Paine de casa cu masina de paine (2)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns m09ny spune:

Buna,

Eu sunt super incantata de masina mea KENWOOD BM 250.
Am facut si eu a 2a oara painica (prima oara am setat fara sa vrea programul rapid, crezand ca e butonul de start si nu s-a copt ca lumea -pt acest program trebuie alta reteta folosita) si mi-a iesit super super. Lingura de masura este din dotarea masinii.
Reteta folosita este:

Paine alba ( Program 1):

Ingrediente-500g-750g-1kg
Apa-245 ml-290 ml-380 ml
Ulei vegetal-1 tbsp-1 ½ tbsp-1 ½ tbsp
Faina alba pentru paine-350 g-450 g-600 g
Lapte praf degresat-1 tbsp-4 tsp-2 tbsp
Sare-1 tsp-1 ½ tsp-1 ½ tsp
Zahar-2 tsp-1 tbsp-4 tsp
Drojdie proaspata dizolvata-1 tsp-1 ½ tsp-1 ½ tsp
Tsp = 5 ml lingurita de cafea
Tbsp = 15 ml lingura de supa

In loc de drojdie proaspata am pus 1 pliculet de drojdie uscata dr oetker si in lor de 600 g faina alba am pus doar 100 si 500 faina 650 boromir.

Am gasit manualul tradus in romana pt KENWOOD BM250, daca vreti vi-l pot trimite.

Acum ma documentez sa diversific bunatatile , sa le incerc pe rand folosind retetele postate de voi, sper sa reusesc .

O seara placuta,
Moni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m09ny spune:

Buna
Eu mi-am luat masina de paine Kenwood BM 250 de pe choicebrand.ro la un super pret, a fost 150 de lei la chilipirul saptamanii. Am cumparat vreo cateva produse de la ei-masina de paine, aparat cu abur, mop cu aburi, desfacator conserver, plaaa par, iar cana electrica si fierul de calcat le-am primi cadou. Sunt foarte multumita de toate produsele, apar ca fiind nou noute!

Vreau sa va spun ca si masina de paine este nou nouta, am facut pt prima data paine in seara aceasta si a iesit dementiala, mi-a crescut inima.
Am gasit pe net manualul tradus in limba romana, daca doriti vi-l pot trimite.
O seara cat mai placuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m09ny spune:

ovidiu74 ti-am trimis manualul pt Kenwood BM 250 pe mail. Eu l-am gasit pe net, este exact traducerea celui in engleza. Am facut painica dupa reteta de paine alba si a iesit superrrrrrrrrr!
Spor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danapoe spune:

Am o masina de paine Moulinex. Am incercat premixurile de la Pronat, am respectat instructiunile de pe punga, adica 320 ml apa si jumatate din continutul pungii. Painea nu mi-a crescut deloc si mi-a iesit tare. A doua oara am crecut putin cantitatea de apa, paine a iesit lipicioasa. Ce ma fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elag spune:

Buna fetelor,

Caut o reteta de paine cu ou, sa iasa alba si buna pentru sandwich.

Multumesc

Mergi la inceput