Paine de casa cu masina de paine (2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Citat:
citat din mesajul lui prettysunshine

A mea e OW300001.Deci drojdia normala e mai buna decat cea uscata,insa cat exact pui pentru un kg,banuiesc ca eu am pus prea putina totusi,am pus o treime de pachetel de 25 g.Iar fiindca am pus lapte obisnuit in loc de lapte praf,am scazut din cantitatea de apa cea de lapte pe care am pus-o.Probabil ca nu trebuia sa fac asa.
Iar astazi la painea cu tarate cred ca trebuia sa aleg programul pentru paine integrala?

Never take life seriously.Nobody gets out alive anyway.



Sfatul meu e sa citesti foarte atent instructiunile din carte. Acolo sunt si cantitatile care se potrivesc masinii tale si de asemenea si detalii legate de cazul in care inlocuiesti unele ingrediente cu altele( de ex, laptele praf cu lapte lichid sau drojdia uscata cu cea proaspata). Si da, bineinteles ca pentru o paine integrala trebuie programul specific.. ai si retete acolo, cu ingredientele exacte si de asemenea si cantitatile.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Citat:
citat din mesajul lui dianad

Eu am facut painea si cu drojdie uscata si cu drojdie normala. Creste mai bine cu drojdia obisnuita, decat cu cea uscata care, pe langa drojdie mai are si 2-3 chimicale. Lapte praf nu am avut, asa ca la una di paini am pus 75ml pe post de 2 sau 2 linguri, la alta am inlocuit toata apa cu lapte si a iesit mai mult cozonac decat paine-avea si un pic de zahar, un pic de ulei. Mie nu mi s-a intamplat sa mi se surpe nicio paine pana acum. Singura mea nemultumire e legata de culoarea cojii. La tine cum iese coaja?
Ce masina ai? eu am OW2000.

DianaD & Alexandru


Ai incercat pana la urma, faza cu acel surub?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

silvi 2005,multumesc,eu puneam prea putina drojdie pentru ca nu am gasit din cea deshidratata si nicaieri nu se specifica care sunt cantitatile atunci cand inlocuiesti laptele praf cu lapte sau drojdia uscata cu drojdie proaspata.Acum insa am vazut ca pe pachetelul de drojdie scria clar pentru ce cantitati era.Am gasit si faina integrala si din cea de secara,asa ca astazi incerc o paine integrala,sper sa iasa mai bine.

Never take life seriously.Nobody gets out alive anyway.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Nici acum n-a crescut,nu mai inteleg nimic,am pus destula drojdie,am dizolvat-o intai in apa si tot nimic.Incep sa ma indoiesc ca-mi va iesi vreodata paine ca lumea in masina.Nici macar porumbeii nu mananca ce mi-a iesit mie

Never take life seriously.Nobody gets out alive anyway.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Pretty ai pus o linguritza de zahar in apa cu drojdie? Incearca si varianta asta . Plus ca apa e bine sa fie calduta, la 35 de grade zic bucatarii . Cu drojdia proaspata creste cel mai bine painea si framantata manual si la masina, eu nu folosesc uscata. Am citit undeva ca daca predomina faina integrala si cea de secara trebuie ajustata si cantitatea de drojdie, la 500 de gr de faina sa pui un cub de 42 de grame nu de 25 gr ca faina aceea creste mai greu. Daca pui un pic de zahar in ea nu se mai simte nici gustul de drojdie, mai fa o incercare asa.
Eu am facut azi painea cu cartofi reteta Mihaelei si a iesit f buna si pufoasa, am copt-o in cuptor.


Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006
Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

N-am pus zahar in apa cu drojdie,dar daca zici ca daca pun nu se mai simte mirosul de drojdie,atunci asa fac,ca se simte tare mirosul.De pus am pus 42 g.Cat de mult trebuie sa creasca painea cu faina integrala?Din cate stiu nu creste ca cea alba.Si mai e ceva,mijlocul e moale si lipicios,asa a iesit la toate,ce ar trebui sa mai fac?

Never take life seriously.Nobody gets out alive anyway.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Si eu tot pateam sa mi se prabuseasca painea dupa ce crestea pina spre capac. Foloseam programul Basic (am o masina de paine Alaska) care dureaza 3 ore. Si am descoperit programul nr 11, care se numeste Sandwitch si uite-asa mi-a iesit o paine tocmai buna de feliat si nu a mai scazut deloc dupa scoaterea din masina.
Eu folosesc numai faina integrala si seminte de floarea soarelui si dovleac. Uneori cand uit sa cumpar seminte, pun putina nuca sfarimata, nu tocata.



Dana mama lu'Radu Stefan(Fecioras de 2003)

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Hai la plimbare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Citat:
citat din mesajul lui LiliaToma

" Imi pare bine" cand eu vin cu cate un sfat, dar e ca si cum mi-as povesti mie.. ce sa zic.. prettysunshine, daca ascultai ce am zis eu, ai fi vazut ca pentru Moulinex este enorm 42 g!!! Nu toate masinile au acelas regim. Si tot in carte ai fi vazut ca painea de fapt se prabuseste cand are prea multa!! drojdie si ca reteta ca sa iti iasa trebuie respectat exact ca in carte... Dar, ce sa imi mai racesc gura de pomana... nah, ca nu stiu de ce m-am iritat asa, ca doar nu eu sunt cea careia nu ii iese painea, de ce mi-ar pasa.. succes in noi experiente.

Lilia si Amelia(26.09.2004)

Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)



Painea s-a prabusit cand am pus drojdie foarte putina,adica atat cat spuneau ei in reteta,insa ei dau cantitatea de drojdie uscata,nu spun si cat trebuie pus cand folosesti drojdie proaspata.Astazi cand am pus multa nu s-a surpat,insa n-a crescut prea mult,dar am folosit faina integrala.Azi am pus un pachetel de drojdie pe care scria ca e pentru 500 g de faina.O sa incerc si cu pachetel de 25 de grame,daca nici asa nu merge,nu stiu ce mai pot face.

Never take life seriously.Nobody gets out alive anyway.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Citat:
citat din mesajul lui prettysunshine

Citat:
citat din mesajul lui LiliaToma

" Imi pare bine" cand eu vin cu cate un sfat, dar e ca si cum mi-as povesti mie.. ce sa zic.. prettysunshine, daca ascultai ce am zis eu, ai fi vazut ca pentru Moulinex este enorm 42 g!!! Nu toate masinile au acelas regim. Si tot in carte ai fi vazut ca painea de fapt se prabuseste cand are prea multa!! drojdie si ca reteta ca sa iti iasa trebuie respectat exact ca in carte... Dar, ce sa imi mai racesc gura de pomana... nah, ca nu stiu de ce m-am iritat asa, ca doar nu eu sunt cea careia nu ii iese painea, de ce mi-ar pasa.. succes in noi experiente.




Painea s-a prabusit cand am pus drojdie foarte putina,adica atat cat spuneau ei in reteta,insa ei dau cantitatea de drojdie uscata,nu spun si cat trebuie pus cand folosesti drojdie proaspata.Astazi cand am pus multa nu s-a surpat,insa n-a crescut prea mult,dar am folosit faina integrala.Azi am pus un pachetel de drojdie pe care scria ca e pentru 500 g de faina.O sa incerc si cu pachetel de 25 de grame,daca nici asa nu merge,nu stiu ce mai pot face.

Never take life seriously.Nobody gets out alive anyway.


Vezi ca chestia cu drojdia e scrisa acolo unde se vorbeste despre ingrediente. Scrie ca daca vrei sa folosesti drojdie proaspata, se va lua de 3 ori cantitatea specificata in reteta ( aia din reteta e cantitatea ptr drojdie uscata)

La sfaturi practice din carte, scrie ceva de genul ca cea mai frecventa greseala este sa pui mai multa drojdie daca nu creste painea. Si ei mentioneaza acolo ca de fapt, prea multa drojdie face painea fragila si ca de la asta se prabuseste. Mai e acolo o explicatie referitor la cum tr sa fie aluatul, poti sa il verifici inca de la inceput, sa iti dai seama daca aluatul este ok( cel putin vei sti daca e de la aluat sau masina) . Si, mai ales, in cazul asta, poti adauga ceva ingrediente inainte de o alta framantare ca sa echilibrezi aluatul. Pe un site am gasit ceva de genul, ca aluatul trebuie sa fie la palpare, la fel de moale ca sanul unei femei si sa nu fie prea lipicios.

Incearca intai painea de baza ca sa iti dai seama daca masina merge corect. La painea integrala, se intampla sa iasa mai mica, ca sa ma exprim corect, adica mai densa, dar nu goala in interior. La mine, am remarcat ca e din cauza fainii, depinde de care iau.
Iti doresc mare succes!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

am primit pe mail instructiunile in romana pentru aparatul meu (l-am luat de la quelle - marca privileg)
mi se par foarte utile, descriu care ingredient ce face, programele, sunt date si retete
daca are cineva nevoie, dati mesaj privat si va trimit mail


Perlutele mele: Karolina (10.06.2007) si Eszter (DPN: 14.05.09)

Mergi la inceput