Povestea nasterii Dianei

Povestea nasterii Dianei | Autor: kitzy

Link direct la acest mesaj

Ne-am dorit foarte mult un copil. Cand a fost momentul potrivit, am inceput incercarile. Dupa 6 luni, am facut primul test de sarcina din viata mea care a iesit bineiteles, pozitiv. Ma uitam la el si nu-mi venea a crede ca am reusit. Nu i-am zis nimic sotului pana seara cand a venit acasa de la servici, l-am ambalat frumos sub forma de caodu si i l-am dat mandra, se uita la el si nu mai putea spune nimic...
M-a luat in brate si m-a invartit prin camera, dar din pacate minunea nu a tinut mult...la 5 saptamani am pierdut mult asteptata sarcina...am fost demoralizata, dar am avut parte de tot sprijinul familiei.
In luna urmatoare am ramas iar insarcinata, testul pozitiv ne-a pus in garda pe amandoi, ne era frica sa ne bucuram sa nu se intample iar o nenorocire.
La 9 saptamani am facut primul ecograf, unde dr m-a felicitat pentru buburuza mea de 2,5 cm aflata in evolutie. In momentul acela am simtit ca prind aripi de bucurie!
Eram foarte fericita, as fi strigat in gura mare fericirea mea.
Abia cand am implinit 3 luni de sarcina am anuntat rudele si prietenii, cand am considerat ca nimic rau nu se mai poate intampla. La 12 saptamani insa, m-am confruntat cu o sangerare, atunci mi-am dorit sa ma inghita pamantul, nu ma mai puteam opri din plans, nimic nu ma consola. Am fost la dr, rezultatul a fost: bb ok, facusem un hematom care s-a eliminat din fericire fara alte incidente.
In restul lunilor, sarcina a decurs bine, ma simteam excelent, eram tare mandra de burtica mea, abia asteptam sa-mi tin minunea in brate.
Si intr-o zi a venit clipa mult asteptata, era Joia Mare. La ora 7.20 dimineata m-am trezit cu usoare contractii, am luat no-spa, n-au trecut si-am pus mana pe telefon sa-mi sun dr. Intre timp imi monitorizam contractiile: la 10 min si tineau 24-28 secunde. Imi iau bagajul si mergem la spital. Luam un taxi si ii zicem la sofer sa ne duca urgent la spital. Durerile incepeau sa se intensifice si sa fie nasoale...ma gandeam, Doamne, nu-mi vine sa cred... chiar se intampla!
Am ajuns la sptital la ora 10.30, mi se face control, dilatatie 2.
Imi face internarea si ma trimite in sala de travaliu unde am ramas pana la ora 15.
Contractiile erau tot mai dese si mai dureroase, imi bagam fata in perna sa nu strig si ma rugam la Dumnezeu sa se termine odata!
La ora 13 vine dr la mine, se uita cu mila cum ma chinui, o rog sa-mi dea ceva ca nu mai pot, se uita peste monitorizare si-mi spune ca arata foarte bine si ca n-are cu ce sa mearga la sef sa-mi obtina semnatura pentru cezariana, avand in vedere ca nu prea puteam naste normal ca bb era pelvian, venea cu spatele inainte...ar fi fost monstruos sa nasc pe cale naturala.
Imi face iar control, dilatatie 7, am ratat si epidurala!
La ora 15, vine o asistenta la mine sa-mi monteze perfuzia si ma anunta ca intru la cezariana, mi s-a luat o piatra de pe inima.
Ajung la sala de operatii, o intreaga echipa se agita in jurul meu, printre contractii mi se face rahianestezie ( mana cereasca ). Nu mai simt nimic si am chef de povesti. Mi se monteaza pe mine tot felul de chestii, mi se pune masca de oxigen si incepem.
Dupa aproximativ 10 min aud primul tipat al Dianei, mi s-a topit inima, a fost cel mai dulce sunet auzit vreodata, a venit pe lume fetita mea scumpa...
Dupa ce-au curatat-o, mi-au dat-o la pupat, avea cea mai moale si mai catifelata piele, nu-mi venea sa cred ca minunea aceea e a mea, ne-am privit in ochi...a fost cel mai emotionant moment.
Broderia a durat cel mai mult, dar nu ma mai interesa, ma gandeam la fetita mea.
La ora 16 am fost dusa la terapie intensiva, asistentele de acolo s-au comportat de nota 10, a doua zi m-am dat jos din pat si-am inceput plimbarile pe coridor.
Dupa 2 zile am fost mutata in rezerva si mi-au adus-o pe Diana si-au lasat-o cu mine tot timpul. E cel mai frumos pui si-mi umple viata de bucurie, numai o mamica poate sa inteleaga sentimentul acesta.
A fost greu, dar totul a trecut in momentul in care mi-am vazut printesa pentru prima oara, o minune dumnezeiasca careia eu i-am dat viata.

www.flickr.com/photos/11356870@N07/sets/72157604728702923/" target="_blank">Poze Diana
www.youtube.com/watch?v=L05Y1MeutPA" target="_blank">Montaj Diana


de Diana ( 24.04.2008 )

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaiacovita spune:


Desi am vazut-o pe Diana pe viu, parca abia acum constientizez, Raluca mea draga, ca esti o mamica cu adevarat IMPLINITA.
Sa te bucuri de ea si sa aiba tot norocul din lume...

Oana

Un pentru noi...

noi2

Speranta moare ultima...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

o poveste f frumoasa si o fetita si mai frumoasa! va imbratisez pe amandoua

silvi
nunta mea
luna de miere

bruno
poze diverse

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Onutzule sa dea DD sa traiesti pe pielea ta aceste sentimente, sunt unice
Silvia iti multumesc mult.

www.flickr.com/photos/11356870@N07/sets/72157604728702923/" target="_blank">Poze Diana
www.youtube.com/watch?v=L05Y1MeutPA" target="_blank">Montaj Diana
Povestea nasterii

de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanasm spune:

Kitzy draga,

vaai....tin minte foarte clar temerile tale legate de sarcina asta (eram la aspirante la momentul respectiv) dar Doamne-Doamne a fost langa voi si uite ce minunatie s-a nascut!! inca odata felicitari pt minunea voastra Diana!! sa aveti parte de fericire si sanatate multa!!

Oana
26+ cu
o noua viata

filmuletz bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Foarte frumoasa povestea nasterii. cel mai tare m-a emotionat rapida istorie pana la momentul culminant.
Ralu sa va traiasca printesa Diana si numai bucurii sa va aduca.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Oana
Multumesc mult, sa-ti dea DD si tie un pui sanatos si cuminte!
Gio pai ce atata vorbareala...punctul culminant conteaza mai mult, nu?
Multumesc pt urari!!!

www.flickr.com/photos/11356870@N07/sets/72157604728702923/" target="_blank">Poze Diana
www.youtube.com/watch?v=L05Y1MeutPA" target="_blank">Montaj Diana
Povestea nasterii

de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryb spune:

kitzy, frumos si emotionant. Si eu imi aduc aminte de temerile tale si nu-mi vine sa cred ca a trecut aproape 1 an de atunci....ce repede a mai trecut timpul. Ii doresc Dianei o viata frumoasa alaturi de voi si sa va aduca numai bucurii. Dumnezeu a fost alaturi de tine si te-a ajutat sa-ti indeplinesti visul de a deveni mamica, ACUM ESTI O MAMICA FERICITA !!!

maryb 16+ cu

marea mea iubire

sa fii sanatos puiul meu

pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_fer spune:

Sa va traiasca frumusetea! Mi-a placut povestea voastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Maryb asa-i ce trece timpul? Multumesc mult de urari, sa dea DD sa fie bine si la tine si sa-ti vezi repede puiutzul mult asteptat, da nu mai repede decat trebuie
Gabi multumesc mult, si tie sa-ti traisca puiul!

www.flickr.com/photos/11356870@N07/sets/72157604728702923/" target="_blank">Poze Diana
www.youtube.com/watch?v=L05Y1MeutPA" target="_blank">Montaj Diana
Povestea nasterii

de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remiclea spune:

foarte fumoasa povestea. sa va creasca printesa mare si frumoasa si in fiecare zi sa-ti umple sufletul de bucurie cum ti l-a umplut in ziua in care s-a nascut

Raluca de Adelina-Mihaela(08.01.2008)
poze
poze Ada
cat am crescut...
Povestea nasterii Adelinei

Mergi la inceput