Paine de casa cu masina de paine (2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Gata,nu ma stiu ce sa fac,de data asta am pus 25 de grame si tot n-a crescut,adica incepe sa creasca bine si la un moment dat descreste pur si simplu.Am respectat cantitatile din reteta,nu pricep de ce nu iese,nu stiu ce sa mai fac.Eu n-am programul Sandwich,de care spune danatpaine integrala iese mai bine decat cea alba,aici am si eu o intrebare,pot sa fac numai din faina integrala sau nu se poate si trebuie facut exact ca in reteta si cu faina alba si cu faina integrala?
LiliaToma,de trei ori cantitatea din reteta la drojdie ar fi 15 grame si am pus o data si asa si degeaba.Am dizolvat drojdia in apa,am amestecat-o cu zaharul si tot degeaba.
Ma tem ca masina va sfarsi intr-o cutie in balcon pana la urma.

Never take life seriously.Nobody gets out alive anyway.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Pretty ce tip de faina folosesti, schimba firma sa vezi, e tip 55? Eu nu am vazut aici paine numai din faina integrala, si ce luam amestec de faini gata cumparat are si alte chestii in ea. Eu as schimba firma de faina, pune o data numai pe programul de framantat si de dospit in masina si incearca sa coci in cuptor poate iese mai bine asa, hai nu abandona ca iese pana la urma.


Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006
Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Painea mea integrala este cu faina alba, faina integrala de grau si faina integrala de secara, cantitatile la fainele integrale sunt la jumatate fata de faina alba. Chiar acum am in masina painea asta si mi-a iesit mereu. Masina mea e Moulinex OW 5000, pe programul 3.

Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare
www.onetruemedia.com/shared?p=774cd5d8b8e87294224ee2&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete
Poze
www.bucataras.ro/" target="_blank">Bucataras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

silvi_2005,am folosit faina Dobrogea 000.painea integrala a iesit mai bine decat cea alba,dar cred totusi ca si cea integrala trebuia sa creasca mai mult.

Never take life seriously.Nobody gets out alive anyway.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Citat:
citat din mesajul lui prettysunshine

silvi_2005,am folosit faina Dobrogea 000.painea integrala a iesit mai bine decat cea alba,dar cred totusi ca si cea integrala trebuia sa creasca mai mult.

Never take life seriously.Nobody gets out alive anyway.



Eu iti inteleg disperarea pentru ca si eu am trecut prin ea. Daca zici ca ai respectat toate instructiunile din carte, mai sunt doua sfaturi:

1. Incearca si tu faza cu surubul, la mine a mers( vezi ca am scris despre asta cu cateva mesaje in urma). Sa il desfaci un pic ca sa ii dea voie termostatului sa se incalzeasca suficient. Eu dupa ce am facut asta, m-am simtit ca si cum as fi primit un mare cadou, pentru ca painea s-a facut mare si frumoasa.

2. Daca ai pe cineva cunoscut sau apropiat cu masina la fel si care ii merge bine, cheama-o la tine cu tot cu masina si coaceti simultan in ambele masini, paine dupa aceeasi reteta( a ta sau a cunostintei) si o sa va dati seama daca problema vine de la masina

Ai incercat si paine de baza? aia cum iti iese?
T55, gasesti in magazinele mari, o faina maghiara. Sau, poti folosi, paine de brutarie, asa scrie pe pachet. Astea doua sunt cele recomandate ptr paine.
Succes



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui Leah

Am primit si eu cadou de Craciun un cuptor de paine de la Zelmer si cum l-am primit in cutie, asa a ramas Am citit cartea de instructiuni si mi s-a parut prea complicat. Ma mai gandesc daca sa incerc sa fac ceva sau nu... chiar n-am chef sa stric o gramada de ingrediente pana sa imi iasa ceva. O sa citesc tot subiectul asta dupa sarbatori si o sa trag dupa aia concluzia daca se merita sau nu sa stric faina. Si apropo, voi de unde cumparati faina din asta speciala? Integrala, de secara etc? Ca eu sunt innebunita dupa painea integrala sau neagra...

Printesa Eliza

Blogul meu pentru mamici si copii




Buna,

Am vazut ca ai scris despre faptul ca ai o masina de paine Zelmer ! As vrea sa stiu daca ai folosit-o pina acum ? Am vazut si eu o astfel de masina in Metro si m-ar tenta sa o cumpar insa nu stiu ce sa fac. Am vazut ca majoritatea au Moulinex sau marci mai scumpe si par foarte multumite de ele. Mai are cineva o masina marca asta sau una mai ieftina ? Merita cumparata ? Nu aruncam banii de pomana pe ele ??? Multumesc tuturor.

Week-end placut !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Pretty sincer cred ca are o problema masina ta, eu fac paine cu faina alba tip 55, dar combin cu tot felul de alte faini, faina integrala, faina de secara, de hrisca ...si creste intotdeauana. Eu mai sunt atenta la ceva, cand da semnalul de pus ingrediente, e aproape gata cu framantatul deci, daca vad ca aluatul e foarte moale mai pun 2 linguri de faina, nu trebuie sa fie niciodata lipicios ( daca vezi ca se lipeste in timp ce il framanta de peretii cuvei nu e ok, o sa creasca dar se prabuseste la copt). Deci vezi ce faci cu surubul ala , ia faina tip 55, pune 25 de grame drojdie la 500 de gr de faina, mai pune 2 linguri de faina la framantat daca ti se pare moale si nu se poate sa nu iasa . Nu ia incercta sa o coci o data in cuptor, asa vezi daca eok aluatul sau e masina de facut paine de vina.


Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006
Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

silvi 2005,intotdeauna la semnalul sonor mai e faina nedezlipita la colturi,asa ca o data am adaugat niste apa,a doua oara mi s-a parut cam moale si am adaugat faina,dar n-a iesit bine niciodata.Faina de care spuneti voi inca n-am gasit,sper sa reusesc maine.Cat despre surub la mine nu-i decat un surub din acela care trebuie scos cu o surubelnita,despre surubul ala vorbiti voi?Ca parca mi-e teama sa umblu la el.

Never take life seriously.Nobody gets out alive anyway.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

LiliaToma,painea de baza nu creste decat foarte putin,pe asta am incercat-o de prima data.Si din pacate n-am pe nimeni cu acelasi tip de masina,asa ca sper sa reusesc de una singura,ca altfel..sfarseste intr-o cutie.

Never take life seriously.Nobody gets out alive anyway.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Buna.

Mi-am cumparat de curand un Mouline OW5003, si am incercat painea de baza, baghetele si paine integrala. Painea alba si baghetele ies foarte bine, painea integrala nu se coace suficient. Am inteles ca pot sa ii dau coacere suplimentara, dar nu m-am prins inca cum. Am incercat ca, imediat dupa ce a terminat programul, sa selecte urmatorul program doar de coacere, dar nu s-a intamplat nimic. Am mai incercat sa inchid si sa redeschid masina, dar nu se poate, pentru ca e setata ca o ora dupa o paine sa nu mai poata face nimic.

Va rog sa ma ajutati cu un sfat!
Multumesc

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana


Maturitatea omului este de a reusi sa gaseasca seriozitatea cu care se juca cand era copil.

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput