Paine de casa cu masina de paine (2)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns StMihaela spune:

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Imi dati si mie o reteta de paine de baza care sa nu iasa sfaramicioasa? Am ajuns la disperare ca toate painile se sfarama. Am un Moulinex si am incercat si cu reteta simpla, si cea cu lapte si unt si cea de paine integrala, si degeaba. Sigur gresesc undeva dar nu imi dau seama unde. Sotul a zis ca merge si isi cumpara paine ca nu ii place painea mea .

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

Puisorul, si eu am tot moulinex si am facut si painea de baza si zilnic o fac pe cea integrala...dar nu imi iese niciodata sfaramicioasa...nu stiu ce sa zic...eu respect retetele din carte, doar ca nu pun lapte praf(poate daca nu as fi alaptat as fi pus,dar cum nu am in casa nu am pus niciodata)si pun mai putin zahar decat scrie acolo ca ni se pare ca iese prea dulce...


Eu folosesc drojdie uscata de la Pakmaya,o lingurita si jumatate la o paine de un kg...tu ce drojdie folosesti?


Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008)

Copilul meu iubit
O satmareanca intre baimarence
Asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki31 spune:

Eu pun asa:400 ml.apa,2 linguri ulei,2 lingurite si jumate de sare(masura masinii},1 lingura de zahar,540 gr.faina Dobrogea de 55o{dar cea la punga de 5 kg. pentru ca am incercat-o si pe cea care se vinde la kg. si se pare ca nu e la fel desi e tot 550, se lasa painea pe mijloc}si 1 lingurita si jumate de drojdie uscata{tot lingurita de la masura masinii}.Iese foarte pufoasa si gustoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Ieri am facut o paine dupa o reteta de aici de pe forum si a iesit mai bine. Drojdie folosesc Pakmaya sau Dr. Oetker. Azi am cumparat si faina 550 ca pana acum foloseam faina normala adica 000. Poate iesea sfaramicioasa de la faina integrala. Habar nu am, macar ca respect retetele din carte, chiar mi-am cumparat cantar electronic special pt paine.

Kiki, multumesc de reteta. O sa incerc sa o fac si dupa reteta ta. Cantitatile sunt pt painea de 1 kg?

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki31 spune:

Are 900 de grame.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

am facut si eu piine de baza cu masina Moulinex, am urmat exact reteta din manual, cantitatile sunt masurate cu lingura/lingurita/paharul de apa ale masinii, faina am masurat-o cu un recipient de plastic gradat obisnuit, am pus faina 000 Baneasa:

ulei 1,5 linguri
apa 300 ml
sare 1,5 lingurita
zahar 1 lingura
lapte praf - nu am avut, am pus doua cutiute de lapte pentru cafea, la sfatul cuiva care a incercat reteta
faina 550 g
drojdie uscata 1,5 lingurita

am pus la programul 1, dureaza 3 ore si 20 minute, a iesit perfecta, am scos-o imediat, am infasurat-o in stergar si asa am tinut-o tot timpul, coaja era coapta si colorata normal, nu s-a lasat, nu s-a sfarimat, a ramas proaspata 4 zile

am facut si piine taraneasca, tot dupa reteta din manual, cu faina de secara, alba si integrala, la programul 3, a iesit la fel de buna, a crescut f bine, rumenita OK, am folosit drojdie Dr Oetker la una din ele, Pakmaya la cealalta, sunt primele mele incercari, in cea integrala am pus si niste verdeturi chiar de la inceput

e prima data cind incerc sa fac piine si tot ce am facut a fost sa pun ingredientele in ordinea ceruta de reteta, daca nu iese la alte masini s-ar putea sa nu fie masina reglata bine (am scris experienta mea in special pentru Puisor, care are tot Moulinex daca am inteles bine)

mai scrie ca se pun intr-o anumita ordine - lichidele mai intii - si mai scrie ca drojdia nu trebuie sa intre in contact cu sarea, asa ca am pus mai intii apa si laptele, apoi in ele sarea si zaharul, apoi faina si deasupra drojdia

multumesc celor care au postat retete aici, as vrea sa incerc si alte retete - cu seminte, cu cartofi, cu masline, ceapa

a treia piine a avut parte de un incident, cind mai erau 50 minute a iesit stecherul din priza, nu eram prin preajma si am observat prea tirziu, cind programul nu mai era salvat; piinea era crescuta si coapta pe jumatate, am scos-o si-am copt-o in cuptor pe ambele parti, inca putin si a iesit OK

paleta nu a ramas inauntru la prima piine (cea de baza), a ramas la celelalte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alegriacasa spune:

buna

olina, te rog frumos cand ai timp posteaza retetele de piine cu cartofi , semnite...as vrea si eu sa incerc...

faina de secara unde se gaseste ////!???? eu nu am gasit pe nicaieri

am facut si eu retete, pe cea cu faina integrala si mi a iesit ba necoapta, ba lasata in jos.... ba putin acrisoara , nu mi a placut!!!!
si eu am tot ,moulinex , reteta am luat o din cartea masinii ...
ce alte retete mai ai????

am incercat reteta de aluat pt placinta, am umplut o cu brinza...

am facut taitei de casa, cozonac, gogosi... super au iesit.
cam ce corespondente ale drojdiei utilizati cand aveti drojdie proaspATA???

eu cred ca aici ma pacalesc!!!! in carte scrie numai din aceea uscata, iar eu mi am facut stoc de drojdie proaspata....e si mai ieftina.
pa!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Alegriacasa, faina de secara gasesti la plafaruri. despre drojdie nu stiu ce sa iti spun, ca eu folosesc doar uscata. Painea integrala mi-a iesit bine intotdeauna. Ori nu ai respectat intocmai cantitatile ori nu e buna faina. De cateva zile folosesc doar faina 550 si iese in sfarsit o paine buna.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

Alegria, eu vorbeam de retetele postate aici, la subiect, vezi la capitolul 1 - pe acelea vreau sa le incerc, mai sunt si alte retete pe-acolo

Mergi la inceput