Paine de casa cu masina de paine (2)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Hy fetelor, eu am tot copt dar nu am mai pus retete.
Faina neagra e de grau negru, hrisca in denumirea populara, serrasin e aici in Franta ca numai in dictionar am gasit ca e hrisca , e altfel si e cam greu de facut fara alte combinatii ca e lipicios si dens aluatul eu am facut si simplu dar prefer combinatia cu integrala, sau alba.
Eu mai folosesc in combinatii si faina de orez, fulgi de ovaz, cate o lingura de gris...o multime se pot combina. De asemenea in aluat pun cand ceapa tocata fin de tot cu blenderul, cand morcov ras, rosii uscate, masline, diverse plante aromate..mereu incerc si fac ceva nou.
Sincer de cand am masina de paine si fac nu imi mai place painea cumparata care e bestiala aici in Franta dar tot nu e ca si cea de casa proaspata.
Va mai pun ceva retete ce am facut sory daca ma repet ca nu tiu ce am mai postat in trecut si nu am timp sa citesc acum , oricum gasiti daca vreti la mine pe blog ce painite fac eu :
Ieri painite cu chimen : http://bucataria-sylviei.ro/painici-floare-cu-chimen/
Paine cu nuci : http://bucataria-sylviei.ro/paine-cu-nuci/
Inel cu ceapa : http://bucataria-sylviei.ro/inel-cu-ceapa-si-cereale/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vl-ad spune:

diuna , masina mea are program pt paine integrala cred ca 6
Referiror la painea neagra , eu nu prea ma pricep la paine sunt inca novice de aceea am si intrebat aici daca a facut cineva cu faina boromir pt paine neagra.Pe ambalaj nu scria daca este amestecata sau nu cu o alta faina .Dupa ce am facut painea trag concluzia ca a avut in continutul ei si faina alba pt ca a iesit destul de pufoasa si a crescut foarte tare (din cate stiu eu faina neagra nu creste la fel de mult ca si cea alba.
Silvi azi dimineata am facut painica dupa reteta ta de paine cu unt si seminte de floarea soarelui si a iesit o paine tare frumoasa , inca nu am taiat-o ca a era fierbinte si trebuit sa vin la serviciu dar abia astept sa ajung acasa sa o si gust.
Am insa o intrebare : tu ai pus seminte si in aluat sau doar ai presarat si pe deasupra ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

Buna,
am si eu o intrebare: a facut cineva prajitura cu lamaie? daca da, ce ati folosit pe post de drojdie chimica? Ati incercat cu drojdie normala (pulbere) sau cu praf de copt?

Si alta intrebare: paine cu usturoi ati facut? Daca da, in ce forma si cand ati pus usturoiul?

Multumesc si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrada.P

Buna,
am si eu o intrebare: a facut cineva prajitura cu lamaie? daca da, ce ati folosit pe post de drojdie chimica? Ati incercat cu drojdie normala (pulbere) sau cu praf de copt?


in retetele masinii Moulinex drojdie chimica inseamna praf de copt.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Pentru painea cu usturoi noi folosim praf de usturoi si il punem de la inceput.Iese buuunaaaaa...

Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

Multumesc pentru raspunsuri!

Roxanaz ma interesa daca a folosit cineva efectiv praf de copt sau drojdie pulbere la prajitura cu lamaie pentru ca am gasit 2 postari pe alte forumuri cum ca nici una nici alta nu ar fi bune, in ambele cazuri prajitura nu a crecut.

Diuna am facut paine cu usturoi. Am pus 2lg praf uisturoi in faina. A iesit f buna dar nu a crescut asa cum creste de obicei. O fi din cauza faptului ca a fost paine integrala? Tu faci alba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:


Citat:
citat din mesajul lui Andrada.P

Multumesc pentru raspunsuri!



Diuna am facut paine cu usturoi. Am pus 2lg praf uisturoi in faina. A iesit f buna dar nu a crescut asa cum creste de obicei. O fi din cauza faptului ca a fost paine integrala? Tu faci alba?

Andrada mami de Mara si Teodora (06.11.2008)

Povestea nasterii

Nu, integrala.Poate a fost o coincidenta. Nu stiu, eu n-am probleme de felul asta. Mai incearca. Sau poate mai stie cineva...?

Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab125 spune:

Sunt si eu acum foarte hotarata sa imi iau o MP. Dar am o intrebare, dintre Moulinex 5020 si 5000, care e cel mai nou model?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kita spune:

Eu am 5000 si o colega are panasonic; sincer mie imi place mai mult cum iese din panasonic, in conditiile in care le-am adus pe amandoua la servici si am facut din aceeasi punga de faina si drojdie cate o paine in fiecare; la moulinex s-a lasat la copt un pic si a iesit mai pufoasa, la panasonic a crescut foarte bine, cu bolta asa cum imi place mie, dar era mai densa compozitia;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab125 spune:

Kita, multumesc

Mergi la inceput