Paine de casa cu masina de paine (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Am vazut pe electrobazar masini de facut paine Morphy Richards si Delonghi.Are cineva?Recomandati vreun model?Ca am comandat la Domo un moulinex si am ramas cu ochii in soare.

Un gand bun pt Ginye si Stefanut .

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Alina, mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Am gasit numai faina 650 si am pus acum de-o paine,sper sa iasa mai bine ca pana acum.Faina de care spuneti voi nu gasesc nicicum.

Never take life seriously.Nobody gets out alive anyway.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Imi pare rau.. iti tot scriu pentru ca si eu am trecut prin aceeasi disperare ca si tine.. e frustrant rau.. daca nu creste nici painea de baza, clar nu coace bine. Poate o duci la service sa se uite ei..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Gata,mi-a iesit prima paine buna,dar integrala.A crescut pana la jumatatea cuvei si nu mai miroase a drojdie.Maine incerc si painea de baza sa vad cum iese.Dar parca sunt mai optimista acum

Never take life seriously.Nobody gets out alive anyway.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Na,m-am laudat degeaba,azi painea cea buna de ieri are din nou miezul umed,am crezut ca am scapat de asta,e ca si cum ar fi imbibata cu apa.Asa ca n-am mai incercat painea de baza,ca n-am avut chef de-o alta dezamagire.Nu stiu cum va iese voua painea asta,o fi avand ceva masina mea.Aveti cumva poze cu painea,sa vad si eu macar cum ar trebui sa arate.

Never take life seriously.Nobody gets out alive anyway.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

Pretty, eu am masina de paine exact ca a ta si imi iese o paine grozava. Eu o am de un an si ceva, si acum vreo 2 luni si-a luat si sora mea una la fel si e tare incantata si ea.

Uite reteta mea de paine clasica:

300 ml apa
1 lingura rasa de zahar
2 linguri de ulei de floarea soarelui
un sfert de pachet de drojdie de 50g (trebuie sa fie f proaspata)
500 g faina (eu folosesc de obicei faina Dobrogea 000, dar am facut si combinatii de faina alba cu faina integrala)
1 lingurita de sare

Se pun 300 ml de apa la incalzit putin (sa fie calduta, nu f fierbinte), se adauga in apa o lingura de zahar si drojdia si se amesteca. Se lasa cateva minute (drojdia incepe deja sa dospeasca si consuma zaharul, deci painea nu va iesi dulce de la lingura aia de zahar).
Se pune acest lichid in masina de paine, apoi se pun 2 linguri de ulei de floarea-soarelui, se tranteste deasupra faina (neaparat cantarita cu cantarul) si apoi o lingurita rasa de sare.
Eu folosesc programul 1, dar de la butonul care selecteaza culoarea cojii aleg painea rapida (are un desen cu niste liniute care parca fug) (deci programul are acum 2 ore si 18 minute).

Painea asta imi iese intotdeauna. Dupa ce o scoti din masina, nu o taia imediat, ci las-o sa se racoreasca cel putin un sfert de ora.

Daca intr-adevar vrei coaja mai maronie (desi mie mi se pare buna asa cum iese ea, chiar daca pare deschisa la culoare de fapt e f bine coapta la mijloc), alege imediat dupa terminarea coacerii programul 10 (coacere suplimentara de o ora), o lasi 5-10 minute pana prinde culoarea dorita si apoi opresti programul tinand cateva secunde apasat butonul de start (deci nu lasi programul 10 pana la sfarsit, il opresti tu cand consideri).

Sper sa iti fie de folos reteta mea!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Tinna S.,multumesc foarte mult,dar se pare ca ceva nu-i in regula cu masina mea.Am facut exact ce ai spus,am respectat intocmai tot si a iesit mai rau ca pana acum,n-a crescut nici pana la jumatatea cuvei,coaja e crapata toata, iar in interior e complet cruda,adica a cazut pur si simplu din coaja cand am vrut s-o rastorn,si am lasat-o si inca 15 min cu programul 10.In plus,desi am folosit numai faina alba,painea nu e alba,e o culoare apropiata drojdiei cumva.Cred ca dupa esecul asta ma las de facut paine,iar masina o s-o exilez prin balcon de undeva.

Never take life seriously.Nobody gets out alive anyway.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexamaria spune:

Buna fetelor,

m-ar interesa si pe mine pareri despre masinile de paine marca Morphy Richard ! Are cineva ? Cam ce imi puteti spune despre ele ? Pretul este ofertant pentru ele si pentru unele modele marca Kenwood ! A cumparat cineva de la electro-bazar ???

week-end placut tuturor




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Lilia, am lasat surubul asa pentru ca in afara culorii capacului nu am vreo alta nemultumire. M-am obisnuit deja cu painea ce are "acoperisul" alb.prettysunshine, nu exila masina pe balcon, du-o la service ca e in garantie.DianaD & Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

dianad,as duce-o,dar ea de functionat functioneaza,n-or sa zica ca-s eu proasta si nu stiu cum sa fac painea?

Never take life seriously.Nobody gets out alive anyway.

Mergi la inceput