a infestat toata canapeaua.
Acum si eu timpita, pe celelalte ticks pe care le-am gasit, constatind ca nu le pot storci cu usurinta, si miloasa de felul meu, le-am scos in curte, unde culmea culmilor avem ciinele.
stie cineva cum scapi de ele, daca sint mai multe care locuiesc in canapea acum? parca nu am auzit de otrava de ticks. poate sa purtam citeva zile zgarda anti purici.
ca sa vezi ce inseamna sa fi neinformat si incapatanat. nu degeaba iti zic astia sa stai pe trail. pe mine ma apuca mreu sa merg pina colea la piatra aceea, sa vad ce e dupa ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Reveniram si noi din plimbarile noastre in Granby, Colorado. Am plecat de vineri seara si ne-am intors aseara. Oraselul ce l-am avut drept destinatie a fost unul pitoresc, cu locuri idilice ce iti incanta ochiul. Un orasel plin de dealuri bune de cutreierat si pastorit ce gazduiau Granby lake unde puteai face tot felul de watersport. Am vazut multe animale, ne-a fost dat sa vedem de aproape si moose, am vazut turme de elk, vulpi si cam atat.
Am mancat la greu, dar am avut grija sa si consumam eficient ce am mancat. In fiecare zi mergeam pe putin 10 km, descoperind locuri din ce in ce mai frumoase. Vineri seara si sambata dimineata au fost cu ninsoare si soare . Cand ningea, cand iesea soarele de nu stiam cum sa dam mai repede inca un strat de haine jos de pe noi, dupa care il puneam la loc. Am ales ca plimbarile sa le avem de-a lungul raului. Sa ne insoteasca tot timpul.
Din pacate mai mult de 75% din padurile de acolo sunt devastate de acel pine beetle care nenoroceste toti brazii. Ajunsesem in unele locuri sa numaram brazii verzi. Asa erau de putini. Am inteles ca aceeasi problema ar exista si in nordul statului Wyoming. Nu stiu ce masuri se vor lua, insa problema exista de ceva timp si este de proportii mari. E al naibii de dureros sa realizezi cat de repede pot fi distrusi acei brazi falnici ce par invincibili.
Cazarea am avut-o la niste cabanute, undeva intr-un cul de sac. In cabane aveai cate un resou care nu prea facea fata la temperaturile joase ce erau in timpul noptii (vreo 33 grade F), insa noi am fost avertizati de aspectul asta asa ca ne-am adus de acasa un radiator. Baile curate, dotate cu tot ce ne era necesar (masini de spalat si uscatoare), plus dusurile. Am mai fost cu inca doua familii care si ei aveau copii, numai ca ceva mai mari ca ai mei. Acel camping unde am stat era un loc ideal pentru copii. Toata ziua se auzeau vocile si rasetele lor. Ba se plimbau cu bicicletele, ba pescuiau cu net-urile sau cu unditele, ba erau prezenti la locul de joaca pentru copii. Luca a trait la maxim plimbarea asta. A fost capabil sa tina pasul cu noi la hiking, a mancat bine, si-a facut prieteni, nu a pierdut un minut sa nu se bucure de el. Langa cabanele noastre era un pond suprapopulat cu pesti, unde sa se distreze micii pescari amatori;un fel de pica para malaiata in gura lui Natafleata. Numai sa fi aruncat undita in apa, ca pestele rapid prindea momeala. Permisul costa $5, iar fiecare peste prins te mai costa si ala inca $5. Si uite asa Lucut al meu ne fericii cu doi pastravi pe care i-am si pregatit imediat sa ii halim. Insa el nu a vrut sa manance. L-a impresionat rau cand l-a vazut pe taticul lui cum a curatat pestii.
in oraselul asta este un lac mare care se cheama ca si orasul Granby. Ieri dimineata am inchiriat barca si ne-am plimbat vreo ora pe el. Mi-au placut tare mult casutele (gen montan) de pe malul apei care aveau garajul in apa pentru barci. Peisajul era nemaipomenit. Pe munti inca mai statea zapada. La un moment dat am vazut asa ca o formatiune alba pe apa. Cand ne-am apropiat mai mult am realizat ca era un grup mare de pelicani. Sper sa imi fac timp saptamana asta sa pun niste poze sa vedeti cat de fain a fost locul. Acolo puteai face orice activitate iti doreai: hiking, climbing, horseback riding, golf, hot springs sau pur si simplu sa stai pe malul apei intr-un scaunel cu o carte buna de citit. Susurul apei, ciripitul pasarelelor si privelistea erau tot ce iti puteai dori pentru un moment de relaxare.
Eva a fost si ea incantata de iesirea asta. A si mancat mai bine, a reusit si ea sa mearga distante mai lungi pe jos dupa care am carat-o in rucsac.
Cert e ca mi-am incarcat bateriile.
Sper sa revin cu poze.


Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadm spune:

Salutare!
Am citit si eu din doi in doi dar am prins ca sunt ceva probleme cu ticks :0) Am avut si noi o "intilnire" cu ele si din cite m-am documentat eu trebuie sa le arzi dupa ce le scoti din piele, sau de pe haine. Daca deja si-au bagat trompitza in tine e bine sa le scoti cu penseta si sa incerci sa nu le stringi prea tare pentru ca singele pe care l-au inghitit deja sa nu se duca inapoi in corp...Sorry daca am fost prea grafica.

Acum, ca sa revin la problema mea, constat cu tristete ca se apropie sfirsitul anului scolar...Imi puteti da si mie idei de cadouri pentru invatatoarea de clasa 1? E cam la 50 de ani si zic eu ca Andreea a fost foarte norocoasa sa o aiba de invatatoare.

Anca, Andreea (7 ani) si Monica (9 septembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

un gift card

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

felicitari pt cetatenie cotrina si sorry ca n-am zis nimic in primul mesaj, deh, azi e ca lunea dupa 4 zile de trandavit
apoi sa ma corectez cu tikes-ul meu, hahaha, poate de la little tikes mi-o fi venit, ma bucur ca am fost inteleasa :)
apoi sa-i zic lui ciuf ca abia astept pozele, noua parca ne-a parut rau ca ma fost intr-un loc pe c are-l mai vazusem, cred ca a treia oara nu mai mergem, doar daca nu ne-o bate gandul sa ne voluntariem pe-acolo la batranete. tura urmatoare incercam si alte state din preajma.

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sneeuwklokje spune:

ciuf si Philip fain ati petrecut. Saracul Luca si pestii...eu nu supotam decat puii de magazin, nu cei de la bunici... asa ca-l inteleg.

Philip am gasit-o agatata pe mine... bleah si cum am alunit multe n-o fost simplu de gasit. Avea o pata galbioara si umflase putin. Deci deer tick. Am luat-o dus-o la control. Zona avea deja unn halou.. asa ca antibiotic.


ancadm nu ma pricep. Dar eu m-as simti jenata de un gift card. Daca nu-i intr-un cadru organizat nu stiu nici cum s-o interpretez exact.
Eu sunt foarte multumita de cea a fetitei care s-o dus tamaie la engleza si acum progreseaza frumusel. Uite ce fac eu. M-am asigurat ca o laud la superiori. Gen o scrisoare de sfarsit de an cu ce fericita esti de educatia primita si ce important rol a jucat in ea persoana de care vorbesti.
Si vreau sa fac o donatie pentru "clasa ei si pentru dotarea institutiei la alegerea ei)". Stiu de exemplu ca si-ar dori un ecran LCD nou la computer.Asa ca poate fondurile mele o vor ajuta. Sau chiar si-n clasa. Orice profesor are un buget pentru orele lui... e simpatic sa fie putin extra.
Si un buchet de flori evident

miau-miau da un google cu ticks Lyme disease si vezi ce sa faci. Nu vreau sa te stresez eu. Exista produse la orice farmacie care omoara ticks.. altfel 4 zile fara gazda parca. Si verificati-va sa nu faceti halouri pe piele, febra etc. Nimeni nu o ia in gluma pe aici. Nici eu dupa ce m vazut efectele pe un coleg acum niste ani.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Am citit despre aventurile voastre si am obosit. Trasee montane? Dormit in cort?! Eu am imbatrinit, ma bucur sa ma scald in piscina.

Azi ma apucase dorul de FL, mi-am si gasit sa cumpar o casa la Hollywood. Fetele din zona, ati mincat vreodata ribs la Tom Jenkins in Ft. Lauderdale? Yum!

Baietii mei au vazut Indiana Jones, pe mine nu ma pasioneaza. Am vazut "Lars And The Real Girl" - original!

Bine ca ziserati de cadou de sfirsit de an, mie nu-mi trecea prin cap.

Eu la ticks nu ma pricep, am reusit sa nu ma intilnesc cu ele pina acum.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput